Skip to content

Wraz z nadejściem jesieni, przyroda przygotowuje się do jednego z najbardziej spektakularnych widowisk - zmiany liści. To magiczne zjawisko, kiedy zielone drzewa i krzewy stopniowo przeobrażają się w paletę intensywnych czerwieni, pomarańczy, żółci i brązów. Nic nie równa się z uczuciem spaceru po ścieżce otoczonej kolorowym liśćmi, podczas gdy słońce delikatnie przebija się przez gęsty komin liści.

Gdzie jednak można najlepiej doświadczyć tego przyrodniczego widowiska? W niniejszym artykule przedstawimy top 7 lokalizacji, które zapierają dech w piersiach podczas jesiennej zmiany liści. Od malowniczych parków, przez majestatyczne góry, aż po urocze jeziora - każde z tych miejsc oferuje niezapomniane wrażenia w trakcie tego magicznego sezonu. Przygotujcie się na podróż przez najpiękniejsze zakątki i znajdźcie inspiracje na nadchodzącą podróż!

1. Kanada

Odwiedzenie Kanady w jesieni to podróż do magicznego świata pełnego niesamowitych krajobrazów i jesiennych kolorów. To właśnie w tym okresie, kiedy liście drzew przeobrażają się w paletę intensywnych odcieni pomarańczu, czerwieni i złota. Ta eksplozja kolorów sprawia, że Kanada staje się miejscem wyjątkowym i zachwycającym dla podróżnych z całego świata. Od Quebecu po Góry Skaliste, każde miejsce oferuje niezapomniane wrażenia dla miłośników natury i piękna. To czas, kiedy podróżujący mogą zanurzyć się w urokach jesiennych kolorów i cieszyć się wyjątkową atmosferą tego magicznego sezonu.

Jednym z najpiękniejszych miejsc do obserwowania jesiennych kolorów w Kanadzie jest Parc National de la Jacques-Cartier w Quebecu. W tym parku, który jest częścią Kanadyjskiego Parku Narodowego, można spacerować po pięknych ścieżkach otoczonych jesiennymi lasami i podziwiać widoki na malownicze doliny i rzeki.

W Banff National Park w kanadyjskich Górach Skalistych można poczuć magię jesieni, spacerując po szlakach w otoczeniu masywnych gór, turkusowych jezior i lasów przeobrażonych w kolorowe dywany. Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić, jest Cape Breton Island w Nowej Szkocji. Widoki na wybrzeże, klify i lasy pokryte jesiennymi liśćmi tworzą niezwykłą scenerię, która zapiera dech w piersiach.

W Lake Louise w Alberta można podziwiać odbicia gór w spokojnej powierzchni jeziora otoczonego drzewami w pełnych kolorach jesieni. To miejsce, które sprawia, że jesień staje się prawdziwie magiczna. Natomiast wizyta w Jasper National Park w Alberta to szansa na podziwianie nie tylko jesiennych kolorów, ale także imponujących lodowców, jezior i wodospadów.

Park Narodowy Jasper, Alberta. Kanada

Sprawdźcie, jakie atrakcje warto odwiedzić podczas jesiennej podróży do Kanady w artykule: Przewodnik po Kanadzie dla miłośników jesieni: 5 miejsc, które musisz zobaczyć ! Kliknijcie link, by za pomocą naszego przewodnika zaplanować wymarzoną wycieczkę: 

2. Kyoto, Japonia

Kyoto, perła Japonii, w jesieni prezentuje się w pełnej okazałości, zachwycając podróżnych intensywnymi kolorami jesiennych liści. To magiczne miasto jest nieodłącznie związane z japońską kulturą i tradycją, a jesień dodaje mu jeszcze więcej uroku i tajemniczości. Kyoto w sezonie jesiennym to wyjątkowe doświadczenie, które pozwala odkryć japońską kulturę, historię i naturę w niezwykłym kontekście.

Jesienne liście, znane jako "koyo", to prawdziwa uczta dla oczu. Spacerując po ogrodach świątyń i parkach, można podziwiać przepiękne odcienie pomarańczu, czerwieni i złota, które ozdabiają drzewa. Ogrody, takie jak Kiyomizu-dera czy Tofuku-ji, stają się prawdziwymi arcydziełami natury.

