Chcecie wyjechać na urlop zimą i uniknąć przy tym wakacyjnych tłumów? W takim razie świetnym punktem do zwiedzenia będzie dla Was Wenecja – miasto położone nad Adriatykiem na północy Włoch, które turyści szczególnie upodobali sobie latem. Wenecja słynie z licznych kanałów, karnawału i romantycznej atmosfery (która będzie dodatkowym atutem, jeśli wybierzecie się tam z drugą połówką w Walentynki).
Skorzystajcie z naszego przewodnika i zaplanujcie podróż już dziś! Najlepszą ofertę biletów lotniczych do Włoch i bezpośrednich lotów Wenecji znajdziecie na naszej stronie.
Podstawowe informacje
- Włoska Venezia – miasto położone na północy Włoch
- Stolica regionu o nazwie Veneto (Wenecja Euganejska)
- Powierzchnia miasta: 415,9 km2 (ponad połowę terytorium stanowią wody)
- Liczba ludności: 255 tys.
- Strefa czasowa: UTC +1
- Numer kierunkowy: 041
- Waluta kraju: Euro (EUR)
- Język urzędowy: włoski
Historia Wenecji sięga V wieku, kiedy na te podmokłe tereny przybyli uciekinierzy przed barbarzyńskimi plemionami i założyli tam swoją osadę. Położona jest na 118 bagnistych wysepkach Morza Adriatyckiego, pod którymi znajduje się ponad 100 tysięcy drewnianych pali. Miasto, ze względu na liczne atrakcje turystyczne i specyficzne położenie może poszczycić się obecnością na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Pogoda w Wenecji
Wenecką zimę charakteryzuje średnia temperatura powietrza na poziomie 6-7°C, chociaż mogą zdarzyć się także przymrozki i opady śniegu. Typowym zjawiskiem w okresie zimowym są mgły, które potrafią przysłonić cały Plac św. Marka. Jednakże w naszej opinii dodają one miastu uroku i tajemniczości.
Nie zdziwcie się jeśli w trakcie Waszego pobytu w Wenecji usłyszycie dźwięk syren alarmowych – miasto, ze względu na swoje specyficzne położenie, boryka się z częstymi podtopieniami i powodziami, wywołanymi przypływami.
Co zabrać na wycieczkę do Wenecji?
Warto zabrać ze sobą kalosze, żeby nie zaskoczył Was Acqua alta – czyli wyjątkowo duży przypływ, typowy dla pory zimowej. W walizce nie powinno zabraknąć także czapki, rękawiczek i szalika. Ważną rolę odegrają również wygodne buty do spacerów i ciepła kurtka, ponieważ jedną z najważniejszych kwestii podczas podróży jest komfort. Upewnijcie się, że buty, które ze sobą zabieracie są już sprawdzone, ponieważ wiadomo, że po Wenecji najlepiej poruszać się pieszo. Warto zaopatrzyć się także w tzw. paszpartówkę, czyli saszetkę na szyję, która uchroni Twoje pieniądze i dokumenty przed kradzieżą. W tym turystycznym mieście zdarzają się drobne kradzieże. Na wycieczkę do Włoch warto zakupić przejściówkę do gniazdek, bez której w wielu hotelach nie będzie możliwe podłączenie typowej w Polsce wtyczki.
Kuchnia
Za sprawą jej nadmorskiego położenia, kuchnia Wenecji opiera się w dużej mierze na owocach morza. Dlatego też, Wenecja jest wprost idealnym miejscem dla fanów tych przysmaków. Spróbujecie tam m. in. moleche, czyli smażone zielone kraby w miękkich pancerzykach oraz moleche col pien – kraby nadziewane jajkiem. Tylko pamiętajcie, żeby jeść je od razu po przygotowaniu, ponieważ są miękkie i delikatne tylko przez kilka godzin.
