Skip to content
Aktualizacja: 21/04/2022

Podziel się na:

Zima w Pradze to prawdziwie magiczny czas. W mroźne dni możecie cieszyć się najlepszymi atrakcjami miasta bez tłumów, które zwykle wypełniają ulice. Możecie również znaleźć dobre oferty na loty i zakwaterowanie, a zimna pogoda jest świetną wymówką do picia grzanego wina i jedzenia wszystkich obfitych tradycyjnych czeskich potraw w stolicy kraju! Skorzystajcie z naszej oferty lotów i już dziś zaplanujcie swój lot do Pragi.

 

Wprowadzenie

 • Praga jest stolicą Czech
 • Populacja miasta: 1,3 mln (2021)
 • Język: czeski
 • Strefa czasowa: UTC +1
 • Powierzchnia: 496 km2
 • Międzynarodowy numer kierunkowy: +420
 • Waluta Czech: korona czeska (CZK)

 

Pogoda w Pradze 

Zima trwa w Pradze od grudnia do lutego i jest dosyć mroźna. Średnia temperatura wynosi jedynie nieco poniżej zera. Zimne masy powietrza pochodzenia syberyjskiego mogą prowadzić do intensywnych mrozów, z temperaturami spadającymi poniżej -20 °C. 

Grudzień charakteryzuje się temperaturami w okolicach zera i można spodziewać się opadów śniegu z deszczem. Mocny wiatr znacznie obniża odczuwalną temperaturę. W Pradze dni w grudniu są krótkie, podobnie jak w Polsce. 

W styczniu, najzimniejszym miesiącu w roku, pogoda w Pradze jest zwykle bardzo zimna. Średnia temperatura wynosi -1,0 °C. Wartości mogą jednak spadać nawet do -20 stopni Celsjusza. Powietrze jest dosyć wilgotne, ale opady deszczu pojawiają się dosyć rzadko. W tym czasie będziecie mieli wspaniałą okazję podziwiać zabytkowe praskie budynki ze śnieżną pokrywą na dachach i mroźnymi malowidłami na oknach.

W lutym temperatury są nieco wyższe i częściej można spodziewać się słonecznych dni. W drugiej połowie miesiąca temperatury powoli rosną, ale nadal mogą być one ujemne.

Most Karola, Praga, Czechy

 

Co należy spakować na wyjazd do Pragi?

Na wyjazd do zimowej Pragi polecamy spakować następujące ubrania:

 • Ciepły płaszcz zimowy: warto skorzystać z takiego, który jest również wodoodporny.
 • Ciepłe, wodoodporne i wygodne buty: wybierzcie te, które są już zaufane i wielokrotnie sprawdzone. Praga jest idealna na długie spacery.
 • Swetry i kardigany: To idealne rozwiązanie, gdy potrzebna będzie dodatkowa warstwa ubioru.
 • Legginsy: Nie zajmują dużo miejsca, a w chłodne i wietrzne dni mogą uratować Wam skórę!

Należy pamiętać o tym, że przy ujemnych temperaturach baterie telefonu i aparatu bardzo szybko się wyładowują, więc warto wziąć ze sobą powerbank, aby nie zostać bez możliwości utrwalania pięknych wspomnień.

 

Kuchnia czeska

Latem czeskie jedzenie może wydawać się zbyt ciężkie. Jednakże w zimowe dni jego obfitość może okazać się zbawienna. Odwiedzając Pragę w chłodniejszych miesiącach, spróbujcie tradycyjnych potraw, takich jak:

 • Cesnecka, czyli tradycyjna zupa czosnkowa z grzankami, którą można znaleźć w większości czeskich restauracji.
 • Kulajda, to popularna, czeska kremowa zupa ziemniaczana z grzybami, koperkiem, octem i jajkiem w koszulce.
 • Gulás, pyszna, rozgrzewająca potrwa, która w przeciwieństwie do węgierskiej wersji jest bardziej gęsta. Dodaje się do niej mniej warzyw i podaje się ją z knedlami.
 • Knedliky, czyli znane i uwielbiane czeskie danie narodowe. Ich historia jest głęboko zakorzeniona w tradycyjnej kuchni czeskiej. Legendę datuje się na XIII wiek, kiedy to rabin Meir z Rothenburga określił te wyroby jako Knodel i Kneydlekh w języku jidysz.
 • Trdelníki — chociaż faktycznie pochodzą z Transylwanii, to można je znaleźć na każdym rogu ulicy w Pradze. Trdelník można wypiekać zarówno ze słodkiego, jak i słonego ciasta. Przygotowuje się je, owijając kawałek ciasta wokół specjalnego kija, a następnie podgrzewa go nad ogniem, aż ciasto stanie się złotobrązowe. Następnym krokiem jest obtoczenie wypieku w cukrze, posmarowanie odrobiną masła lub różnymi innymi nadzieniami.

