Skip to content
Aktualizacja: 21/04/2022

Podziel się na:

Salzburg to niezwykłe połączenie naturalnego piękna i ciekawych miejskich atrakcji, które zachwycają szczególnie zimą. Leżące w pobliżu Alpy sprawiają, że Salzburg jest idealnym miejscem dla entuzjastów przygód na świeżym powietrzu. Ponadto, miasto leży na granicy między Austrią a Niemcami, dzięki czemu jednodniowe wycieczki do Monachium lub Wiednia są łatwo dostępne. To idealne miejsce, żeby wypoczywać zimą!

Sprawdźcie naszą najlepszą ofertę lotów do Salzburga i już dziś zaplanujcie swoją zimową przygodę.

 

Wprowadzenie

 • Salzburg jest stolicą regionu Salzburg
 • Populacja miasta: 157,245 (2020)
 • Język: niemiecki
 • Strefa czasowa: UTC +1
 • Powierzchnia: 65,64 km2
 • Międzynarodowy numer kierunkowy: +43
 • Waluta Austrii: Euro (EUR)

Salzburg znany jest jako jedno z najpiękniejszych miast na świecie! Piękna i spokojna rzeka Salzach biegnie przez miasto, a Alpy otaczają je dookoła. Salzburg dzieli się na dwie części. Stare miasto Salzburga znajduje się po lewej stronie rzeki, natomiast jego nowa część po prawej. Każda z nich oferuje inne, unikalne doświadczenia i atrakcje.

Stare Miasto ma niesamowitą historię. Będziecie mogli odwiedzić twierdzę z XI wieku, miejsce urodzenia Mozarta, a także jeden z najpiękniejszych barokowych kościołów w regionie. Po drugiej stronie rzeki znajdziecie takie atrakcje jak dom Mozarta, a także ogrody Mirabell, w których filmowano wiele scen z Oscarowego filmu Dźwięki Muzyki.


Pogoda w Salzburgu

Pierwszy miesiąc zimy, grudzień, jest dosyć zimny w Salzburgu. Temperatury wahają się średnio od -2,5 do 4° C. W tym miesiącu można spodziewać się aż 13 dni, w których będą opady śniegu. Jest to także czas, w którym dzień jest najkrótszy w całym roku — trwa on około 8,5 godziny, ale średnio słońce świeci jedynie 2 godziny.

Trochę chłodniejszym miesiącem jest styczeń, ponieważ temperatury wahają się od -4 do 3.2 stopni Celsjusza. Można spodziewać się 15 dni z opadami śniegu. Dobrą wiadomością jest, że długość dnia się wydłuża.

Luty jest już cieplejszym miesiącem ze średnimi temperaturami w zakresie -2.9 do 5.6 stopni. Spada także ilość dni z opadami śniegu do 11. Długość dnia to już ponad 10 godzin, w ciągu którego możemy spodziewać się około 3 godzin słonecznej pogody.

 

Co należy spakować na wyjazd do Salzburga?

Podczas zimowej wyprawy do Austrii potrzebować będziecie kilku ciepłych warstw ubrań. Najlepiej zabrać ze sobą takie, które są wykonane z wełny lub polaru, aby zapewniły Wam dużo ciepła podczas wietrznych dni. To szczególnie ważne, jeśli planujecie dużo aktywności na świeżym powietrzu podczas Waszego zimowego wypoczynku w Salzburgu.

Spakujcie także nieprzemakalne buty i ciepłe skarpetki — najlepiej narciarskie, ponieważ możecie trafić na dni z opadami śniegu lub deszczu. Weźcie takie, które są już sprawdzone i mają dobry bieżnik. Będzie to bardzo ważne, gdy przymrozek sprawi, że chodniki zamienią się w lodowisko.

 

Kuchnia

Austriacka kuchnia słynie z niezwykłych połączeń, takich jak na przykład morela podawana z mięsem mielonym. Charakteryzuje się bogatymi smakami, szerokim użyciem mięs i ziemniaków. Z pewnością będzie to idealny posiłek po całym dniu spędzonym na zwiedzaniu Salzburga w rześkim zimowym powietrzu. Koniecznie spróbujcie dań takich jak:

