Skip to content

Dla wielu osób sporty wodne są częścią udanego wyjazdu. Czy to surfing w lśniących wodach oceanu, nurkowanie w morskiej toni, czy żeglowanie po pięknych wybrzeżach. Możliwości są zróżnicowane! Poczujcie smak morza na ustach i doświadczcie potęgi wiatru.

Nawet jeśli uważacie, że nie jesteście wystarczająco wysportowani lub żądni przygód, na pewno znajdziecie rodzaj sportów wodnych, który będzie Wam odpowiadać. Zbliżający się długi majowy weekend to doskonała okazja na odrobinę wodnego sportowego szaleństwa! Sprawdźcie naszą listę 5 kierunków dla miłośników sportów wodnych i wybierzcie się na wymarzony wyjazd na nadchodząca majówkę!

 

Żaglowanie — Wyspy Dalmatyńskie, Chorwacja

Wschodnie wybrzeże Adriatyku, okalające brzegi Chorwacji, zawsze było jednym z najpopularniejszych miejsc dla regatowców i żeglarzy rekreacyjnych.

Wybrzeże jest usiane szeregiem wysp i wysepek, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie — od tętniących życiem kurortów, historycznych miasteczek z licznymi zabytkami, dobrze wyposażonych marin i parków przyrody, po romantyczne, puste zatoczki z dziewiczymi plażami.

Archipelag Kornati przyciąga żeglarzy jak magnes swoim pięknem, nic więc dziwnego, że jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc na Adriatyku. Każdy żeglarz albo słyszał o tym chorwackim klejnocie, albo tam żeglował.

Hvar, Chorwacja

Uważana za jedną z najpiękniejszych wysp Morza Śródziemnego, Hvar jest zalana słońcem i pachnąca polami lawendy. Na Hvarze znajdziecie liczne zaciszne zatoczki, często dostępne tylko od strony morza, gdzie możecie zakotwiczyć bez przeszkód. Zaś wyspa Korčula oferuje kilka pięknych plaż, z których część (co jest nietypowe dla Chorwacji) jest piaszczysta. Miłośnikom zabytków spodoba się również spacer po jednym z wielu starych miasteczek, takich jak Korčula, Lumbarda czy Vela Luka.

Żeglowanie w Chorwacji to nie tylko sport, ale także odkrywanie pięknych katedr, średniowiecznych miast wpisanych na listę UNESCO oraz klasztorów na klifach. Długi majowy weekend to idealny moment na złapanie chwili oddechu w czasie rejsu pod żaglami w tej przepięknej krainie.

Podróż do Chorwacji

Najwygodniej będzie skorzystać z lotnisk Split i Dubrownik. Sprawdźcie naszą ofertę:


Nurkowanie — Algarve, Portugalia

Nurkowanie odbywa się głównie w skalistym Algarve i na zachodnim wybrzeżu Portugalii. Nie trzeba nurkować bardzo głęboko, aby zobaczyć kolorowy podwodny świat Algarve. Wyjątkowe doświadczenie nurkowania w jaskini jest tu możliwe, nawet dla niedoświadczonych nurków. Jaskinie, groty, wraki statków, pająki, koniki morskie tworzą wspaniały przyrodniczy świat.

Chropowate wybrzeże Algarve, jest domem dla ekscytującego podwodnego świata. Ścieżka prowadzi również pod wodą przez formacje skalne, krawędzie raf, labirynty jaskiń i romantyczne groty. Mijając kolorowe skały pokryte ukwiałami morskimi, zobaczycie gąbki i koralowce, imponujące stalagmity i stalaktyty.

Miejsca nurkowe w Algarve znajdują się blisko wybrzeża. Najczęściej znajdują się u podnóża stromych klifów. Szkoły nurkowania znają najlepsze miejsca, a chętnych zabierają łodzie bezpośrednio na miejsce. Można również nurkować z plaży, ponieważ skaliste brzegi plaż otwierają różnorodny podwodny świat.

Wokół Carvoeiro skaliste Algarve jest szczególnie surowe. Rafy, jaskinie i pieczary stały się domem dla wielu gatunków zwierząt. Życie kwitnie tu w całej swej okazałości.

