Skip to content
Aktualizacja: 22/09/2022

Podziel się na:

Nawet jeśli świadectwo szczepienia nie są już często potrzebne w codziennym życiu we własnym kraju, to dokumenty te mogą być nadal bardzo ważne w podróży. Przy wjeździe do wielu państw, które są popularne wśród turystów, nadal wymagany jest dowód szczepienia, jeśli chcemy wjechać bez przeszkód. Sprawdźcie, czy Wasze wymarzone kierunku podróży są na tej liście i jakie warunki trzeba spełnić, aby cieszyć się wakacjami. Zapraszamy do lektury przewodnika, gdzie wyjechać na wakacje tylko ze szczepionką — jesień 2022!

 

Stany Zjednoczone

Jeśli planujecie podróż do USA, to koniecznie zapoznajcie się z krótką instrukcją związaną z dokumentacją szczepień przeciw Covid-19. Wyłącznie osoby, które zostały w pełni zaszczepione, mogą wyjechać do USA. Nie ma wyjątków dla rekonwalescentów, którzy również muszą być w pełni zaszczepieni. Za w pełni zaszczepione, uważa się osoby, które przynajmniej na dwa tygodnie przed wjazdem otrzymały komplet wymaganych szczepień. Obecnie nie ma ograniczeń czasowych dotyczących ważności szczepienia. Stan szczepienia musi być potwierdzony cyfrową kartą szczepień (z kodem QR) lub świadectwem szczepienia. Wszystkie szczepionki są akceptowane.
Co jest ważne dla rekonwalescentów, to to, że oni również potrzebują kompletnego szczepienia w dwóch dawkach (z wyjątkiem Johnson & Johnson). Ponieważ nie ma znaczenia, w jakim odstępie czasu zostały podane oba szczepienia, dawka szczepionki, która wymaga dwóch dawek plus późniejszej dawki przypominającej, jest również uznawana za szczepienie kompletne. Od czerwca nie trzeba już mieć negatywnego testu, aby wjechać do USA przed wyjazdem.
Jeśli podróżujecie na terenie USA, poszczególne stany i terytoria mogą mieć własne wymagania dotyczące kwarantanny. Pełna lista lokalnych wymagań dotyczących kwarantanny jest dostępna na stronie CDC. Dobrze jest często sprawdzać listę, ponieważ może się ona zmieniać, czasami codziennie, w miarę wzrostu lub spadku współczynnika transmisji COVID-19. 

Co jeśli zachorujecie na miejscu?

Żadna podróż nie jest wolna od ryzyka podczas pandemii COVID-19. Kraje mogą dalej ograniczać podróże lub wprowadzać nowe zasady w krótkim czasie, na przykład z powodu nowego wariantu COVID-19. Jeśli wynik testu jest pozytywny podczas pobytu w USA, może być konieczne odizolowanie się w prywatnym obszarze, prawdopodobnie w hotelu lub prywatnej rezydencji. Wymagania dotyczące izolacji będą zależeć od wytycznych w stanie, w którym będziecie przebywać. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) zaleca minimalny okres izolacji wynoszący co najmniej pięć pełnych dni. Wszelka pomoc dla osób, które są zobowiązane do poddania się kwarantannie, będzie zależeć od władz lokalnych.

Co warto zobaczyć w Stanach Zjednoczonych?

Od strzelistych drapaczy chmur w Nowym Jorku po dramatyczne płaskowyże Arizony, Stany Zjednoczone Ameryki to miejsce oszałamiające piękno i niezwykła różnorodność. Ciężko jest przygotować się na kultową panoramę Manhattanu, gigantyczne przestrzenie Wielkiego Kanionu lub oświetlone neonami bulwary Las Vegas, a to tylko niektóre z wielu atrakcji tego kraju. USA to miejsce, w którym można oglądać grzmiący spektakl Niagara Falls, wędrować przez strzeliste Black Hills w Południowej Dakocie, pływać po wspaniałym kalifornijskim wybrzeżu Pacyfiku i słuchać jazzu na żywo w Nowym Orleanie. Wydaje się, że możliwości są nieograniczone!

