Skip to content
Aktualizacja: 21/04/2022

Podziel się na:

Wiecie, jaki miasto słynie z klocków LEGO, hygge i Hansa Christiana Andersena? Oczywiście Kopenhaga, czyli stolica Danii – miasto położone na wybrzeżu Zelandii i Amager, w północnej części Europy. To piękne i romantyczne miasto, które zachwyca wszystkich podróżników szczególnie zimą. Jeśli jeszcze nie macie pomysłu na zimowy wypoczynek, sprawdźcie nasz poradnik i przekonajcie się, dlaczego warto odwiedzić właśnie Kopenhagę. A największy wybór i najlepsze ceny biletów lotniczych do Kopenhagi znajdziecie na FRU.PL. 

Fontanna bociana na placu Amagertorv, poranna niebieska godzina, Kopenhaga, stolica Danii

 

Podstawowe informacje

  • Kopenhaga to stolica i największe miasto Danii
  • Powierzchnia miasta: 179,8 km2
  • Liczba ludności: 794 tys. a wraz z zespołem miejskim „Wielkiej Kopenhagi” liczy 1 330 993 mieszkańców
  • Strefa czasowa: UTC +1
  • Numer kierunkowy: 453
  • Waluta kraju: korona duńska (DKK)
  • Język urzędowy: duński

Chociaż pierwsze ślady działalności człowieka na tym obszarze pochodzą sprzed 12 tysięcy lat, to Kopenhaga została założona w 1000 roku, początkowo jako osada rybacka i targowa, z czasem otrzymała prawa miejskie. Natomiast od 1443 roku pełni funkcję stolicy państwa. W Kopenhadze od 1479 roku działa Uniwersytet Kopenhaski, który jest drugim najstarszym uniwersytetem Skandynawii, a do XX wieku był jedynym uniwersytetem w Danii. Do 1771 roku posiadał nawet własny sąd, prawo i więzienie. Kopenhaga jest najczęściej odwiedzanym miastem Skandynawii, przyciągającym co miliony turystów. Nie ma co się dziwić, to idealne miejsce na zimową podróż.

 

Pogoda w Kopenhadze 

Danię charakteryzuje klimat umiarkowany ciepły typu morskiego. W praktyce oznacza to krótkie i łagodne zimy oraz dość chłodne lata. Opady są dość równomiernie rozłożone w ciągu roku, a w miesiącach zimowych jest ich po ok. 40 mm.
Typowe temperatury w zimie:
grudzień – w ciągu dnia średnio 7°C, a w nocy +3°C
styczeń – ok. 3°C w dzień i średnio -1°C w nocy
luty - 2°C w dzień i ok. -2°C w nocy

 

Co zabrać na wycieczkę do Kopenhagi?

Wizyta w Kopenhadze nie wymaga od nas żadnego szczególnego przygotowania. Warto zabrać wygodne buty, do komfortowego spacerowania, bądź jeżdżenia na rowerze. Przydadzą się również: ciepła kurtka, szalik, czapka i rękawiczki, bo chociaż temperatura rzadko i niedużo spada poniżej zera, to całodzienne zwiedzanie może dać się we znaki. Warto spakować rzeczy, które pozwolą ubierać się „na cebulkę”. I nie zapomnijcie o płaszczu przeciwdeszczowym lub parasolu.

 

Kuchnia

Kuchnia Kopenhagi to tradycyjna kuchnia Skandynawii z dodatkiem kuchni kontynentalnej. Obfituje w ryby, mięsa i … kanapki. Dla Duńczyków najważniejszymi posiłkami dnia są śniadanie i kolacja. Z tego powodu warto planować swój dzień tak, aby pomiędzy 15 a 16 nie wybierać się na obiad, kuchnie w tych godzinach są zamknięte. Ciekawostką jest, że w Kopenhadze znajduje się najwięcej na świecie restauracji z gwiazdkami Michelin!
Zastanawiacie się, co warto spróbować podczas wyjazdu do Danii?