Będąc w Wenecji, nie zapomnijcie spróbować także:
- Risi e bisi – jest to po prostu risotto z groszkiem;
- Fegato Alla Veneziana – wątróbka cielęca po wenecku. W antycznym Rzymie przygotowywana była z figami. Dziś, oryginalny przepis został zmodyfikowany i podaję się ją z cebulką – jak w Polsce, z tą różnicą, że Włosi dodają do wątróbki białe wino;
- Bigoli in salsa – to typowo wenecki makaron przypominający spaghetti podawany z sosem z ryb (anchois lub sardynek) i cebuli. Danie podawane jest w dni postne, jak Wigilia;
- Polenta e schie – schie, czyli małe szare krewetki. Gotuje się je w wodzie z dodatkiem cytryny, pieprzu, soli i czosnku, a następnie podaje na papce z mąki kukurydzianej;
- Sarde in saor – to typowa przystawka kuchni weneckiej. Powstaje ze smażonych, marynowanych w occie sardynek z dodatkiem cebuli, orzeszków pinii i rodzynków. Danie wywodzi się z czasów średniowiecznych i zostało wymyślone przez rybaków, którzy chcieli utrzymać świeżość prowiantu;
- Baccala mantecato Alla Veneziana – danie tradycyjnie podawane podczas świąt Bożego Narodzenia. Jest to puree z gotowanego dorsza z oliwą, solą i pieprzem. Może być serwowane na polencie lub na grzankach;
- Carpacio – danie po raz pierwszy zostało podane w Wenecji w 1950 r. Przygotowuje się je z surowej wołowiny, bardzo cienko krojonej, skropionej oliwą z oliwek i podaje z sałatami oraz serami;
- Fritole – w okresie zimowym, podczas karnawału, musisz spróbować weneckich pączków. Tradycyjnie nadziewało się je rodzynkami, jednak dzisiaj cukiernicy decydują się nieco odejść od tradycji. Dzisiejsze fritole pełne są kandyzowanych owoców i różnych rodzajów kremów;
- Cicchetti – charakterystyczne dla Wenecji przekąski podawane do wina. Są to malutkie kanapeczki, ale także talerze oliwek, warzyw, jajek na twardo, owoców morza lub mięs.
A jeśli już jesteśmy przy przystawkach, to nie można zapomnieć o alkoholu. Typowym weneckim trunkiem są wina: białe oraz czerwone. Jeśli nie jesteście zwolennikami wina poproście o Spritza – drinka z aperolu, wytrawnego białego wina i wody serwowanego z oliwką i plastrem pomarańczy lub Bellini – drinka z prosecco i musu z brzoskwiń.
Zakwaterowanie w Wenecji
Nocleg w Wenecji możliwy jest na trzy sposoby: na wyspie, na obszarze kontynentalnym oraz na pozostałych wyspach Laguny Weneckiej.
Planując nocleg w Wenecji, prawdopodobnie jako pierwsze przychodzi Wam do głowy jej historyczne centrum. Nic dziwnego! To tu znajduje się większość atrakcji turystycznych. Ale pamiętajcie, że jest to zdecydowanie najdroższa opcja. Historyczne centrum Wenecji dzieli się na 6 „dzielnic” zwanych sestieri:
- Castello – obejmuje obszar na wschód od Placu św. Marka, jest to rozległa, tętniąca życiem dzielnica z wieloma luksusowymi hotelami;
- San Marco – zdecydowanie najbardziej turystyczna z dzielnic Wenecji, ze słynnymi zabytkami, jak Bazylika św. Marka, czy Pałac Dożów;
- Cannaregio – najbardziej wysunięta na północ i jednocześnie najbardziej mieszkalna część Wenecji. Ciekawostką jest, że to tu, w 1516 r. powstało pierwsze getto na świecie;
- Dorsoduro – ta zlokalizowana na zachód od San Marco dzielnica uważana jest za centrum życia nocnego Wenecji;
- Santa Croce – dzielnica na zachód od dworca głównego, zdecydowanie mniej uczęszczana przez turystów niż San Marco;
- San Polo – dzielnica położona na północ od Mostu Rialto, która od wieków ma status dzielnicy handlowej.
Część kontynentalna, czyli Mestre, ma mniej do zaoferowania niż wyspa, ale posiada jedną podstawową zaletę – znaczenie niższe ceny noclegów. Warto rozważyć tę opcję jeśli macie ograniczony budżet, bo ceny potrafią być nawet o połowę niższe. Drugą zaletą, która przemawia na korzyść Mestre, jest możliwość zaparkowania samochodu, co będzie bardzo ważne, jeśli zdecydujecie się na wypożyczenie samochodu z uwagi na możliwość odbywania jednodniowych wycieczek. Warto wybrać hotel zlokalizowany niedaleko dworca kolejowego, bo najszybszy dojazd do historycznej części Wenecji jest właśnie pociągiem.