Central Park, Nowy Jork, USA

Lotniska Stanów Zjednoczonych

Największym lotniskiem w Ameryce i na świecie jest lotnisko Hartsfield-Jackson Atlanta Airport. Kolejne największe lotniska to Los Angeles Airport, Chicago O’Hare Airport, Dallas/Fort Worth Airport i Denver Airport. W pobliżu Manhattanu w Nowym Jorku znajdują się trzy lotniska: New York JFK Airport, New York LaGuardia Airport i Newark Liberty Airport (New Jersey).

Na naszej stronie możecie kupić loty do takich miast Stanów Zjednoczonych jak: Nowy Jork, Miami, San Francisco. Sprawdźcie pełną ofertę lotów do USA! 

 

Kanada

Wszyscy podróżni, którzy ukończyli 12 lat, chcący wjechać na teren Kanady muszą przy wjeździe przedstawić dowód kompletnego szczepienia przeciwko Covid-19 (cyfrowo lub w formie wydruku). Dotyczy to również jednoznacznie rekonwalescentów. Ostatnie wymagane szczepienie musi mieć miejsce co najmniej 14 dni przed wjazdem. Podróżując do tego kraju musicie wcześniej zarejestrować się online za pomocą aplikacji ArriveCAN.
Otrzymane potwierdzenie należy okazać podczas odprawy na lotnisku. Można to zrobić za pomocą smartfona lub w formie papierowego wydruku. Świadectwo szczepienia musi być również przesłane w języku angielskim lub francuskim za pośrednictwem aplikacji ArriveCAN (PDF lub zdjęcie) w ciągu 72 godzin przed wjazdem. Pasażerowie samolotów są losowo poddawani dodatkowemu badaniu na obecność Covid po przylocie niezależnie od świadectwa szczepienia. Osoby, których to dotyczy, zostaną losowo poinformowane o wymogu przeprowadzenia testu i dalszych szczegółach drogą mailową. Podczas rejestracji przez aplikację ArriveCAN należy też wskazać miejsce, w którym chcemy spędzić wymaganą 10-dniową kwarantannę w przypadku pozytywnego wyniku testu. Uzbrojeni w tę wiedzę możecie swobodnie planować swoja atrakcyjną wyprawę do Kanady!

Co warto zobaczyć w Kanadzie?

Pełne 5 tysięcy kilometrów dzieli wybrzeże Atlantyku i Pacyfiku Kanady, drugiego co do wielkości kraju na świecie. Na powierzchni prawie tak dużej, jak Europa, znajduje się odpowiednio wiele atrakcji. Dziewicza przyroda i fascynujące spektakle przyrodnicze przeplatają się z ekscytującymi miastami i atrakcjami kulturalnymi. Niezależnie od tego, czy chodzi o niesamowite naturalne piękno kraju, pyszne jedzenie, górskie kurorty, wyjątkową kulturę, czy bezkonkurencyjne wycieczki samochodowe – Kanada ma to wszystko! Jest domem dla 16 obiektów światowego dziedzictwa UNESCO! Ma także najdłuższy sezon narciarski na świecie, niedźwiedzie polarne, zorzę polarną i poutine, czyli pyszne danie, którego na pewno nie możecie pominąć.
Ponadto mieszkańcy tego kraju są uważani za niezwykle gościnnych i otwartych, więc to cel podróży na każdy gust. Z taką zachętą z pewnością zaplanujecie niezwykłą podróż Waszych marzeń.

