Zima w Pradze to prawdziwie magiczny czas. W mroźne dni możecie cieszyć się najlepszymi atrakcjami miasta bez tłumów, które zwykle wypełniają ulice. Możecie również znaleźć dobre oferty na loty i zakwaterowanie, a zimna pogoda jest świetną wymówką do picia grzanego wina i jedzenia wszystkich obfitych tradycyjnych czeskich potraw w stolicy kraju! Skorzystajcie z naszej oferty lotów i już dziś zaplanujcie swój lot do Pragi.
Wprowadzenie
- Praga jest stolicą Czech
- Populacja miasta: 1,3 mln (2021)
- Język: czeski
- Strefa czasowa: UTC +1
- Powierzchnia: 496 km2
- Międzynarodowy numer kierunkowy: +420
- Waluta Czech: korona czeska (CZK)
Pogoda w Pradze
Zima trwa w Pradze od grudnia do lutego i jest dosyć mroźna. Średnia temperatura wynosi jedynie nieco poniżej zera. Zimne masy powietrza pochodzenia syberyjskiego mogą prowadzić do intensywnych mrozów, z temperaturami spadającymi poniżej -20 °C.
Grudzień charakteryzuje się temperaturami w okolicach zera i można spodziewać się opadów śniegu z deszczem. Mocny wiatr znacznie obniża odczuwalną temperaturę. W Pradze dni w grudniu są krótkie, podobnie jak w Polsce.
W styczniu, najzimniejszym miesiącu w roku, pogoda w Pradze jest zwykle bardzo zimna. Średnia temperatura wynosi -1,0 °C. Wartości mogą jednak spadać nawet do -20 stopni Celsjusza. Powietrze jest dosyć wilgotne, ale opady deszczu pojawiają się dosyć rzadko. W tym czasie będziecie mieli wspaniałą okazję podziwiać zabytkowe praskie budynki ze śnieżną pokrywą na dachach i mroźnymi malowidłami na oknach.
W lutym temperatury są nieco wyższe i częściej można spodziewać się słonecznych dni. W drugiej połowie miesiąca temperatury powoli rosną, ale nadal mogą być one ujemne.
Co należy spakować na wyjazd do Pragi?
Na wyjazd do zimowej Pragi polecamy spakować następujące ubrania:
- Ciepły płaszcz zimowy: warto skorzystać z takiego, który jest również wodoodporny.
- Ciepłe, wodoodporne i wygodne buty: wybierzcie te, które są już zaufane i wielokrotnie sprawdzone. Praga jest idealna na długie spacery.
- Swetry i kardigany: To idealne rozwiązanie, gdy potrzebna będzie dodatkowa warstwa ubioru.
- Legginsy: Nie zajmują dużo miejsca, a w chłodne i wietrzne dni mogą uratować Wam skórę!
Należy pamiętać o tym, że przy ujemnych temperaturach baterie telefonu i aparatu bardzo szybko się wyładowują, więc warto wziąć ze sobą powerbank, aby nie zostać bez możliwości utrwalania pięknych wspomnień.
Kuchnia czeska
Latem czeskie jedzenie może wydawać się zbyt ciężkie. Jednakże w zimowe dni jego obfitość może okazać się zbawienna. Odwiedzając Pragę w chłodniejszych miesiącach, spróbujcie tradycyjnych potraw, takich jak:
- Cesnecka, czyli tradycyjna zupa czosnkowa z grzankami, którą można znaleźć w większości czeskich restauracji.
- Kulajda, to popularna, czeska kremowa zupa ziemniaczana z grzybami, koperkiem, octem i jajkiem w koszulce.
- Gulás, pyszna, rozgrzewająca potrwa, która w przeciwieństwie do węgierskiej wersji jest bardziej gęsta. Dodaje się do niej mniej warzyw i podaje się ją z knedlami.
- Knedliky, czyli znane i uwielbiane czeskie danie narodowe. Ich historia jest głęboko zakorzeniona w tradycyjnej kuchni czeskiej. Legendę datuje się na XIII wiek, kiedy to rabin Meir z Rothenburga określił te wyroby jako Knodel i Kneydlekh w języku jidysz.
