Skip to content
Aktualizacja: 17/04/2023

Podziel się na:

Wiosną Europa nie ma sobie równych! Kwiaty kwitną, temperatury rosną, a zdrowe owocowe koktajle na świeżym powietrzu znów są dostępne. Jeśli lubicie przyrodę, to wiosna i nadchodząca majówka, to idealny czas na zwiedzanie dziedzictwa natury. Na szeroko otwartych przestrzeniach Europy istnieje prawie każdy klimat i ekosystem, jaki można sobie wyobrazić. Tak więc naturalnie, w Europie istnieje wiele parków narodowych poświęconych ochronie i warto je odwiedzić raz w życiu. Przy łącznej liczbie ponad 500, określenie najlepszych parków narodowych w Europie jest naprawdę trudne. Dlatego też przychodzimy z pomocą — zaprezentujemy Wam 5 miejsc do odkrycia podczas nadchodzącej majówki. Pakujcie wygodne buty i wyruszcie w podróż.

 

1. Park Narodowy Jotunheimen, Norwegia

Park Narodowy Jotunheimen w Norwegii to bez wątpienia jeden z najlepszych parków narodowych w Europie. Park obejmuje około 1100 kilometrów kwadratowych i zawiera ponad 250 wysokich szczytów, co tłumaczy jego nazwę - „Dom Gigantów”. Wśród szczytów w parku znajdują się dwa najwyższe szczyty Europy Północnej, Galdhøpiggen i Glittertind. To idealne miejsce na podróż dla tych z Was, którzy chcą zdobywać wysokie szczyty górskie, wędrować przez kilka dni bez tłumów lub po prostu chcą spędzić kilka dni w niesamowitym środowisku naturalnym z niewielką ingerencją człowieka.

W parku jest mnóstwo szlaków pieszych i rowerowych. Szlaki turystyczne w parku są różnej długości i można tu znaleźć zarówno wycieczki jednodniowe, jak i wielodniowe. Oprócz pieszych wędrówek Park Narodowy Jotunheimen oferuje wiele tras rowerowych, jazdę konną, rafting i jaskinie. Najbardziej oszałamiającą trasą w parku jest Besseggen Ridge, która biegnie między zielonym a niebieskim jeziorem. Możecie spróbować wspinaczki na szczyt w parku, a nawet wędrówki po lodowcu.

Park Narodowy Jotunheimen, Norwegia

W parku narodowym jest ponad 50 oznakowanych tras i około 70 w okolicy. Czas trwania wędrówek waha się od jednej godziny do ośmiu lub dziesięciu godzin. Nie brakuje również okazji do wielodniowych wędrówek, trwających od trzech do dziesięciu dni, a nawet dłużej. W przypadku wędrówek w wyższe obszary Parku Narodowego Jotunheimen zalecana jest przeciętna kondycja fizyczna, a wcześniejsze doświadczenie jest zdecydowanie zaletą. Rodziny i niedoświadczeni wędrowcy mogą wybrać jedną z płaskich, łatwych tras w dolinach. Istnieją również krótkie, łatwe wędrówki poza parkiem, na przykład w Beitotstølen, Lom lub w gminie Skjåk.

W parku znajduje się także wiele pięknych jezior. Rejs po jeziorze Gjende to dobre połączenie z wędrówką po Besseggen Ridge: popłyńcie łodzią w jedną stronę i przejdźcie w drugą. Możecie także wybrać się na przejażdżkę łodzią po jeziorze Bygdin: na trasie zobaczycie kilka najwyższych szczytów parku, a także renifery, czasem w dużych stadach!

Jak dotrzeć do Parku?

Z głównego lotniska Norwegii OSL Gardermoen do Parku można dojechać autobusem lub pociągiem do Jotunheimen.
Najbliższe lotnisko to lotnisko Sogndal. Stamtąd można dojechać autobusem lotniskowym do centrum miasta Sogndal. Z Sogndal można dojechać autobusem przez góry Sognefjellet lub do Øvre Årdal i Hjelle w Utladalen.

 

2. Park Narodowy Lake District, Anglia

Park Narodowy Lake District jest jednym z najpopularniejszych parków narodowych w Wielkiej Brytanii. Położony w północnej Anglii, w hrabstwie Cumbria, krajobraz Krainy Jezior jest pełen postrzępionych gór, polodowcowych jezior rynnowych i tradycyjnych angielskich wiosek.