Kyoto, Japonia

Arashiyama, urocza dzielnica Kyoto, słynie z urokliwego bambusowego lasu. W jesiennej scenerii bambusy oświetlone promieniami słońca tworzą magiczny klimat. Warto również odwiedzić Filozoficzną Ścieżkę gdzie drzewa przykryte jesiennymi liśćmi tworzą korytarz z naturalnymi malowidłami.

Kinkaku-ji, czyli Złota Świątynia, odbija się w jeziorze otoczonym jesiennym lasem, tworząc obraz godny bajki. To jedno z najsłynniejszych miejsc w Japonii, które nabiera jeszcze większego uroku w sezonie jesiennym. Nanzen-ji to inna ikoniczna świątynia, gdzie można podziwiać jesienny pejzaż zarówno od strony ogrodów, jak i z wyższych tarasów.

Nie można zapomnieć o Gion, historycznej dzielnicy, gdzie można poczuć starożytnego ducha Japonii. Spacerując po kamiennych uliczkach, można spotkać gejsze ubrane w tradycyjne kimono, tworząc niezwykłą atmosferę.

Od zawsze marzyliście o podróży do Japonii? Momijigari to idealny czas, by spełnić to marzenie. Przeczytajcie nasz przewodnik po jesiennej podróży po Japonii. 

3. Alpy, Włochy

Alpy włoskie to wyjątkowe miejsce, gdzie jesienne liście przemieniają górskie krajobrazy w prawdziwe arcydzieła natury. To magiczny sezon, który dodaje Alpom jeszcze większego uroku i zachwycającej atmosfery.

W sezonie jesiennym malownicze krajobrazy Alp stają się o wiele bardziej intensywne i piękne. Góry, które latem przybierają odcienie zieleni, przemieniają się w paletę jesiennych kolorów – od złotego do czerwonego, od pomarańczowego do brązowego. Widok tych przeobrażonych drzew w otoczeniu masywnych szczytów górskich zapiera dech w piersiach.

Dolomity, część Alp włoskich, oferują niezwykły widok jesiennych liści kontrastujących z charakterystycznymi sylwetkami skalnych iglic. To jakby natura sama stworzyła malowidło, które trudno uwierzyć, że jest rzeczywiste.

Podczas wędrówek po alpejskich szlakach, można cieszyć się świeżym powietrzem, zapierającymi dech w piersiach widokami i jednocześnie podziwiać jesienną aurę, która otacza każdego podróżnika. To także doskonały czas na degustację lokalnych potraw i win.

Alpy włoskie w jesiennej odsłonie to zaproszenie do odnalezienia spokoju wśród natury, odkrywania nowych miejsc i docenienia magicznych zmian, które przynoszą przeobrażające się krajobrazy. To czas, który wciąga podróżników w swoją atmosferę, tworząc wspomnienia na całe życie.


4. Szwajcaria

Szwajcaria to miejsce, gdzie jesienne drzewa tworzą niezwykłe pejzaże o intensywnych kolorach. W sezonie jesiennym, kiedy natura przybiera ciepłe odcienie, Szwajcaria staje się rajem dla miłośników pięknych widoków. To czas, kiedy natura maluje krajobrazy w wyjątkowy sposób, a podróżujący mają okazję zanurzyć się w tej magicznej atmosferze.

Najpiękniejsze miejsca do obserwacji jesiennych drzew znajdują się w różnych regionach tego kraju. W okolicach jezior Thun i Brienz drzewa odbijają się w spokojnej taflach wody, tworząc magiczne obrazy. W Luzernie, otoczonej górami, spacerując po brzegach jeziora Vierwaldstättersee, można podziwiać harmonię jesiennych barw w otoczeniu malowniczych krajobrazów.

Engadyna, malownicza dolina z jeziorami i wioskami, w jesiennej aurze staje się prawdziwym pałacem złotych i czerwonych liści. Region Graubünden, znany jako "Kanton Tysiąca Wzgórz", kusi swoją malowniczością, gdzie jesiennie ubarwione drzewa tworzą niezwykłą atmosferę.

Region Graubünden, Kanton Tysiąca Wzgórz, Szwajcaria

W regionie Jungfrau widok gór Eiger, Mönch i Jungfrau w tle, otoczonych złotymi lasami, jest zapierającym dech w piersiach. Zermatt, z majestatycznym Matterhornem w jesiennych kolorach, oferuje niezapomniane wrażenia.

Sprawdźcie naszą ofertę biletów lotniczych do Szwajcarii, by spędzić jesień w tym pięknym kraju.

