Skip to content
Aktualizacja: 21/04/2022

Podziel się na:

Reykjavik to najbardziej wysunięta na północ stolica świata. Jeśli jeszcze nie macie pomysłu na zimowy wypoczynek, warto rozważyć wycieczkę do Reykjaviku. Przyciąga ono miłośników przyrody, kultury, jak również życia nocnego. Miasto zamieszkuje 1/3 mieszkańców wyspy, a zespół miejski Wielkiego Reykjaviku – 223 tys. osób, czyli 2/3 wszystkich mieszkańców wyspy. Sprawdźcie nasz poradnik, poznajcie najlepszą ofertę lotów do Reykjaviku na FRU.PL i przekonajcie się, że warto spędzić zimowy urlop na Islandii.

Panorama Reykjaviku, Islandia

 

Podstawowe informacje

  • Reykjavik (w tłumaczeniu: „zadymiona zatoka”) – stolica, a zarazem największe miasto Islandii
  • Powierzchnia miasta: 273 km2
  • Liczba ludności: 131 tys.
  • Strefa czasowa: UTC +0
  • Numer kierunkowy: 354
  • Waluta kraju: korona islandzka (ISK)
  • Język urzędowy: islandzki

Za początki miasta uważa się rok 874 kiedy na tereny współczesnego Reykjaviku przybył Ingolf Arnarson z rodziną i niewolnikami i po raz pierwszy użył słowa Reykjavik – czyli zadymiona zatoka. Uznawany jest za pierwsze miejsce na wyspie, które zostało zasiedlone przez wikingów na stałe. Dzisiaj Reykjavik jest ważnym ośrodkiem turystycznym, który rocznie odwiedza nawet 2 miliony podróżnych.

 

Pogoda

Nie bez powodu na Islandii krąży powiedzenie: „Jeśli nie podoba Ci się aktualna pogoda, to zaczekaj pięć minut…”. Pogoda jest tam tak zmienna, że jednego dnia można doświadczyć wszystkich czterech pół roku. Klimat Islandii kształtowany jest przez ciepłe prądy napływające od południa i zimne – od północy. Wskutek ich działania powstają niże baryczne, które powodują gwałtowne zmiany pogody. Średnie temperatury w miesiącach zimowych oscylują w okolicach 0 stopni Celsjusza. W zimie jest też najwięcej dni z opadami w ciągu roku.

 

Co zabrać na wycieczkę do Reykjaviku?

Zacznijmy pakowanie od wygodnych, ocieplanych butów trekkingowych i ciepłych skarpet. Przyda się też ciepła, wiatro i wodoodporna kurtka, uniwersalna na zmienne warunki atmosferyczne i podstawowe zimowe wyposażenie, czyli: szalik, czapka i rękawiczki. Warto zabrać także ciepłe swetry i bieliznę termiczną. Kolejną niezbędną pozycją jest strój kąpielowy, który może się wydać nietypową propozycją na zimowy wyjazd na północ Europy, ale przyda się jeśli będziecie chcieli skorzystać z gorących źródeł. To z pewnością będzie niezapomniana atrakcja podczas Waszego zimowego wyjazdu do Reykjaviku!
Ze względu na wysokie ceny na Islandii, warto rozważyć wzięcie ze sobą także trochę prowiantu z Polski. Trzeba tylko zwrócić uwagę, żeby nie przekroczyć limitu 3 kg hermetycznie zapakowanej żywności. Weźcie przekąski, które mogą Wam się przydać podczas wędrówek i zwiedzania.

 

Kuchnia

Islandia oferuje dużo potraw, których nie sposób spotkać gdziekolwiek indziej. Tradycyjna kuchnia Islandii opiera się na popularnych na wyspach rybach – głównie suszonych lub kiszonych. Wśród tradycyjnych dań kuchni islandzkiej wyróżniają się:

