Skip to content
Aktualizacja: 24/11/2023

Podziel się na:

Harbin, położone w północno-wschodnich Chinach, to miasto, które przez wieki fascynuje swoją historią, kulturą i unikalnym położeniem geograficznym. Jednak to nie tylko bogate dziedzictwo przyciąga uwagę podróżników z całego świata.

Co roku, w tę magiczną zimową porę, Harbin staje się areną jednego z najbardziej spektakularnych wydarzeń na świecie – Festiwalu Lodu i Śniegu. To niezwykłe święto lodu i światła przyciąga nie tylko miłośników zimowych sportów, ale także tych, którzy pragną zanurzyć się w krajobrazie, gdzie lód staje się sztuką, a światło tworzy baśniową atmosferę. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu niezwykłemu festiwalowi, odkrywając tajemnice i piękno, które skrywa Harbin zimą.

Miasto Harbin w Chinach

Miasto Harbin, położone w północno-wschodnich Chinach, stanowi fascynujący przekrój historii i kultury tego obszaru. Założone pod koniec XIX wieku, Harbin szybko stało się ważnym centrum handlowym, przyciągając różnorodność etniczną i kulturową. Jego unikalne położenie geograficzne nad rzeką Songhua dodatkowo podkreśla jego specyfikę, stanowiąc miejsce spotkań różnych wpływów i tradycji.

Historia Festiwalu

W latach 80. XX wieku, po wznowieniu tradycyjnego pokazu latarni lodowych w Harbinie po rewolucji kulturalnej, latarnie lodowe w Harbinie stały się sławne na całym świecie. W tym czasie, przyjmując rodaków z Hongkongu, Makau i Tajwanu, którzy przybyli do Harbinu, aby cieszyć się latarniami lodowymi, Departament Propagandy w Harbinie stwierdził, że goście nie tylko uwielbiali latarnie lodowe, ale byli także zainteresowani pokazami śniegu i zajęciami. Tak zrodził się pomysł sprowadzenia na świat lodu i śniegu Harbinu oraz koncepcja Międzynarodowego Festiwalu Lodu i Śniegu w Harbinie. Pierwszy Międzynarodowy Festiwal Lodu i Śniegu w Harbinie odbył się w 1985 roku.

Na początku grudnia na zamarzniętej rzece Songhua w Harbinie odbywa się tradycyjna ceremonia zbierania lodu. Od tego czasu tysiące pracowników wycina i zbiera bloki lodu z rzeki, a artyści rzeźbią i łączą je, tworząc różne rzeźby lub budynki. W ciągu około 3–4 tygodni Harbin zamienia się w zimową krainę czarów.

Ta zimowa kraina czarów jest olśniewająco niesamowita, a jednocześnie ulotna. Jest to projekt duży, ale krótkotrwały: trwa nie dłużej niż 2 miesiące. Jak duże jest to projekt? Weźmy pod uwagę na przykład ilość zużytego lodu: ponad 200 000 metrów sześciennych (80 basenów olimpijskich). Ponieważ zwykła ciężarówka przewozi 4–7 metrów sześciennych bloków lodu na raz, do transportu wykorzystuje się co najmniej 30 000–50 000 przejazdów ciężarówek.

Unikalne cechy Festiwalu

 • Architektoniczne cuda z lodu

Festiwal Lodowy w Harbin to prawdziwa uczta dla zmysłów, gdzie lód staje się materiałem do tworzenia monumentalnych konstrukcji. Ogromne pałace, zamki, a nawet repliki słynnych budowli światowej architektury wyrastają z lodowego dna, kreując surrealistyczną scenerię. Każda struktura jest nie tylko świadectwem kunsztu lodowych artystów, lecz także fascynującym połączeniem architektury i sztuki, której ulotność dodaje magii temu efemerycznemu krajobrazowi.

 • Rzeźby lodowe jako sztuka przemijania

Rzeźba w lodzie staje się formą sztuki, która przenosi widza w świat niezwykłych dzieł. Artystyczne rzeźby lodowe, starannie wykute z mroźnej bryły, oddają nie tylko zdolności techniczne twórców, ale także ukazują ulotność i kruchą piękność zimowego medium. Każda rzeźba, w swojej krótkotrwałej istocie, przypomina o nietrwałości piękna i życia, co nadaje festiwalowi głębszy wymiar emocjonalny.