 • Tafelspitz jest dziś jedną z najpopularniejszych austriackich potraw, ale kiedyś było zarezerwowane tylko dla najwyższych klas. Było ulubionym daniem cesarza Franciszka Józefa I! Mięso cielęce gotuje się na wolnym ogniu z warzywami. Przy gotowaniu powstaje również pyszny bulion, który tradycyjnie podawany jest w filiżankach. Następnie serwowane są delikatne plastry wołowiny, którym zwykle towarzyszą ziemniaki, marchewki i kremowy sos jabłkowo-chrzanowy lub szczypiorkowy.
 • Sznycel wiedeński — panierowany i smażony kotlet cielęcy, który tradycyjnie podaje się z porcją dżemu z borówek, ćwiartkami cytryny i ziemniakami z masłem z natką pietruszki, prostą sałatką ziemniaczaną, lub frytkami.
 • Kiełbaski wiedeńskie — kiełbasa jest jednym z ulubionych dań Austriaków. Ten rodzaj kiełbasy wytwarzany jest z wieprzowiny i wołowiny, a następnie wędzony w niskich temperaturach. Używa się ich do dań głównych lub w formie hot doga. Jest to jedna z najlepszych austriackich potraw, których musicie spróbować podczas podróży do Austrii.
 • Salzburger Nockerl — najsłynniejszym deserem Salzburga jest suflet w kształcie piramidy! Tradycyjna porcja to trzy Nockerl, symbolizujące trzy lokalne góry otaczające Salzburg – Mönchsberg, Kapuzinerberg, Gaisberg. Koniecznie spróbujcie tego lokalnego przysmaku podczas Waszej zimowej podróży do Salzburga.
 • Mozartkugeln — czyli w wolnym tłumaczeniu kulki Mozarta to czekoladowe przysmaki pełnego pysznego nadzienia. Istnieje niezliczona ilość dostawców tej kulki marcepanowej, ale tylko jedna cukiernia w Salzburgu może twierdzić, że produkuje oryginalny Mozartkugel — Konditorei Fürst, która znajduje się w sercu starego miasta.

Będąc w Salzburgu, koniecznie udajcie się do St.Peter Stiftskulinarium. To podobno najstarsza restauracja w Europie Środkowej! Pierwsza wzmianka o lokalu pojawiła się w dokumencie z 803 roku. Tak więc posiłki przyrządzane są tu już od ponad 1200 lat! Restauracja składa się z 11 sal i jest zbudowana w obrębie murów opactwa św. Piotra. Serwowane są tutaj pyszne dania przyrządzane z lokalnych składników, takich jak świeżo złowiony pstrąg i regionalne warzywa. Restauracja oferuje również „kolację Mozarta”, podczas której przenosi klientów z powrotem do XVIII wieku z historycznym jedzeniem serwowanym przy świecach i muzyce w wykonaniu absolwentów Uniwersytetu Mozarteum w Salzburgu.

 

Zakwaterowanie w Salzburgu

Dla osób, które nie były nigdy wcześniej w Salzburgu i chcą doświadczyć jego większości atrakcji turystycznych polecamy Altstadt, czyli Stare Miasto. To tam znajduje się większość atrakcji turystycznych. Jeśli przyjechaliście do Salzburga, aby poznać historię Mozarta na pewno spędzicie dużo czasu w Altstadt. Wąskie, kręte uliczki otwierają się na historyczne place, więc poza zwykłymi atrakcjami turystycznymi, Altstadt jest świetnym miejscem do spacerów.

Dla podróżujących, którzy wolą pozostać poza turystycznym centrum, ale wciąż niedaleko do wszystkich atrakcji polecamy dzielnicę Nonnberg. Znajduje się ona na wzgórzu z widokiem na Stare Miasto. Zatrzymując się w tej dzielnicy, będziecie niedaleko Twierdzy w Salzburgu, a także klasztoru benedyktynów.

Panorma Salzburga, Austria

 

Dojazd i komunikacja w Salzburgu

Lotnisko w Salzburgu nosi imię znanego austriackiego kompozytora Wolfganga Amadeusza Mozarta, który urodził się w Salzburgu w 1756 roku. Port lotniczy w Salzburgu znajduje się w gęsto zaludnionym obszarze, na zachód od miasta i na wschód od granicy z sąsiadującymi Niemcami. Lotnisko w Salzburgu składa się z dwóch terminali: Terminal 1 to główny budynek, natomiast Terminal 2 jest znacznie mniejszy. Odległość z lotniska do centrum Salzburga wynosi jedynie 6 kilometrów. Samochodem dojazd do centrum zajmuje około 15 minut. Cena przejazdu taksówką z lotniska do centrum Salzburga wynosi około 15,- €.
Sprawdźcie bilety lotnicze do Salzburga na FRU.PL.

Możecie również skorzystać z alternatywnych opcji lotnisk położonych niedaleko Salzburga:

 • Linz, który znajduje się 101 kilometrów dalej na północny wschód w kierunku Wiednia. To mniejsze lotnisko niedaleko granicy z Czechami.
 • Monachium, położony 111 kilometrów od Salzburga na północny zachód. Lotnisko znajduje się w Niemczech. To drugi co do wielkości port lotniczy w tym kraju.