  •  Smørrebrød – czyli duńskie kanapki. Ich podstawą jest rugbrød – ciemny, żytni chleb z dodatkiem ziaren słonecznika i otrębów. Kromki mogą być przykryte rybami, krewetkami, jajecznicą, tatarem, pieczenią wołową, czy też pasztetem z wątróbki. Co ciekawe, danie to spożywa się nożem i widelcem. Smørrebrød są tak popularne, że istnieją nawet restauracje wyspecjalizowane w ich przyrządzaniu, które mają w menu po 250 rodzajów tego typu dań;
  • Frikadelle – kotleciki mielone przypominające nasze polskie mielone, z tą różnicą, że Duńczycy polewają je gęstym, ciężkim sosem. Serwowane są z ziemniakami, kwaszonymi ogórkami i burakami;
  • Leverpostej – „danie” zadowoli miłośników podrobów. Leverpostej to pasta przygotowywana ze zmielonej wątroby, słoniny i cebuli. Duńczycy zjadają blisko 20 ton tego przysmaku rocznie – może i Wam posmakuje!
  • Śledzie – w Kopenhadze znajdziecie śledzie w przeróżnych wariantach: słodkie, słone, kwaśne, pikantne, w curry, w przyprawach korzennych, ze śmietaną, jak również wędzone. Sprzedawane są prawie na każdym kroku;
  • Røde pølser – czyli czerwone kiełbaski sprzedawane w barach na kółkach zwanych polsevogn. Duńskie hot-dogi charakteryzują się tym, że kiełbasa jest znacznie większa od bułki. Podaje się je z prażoną cebulką i sosem;
  • Aquavit – ulubiona wódka Skandynawów, po którą najchętniej sięgają podczas świąt Bożego Narodzenia, przygotowywana ze spirytusu zbożowego lub ziemniaczanego z dodatkiem kminku. Zgodnie z unijnym prawem Aquavitą można nazwać wyłącznie produkt o minimalnej zawartości alkoholu wynoszącej 37,5%.

 

Zakwaterowanie w Kopenhadze 

Planowanie wypadu do Kopenhagi warto zacząć od szukania noclegu, ponieważ, mimo że Dania posiada bogatą bazę noclegową, to potrafią być one naprawdę drogie. Warto zdecydować się na nocleg w centrum Kopenhagi – co pozwoli zaoszczędzić sporo czasu.
Kopenhaga nie oferuje zbyt dużego wyboru rodzaju noclegów – są to głównie hotele i hostele, zdecydowanie rzadziej mieszkania do wynajęcia.

 

Dojazd i komunikacja w Kopenhadze 

Do Kopenhagi można się łatwo i szybko dostać z wielu polskich miast: Krakowa, Warszawy, Gdańska, Wrocławia, Katowic i Poznania. Kopenhagę obsługuje międzynarodowy port lotniczy Kopenhaga-Kastrup, który znajduje się 8 km od Kopenhagi. Sprawdźcie loty do Kopenhagi.

Można także rozważyć lot do oddalonego o 40 km Malmö. Z lotniska Kopenhaga-Kastrup do centrum miasta można dojechać metrem, pociągiem i autobusem, a przejazd trwa raptem 15 minut. Z lotniska Malmö-Sturup dojedziecie do Kopenhagi autobusem przez Most nad Sundem.
Najlepsze oferty na loty do Malmö, znajdziecie tutaj.

Sprawne poruszanie się po mieści zapewni zakup Copenhagen Card, czyli karty turystycznej uprawniającej do darmowych przejazdów wszystkich środkami transportu publicznego.
Jeśli dopisze pogoda, możecie też wskoczyć na rower. Dania jest świetnie dostosowana pod rowerzystów.
Inną możliwością zwiedzenia miasta jest zrobienie tego pieszo – odległości między najważniejszymi atrakcjami turystycznymi są niewielkie.

 

 

Główne atrakcje Kopenhagi

  • Ogrody Tivoli

Obiekt to nie tylko ogrody, ale i park rozrywki, który powstał w 1843 r. i jest najpopularniejszym parkiem rozrywki w Skandynawii. Działał nieprzerwanie nawet podczas II wojny światowej. Park znajduje się w samym sercu Kopenhagi, a wejście do niego jest biletowane. Do głównych atrakcji parku zaliczają się:

  • Rutsjebanen – najstarszy drewniany rollercoaster na świecie uruchomiony w 1914 r.;
  • Himmelskibet – jest to z pozoru zwyczajna, kręcąca się w kółko karuzela, z tą różnicą, że kręci się na wysokości 80 metrów nad ziemią;
  • akwarium – w którym można zobaczyć najdłuższe akwarium w Północnej Europie. Długie na 30 metrów akwarium jest domem dla ponad 100 gatunków stworzeń morskich.

  • Pałac Amalienborg

Oficjalna rezydencja duńskiej rodziny królewskiej. Składa się z czterech części otaczających ośmiokątny plac. Kompleks jest jedną z największych atrakcji turystyczny Kopenhagi odwiedzaną rocznie przez prawie 80 tys. turystów. Codziennie w południe odbywa się oficjalna zmiana warty gwardzistów królewskich. W jednym z czterech pałaców znajduje się muzeum pałacowe z ekspozycją poświęconą królom: Chrystianowi IX, Fryderykowi VIII, Chrystianowi X i Fryderykowi IX.