Wspaniałe miejsce do nurkowania powstało, gdy w październiku 2012 roku u wybrzeży Portimão zostały zatopione dwa okręty marynarki wojennej. Są one teraz częścią podwodnego muzeum, które należą do obszaru nurkowego "Oceans Revival". W przyszłości mają zostać dodane jeszcze dwa okręty. Leżą one na głębokości od 15 do 30 metrów.

Głębokość nurkowania wynosi od 7 do 18 metrów, dlatego Algarve jest super miejscem do nurkowania, nawet dla początkujących. Ze względu na chłodne temperatury w wodzie Atlantyku, konieczny jest kombinezon ocieplający o grubości co najmniej 7 mm.

Szkoły nurkowania oferują również kursy dla początkujących i zaawansowanych nurków a dla nieprzygotowanych wypożyczają kombinezony i sprzęt. Uzbrojeni w garść informacji wyruszajcie na majówkę na naukę nurkowania w Portugalii.

Podróż do Algarve

Skorzystajcie z naszej oferty lotów do Algarve, by zobaczyć podwodny świat wybrzeża Portugalii! Skorzystajcie z lotniska w Faro, aby wybrać się na wyprawę nurkową podczas nadchodzącej majówki.

 

Surfing — Fuerteventura, Hiszpania

W dzisiejszych czasach ten niesamowity sport staje się coraz bardziej popularny. Mimo że uprawiany jest już od setek lat, cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze względu na bliskość z naturą i niewielkie wymagania materiałowe. Żaden inny sport wodny nie pozwala tak intensywnie doświadczyć potęgi morza. Czujecie siłę fali, płynąc na desce surfingowej, która sunie pod Waszym ciałem. Na początku musicie wykonać tak zwany paddle przypominający ruch wiosłowania, a następnie wstajecie i pokonujecie fale, delektując się nimi do ostatniej chwili.

Surfing, Fuerteventura, Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania

Wyspy Kanaryjskie, a więc także Fuerteventura, należą do najbardziej popularnych i poszukiwanych miejsc przez miłośników sportów wodnych. Dotyczy to wszystkich surferów, zarówno tych początkujących, średniozaawansowanych jak i zaawansowanych. Fuerteventura jest również nazywana Hawajami Europy. Dobre warunki do surfowania i relaksująca atmosfera, która pozwoli Wam naładować Wasze baterie, są tu dostępne przez cały rok. Jeżeli macie ochotę na odrobinę przygody, to czekają na Was odosobnione miejsca do surfowania. Nie zwlekając, pakujcie niewielki bagaż i doświadczajcie potęgi oceanicznych fal podczas majówki.

Podróż na Fuerteventurę

Aby spróbować surfingu na Fuerteverturze, skorzystajcie z lotniska na tej wyspie! Sprawdźcie naszą ofertę lotów i wybierzcie się na majówkę na Wyspy Kanaryjskie.

 

Kitesurfing — El Gouna, Egipt

To genialne uczucie być ciągniętym nad morzem przez latawiec. Zachwyt i zdumienie ogrania, gdy kiteboarderzy wykonują skok i szybują w powietrzu.

El Gouna to ekskluzywny raj dla kite'ów z nowoczesną infrastrukturą, fantastyczną mariną z wieloma barami i restauracjami, budynkami w stylu arabskim lub śródziemnomorskim.

Kilka spotów kite oferuje idealne płaskie wody i gigantyczne powierzchnie dla początkujących i freestylerów. El Gouna jest w zasadzie całoroczną destynacją dla kitesurferów, ponieważ wiatr ma charakter termiczny i wieje zarówno latem jak i zimą. To, jak bardzo wieje i jak silny jest wiatr, zależy od różnic temperatur pomiędzy ciepłymi masami lądowymi a temperaturami wody w chłodniejszym Morzu Czerwonym. Tak więc słońce i gorące temperatury przynoszą wiatr do kitespotów El Gouny. Dlatego też największego prawdopodobieństwa wystąpienia wiatru należy spodziewać się w miesiącach letnich, z tego powodu najlepszym okresem na podróż jest czas pomiędzy marcem a październikiem. W tym czasie macie niemal gwarancję słońca z letnimi ciepłymi do gorących temperaturami pomiędzy 25 a 34 stopniami.

W szczycie lata termometr może wspiąć się powyżej 40 stopni, ale również w pozostałej części roku można spodziewać się termicznych wiatrów i przyjemnie ciepłych temperatur w ciągu dnia między 22 a 25 stopni. To stwarza idealne warunki na wycieczkę na kite'a na nadchodząca majówkę.