- Trdelníki — chociaż faktycznie pochodzą z Transylwanii, to można je znaleźć na każdym rogu ulicy w Pradze. Trdelník można wypiekać zarówno ze słodkiego, jak i słonego ciasta. Przygotowuje się je, owijając kawałek ciasta wokół specjalnego kija, a następnie podgrzewa go nad ogniem, aż ciasto stanie się złotobrązowe. Następnym krokiem jest obtoczenie wypieku w cukrze, posmarowanie odrobiną masła lub różnymi innymi nadzieniami.
Czeski odpowiednik fast foodów to dwa rodzaje serów, które serwowane są niemal wszędzie! Nakládaný Hermelin to miękki ser podobny do brie, marynowany w oleju, papryce i cebuli. Druga opcja to Smazený sýr, czyli smażony ser w panierce, zwykle podawany z frytkami i sosem tatarskim.
Nie można zapomnieć o czeskim piwie! Czy wiedzieliście, że Czechy są krajem o najwyższym spożyciu piwa na mieszkańca na całym świecie? Słynnego Pilsnera Urquell znajdziecie w większości barów i restauracji i zdecydowanie warto go spróbować. Dostępnych jest również mnóstwo mniej znanych specjałów — od jasnych po ciemne piwa, niefiltrowane piwa pszeniczne i IPA.
Dla największych fanów tego trunku polecamy kąpiele piwne! W mieście jest wiele piwnych spa, w których możecie zarówno wygrzewać się w wannie, jak i sączyć piwo.
Zakwaterowanie w Pradze
Stosunkowo niewielki rozmiar centrum Pragi i fantastyczny system transportu publicznego sprawiają, że niezależnie od miejsca zakwaterowania nie będziecie mieli problemów z odwiedzeniem wszystkich słynnych miejsc. Jednakże każda z dzielnic ma trochę inny charakter, więc warto je poznać, by dokonać właściwego wyboru.
Najstarsze obszary miasta, takie jak Stare Mesto i Mala Strana są idealne dla turystów ze względu na bliskość wszystkich zabytków miasta, ale obszary te mogą być również dość hałaśliwe i zatłoczone z tych samych względów. W tej okolicy znajdują się nie tylko jedne z najpiękniejszych i najdroższych hoteli w mieście, ale także bary i restauracje mogą więcej kosztować. Z drugiej strony, dzielnice te oferują jedne z najlepszych klubów nocnych i sklepów w mieście.
Josefov to nazwa dzielnicy żydowskiej Pragi, która była miejscem urodzenia pisarza Franza Kafki.
Oprócz tego, że jest domem dla kilku pięknych synagog, w tej okolicy znajduje się również Stary Cmentarz Żydowski – jeden z największych historycznych cmentarzy żydowskich w Europie. Dzielnica położona jest nad brzegiem Wełtawy, bezpośrednio przy Starym Mieście.
Hradczany to niewielka dzielnica położona nad Zamkiem Praskim. Główną zaletą tej dzielnicy są stare, historyczne budynki i fakt, że znajduje się zaledwie kilka minut spaceru od zamku. To zdecydowanie jedna z najpiękniejszych części Pragi. Hradczany są nieco bardziej na uboczu turystycznych szlaków pomimo bliskiej odległości od zamku oraz okolicznych klasztorów i parków.
Vinohrady zawdzięcza swoją nazwę winnicom zamkowym, które niegdyś otaczały ten pagórkowaty obszar rozciągający się nad Starym Miastem. W dzisiejszych czasach jest to jedna z najmodniejszych dzielnic Pragi. Oferta gastronomiczna tej dzielnicy jest ogromna! Tradycyjne czeskie puby można znaleźć prawie na każdej ulicy. Możecie odwiedzić tam także winiarnie, kawiarnie i doskonałe restauracje.
Lotnisko
Lotnisko Praga im. Václava Havla jest najbardziej ruchliwym lotniskiem w Czechach. Znane jest również jako Międzynarodowy Port Lotniczy Praga Ruzyne. Václav. W 2019 roku lotnisko obsłużyło prawie 18 mln pasażerów. Odległość z lotniska w Pradze do centrum Pragi wynosi 16 kilometrów. Samochodem dojazd do centrum Pragi zajmuje 30 minut.
Lotnisko w Pradze ma cztery terminale. Terminal 1 (hale A, B) i Terminal 2 (hale C, D) są wykorzystywane do regularnych lotów, natomiast Terminal 3 jest przeznaczony do lotów prywatnych i czarterowych. Terminal 4 służy wyłącznie do lotów VIP i wizyt państwowych; jest to najstarsza część lotniska, która została otwarta 5 kwietnia 1937 r.