Czeski odpowiednik fast foodów to dwa rodzaje serów, które serwowane są niemal wszędzie! Nakládaný Hermelin to miękki ser podobny do brie, marynowany w oleju, papryce i cebuli. Druga opcja to Smazený sýr, czyli smażony ser w panierce, zwykle podawany z frytkami i sosem tatarskim.

Nie można zapomnieć o czeskim piwie! Czy wiedzieliście, że Czechy są krajem o najwyższym spożyciu piwa na mieszkańca na całym świecie? Słynnego Pilsnera Urquell znajdziecie w większości barów i restauracji i zdecydowanie warto go spróbować. Dostępnych jest również mnóstwo mniej znanych specjałów — od jasnych po ciemne piwa, niefiltrowane piwa pszeniczne i IPA.

Dla największych fanów tego trunku polecamy kąpiele piwne! W mieście jest wiele piwnych spa, w których możecie zarówno wygrzewać się w wannie, jak i sączyć piwo. 

 

Zakwaterowanie w Pradze 

Stosunkowo niewielki rozmiar centrum Pragi i fantastyczny system transportu publicznego sprawiają, że niezależnie od miejsca zakwaterowania nie będziecie mieli problemów z odwiedzeniem wszystkich słynnych miejsc. Jednakże każda z dzielnic ma trochę inny charakter, więc warto je poznać, by dokonać właściwego wyboru. 

Najstarsze obszary miasta, takie jak Stare Mesto i Mala Strana są idealne dla turystów ze względu na bliskość wszystkich zabytków miasta, ale obszary te mogą być również dość hałaśliwe i zatłoczone z tych samych względów. W tej okolicy znajdują się nie tylko jedne z najpiękniejszych i najdroższych hoteli w mieście, ale także bary i restauracje mogą więcej kosztować. Z drugiej strony, dzielnice te oferują jedne z najlepszych klubów nocnych i sklepów w mieście.

Josefov to nazwa dzielnicy żydowskiej Pragi, która była miejscem urodzenia pisarza Franza Kafki.

Oprócz tego, że jest domem dla kilku pięknych synagog, w tej okolicy znajduje się również Stary Cmentarz Żydowski – jeden z największych historycznych cmentarzy żydowskich w Europie. Dzielnica położona jest nad brzegiem Wełtawy, bezpośrednio przy Starym Mieście.

Hradczany to niewielka dzielnica położona nad Zamkiem Praskim. Główną zaletą tej dzielnicy są stare, historyczne budynki i fakt, że znajduje się zaledwie kilka minut spaceru od zamku. To zdecydowanie jedna z najpiękniejszych części Pragi. Hradczany są nieco bardziej na uboczu turystycznych szlaków pomimo bliskiej odległości od zamku oraz okolicznych klasztorów i parków.

Vinohrady zawdzięcza swoją nazwę winnicom zamkowym, które niegdyś otaczały ten pagórkowaty obszar rozciągający się nad Starym Miastem. W dzisiejszych czasach jest to jedna z najmodniejszych dzielnic Pragi. Oferta gastronomiczna tej dzielnicy jest ogromna! Tradycyjne czeskie puby można znaleźć prawie na każdej ulicy. Możecie odwiedzić tam także winiarnie, kawiarnie i doskonałe restauracje. 

Praga, Tyn Church i Rynek Starego Miasta

 

Lotnisko

Lotnisko Praga im. Václava Havla jest najbardziej ruchliwym lotniskiem w Czechach. Znane jest  również jako Międzynarodowy Port Lotniczy Praga Ruzyne. Václav. W 2019 roku lotnisko obsłużyło prawie 18 mln pasażerów. Odległość z lotniska w Pradze do centrum Pragi wynosi 16 kilometrów. Samochodem dojazd do centrum Pragi zajmuje 30 minut.

Lotnisko w Pradze ma cztery terminale. Terminal 1 (hale A, B) i Terminal 2 (hale C, D) są wykorzystywane do regularnych lotów, natomiast Terminal 3 jest przeznaczony do lotów prywatnych i czarterowych. Terminal 4 służy wyłącznie do lotów VIP i wizyt państwowych; jest to najstarsza część lotniska, która została otwarta 5 kwietnia 1937 r.