5. Dolina Loary, Francja

To nie tylko miejsce o bogatej historii i pięknych zamkach, ale także doskonały kierunek dla miłośników jesiennych barw, które nadają temu regionowi wyjątkowy urok. W sezonie jesieni, ta malownicza dolina staje się prawdziwym rajem dla podróżujących, przenosząc ich do magicznego świata odcieni złota, czerwieni i pomarańczy.

Spacerując po Dolinie Loary, można podziwiać nie tylko majestatyczne zamki, ale również drzewa, które przybierają niesamowite barwy. Château de Chambord, otoczone lasami, staje się jeszcze bardziej urokliwe. Château de Chenonceau, z pięknymi ogrodami, staje się jeszcze bardziej magiczne w otoczeniu jesiennych kolorów.

Zamek Chambord, Dolina Loary, Francja

Dolina Cisse, w okolicach miasta Tours, oferuje przepiękne tereny, po których można spacerować ścieżkami wśród malowniczych jesiennych krajobrazów. Dolina Indre z urokliwymi rzekami, również staje się w sezonie jesiennym miejscem niezwykłego piękna.

Właśnie w tym sezonie, Dolina Loary wydaje się opowiadać swoją własną historię poprzez jesiennie barwy. Każdy zamek i każde drzewo wprowadza do krajobrazu swoje unikalne piękno. To doskonała okazja, aby odkryć tę część Francji w nowym świetle i doświadczyć jesiennej magii, która unosi się w powietrzu.

6. Austria

W sezonie, kiedy drzewa przybierają odcienie złota, pomarańczy i czerwieni, Austria staje się miejscem pełnym uroku i magii. Wędrując po alpejskich szlakach, można podziwiać jesiennie ubarwione drzewa, które tworzą malowniczy kontrast z błękitem nieba i majestatycznymi szczytami Jeziora, takie jak Wolfgangsee czy Zeller See, odbijają barwne liście, tworząc rzeczywiste obrazy natury.

Malownicze wsie, takie jak Hallstatt czy Alpbach, stają się jeszcze urokliwsze w otoczeniu jesiennych liści. Zamki, Schloss Ort nad jeziorem Traunsee czy Hohensalzburg w Salzburgu, zdają się wyłaniać z palety kolorów.

Doliny Wachau nad Dunajem czy Zillertal, ożywają w odcieniach złota i czerwieni, tworząc romantyczne scenerie. Innsbruck i Salzburg, stają się areną dla kontrastu między architekturą a jesiennymi drzewami.

Austriackie winnice, malownicze drogi i ścieżki wśród lasów to idealne miejsca do spacerów, fotografowania i oddychania świeżym powietrzem w atmosferze pełnej spokoju. To moment, który pobudza zmysły, pozwala na oderwanie się od codzienności i połączenie się z naturą w jej najpiękniejszym przebraniu.

Austria słynie jako kraj, który jako jeden z pierwszych otwiera sezon narciarski w Europie. Sprawdźcie tutaj, gdzie warto wybrać się na narty już w październiku!

7. Korea Południowa

Jesień w Korei Południowej to czas, w którym ten urokliwy kraj zmienia się w paletę nasyconych barw i spektakularnych widoków. Góry, doliny, jeziora i miasta przybierają nową, magiczną aurę, przyciągając podróżnych swoim pięknem.

W górskich parkach narodowych, takich jak Seoraksan czy Jirisan, drzewa przybierają odcienie złota, pomarańczy i czerwieni, tworząc malowniczy kontrast z niebem i szczytami górskimi. Wędrówki po tutejszych szlakach to okazja do zanurzenia się w naturze w pełnym jesiennym blasku.

W miastach, takich jak Seul, ulice stają się bardziej kolorowe dzięki jesiennym odcieniom. Parki miejskie, takie jak Namsan czy Olympic Park, stają się oazami spokoju w otoczeniu drzew w pełnej krasie.

Tradycyjne wioski, jak Hahoe Folk Village, ożywają w sezonie jesieni, gdy drewniane domy kontrastują z odcieniami liści. Festiwale jesienne, w tym festiwale świateł i wystawy kwiatów, dodają dodatkowego uroku temu pięknemu okresowi.

Jesień w Korei Południowej to czas, który zaprasza do odkrywania piękna natury w jej nowym, jesiennym stroju. To okres, w którym podróżujący mogą podziwiać niezwykłe widoki, cieszyć się spokojem i stworzyć wspomnienia, które pozostaną w sercu na zawsze.