Do centrum Pragi można dojechać komunikacją miejską. Z lotniska w Pradze w kierunku miasta kursują dwie linie autobusowe — autobus numer 100 i autobus numer 119. Całkowity czas przejazdu komunikacją miejską z lotniska do centrum miasta to około 50 minut.
Najciekawsze atrakcje Pragi
- Łyżwiarstwo
Jedną z magicznych atrakcji Pragi w zimie jest niewątpliwie jazda na łyżwach, popularna zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców. W całym mieście jest mnóstwo lodowisk, gdzie można cieszyć się tę atrakcją wśród zabytkowych budynków. Jednym z najwspanialszych jest Ovocny Trh, które działa codziennie do 22:00 przy Miejskim Ratuszu.
- Zamek Praski
Niegdyś Zamek Praski był siedzibą królów czeskich, obecnie natomiast jest oficjalną rezydencją Prezydenta. Zamek zmieniał się wiele razy od czasu budowy swoich pierwotnych fortyfikacji w X wieku, dzięki czemu podziwiać można wiele różnych stylów architektonicznych. Uznany jest w Księdze Rekordów Guinnessa za największy zamek na świecie – mierzy on 570 metrów długości i średnio 130 metrów szerokości.
Nie ma opłaty za wstęp na teren Zamku Praskiego, więc jego piękno, i roztaczające się z dziedzińca widoki można podziwiać za darmo. To idealne miejsce na spokojny zimowy spacer.
- Koncerty muzyki klasycznej
Z całą pewnością można powiedzieć, że Praga to miasto muzyki. Stolica Czech słynie z koncertów muzyki klasycznej, opery, a także baletu. Bilety są rezerwowane z dużym wyprzedzeniem, zwłaszcza na spektakle w okolicach Bożego Narodzenia, więc należy zaplanować taką atrakcję z wyprzedzeniem. Na pewno znajdziecie w repertuarach takie klasyki jak Jezioro Łabędzie i Balet Dziadek do Orzechów. Możecie również znaleźć bardziej nowoczesne przedstawienia baletowe i operowe autorstwa zarówno lokalnych, jak i zagranicznych autorów.
Warto zdecydować się na takie atrakcje także ze względu na neorenesansowe i rokokowe wnętrza, które stawiają praskie teatry wśród najpiękniejszych teatrów i oper w Europie.
- Tunel Książek
Znajdująca się w centrum miasta Městská knihovna v Praze (Biblioteka Miejska) to jedno z najlepszych miejsc do odwiedzenia podczas Waszej zimowej podróży do Pragi. Tuż przy wejściu znajdziecie „tunel” zrobiony z książek. Wykorzystana przy jego budowie iluzja optyczna sprawia, że wygląda jakby nie miał końca.
- Kutna Hora
W średniowieczu Kutná Hora dorównywała Pradze pod względem politycznych i ekonomicznych wpływów, jakie miała w Europie Środkowej. Była niegdyś rezydencją kilku czeskich królów, a także centralną mennicą produkującą „Grosz srebrny”. Wysokie iglice kościoła św. Barbary są widoczne jeszcze przed wjazdem do miasta. Wspaniały kościół stojący na klifie jest pozostałością chwalebnej przeszłości. Budowę świątyni rozpoczęto w XIII wieku, a została ona zakończona w 1905 roku. Trwała więc ona prawie 600 lat! Zbudowany w stylu gotyckim i barokowym jest jednym z najpiękniejszych kościołów w Czechach.
Rady dla podróżników
- Uber jest dostępny w Pradze. Dostępna jest również czeska wersja Ubera o nazwie „Liftago”, która jest nawet tańsza niż pierwowzór.
- Jeśli chcecie kupić pamiątki, trzymajcie się z dala od centrum miasta, ponieważ ceny pamiątek mogą być nawet dwukrotnie wyższe.
- Zwyczajowo zostawia się w restauracjach 10% napiwku za dobrą obsługę lub 15%, gdy była ona naprawdę świetna.
- Praga jest bardzo popularnym miejscem turystycznym, nawet w zimie! Warto rozważyć kupienie biletów pozwalających ominąć kolejkę przez internet. Prawdopodobnie okaże się to dużą oszczędnością czasu i pieniędzy,