Pałac Amalienborg, Kopenhaga, Dania

 

  • Nyboder

Dawne koszary marynarki wojennej są jednocześnie najstarszym osiedlem mieszkaniowym na świecie założonym w 1631 r. Królują tam żółte domy z czerwonymi dachami i zielonymi okiennicami.

Dzielnica Nyboder, Kopenhaga, Dania

 

  • Ny Carlsberg Glyptotek

Muzeum sztuki założone przez duńskiego browarnika i mecenasa sztuki, Carla Jacobsena w 1882 r. Muzeum znajduje się tuż przy ogrodach Tivoli. Wewnątrz, oprócz imponującej kolekcji zbiorów eksponatów ze starożytnej Grecji, Egiptu i Rzymu, a także dzieł sztuki duńskiej i francuskiej, znajdziemy okazały ogród zimowy.

  • Designmuseum Danmark

Duńskie muzeum designu zlokalizowane zostało w murach rokokowego pałacyku, w którym w XVIII wieku znajdował się pierwszy duński szpital króla Frederika. W zbiorach muzeum znajdziecie takie ikony skandynawskiego designu, jak: meble, tekstylia, porcelana i lampy.

  • Muzeum Szczęścia

W otwartym w 2020 r. Muzeum Szczęścia dowiecie się m.in.: jak to możliwe, że mimo 170 deszczowych dni w roku – Duńczycy zaliczają się do najszczęśliwszych ludzi na świecie; jak Polska wypada w rankingu najszczęśliwszych krajów świata oraz, skąd w naszych mózgach bierze się uczucie radości i, jak zmienia się to z wiekiem.

  • Grundtvigs Kirke

Kościół Grundtviga znajduje się w dzielnicy Bispebjerg w północnej części Kopenhagi. Został wybudowany na cześć XIX-wiecznego duńskiego filozofa, poety i reformatora – Nikolaia Frederika Severina Grundtviga. Budynek łączy w sobie gotyk, ekspresjonizm i tradycyjne style duńskie. Kościół ma prawie 80 metrów długości i 22 wysokości. Powstał z ponad sześciu milionów żółtych cegieł.

  • Świąteczny jarmark

Duńczycy uwielbiają jarmarki, a Kopenhaga jest królową jarmarków bożonarodzeniowych. Coroczny jarmark odbywa się w Ogrodach Tivoli, w którym na tę okoliczność powstają małe wioski i stragany z rękodziełem i lokalnymi potrawami. Spotkacie tam także Elfy.

  • Legoland w Billund

Park pełen klocków LEGO jest świetną propozycją dla rodzin z dziećmi – bo które dziecko nie miało kultowych klocków LEGO wśród swoich zabawek. Atrakcja oddalona jest o prawie 3 godziny drogi od Kopenhagi, więc jest to propozycja zdecydowanie dla zmotoryzowanych.

 

Wskazówki

  • W Kopenhadze rowerów jest więcej niż mieszkańców. Dużą popularnością cieszą się tam wypożyczalnie rowerów elektrycznych. Wszędzie dostępne są ścieżki rowerowe, więc warto wypożyczyć rower i zwiedzać miasto.

Kopenhaga, Dania

 

  • Zwiedzanie miasta będzie o wiele łatwiejsze, jeśli od razu po przybyciu do Kopenhagi kupicie oficjalną kartę turystyczną – Copenhagen Card, która uprawnia do korzystania za darmo z komunikacji oraz wejście do 87 atrakcji turystycznych, jak: Ogrody Tivoli, Zoo w Kopenhadze, czy Zamek Frederiksborg.
  • W Kopenhadze nie musicie martwić się o dostęp do bezprzewodowego Internetu – wystarczy wsiąść w dowolny środek komunikacji.
  • Dania zajmuje trzecie miejsce w rankingu EF English Proficienty Index oceniającym poziom znajomości języka angielskiego – jeśli tylko posługujecie się tym językiem, bez problemu porozumiecie się w Danii.
  • Dania stawia na ekologię! Kopenhaga jest jednym z najbardziej zielonych miast na ziemi i do 2025 roku planuje osiągnąć neutralność ekologiczną. 4% kopenhaskiego prądu pochodzi z farmy wiatrowej znajdującej się na nabrzeżu.
  • Kopenhaga jest połączona ze szwedzkim Malmö 7845 metrowym Mostem nad Sundem, którego budowę zakończono w 1999 roku, a koszt inwestycji wyniósł 30 miliardów koron duńskich. W skład przeprawy drogowo-kolejowej nad cieśniną Sund wchodzą także odcinek drogi znajdujący się na wyspie Peberholm (o długości 4050 m) oraz tunel Drogdentunnelen (o długości 3510 m).

Mostem nad Sundem, łączący Kopenhage z Malmo