 • Światło i kolor w zimowej scenerii

Ogromna rozmaitość kolorów, migotliwe światła i mistyczne iluminacje sprawiają, że festiwalowa sceneria ożywa nocą. Budowle z lodu, zimowe aleje i placówki gastronomiczne są oświetlone różnorodnym spektrum barw, tworząc magiczną atmosferę, którą trudno opisać słowami. Iluminacje nie tylko podkreślają detale rzeźb i architektonicznych konstrukcji, ale także nadają całemu wydarzeniu niepowtarzalny charakter.

Światło staje się narzędziem artystycznym, które współtworzy festiwalową scenerię. Dynamiczne efekty świetlne, pulsujące światło i projektowanie kolorów nadają strukturom lodowym nowy wymiar. To nie tylko iluminacje; to interaktywna gra świateł, która przyciąga uwagę zwiedzających, sprawiając, że każdy zakątek festiwalu staje się unikalnym dziełem sztuki w ruchu. Oświetlenie staje się integralną częścią doświadczenia festiwalu, tworząc niezapomniane chwile podczas zimowej podróży do Harbin.
Harbin, Festiwal Lodu i Śniegu, Chiny

Program wydarzeń

 • Zawody w rzeźbie lodowej

Podczas Festiwalu Lodowego w Harbin, rzeźbiarze z całego świata rywalizują w widowiskowych zawodach, przekształcając masy lodu w dzieła sztuki. Konkursy te nie tylko promują kreatywność i precyzję, lecz także stanowią fantastyczną okazję dla artystów lodu do zaprezentowania swoich umiejętności. Widzowie mogą śledzić proces tworzenia monumentalnych rzeźb, a następnie podziwiać efekty ich pracy, które zdobią festiwalową przestrzeń.

 • Zimowe sporty ekstremalne

Festiwal nie jest jedynie świętem lodowych rzeźb i architektonicznych konstrukcji; to również arena dla miłośników ekstremalnych wrażeń na lodzie. Zawodnicy rywalizują w zimowych konkurencjach, takich jak wyścigi saneczkowe, narciarstwo ekstremalne czy nawet pokazy jazdy na motorówkach po zamarzniętym jeziorze. Te ekstremalne wydarzenia przyciągają nie tylko zawodników, ale i widzów spragnionych emocji i niepowtarzalnych zimowych doznań.

 • Koncerty i występy artystyczne

Festiwal Lodowy w Harbin to również święto dźwięków i tradycji. Na scenach rozmieszczonych w różnych częściach festiwalowej przestrzeni odbywają się koncerty prezentujące tradycyjną chińską muzykę oraz taniec. Artyści prezentują swoje umiejętności, korzystając z instrumentów charakterystycznych dla kultury chińskiej, co dodaje wydarzeniu lokalny i historyczny kontekst.

Harbin, Festiwal Lodu i Śniegu, Chiny

Porady dotyczące ubioru na Festiwal

W Harbinie zwanym także „Lodowym Miastem”, w środku zimy temperatura jest zawsze znacznie poniżej 0°C. W dzień, w słońcu, może być stosunkowo „ciepło”, ale wieczorem należy zwrócić szczególną uwagę na utrzymanie ciepła. Oto kilka wskazówek, jak zapobiegać problemom spowodowanych zimnem:

 • Zimą w Harbinie temperatura zazwyczaj waha się od -25°C do -10°C i to bez odczuwalnego odczuwania chłodu! Dlatego niezbędna jest bielizna termiczna, rękawiczki (szaliki, nauszniki), czapki (maseczki) oraz gruba odzież i buty arktyczne. Jeśli macie buty narciarskie, będą idealne.
 • Noście okulary przeciwsłoneczne, a jeszcze lepiej okulary śnieżne, aby zapobiec ślepocie śnieżnej.
 • Pijcie dużo płynów: Pomimo zimna w Harbinie jest bardzo sucho (średnia wilgotność 2%).
 • Zapobieganie odmrożeniom: Jeśli zaczniecie odczuwać zimno w dłoniach lub stopach, wykonajcie ćwiczenia, aby je rozgrzać. Jeśli Wasze dłonie, stopy, uszy, nos lub inne kończyny stracą czucie z powodu zimna, nie myjcie ich gorącą wodą. Najlepiej wycofać się do cieplejszego pomieszczenia i energicznie pocierać, aby powoli przywrócić krążenie.
 • Chrońcie swoje baterie do aparatu i telefony komórkowe: średnia temperatura w styczniu w Harbinie wynosi -13°C. Zimno skraca żywotność baterii i może spowodować wyłączenie telefonu komórkowego. Zwykle w pełni naładowany akumulator aparatu wystarcza na 50 zdjęć (bez lampy błyskowej), ale w tak zimnych warunkach około 25 to dobry wynik. Zaleca się również trzymanie aparatu i telefonu komórkowego w kurtce puchowej, gdy z nich nie korzystacie.