  • Svið – czyli gotowany barani łeb z usuniętym mózgiem i futrem. Danie to jest szczególnie popularne w miesiącach zimowych, podczas islandzkiego święta zimy;
  • Hákarl – sfermentowany rekin polarny. Przygotowanie dania polega na odcięciu głowy, usunięciu wnętrzności i niejadalnych części, wypłukaniu i umieszczeniu w piaskowym/żwirowym dole, przyciskanie dużymi kamieniami i pozostawienie na 6-7 tygodni w lecie lub 2-3 tygodni w zimie. O dojrzewaniu potrawy świadczy unoszący się zapach amoniaku. Następnie mięso jest wyjmowane i rozwieszane na drewnianych budynkach w celu wysuszenia. Hákarl podawane jest w formie kostek i w towarzystwie lokalnego alkoholu – brennivinu. Danie to dostaniecie zarówno w restauracjach, jak i w marketach, sklepach z pamiątkami i ulicznych wózkach;
  • Gellur – panierowane i smażone na głębokim tłuszczu języki dorsza;
  • Þorramatur – talerz przekąsek podawany z chlebem anyżowym;
  • Harðfiskur – suszona ryba, najczęściej dorsz; po usunięciu głowy i wnętrzności rybę się suszy, a przed podaniem ubija młotkiem do mięsa i moczy w wodzie. Danie tradycyjnie spożywane na święta Bożego Narodzenia;
  • Skyr – uwielbiany przez wielu gęsty, kremowy jogurt o lekko kwaśnym posmaku;
  • Pylsur – islandzki hot-dog przygotowywany jak typowy hot-dog z dodatkiem świeżej i prażonej cebuli. Islandczycy są prawdziwymi fanami hot-dogów. W Reykjaviku znajdziecie kilka budek z tym smakołykiem, a każda z nich będzie bardzo oblegana;
  • Rúgbrauð – islandzki chleb wulkaniczny, który ma ciemny kolor, zbitą konsystencję i słodki posmak. Tradycyjnie wypiekany jest pod ziemią w pobliżu geotermalnych źródeł;
  • Brennivín – ziemniaczana wódka o kminkowym aromacie i zawartości alkoholu 37,5%;
  • Gull – popularnym islandzkim trunkiem jest także piwo, które można znaleźć sprzedawane w pubach.

 

Zakwaterowanie w Reykjaviku

Mimo zwiększającej się liczby turystów baza noclegowa Islandii nie powiększa się proporcjonalnie. A dodatkowo ceny w hotelach potrafią wynosić blisko 1000 złotych za noc. Wyjeżdżając do Reykjaviku, warto dużo wcześniej zarezerwować nocleg.
Korzystniejszą opcją jest spanie w hostelach, pensjonatach i guesthouse’ach, które co prawda często oferują wspólną kuchnię i łazienkę, ale cena za pokój wynosi ok. 300 zł.
Najtaniej i najbliżej natury byłoby rozbić namiot – ale to rozwiązanie może się nie sprawdzić zimą.
Dla turystów z większym budżetem ciekawą formą noclegu może być Bubble Hotel Iceland – oddalony od Reykjaviku o 100 km, który oferuje nocleg w przezroczystych bańkach, z widokiem na gwiazdy i zorzę polarną. Jeśli się oczywiście pojawi.

 

Dojazd i komunikacja w Reykjaviku

W pobliżu Reykjaviku znajduje się międzynarodowy port lotniczy Keflavik, który oddalony jest od stolicy o 50 km. Lotnisko zostało wybudowane przez Amerykanów podczas II wojny światowej do celów wojskowych. Po wojnie zaczęto je wykorzystywać do celów cywilnych i tak zostało do dziś. Bezpośredni lot na Islandię jest możliwy z warszawskiego Lotniska Chopina i trwa ok. 4 godzin.

Do centrum Reykjaviku można dojechać na 4 sposoby:

  1.  publiczna komunikacja miejska i autobusy linii 55 – jest to rozwiązanie najbardziej budżetowe, a czas przejazdu wynosi 75 minut; dużym minusem jest niedopasowanie rozkładu jazdy do przylotów i odlotów;
  2.  autobusy prywatnych przewoźników – kursują z uwzględnieniem godzin przylotów, co jest znacznie wygodniejszą opcją dla podróżnych, a czas podróży do centrum miasta wynosi 45 minut;
  3.  taksówka – zdecydowanie najdroższa opcja, ale też najbardziej komfortowa;
  4.  wypożyczone auto – jeśli planujesz zwiedzać dzikie zakątki Islandii, warto wynająć auto – koniecznie z napędem na 4 koła.

 

 

Główne atrakcje Reykjaviku

  • Sun Voyager

Ta wykonana ze stali rzeźba w kształcie łodzi powstała w 1990 roku z okazji 200-lecia istnienia stolicy.

Sun Voyager, Reykjavik, Islandia

 

  • Muzeum Perlan

Miejsce stworzone z myślą o tych, którym nie dane będzie odwiedzić jaskini lodowych – w środku, sezonowo, znajduje się sztuczna jaskinia lodowa, która ma 100 metrów długości i powstaje z 350 ton śniegu, zwiezionego z islandzkich gór. Budynek składa się z ogromnej szklanej kopuły, osadzonej na 6 zbiornikach wód geotermalnych dla miasta i ma 25 m wysokości, a na ostatnim piętrze znajduje się zewnętrzny taras z panoramicznym widokiem na miasto.

