Skip to content
Aktualizacja: 02/07/2024

Podziel się na:

Stambuł, miasto leżące na styku dwóch kontynentów, jest miejscem, gdzie historia i piękno splatają się w niezwykły sposób. To tutaj, w cieniu majestatycznych minaretów i starożytnych murów, można odkryć bogactwo kulturowe i historyczne, które przyciąga miliony turystów z całego świata. Miasto oferuje niezliczone skarby do odkrycia, a jego muzea stanowią prawdziwe perły, które pozwalają zanurzyć się w historii regionu, podziwiać arcydzieła sztuki oraz zrozumieć wielowiekowe dziedzictwo różnych cywilizacji.

Muzeum Hagia Sophia (Aya Sofya Müzesi)

Muzeum Hagia Sophia, położone w sercu historycznego Sultanahmet w Stambule, jest jednym z najbardziej znanych i imponujących zabytków na świecie. Jego historia, architektura i zbiory stanowią fascynujący przykład łączenia wpływów chrześcijańskich i islamskich.

 • Historia Muzeum Hagia Sophia

Hagia Sophia została zbudowana jako chrześcijańska katedra w 537 roku przez cesarza Justyniana I, stanowiąc jeden z najważniejszych kościołów w chrześcijańskim świecie. Po zdobyciu Konstantynopola przez Osmanów w 1453 roku katedra została przekształcona w meczet. W 1935 roku, na mocy decyzji Mustafy Kemala Atatürka, Hagia Sophia została przemieniona w muzeum, co umożliwiło dostęp do jej bogatej historii dla ludzi z całego świata. W 2020 roku, po dekrecie prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana, Hagia Sophia ponownie stała się meczetem, ale pozostaje otwarta dla zwiedzających.

Hagia Sophia jest arcydziełem architektury bizantyjskiej. Jej monumentalna kopuła, o średnicy około 31 metrów i wysokości 56 metrów, była technologicznym cudem swoich czasów i inspiracją dla wielu innych budowli. Wnętrze jest równie imponujące, z przestronną nawą, otoczoną przez galerię na piętrze, zdobioną kolumnami z zielonego marmuru i czerwonego porfiru.

Muzeum Hagia Sophia (Aya Sofya Müzesi), Stamnuł, Turcja

 • Zbiory i eksponaty

Muzeum Hagia Sophia posiada bogatą kolekcję artefaktów, które odzwierciedlają jej skomplikowaną historię. Oto jedynie kilka wybranych skarbów historii:

 • Mozaiki Bizantyjskie
  Jednymi z najbardziej niezwykłych elementów są mozaiki bizantyjskie, które przetrwały wieki. Najsłynniejsze z nich to mozaika Deesis, przedstawiająca Chrystusa z Maryją i Janem Chrzcicielem, oraz mozaika z cesarzem Justynianem i cesarzową Zoe.
 • Kaligrafie Islamskie
  Po przekształceniu Hagii Sophii w meczet wnętrze zostało wzbogacone o islamskie kaligrafie. Gigantyczne medaliony z kaligrafią zawierające imiona Allaha, proroka Mahometa i pierwszych czterech kalifów (Abu Bakr, Umar, Usman i Ali) są imponującym świadectwem osmańskiego dziedzictwa.
 • Mihrab i Minbar
  Po przekształceniu katedry w meczet dodano mihrab i minbar, które są nadal obecne i stanowią istotne elementy architektury islamskiej w Hagii Sophii.

Topkapi (Topkapı Sarayı Müzesi)

Muzeum Topkapi jest jednym z najważniejszych i najbardziej znanych muzeów w Stambule. Jest to miejsce, które przez wieki było centrum politycznym i kulturalnym Imperium Osmańskiego, a dziś stanowi skarbnicę osmańskiej historii i kultury.

 • Historia Topkapi

Pałac Topkapi został zbudowany z rozkazu sułtana Mehmeda II Zdobywcy wkrótce po zdobyciu Konstantynopola w 1453 roku. Był on główną rezydencją sułtanów osmańskich i centrum administracyjnym imperium przez prawie 400 lat. