Skip to content
Aktualizacja: 12/04/2023

Podziel się na:

Bycie świadkiem zorzy polarnej to doświadczenie, które jest marzeniem wielu osób. Potrzeba wytrwałości, ponieważ warunki muszą być idealne, aby ten spektakularny pokaz miał miejsce. Dzięki dłuższym godzinom ciemności i czystemu nocnemu niebu okres od grudnia do marca to zazwyczaj najlepszy czas na obserwację tego zjawiska naturalnego. Ponieważ zorza polarna może pojawić się – i zniknąć – w mgnieniu oka, ważne jest, aby zachować czujność przez całą noc.

Sprawdźcie naszą listę, żeby znaleźć miejsce, gdzie można maksymalnie zwiększyć swoje szanse!

 

Teoria

Zorza polarna jest jednym z najbardziej spektakularnych pokazów przyrody. Zjawisko niebieskie, znane również jako zorza polarna, występuje, gdy naładowane elektrycznie cząstki słoneczne zderzają się z gazami atmosferycznymi, tworząc olśniewający pokaz neonów, który oświetla nocne niebo. Nawet eksperci nie zawsze potrafią dokładnie przewidzieć, kiedy i gdzie można zobaczyć światła, ale najlepszym sposobem na ich złapanie jest zima w tych regionach polarnych o dużych szerokościach geograficznych. Zespół Auroral rozciąga się na całą Finlandię, Szwecję, Norwegię, Islandię, Grenlandię, Kanadę i Alaskę. Pasmo może się rozszerzać, gdy aktywność geomagnetyczna jest wysoka, dlatego czasami możemy zobaczyć zorzę polarną z północnych części Wielkiej Brytanii. Aby zwiększyć swoje szanse na zobaczenie tego spektaklu, zaplanujcie podróż na księżyc w nowiu.

 

Norwegia

Norweskie Tromsø co roku służy jako popularne miejsce oferujące wspaniałe widoki na zorzę polarną od września aż do marca. Podczas tego okresu ma miejsce noc polarna, która ułatwia oglądanie tego zjawiska. Miasto samo w sobie tętni życiem, z większą liczbą pubów i barów na mieszkańca niż gdziekolwiek indziej w Norwegii. Od końca stycznia do początku lutego w mieście odbywa się Festiwal Zorzy Polarnej, czyli 10-dniowa impreza muzyczno-artystyczna.
Tromsø jest również powszechnie nazywane „Bramą Arktyki” i oferuje odwiedzającym szeroką gamę wycieczek do wyboru od końca sierpnia do początku kwietnia. Obejmują one wycieczki po fiordach, obserwowanie wielorybów lub przygody na skuterach śnieżnych wypełnione godzinami bajkowej scenerii.

 

Finlandia

Laponia znajduje się za kołem podbiegunowym w Europie Północnej. Zorza polarna jest widoczna przez około 200 nocy w roku z tego regionu w Finlandii. Laponia znana jest również jako dom Świętego Mikołaja i aż 190 000 reniferów. Poszukiwacze zorzy polarnej mogą spodziewać się świateł, w co drugą pogodną noc między wrześniem a marcem w północnej Laponii. Wspaniałe fińskie jeziora, lasy i pagórki są praktycznie wolne od jakiegokolwiek zanieczyszczenia światłem, co stwarza idealne warunki do oglądania tego zjawiska.
W Finlandii istnieje wiele możliwości zakwaterowania, od których można podziwiać widoki przyrody, od nadmorskich szklanych willi, przez ranczo z zorzą polarną, aż po prawie stuletni tradycyjny dom z bali z własną sauną.

 

Szwecja

Każdego roku rzemieślnicy skrupulatnie tworzą konstrukcję Icehotel na nowo, używając lodu zebranego z rzeki Torne w Laponii, na północ od koła podbiegunowego. Goście mogą wybierać spośród apartamentów z zimnymi pokojami (z temperaturami w zakresie od -5 stopni do około -8 stopni Celsjusza) i ciepłymi. Natomiast w Ice Room znajduje się nawet łóżko wykonane z lodu!
Goście mogą również zaplanować wycieczkę do pobliskiej stacji Aurora Sky w Abisko. Położona na wysokości 900 metrów nad poziomem morza stacja jest mało zanieczyszczona światłem i hałasem stwarzając optymalne warunki do oglądania pokazu świetlnego. Abisko słynie z możliwości obserwacji zorzy polarnej prawie każdego wieczoru od października do końca marca.

