Skip to content

Gruzja nigdy nie należała i nadal nie jest w czołówce najczęściej wybieranych kierunków podróży. Musimy przyznać jednak, że w ciągu ostatnich kilku lat zyskuje na popularność, a ta magiczna i tajemnicza kraina przyciąga coraz więcej podróżni.   

Nawet nie wiemy, od czego zacząć. Przedstawimy Wam co najmniej siedem powodów, dla których warto zdecydować się na krótszy lub dłuższy urlop w Gruzji.  

Zobaczcie, co warto odwiedzić w Gruzji i dlaczego jest to świetny pomysł na kolejną podróż! 

 

Tbilisi, kolorowa stolica  

Niezależnie od tego, czy urlop preferujecie spędzać na odkrywaniu nowego miasta, czy raczej bliżej natury, w Gruzji znajdziecie wszystko, czego potrzebujecie, aby w pełni korzystać z urlopu. Warto zacząć od Tbilisi, stolicy Gruzji, a następnie wyruszyć na górską wędrówkę.  

Tbilisi to miasto kontrastów. Tutaj możecie skorzystać z relaksującej kąpieli siarkowej w łaźni Orbeliani, a następnie przespacerować się po podziemnym bazarze Meidan i odwiedzić Samebę, największą katedrę prawosławną w Gruzji. Nie możecie przegapić wspaniałego widoku na panoramę miasta o zachodzie słońca – udajcie się do Twierdzy Narikala i rozkoszujcie się scenerią.  

Stare miasto w Tbilisi, Gruzja

 

Bajkowe widoki na Kaukaz

Jak już pisaliśmy, Gruzja jest bardzo atrakcyjna dla wielbicieli odpoczynku na łonie natury, a szczególnie spacerowiczów i wędrowników. Kaukaz przecinający kraj na granicy z Rosją dostarcza szerokie możliwości wędrówek ze wspaniałymi widokami.  

Chociaż uważa się, że Alpy są najwyższymi górami w Europie, pretendentem do tytułu jest również Kaukazu ze szczytem Elbrus. Całe zamieszanie wynika z przebiegu granicy Europy i Azji w Kaukazie. Wybierzcie się do regionu Swanetii na spektakularne szlaki i spacery pełne niezapomnianej scenerii. 

Prowincja Swanetii, Gruzja Tbilisi, Kaukaz

 

Interesująca historia  

Pasjonaci historii i kultury również nie będą się nudzić w Gruzji. Ten kraj ma wiele do zaoferowania dla chcących odkrywać i poznawać historie kraju.  

Aby rozbudzić Waszą ciekawość, podamy jedną ciekawostkę — w Gruzji, w rejonie Dmanisi, odkryto najstarsze ludzkie czaszki na świecie. Dlatego uważa się, że rejon dzisiejszej Gruzji gościł jedną z najstarszych cywilizacji na świecie. 

A jeśli chcecie dowiedzieć się jeszcze więcej, zaplanujcie wizytę w Muzeum Narodowym Gruzji, a także odwiedzajcie niezliczone miasta i ich zabytkowe katedry, budynki i wiele więcej, a gwarantujemy, że odkryjecie jak wspaniałą historię ma Gruzja — ukryty skarb Europy wschodniej.  

 

Lokalna kuchnia 

Jeśli podróże to dla Was kulinarne doznania i poznawanie nowych smaków, w Gruzji na pewno się nie zawiedziecie!  
Gruzińska kuchnia to niezwykle ciekawa mieszanka europejskich i orientalnych smaków, z niepowtarzalnymi połączeniami składników, których najpewniej nigdy wcześniej nie próbowaliście.  

Koniecznie skosztujcie chaczapuri, ciasta przypominającego chleb, wypiekanego w kształcie łódki, zwieńczonego gruzińskim serem, jajkami i masłem lub innymi regionalnymi składnikami.  

Kuchnia gruzińska

 

Gruzińskie wino  

Choć panuje powszechna opinia, że domem dla najlepszych win w Europie są kraje takie jak Hiszpania, Francja, Włochy czy Portugalia, warto wiedzieć, że historia wina w Gruzji ma ponad osiem tysięcy lat. 

Odkryto je zupełnie przypadkiem, kiedy ludzie zdali sobie sprawę, że wrzucając owoce i sok z winogronowy do wielkich glinianych garnków i przechowując je zimą pod ziemią, zamieni się w wino. Naczynia te noszą nazwę qvevri, a wino wytwarzane tą starożytną metodą można degustować do dziś w Gruzji. Warto wspomnieć, że metoda produkcji wina w qvevri, w 2013 roku została wpisana na listę UNESCO.  

 

 

Gościnność 

Gruzini uwielbiają przyjmować gości. Uważają, to za dar od Boga. Spodziewajcie się więc powitania z otwartymi ramionami, lokalnych potraw, niekończących się rozmów, cóż generalnie najpiękniejszych chwil z ciepłymi ludźmi i wielką duszą. A to najlepszy sposób na poznanie kultury i życia Gruzji.  

 

Unikalne atrakcje turystyczne  

Jeśli jesteście doświadczonymi podróżnikami i zwiedziliście wiele zakątków świata, macie już wyrobioną opinię na temat rodzajów atrakcji turystycznych na świecie. W każdym odwiedzanym miejscu możemy zobaczyć muzea, mosty, katedry i ciekawe zabytki. 

Gruzja oferuje zupełnie inne wrażenia. Tutaj zwiedzicie całe wykute w skale miasto, które do XIII wieku zamieszkiwało 20 000 osób. Uplistsikhe ma powierzchnię blisko 40 000 metrów kwadratowych, w mieście była apteka, piekarnia, amfiteatr i więzienie. Podczas najazdów muzułmanów pełniło rolę fortecy. Oczywiście cały kompleks można zwiedzać.  

Równie imponujący jest wykuty w skale klasztor Wardzia, który był całkowicie ukryty, dopóki nie został częściowo odsłonięty i zniszczony przez trzęsienie ziemi. Klasztor został zbudowany pod rządami królowej Tamar - jedynej kobiety, która rządziła Gruzją pod tytułem "króla". 

Uplistsikhe, Gruzja

 

Pamiętajcie, że przedstawiamy Wam wybrane atrakcje będące odpowiedzią na pytanie „co zobaczyć w Gruzji?” i niektóre z powodów, dla których ten fascynujący kraj powinien znaleźć się na Waszej liście podróży. 

Gdy zdecydujecie się na przygodę, na FRU.PL znajdziecie bilety lotnicze do Tbilisi oraz konsultantów służących pomocą i rekomendacjami na beztroską podróż.