  • Kościół Hallgrimskirkja

To drugi co do wielkości budynek na wyspie i najbardziej znany kościół Islandii. Uwagę zwraca przede wszystkim nietypowy kształt świątyni, inspirowany granitowymi, sześciokątnymi słupami oraz lodowcami. Będąc w środku, warto zwrócić uwagę na chrzcielnicę, która została wykonana z islandzkiego bazaltu i czeskiego kryształu na wzór bryły lodu.

Kościół Hallgrimskirkja, Reykjavik, Islandia

 

  • Harpa

Przy samym centrum Reykjaviku, na krawędzi lądu i oceanu widnieje budowla z imponującą szklaną elewacją, przypominającą kryształy lodu. Harpa pełni funkcję siedziby Islandzkiej Orkiestry Symfonicznej, Sali koncertowej oraz centrum konferencyjnego. Budynek, z założenia, miał powstać z materiałów dostępnych na Islandii i tak też się stało: ściany zbudowane zostały z islandzkiego betonu barwionego wulkanicznym pyłem, a podłogi z kamienia z Gór Błękitnych. Wewnątrz budynku wydzielono cztery sale, z których każda zachwyci zwiedzających swoją wyjątkowością:
Eldborg jest specjalnie zaprojektowana na koncerty, mieści 1600 widzów, a jej nazwa nawiązuje do krateru na półwyspie Snaeffellsnes,
Silfurberg – jej nazwa pochodzi od rzadkiego islandzkiego kryształu używanego do polaryzacji światła,
Norðurljós – jej nazwa dosłownie oznacza zorzę polarną, a wystrój nawiązuje do tego zjawiska,
Kaldalón – najmniejsza sala, z pięknym widokiem na przystań.

  • Zorza polarna

Zjawisko to można zaobserwować od połowy września do końca marca. Ale żeby się pojawiło, musi jednocześnie zostać spełnionych kilka warunków: przede wszystkim całkowicie ciemne, bezchmurne niebo, odpowiednia aktywność magnetyczna i odpowiednia faza księżyca. Najlepszym miejscem do podziwiania zorzy w Reykjaviku jest wybrzeże w Seltjarnarnes – z dala od ulicznych świateł. Ale uzbrójcie się w cierpliwość – zorza jest bardzo kapryśnym zjawiskiem i nigdy nie wiadomo, kiedy się pojawi.

  • Jaskinie lodowe

Jedna z najbardziej imponujących atrakcji Islandii. Zimą, w największym europejskim lodowcu – Vatnajökull, powstają jaskinie lodowe w pięknym, niebieskim kolorze. Oddalone są o 5 godzin jazdy od Reykjaviku, ale uwierzcie, że warto się tam wybrać.

Vatnajökull, Jaskinie Lodowe, Reykjavik, Islandia

  • Gorące źródła

A dokładniej kąpiel w nich, co zimą jest o wiele ciekawszym doznaniem niż w lecie. Niecałą godzinę drogi od Reykjaviku, znajduje się Blue Lagoon – jedna z największych atrakcji turystycznych Islandii. Wody Błękitnej Laguny mają właściwości regeneracyjne, a błoto wokół basenu sprawdzi się jako maseczka do twarzy – naturalne Spa. Warto zaplanować wycieczkę do Blue Lagoon z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, ponieważ chętnych jest wielu, a liczba miejsc ograniczona.

Gorące Źródła Blue Lagoon, Reykjavik, Islandia

 

Wskazówki

  • Dla ułatwienia zwiedzania kupcie Kartę Miejską Reykjaviku, która zapewni Wam darmowe przejazdy komunikacją miejską, bezpłatny wstęp do muzeów miejskich i innych atrakcji.
  • Na Islandii zapłacicie kartą dosłownie wszędzie, więc nie ma potrzeby wymieniać złotówek na korony islandzkie.
  • Największą mniejszością narodową na Islandii są Polacy, więc nie zdziwcie się jeśli usłyszycie znajome słowa.
  • Na Islandii bez problemu porozumiecie się w języku angielskim.
  • Wybierając się na Islandię warto wynająć samochód z napędem 4x4, ponieważ w wielu miejscach warunki drogowe są mocno niesprzyjające, a nierzadko zdarza się, że droga kończy się rzeką, której auto bez napędu na 4 koła nie pokona. Warto także pamiętać, że większość mostów jest jednokierunkowa, a pierwszeństwo ma po prostu ten, który pierwszy wjedzie.
  • Na wyjazd na Islandię warto zabrać butelkę wielorazowego użytku – woda na Islandii jest bardzo czysta, dzięki czemu zaoszczędzicie na zakupie butelkowanej.
  • Islandia od 2008 r. zajmuje pierwsze miejsce na liście Global Peace Index, jako najbezpieczniejszy kraj na świecie.