Jezioro Moraine, Góry Skaliste, Kanada

Lotniska Kanady

Kanada jest jednym z najlepiej prosperujących krajów na świecie. Miasto Vancouver, położone na zachodnim wybrzeżu kraju, jest według wielu badań nawet najlepszym miastem do życia na świecie. Pod względem powierzchni Kanada jest drugim co do wielkości krajem na świecie po Rosji, co sprawia, że kraj z populacją 38 milionów mieszkańców jest jednym z najsłabiej zaludnionych krajów na świecie. Najbardziej ruchliwe lotniska w Kanadzie znajdują się w Toronto, Vancouver, Montrealu i Calgary.
Sprawdźcie naszą ofertę lotów do tych pięknych miast: Toronto, Vancouver, Montreal, Calgary

 

Chiny

Od 31 sierpnia 2022 r. Chiny nie będą już wymagać informacji z testu COVID dla turystów międzynarodowych. W czwartek 25 sierpnia 2022 r. Generalna Administracja Celna wydała nowy formularz deklaracji zdrowia dla przybyszów międzynarodowych, który znosi wymóg zgłaszania przez odwiedzających wyniki badań, ich stan infekcji i daty szczepień. Ta dziewiąta wersja formularza oświadczenia o stanie zdrowia zostanie wdrożona od 31 sierpnia 2022 r., a goście z zagranicy będą mogli zgłaszać swój stan zdrowia online, wypełniając formularz na odpowiednim koncie lub stronie internetowej WeChat. Niektóre media interpretują, że wraz z tą aktualizacją obecny wymóg wjazdu, czyli wymóg, aby pasażerowie międzynarodowi musieli wykonać dwa testy PCR na COVID-19 w ciągu 48 godzin od ich odlotu, z których drugi musi nastąpić w ciągu 24 godzin od ich odlotu. Biorąc jednak pod uwagę, że Chiny nadal trzymają się dynamicznej strategii zerowej COVID, zalecamy, aby podróżni trzymali rękę na pulsie i na bieżąco sprawdzali wymagane dokumenty.

Testy na COVID-19 przed lotem

Pasażerowie muszą przejść dwa testy COVID-19 w ciągu 48 godzin od wejścia na pokład bezpośredniego lotu do Chin kontynentalnych. Testy muszą składać się z dwóch testów kwasów nukleinowych (test PCR), jednego wykonanego w ciągu 48 godzin, a drugiego wykonanego w ciągu 24 godzin od odlotu. Pasażerowie, którzy wybierają lot z kraju trzeciego przed przesiadką na bezpośredni lot do Chin kontynentalnych, muszą przejść dwa testy COVID-19 w obu krajach przed wejściem na pokład samolotu do Chin.
Pasażerowie, którzy zostali w pełni zaszczepieni szczepionką nieinaktywowaną (np. Pfizer i Moderna), są zaszczepieni częściowo lub nie zostali zaszczepieni, muszą wykonać test kwasu nukleinowego w pierwszym teście na siedem dni przed odlotem, a następnie test kwasu nukleinowego oraz test na przeciwciała IgM białka S i N w ciągu 48 godzin od wyjazdu.

Co warto zobaczyć w Chinach?

Chiny mają tak wiele atrakcji, że trudno wybrać te najlepsze. Ten gigantyczny kraj ma największą populację na świecie, niektóre z największych miast i jest głównym supermocarstwem zarówno pod względem politycznym, jak i gospodarczym. Myśląc o Chinach, a prawdopodobnie wyobrażacie sobie legendarne krajobrazy świątyń, dolin, delt rzek i Wielkim Murze widocznym z kosmosu. Możecie także pomyśleć o niesamowitym jedzeniu pochodzącym z Chin, aromatycznym, kolorowym i doprawionym mnóstwem przypraw. Największe miasta w kraju to Szanghaj i Pekin, w obu miastach mieszka ponad 20 milionów ludzi. Pekin jest stolicą Chin, tutaj znajduje się Plac Tiananmen i Zakazane Miasto. Chiny są otwarte i przyjazne dla turystów i nawet przy oczywistych różnicach językowych są miejscem, w którym można cieszyć się spektaklem, wspaniałością i wieloma atrakcjami, zarówno historycznymi, jak i współczesnymi.

Wielki Mur Chiński, Chiny

Lotniska Chin

Najbardziej ruchliwym lotniskiem w Chinach jest lotnisko w Pekinie, a następnie lotnisko w Hongkongu i lotnisko Szanghaj Pudong. Sprawdźcie naszą ofertę lotów i już dziś zaplanujcie swoje wakacje w tym ciekawym kraju: Pekin, Hongkong, Szanghaj.