Trzecia propozycja sprawdzi się jeśli wyjeżdżacie do Wenecji na dłużej i chcecie zobaczyć coś więcej niż tylko jej zabytkową część. Wśród najpopularniejszych miejsc noclegowych znajdziemy: wyspę Giudecca, którą widać z okolic Placu św. Marka, wyspę Murano, słynącą ze szklanych wyrobów, czy też Burano, zwana najbardziej kolorową wyspą Europy.
Komunikacja w Wenecji
Jeśli chodzi o dojazd w obrębie Wenecji to z Mestre dojedziemy do niej pociągiem, autobusem miejskim oraz translohrem – czyli nietypowym tramwajem, bo jednoszynowym i na oponach. Z wysp Laguny Weneckiej dostaniemy się tramwajem wodnym, czyli vaporetto.
W Wenecji, oczywiście tej kontynentalnej, znajdują się dwa międzynarodowe lotniska: Marco Polo Airport oraz Treviso. Na oba dolecimy bezpośrednio z Polski – z Warszawy i Krakowa. Z lotniska Marco Polo do historycznej części Wenecji można dojechać autobusem nr 5 oraz vaporetto, natomiast z lotniska Treviso – autobusem nr 6 i pociągiem.
Główne atrakcje
- Karnawał
Coroczny festiwal, który odbywa się w miesiącach zimowych słynie ze specyficznych masek, bogato zdobionych strojów i … tłumów turystów, którzy co roku, coraz liczniej przybywają, żeby wziąć udział w wielkiej fieście.
- Rejs gondolą
Gondole są nieodzownym elementem Wenecji, a także najbardziej romantycznym środkiem transportu i obowiązkowym punktem wielu wycieczek. Za 30-minutowy rejs zapłacicie około 80 euro, a za dodatkową opłatą możecie wykupić butelkę wina i muzykę na żywo.
- Plac św. Marka
Jest to najsłynniejszy plac Wenecji. Jego historia sięga IX wieku. Współczesne rozmiary osiągnął jednak pod koniec XII wieku za sprawą spotkania papieża Aleksandra III z cesarzem Fryderykiem I Barbarossą. Najważniejszym punktem placu jest Bazylika św. Marka – świątynia wzniesiona dla pochowania relikwii św. Marka. Charakteryzują ją szeroka na 52 metry fasada z pięcioma portalami z półkolistymi tympanonami i barwnymi mozaikami. Będąc na Placu św. Marka, warto zwiedzić także Pałac Dożów, Dzwonnicę, Wieżę Zegarową i Prokuracje. Plac, oprócz zabytków architektury, słynie również z licznych kawiarni i barów z przekąskami ukrytych pod arkadami.
- Pałac Dożów
Budowla wzniesiona w IX wieku w stylu gotyckim z początku miała charakter obronny. W wyniku pożaru pałac został przebudowany i pełnił funkcję siedziby władców Wenecji. Ogromne wrażenie robią w nim bogato zdobione Złote Schody i sale pełne dzień najwybitniejszych włoskich artystów. Dzisiaj znajduje się w nim Museo dell’Opera.
- Most Westchnień
Łączy Pałac Dożów z dawnym więzieniem i nie ma nic wspólnego z romantyzmem Wenecji. Jego nazwa pochodzi od westchnień więźniów przechodzących nim do sądu. Most powstał w 1614 roku wg projektu Antonia Contina. Wybudowany został z białego kamienia z Istrii w stylu barokowym.
- Wielki Kanał
Największy z prawie 170 weneckich kanałów. Liczy prawie 4 kilometry i odpowiada za dużą część ruchu w Wenecji. Płynąc kanałem, możemy podziwiać ponad 170 budowli powstałych w latach 1200-1700.
Rady dla podróżników
- Jeśli planujesz zwiedzić większość weneckich zabytków, koniecznie zaopatrz się w Venezia Unica City Pass – kartę zniżkową pozwalającą zwiedzić Wenecję w sposób kompleksowy i oszczędny.
- Będąc w Wenecji poszukajcie Calleta Varisco, czyli jednej z najwęższych ulic na świecie, która ma 53 centymetry szerokości.
- W Wenecji zabroniona jest jazda na rowerze.
- W Wenecji znajduje się najstarsze kasyno świata – Casino di Venezia.
- Dla przeciętnego turysty połapanie się w numeracji weneckich budynków jest bardzo trudne – a to za sprawą numerowania ich według dzielnic. Sprawdźcie dokładnie gdzie zamierzacie dotrzeć.