 

Szkocja

Zorzę polarną w Szkocji można oglądać na grupie wysp położonych na odległym północnym wybrzeżu tego kraju. Jesień i zima to najlepsze pory roku do obserwowania zorzy polarnej, znanej również w lokalnym dialekcie jako „Mirrie Dancers”. Kilka miejsc, w których można zobaczyć spektakularny pokaz świateł, obejmuje szczyt Wideford Hill, wzdłuż wybrzeża w Birsay lub na plaży w Dingieshow. Podróżni mogą również odwiedzić Serce Neolitycznych Orkadów, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, które obejmuje kilka zabytków sprzed 5000 lat. Będąc tutaj, zaplanuj pobyt w historycznym mieście Kirkwall, stolicy Orkadów.
Pamiętajcie, aby przed wyjazdem zarejestrować się, aby otrzymywać powiadomienia AuroraWatch UK o warunkach i miejscach do oglądania tego zjawiska, aby nigdy nie przegapić żadnej okazji.

 

Islandia

Miesiące od września do kwietnia to najlepszy czas na polowanie na zorzę polarną na Islandii. Aby uzyskać optymalną widoczność z dala od zanieczyszczenia świetlnego, udaj się do Öskjuhlið. Znajduje się tam Perlan, jedyne w kraju planetarium i muzeum z eksponatami dotyczącymi Islandii. Na tarasie widokowym w planetarium można zobaczyć lodowiec Snæfellsjökull, wulkan Keilir i górę Reykjaviku, Esja. Niemniej jednak, podczas dużej aktywności można nawet obserwować zorzę polarną z przedmieść Reykjavíku; Latarnia morska Grotta to popularne miejsce widokowe.
Polecaną atrakcją są domki Buubble. To innowacyjne domki, w których ściany są przezroczyste, dzięki czemu można podziwiać zorzę polarną, leżąc wygodnie w swoim łóżku.

 

Alaska

Fairbanks w stanie Alaska to jedno z najlepszych miejsc na świecie do oglądania zorzy polarnej, ponieważ znajduje się bezpośrednio pod Auroral Oval. Ta strefa w kształcie pierścienia znajduje się nad geomagnetycznym biegunem północnym Ziemi, gdzie koncentruje się główna aktywność zorzy polarnej. Ponadto, zimna pogoda, czyste niebo i ciemne noce tworzą optymalne warunki do obserwacji tego zjawiska. Ale nie pozwólcie, aby chłodne noce Was zniechęciły - możesz nawet oglądać zorzę polarną z parujących gorących źródeł. Zjawisko to najczęściej występuje w godzinach od 22.00 do 3 nad ranem, ale nie musicie się martwić. Goście zatrzymujący się w okolicznych pokojach hotelowych mogą poprosić o telefon lub pukanie do drzwi, gdy na niebie pojawi się zorza polarna.
Podróżni mogą również zobaczyć rzeźby lodowe w lutym i marcu podczas imponujących mistrzostw świata w sztuce lodowej lub wybrać się na psie zaprzęgi, lub wycieczkę skuterem śnieżnym. W tym obszarze znajduje się również mnóstwo dzikich zwierząt (niedźwiedzie grizzly, łosie, orły i nie tylko) co dodatkowo potęguje emocje.

 

Kanada

Yellowknife jest stolicą północno-zachodnich terytoriów Kanady. Jest również znany jako Aurora Capital of North America (czyli stolica zórz polarnych Północnej Ameryki), dzięki swojemu położeniu pośrodku Auroral Oval. Jest to wspaniałe miejsce do oglądania zorzy polarnej, ponieważ jej aktywność można obserwować przez ponad 300 nocy w roku. W tym okresie organizowane są sporty zimowe, takie jak wędkarstwo podlodowe i narciarstwo biegowe.

 

Grenlandia

Grenlandia może nie być najbardziej dostępnym miejscem do podróży do oglądania zorzy polarnej, ale ci, którzy tam dotrą, będą zachwyceni, że to zrobili. Tundra Kalaallit Nunaat (grenlandzka nazwa kraju) jest jednym z najlepszych miejsc na świecie, aby zobaczyć zorzę polarną. Okno widokowe rozciąga się od września do początku czerwca. Maleńkie miasteczko Kangerlussuaq położone jest nad fiordem, tuż za kołem podbiegunowym. 300 dni w roku bezchmurnego nieba sprawia, że ​​jest to idealne miejsce, aby zobaczyć światła, zwłaszcza między październikiem a kwietniem.
Jeśli szukacie adrenaliny, to zaplanujcie wycieczkę do Kangerlussuaq. Ta dawna amerykańska baza wojskowa pozwala na obserwację zorzy polarnej 300 nocy w roku i organizuje wycieczki, które obejmują oglądanie tego zjawiska i nocleg na grenlandzkiej pokrywie lodowej (przeżycie zwykle zarezerwowane wyłącznie do celów badawczych i ekspedycyjnych).