Jeśli wybieracie się do tego Parku Narodowego po raz pierwszy, nie przegapcie okazji na wędrówkę na najwyższy szczyt Wielkiej Brytanii, Scafell Pike. Połączcie wyczerpującą wspinaczkę z wizytą w tradycyjnym angielskim pubie u podnóża góry, nagradzając się za całą ciężką pracę.

Jeśli jesteś wystarczająco odważni, chwyćcie stroje kąpielowe i udajcie się do lodowatych wód jezior, aby przeżyć wyjątkowe, dzikie pływanie. Odwiedźcie Coniston Waters lub Derwent Water, aby podziwiać jedne z najlepszych widoków na okoliczne krajobrazy podczas pływania, pływania kajakiem, żeglowania lub paddleboardingu.

Park Narodowy Lake District, Anglia

Dla tych, którzy wolą mniej odważne atrakcje, Lake District ma wiele uroczych angielskich wiosek. Od tętniącego życiem, malowniczego miasta Ambleside do spokojnego domu słynnego angielskiego poety Williama Wordswortha w Grasmere, można było spędzić kilka dni, spacerując po wioskach i podziwiając budynki z szarego łupka i brukowane ulice. Dobrze jest zaplanować co najmniej pięć dni na wizytę w Krainie Jezior, zwłaszcza jeśli chcecie wybrać się na pieszą wędrówkę i zwiedzić niektóre z lokalnych wiosek. Jest to więcej idealny kierunek na majówkową wycieczkę.

Jak dotrzeć do Parku?

Położony w hrabstwie Cumbria w północno-zachodniej Anglii, Lake District jest schowany w odległej części Wielkiej Brytanii, a jednocześnie jest dobrze połączony z głównymi miastami, w tym Londynem, Manchesterem, Birmingham, Newcastle i Glasgow. Najbliższe miasta to Lancaster i Manchester na południu oraz Carlisle na północy. W odległości 90 minut jazdy samochodem lub koleją od Krainy Jezior znajduje się wiele międzynarodowych lotnisk.

 

3. Park Narodowy Cinque Terre, Włochy

Park Narodowy Cinque Terre położony jest na wybrzeżu Ligurii, znanej również jako Riwiera Włoska. To najmniejszy park narodowy we Włoszech, ale z drugiej strony najbardziej zaludniony. Cinque Terre obejmuje pięć historycznych wiosek rybackich na skraju klifu: Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza i Monterosso. Jest to jeden z najbardziej malowniczych europejskich parków narodowych, jakie można odwiedzić.

Park Narodowy Cinque Terre powstał ze względu na malowniczy krajobraz, zabytki historyczne, wyjątkową kulturę i utrzymanie rolnictwa. Obszar parku narodowego leży na wąskim pasie nad Morzem Śródziemnym. Otaczają go strome wzgórza, na których rosną pola cytryn, winogron i oliwek.

Pięć wiosek jest połączonych ścieżkami wzdłuż szczytów klifów, a spacery między nimi to jedna z najpopularniejszych atrakcji we Włoszech. Park narodowy jest najmniejszy we Włoszech, rozciąga się od La Spezia do Levanto, ale widoki i perspektywy są spektakularne. Zwiedzanie wiosek rybackich jest koniecznością podczas wizyty w okolicy. Każda jest wyjątkowa, z kolorowymi budynkami, brukowanymi uliczkami i panoramicznym widokiem na morze. Jeśli nie chcecie chodzić między nimi wszystkimi, są one dobrze połączone pociągiem.

Park Narodowy Cinque Terre, Włochy

Jednak podczas pobytu w parku narodowym obowiązkowa jest przynajmniej jedna z wędrówek lub spacerów. Wiosną klify pokrywają dzikie kwiaty, a na tarasach uprawia się wino, zgodnie z tradycyjnymi praktykami uprawy winorośli. Koniecznie spróbujcie lokalnego wina, gdy będziecie w mieście, najlepiej gdzieś z widokiem. Zatrzymajcie się na lunch lub kolację w jednej z wiosek: Monterosso to największa wioska z szeroką gamą restauracji. Spróbujcie lokalnych owoców morza i pesto alla Genovese, specjalności regionu.

Jak dotrzeć do Parku?