 

Główne atrakcje w Salzburgu 

Salzburg jest jednym z najbardziej znanych miast w Austrii i Europie. Pięknie zachowane centrum starego miasta pełne jest niesamowitej barokowej architektury i wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Sprawdźcie, co warto odwiedzić w tym mieście:

 • Jarmarki Bożonarodzeniowe

Jarmark Bożonarodzeniowy w Salzburgu uważany jest za jeden z najstarszych na świecie. Możecie być pewni, że zrobi on na Was ogromne wrażenie. Odbywa się on co roku przed znanym austriackim zabytkiem, katedrą w Salzburgu. Spróbujcie tradycyjnych smakołyków, podziwiajcie ręcznie robione drewniane zabawki i weźcie kubek grzanego wina. Na Jarmarku organizowane są także koncerty muzyczne, parady i inne wspaniałe atrakcje.

Jarmark bożonarodzeniowy na Starym Mieście w Salzburgu, Austria

 • Katedra w Salzburgu

Katedra znajduje się w centrum Starego Miasta. Jest wspaniałym przykładem XVII wiecznej barokowej architektury. Przy wejściu Świątyni znajdują się trzy bramy, które reprezentują trzy cnoty: wiarę, nadzieję i miłość. Wnętrze katedry w Salzburgu jest imponujące. Na pewno zwrócicie uwagę na białe marmurowe ściany, drewniane ołtarze i jedne z najpiękniejszych fresków. Nie przegapcie chrzcielnicy z XIV wieku, w której ochrzczono Mozarta. W katedrze znajdują się też organy, na których grał ten słynny muzyk.

 • Pałac Hellbrunn

Bardzo popularnym miejscem w Salzburgu jest 400-letni Pałac Hellbrunn i otaczający go rozległy park. Nazywany jest także „Wodnymi Igrzyskami Hellbrunn”, ze względu na znajdujące się tam zabytkowe fontanny, które są wręcz dziełami sztuki. W grudniu w ogrodach odbywa się jarmark bożonarodzeniowy. To będzie wyjątkowa okazja, aby zwiedzić to piękne miejsce. 

Pałac Hellbrunn, Salzburg, Austria

 • Twierdza Hohensalzburg

Nad Salzburgiem dominuje malownicza twierdza Hohensalzburg, położona na południowo-wschodnim szczycie Mönchsberg. Oryginalny zamek został zbudowany w 1077 roku, ale większość budowli, którą możemy dzisiaj podziwiać, pochodzi z początku XVI wieku. Do twierdzy można dotrzeć przyjemnym 20-minutowym spacerem od centrum Starego Miasta lub kolejką linową z Festungsgasse.

 • Browar Stiegl

Jeśli jesteście miłośnikami piwa to mamy dla Was idealną atrakcję! Największy prywatny browar w całej Austrii, Stiegl-Brauwelt, znajduje się właśnie w Salzburgu. Działa on już od 1492 roku! Podczas wizyty, oprócz degustacji, będziecie mogli zobaczyć wystawę, która w interaktywny sposób prezentuje historię piwowarstwa. To ciekawy sposób na spędzenie popołudnia, gdy pogoda nie będzie dopisywać podczas Waszej zimowej podróży do Salzburga.

 • Mozart

Salzburg cieszy się szczególną sławą w świecie muzyki jako miejsce narodzin Wolfganga Amadeusza Mozarta. Dzięki temu znajduje się tam wiele atrakcji związanych z życiem tego niezwykłego artysty, takich jak muzeum w jego rodzinnym domu, festiwale prezentujące jego muzykę, a nawet melodie, które codziennie rozbrzmiewają w mieście.

Pomnik młodego Mozarta, Salzburg, Austria

 

Wskazówki

 • Większość miejsc możecie odwiedzić, spacerując, ponieważ są one położone naprawdę blisko siebie.
 • Weźcie ze sobą pustą butelkę na wodę. W całym mieście jest wiele fontann z wodą pitną, więc będziecie mogli ją uzupełnić za darmo. Duża oszczędność i ekologiczne rozwiązanie.
 • Najtańsze bilety komunikacji miejskiej sprzedawane są w sklepikach zwanych tobacco shops.
 • Dając napiwek w Austrii, zaokrąglijcie w górę rachunek. Jeśli będziecie bardzo zadowoleni z usługi, to dajcie napiwek w wysokości 5-10%.
 • Możecie skorzystać z szafek na bagaż na dworcu kolejowym. Ceny wahają się od 2 do 3.5 euro.