Praktyczne informacje o Festiwalu

Coroczny Festiwal Lodu i Śniegu w Harbin rozpoczyna się pod koniec grudnia i trwa około 2 miesięcy, do końca lutego następnego roku. Oficjalna ceremonia otwarcia odbędzie się 5 stycznia 2024 r., ale rzeźby z lodu i śniegu można oglądać publicznie od 17 grudnia 2023 r. Wystawy i rozrywka odbywają się głównie w Świecie Lodu i Śniegu, największym obiekcie w Harbinie. Nie ma ceremonii zamknięcia tego festiwalu, ale lód topnieje w marcu.

Aby zobaczyć, jak rzeźbione i wykonywane są rzeźby, to warto odwiedzić Festiwal w okolicach Bożego Narodzenia. Rzeźby nie są jeszcze w pełni ukończone, ale to świetny czas, aby je zobaczyć.
Aby dołączyć do wielkich uroczystości, wybierzcie się 5 stycznia na ceremonię otwarcia i 31 grudnia na fajerwerki.

Aby uniknąć dużych tłumów idealny to czas to od 6 do 20 stycznia oraz w lutym, kiedy rzeźby i obiekty są dobrze zakorzenione, ale liczba odwiedzających jest mniejsza w porównaniu z okresami świąt państwowych w Chinach (31 grudnia do 2 stycznia w Nowy Rok, 9 do 15 lutego w Chińskie Święto Wiosny).

Najlepszy czas na wejście: Zimą w Harbin zapada zmrok około 16:00. Najlepszy czas na wejście do lodowego świata to około 15:00, aby podziwiać przezroczyste i lśniące lodowe rzeźby za dnia, a wkrótce potem olśniewające kolory i efekty świetlne w nocy. Zaleca się przebywanie w lodowym świecie nie dłużej niż 4 godziny, ponieważ jest znacznie poniżej zera, szczególnie po zachodzie słońca.

Aby uzyskać aktualne informacje na temat Festiwalu, skorzystajcie z oficjalnej strony internetowej organizatora tego wydarzenia. 

Transport

Aby najlepiej dostać się do miasta Harbin, można rozważyć różne środki transportu, zależnie od lokalizacji wyjściowej. Oto kilka opcji:

 • Najbardziej efektywnym i wygodnym środkiem transportu międzynarodowego jest podróż samolotem. Międzynarodowy Port Lotniczy Harbin Taiping obsługuje połączenia z wieloma miastami na świecie. Po przylocie na lotnisko, dostępne są transporty publiczne, takie jak autobusy i taksówki, aby dostać się do centrum miasta. Skorzystajcie z naszej oferty biletów lotniczych do Chin, by odwiedzić to niezwykłe wydarzenie tej zimy!

 • Harbin jest ważnym węzłem kolejowym w północno-wschodnich Chinach. Kolej transsyberyjska łączy Harbin z Moskwą, a także z wieloma miastami w Chinach. Pociągi oferują komfortowe i malownicze podróże, a dworzec kolejowy w Harbin stanowi strategiczne położenie dla podróżnych. W przypadku przybycia z północnych Chin, takich jak Pekin, pociąg pociskowy jedzie nie dłużej niż 5 godzin. Jeśli przyjeżdżacie ze wschodniej lub południowej części, zalecany jest lot.
 • Autokary są popularnym środkiem transportu w Chinach, oferując szeroką sieć połączeń międzymiastowych. Harbin posiada nowoczesny dworzec autobusowy obsługujący trasy krajowe i międzynarodowe. Tę opcję warto rozważyć ze względu na dostępność i elastyczność tras.

Transport publiczny w mieście

Po przyjeździe do Harbin środek lokomocji zależy od lokalizacji i indywidualnych preferencji. Miasto oferuje rozbudowaną sieć komunikacji publicznej, taką jak metro, autobusy i taksówki.