Pięć wiosek Cinque Terre znajduje się w północnych Włoszech nad Morzem Śródziemnym, zaledwie 3 godziny jazdy pociągiem od Mediolanu, Pizy i Florencji. Najbliższe lotniska to Genua, Piza i Mediolan Malpensa. Na lotniskach kursują autobusy wahadłowe, które zabierają Was do dworca centralnego w każdym mieście, a stamtąd pociągiem Intercity bezpośrednio do Cinque Terre.

 

4. Park Narodowy Schwarzwaldu, Niemcy

Mniej niż godzinę jazdy od Drezna znajduje się Park Narodowy Szwajcarii Saksońskiej, kolejny z parków narodowych, które trzeba zobaczyć w Europie. Jeśli chcecie zanurzyć się w naturze, nie ma lepszego miejsca w całych Niemczech! Jest to największy park narodowy w kraju. Znajdują się w nim góry, gęste lasy oraz mnóstwo różnorodnej flory i fauny. Jest dostępnych wiele wędrówek i innych wspaniałych zajęć na świeżym powietrzu, które zaspokoją wszelkie zainteresowania.

Został założony w 1990 roku i zajmuje powierzchnię ponad 90 kilometrów kwadratowych. Największą atrakcją parku narodowego jest most Bastei. Ten most z piaskowca rozciąga się nad grupą prawie 200-metrowych igieł skalnych. Chociaż jego pierwotnym celem było umożliwienie odwiedzającym podziwiania parku narodowego z różnych punktów widzenia, obecnie jest to jego główna atrakcja!

Most Bastei, Park Narodowy Schwarzwaldu, Niemcy

Niemniej jednak w Szwajcarii Saksońskiej jest wiele innych miejsc, które warto zobaczyć. Na przykład w pobliżu mostu Bastei znajduje się skansen Zamek Neurathen. Niegdyś był to największy skalny zamek w regionie, dziś zachowało się tylko kilka części pomieszczeń i przejść. Kolejną wielką atrakcją w pobliżu mostu jest obszar zwany Schwedenlöcher (szwedzkie dziury). Ta mistyczna, przypominająca wąwóz dolina z nietkniętą, bujną przyrodą jest idealnym miejscem dla każdego miłośnika pieszych wędrówek.

Jak dotrzeć do Parku?

Lotnisko w Stuttgarcie, szóste pod względem ruchu w Niemczech, jest prawdopodobnie największym z lotnisk w pobliżu Schwarzwaldu. Znajduje się tuż przy autostradzie A8 między Karlsruhe i Ulm, niecałe 50 kilometrów od północno-wschodniego skraju Schwarzwaldu.
EuroAirport Basel-Mulhouse-Freiburgznajduje się w południowo-zachodnim rogu Schwarzwaldu we Francji, ale blisko trójstronnej granicy między Francją, Szwajcarią i Niemcami.

 

5. Park Narodowy Theth, Albania

Położony na dalekiej północy Albanii, w pobliżu granicy z Czarnogórą, Park Narodowy Theth jest jednym z najważniejszych ekologicznie krajobrazów na Bałkanach. Jest to nie tylko jeden z najpiękniejszych parków narodowych w Europie, ale także jeden z najrzadziej odwiedzanych, co czyni go idealnym miejscem na wędrówki bez tłumów.

Położony w albańskich Alpach park powstał w 1966 roku. Obejmuje doliny, góry, wodospady, lasy i dramatyczne wapienne formacje skalne. Kilka uroczych alpejskich wiosek w granicach parku, w tym Theth, oferuje wygodne kwatery prywatne, lokalne restauracje i szlaki turystyczne o różnym stopniu trudności.

Najlepszym sposobem na poznanie tej części Albanii jest popularna wędrówka z Theth do Valbona, umiarkowany całodniowy spacer, który prowadzi z jednej wioski do drugiej przez oszałamiającą przełęcz. Właściwie lepiej jest wędrować w drugą stronę, zaczynając od Parku Narodowego Valbona Valley, a kończąc na Parku Narodowym Theth.

Jak dotrzeć do Parku?

Aby dotrzeć do Parku, możecie polecieć do Tirany, stolicy Albanii lub Podgoricy, stolicy Czarnogóry. Znajdziecie wiele firm wynajmujących samochody, a także autobusy, które zatrzymują się w Szkodrze, skąd możecie kontynuować swoją podróż.