Do centrum Pragi można dojechać komunikacją miejską. Z lotniska w Pradze w kierunku miasta kursują dwie linie autobusowe — autobus numer 100 i autobus numer 119. Całkowity czas przejazdu komunikacją miejską z lotniska do centrum miasta to około 50 minut.

 

Najciekawsze atrakcje Pragi

 • Łyżwiarstwo

Jedną z magicznych atrakcji Pragi w zimie jest niewątpliwie jazda na łyżwach, popularna zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców. W całym mieście jest mnóstwo lodowisk, gdzie można cieszyć się tę atrakcją wśród zabytkowych budynków. Jednym z najwspanialszych jest Ovocny Trh, które działa codziennie do 22:00 przy Miejskim Ratuszu.

 • Zamek Praski

Niegdyś Zamek Praski był siedzibą królów czeskich, obecnie natomiast jest oficjalną rezydencją Prezydenta. Zamek zmieniał się wiele razy od czasu budowy swoich pierwotnych fortyfikacji w X wieku, dzięki czemu podziwiać można wiele różnych stylów architektonicznych. Uznany jest w Księdze Rekordów Guinnessa za największy zamek na świecie – mierzy on 570 metrów długości i średnio 130 metrów szerokości.

Nie ma opłaty za wstęp na teren Zamku Praskiego, więc jego piękno, i roztaczające się z dziedzińca widoki można podziwiać za darmo. To idealne miejsce na spokojny zimowy spacer.

 • Koncerty muzyki klasycznej 

Z całą pewnością można powiedzieć, że Praga to miasto muzyki. Stolica Czech słynie z koncertów muzyki klasycznej, opery, a także baletu. Bilety są rezerwowane z dużym wyprzedzeniem, zwłaszcza na spektakle w okolicach Bożego Narodzenia, więc należy zaplanować taką atrakcję z wyprzedzeniem. Na pewno znajdziecie w repertuarach takie klasyki jak Jezioro Łabędzie i Balet Dziadek do Orzechów. Możecie również znaleźć bardziej nowoczesne przedstawienia baletowe i operowe autorstwa zarówno lokalnych, jak i zagranicznych autorów.

Warto zdecydować się na takie atrakcje także ze względu na neorenesansowe i rokokowe wnętrza, które stawiają praskie teatry wśród najpiękniejszych teatrów i oper w Europie.

Jezioro Łabędzie, balet

 • Tunel Książek 

Znajdująca się w centrum miasta Městská knihovna v Praze (Biblioteka Miejska) to jedno z najlepszych miejsc do odwiedzenia podczas Waszej zimowej podróży do Pragi. Tuż przy wejściu znajdziecie „tunel” zrobiony z książek. Wykorzystana przy jego budowie iluzja optyczna sprawia, że wygląda jakby nie miał końca. 

 • Kutna Hora 

W średniowieczu Kutná Hora dorównywała Pradze pod względem politycznych i ekonomicznych wpływów, jakie miała w Europie Środkowej. Była niegdyś rezydencją kilku czeskich królów, a także centralną mennicą produkującą „Grosz srebrny”. Wysokie iglice kościoła św. Barbary są widoczne jeszcze przed wjazdem do miasta. Wspaniały kościół stojący na klifie jest pozostałością chwalebnej przeszłości. Budowę świątyni rozpoczęto w XIII wieku, a została ona zakończona w 1905 roku. Trwała więc ona prawie 600 lat! Zbudowany w stylu gotyckim i barokowym jest jednym z najpiękniejszych kościołów w Czechach.

kościól św. Barbary, Kutna Hora, Czechy

 

Rady dla podróżników

 • Uber jest dostępny w Pradze. Dostępna jest również czeska wersja Ubera o nazwie „Liftago”, która jest nawet tańsza niż pierwowzór.
 • Jeśli chcecie kupić pamiątki, trzymajcie się z dala od centrum miasta, ponieważ ceny pamiątek mogą być nawet dwukrotnie wyższe.
 • Zwyczajowo zostawia się w restauracjach 10% napiwku za dobrą obsługę lub 15%, gdy była ona naprawdę świetna.
 • Praga jest bardzo popularnym miejscem turystycznym, nawet w zimie! Warto rozważyć kupienie biletów pozwalających ominąć kolejkę przez internet. Prawdopodobnie okaże się to dużą oszczędnością czasu i pieniędzy,