Kitesurfing, Egipt

Na najbardziej północnym krańcu El Gouny trzy stacje kite dzielą się dużym obszarem kite'owym dla początkujących, bardziej doświadczonych i dla profesjonalistów. Jest to ogromny obszar, który oferuje również dużą powierzchnię do stania, w zależności od poziomu wody. Podłoże to głównie piasek, z nielicznymi kamieniami, roślinami lub muszlami.

Dalej znajdują się odizolowane rafy, ale żeby do nich dotrzeć, trzeba wypłynąć dalej. Można nad nimi przepłynąć podczas przypływu, ale nie podczas odpływu. Najlepiej jednak zatrzymać się nieco dalej na południe, gdzie nie ma rafy i można łatwo dostać się na głęboką wodę. Chociaż trzy stacje kite dzielą teraz ten obszar, jest wystarczająco dużo miejsca dla wszystkich. Kitesurfing czeka na Was, wykorzystajcie zatem długi majowy weekend na szaloną przygodę w El Gouna.

Podróż do Egiptu

Aby dotrzeć do miejscowości El Gouna, najlepiej skorzystać z oddalonego o zaledwie 26 km międzynarodowego lotniska w Hurghadzie.


Kajakarstwo w Szwecji

Z prawie 100 000 jezior, potężnymi rzekami i długą linią brzegową z tysiącami wysp, Szwecja ma wiele do zaoferowania każdemu, kto kocha przygodę na wodzie. Od południa po północ, istnieje szeroki wachlarz pięknych tras dla kajaków czy kanu, które są odpowiednie również dla początkujących. Nawet miasta Sztokholm, Göteborg i Malmö można zwiedzać w rytm wioseł.

Niewiele zajęć rekreacyjnych jest tak zabawnych i dostępnych jak kajakarstwo i kanu zarówno dla początkujących, jak i prawdziwych profesjonalistów. Niezależnie od tego, czy wolicie odkrywać szwedzkie szlaki wodne z doświadczonym przewodnikiem, czy też wybrać się na samodzielną wycieczkę po kanałach jednego z trzech największych miast, pływanie kajakiem w Szwecji nigdy nie było łatwiejsze.

Na wschodnim wybrzeżu Szwecji, Archipelag Sztokholmski zaprasza na jego odkrycie. Ponad 30 000 wysp to obietnica wyjątkowych wakacji na świeżym powietrzu, z możliwościami wiosłowania dla początkujących i profesjonalistów. Nadmorskie miasto Dalarö, oddalone zaledwie 45 minut od centrum Sztokholmu, jest dobrym punktem wyjścia dla Waszej bałtyckiej przygody. Wybierzcie wyspę, wypożyczcie kajak lub canoe tutaj na wschodnim wybrzeżu Szwecji i przenocujcie po drodze, w namiocie lub w klimatycznym pensjonacie.

Kajakarstwo w Szwecji

Oprócz Sztokholmu, region Östergötland jest również gorącym punktem dla spływów kajakowych w Szwecji. Szczególnie popularne są archipelagi Gryt i Sankt Anna. Tutaj firma Ostkusten Kajak oprócz wycieczek z przewodnikiem oferuje także pakiety noclegowe.

W głębi zachodniej Szwecji leży region Dalsland, "kraina dolin", nazywana "krainą kajaków" dzięki 250-kilometrowemu systemowi rzek, kanałów i jezior. Organizacja non-profit DANO - Dalsland-Nordmarken opiekuje się ponad 100 kempingami położonymi nad tutejszymi wodami. Aplikacja "Dalslands Kanal" wskaże Wam drogę do wypożyczalni kajaków i pól namiotowych.

Na zachodzie Szwecji leży region Värmland, w którym jest 10 000 jezior i równie wiele powodów, by wybrać się na wycieczkę. Klarälven, najdłuższa rzeka Szwecji, przepływa przez cały ten region, zanim wpadnie do Vänern, największego jeziora w kraju. Znajdziecie tu niewyczerpane możliwości kajakowej przygody w majowy długi weekend.

Podróż do Szwecji

Aby cieszyć się kajakarstwem w Szwecji, najlepiej skorzystać z lotniska w Sztokholmie. Skorzystajcie z naszej oferty lotów, by już dziś zarezerwować bilet na nadchodząca majówkę!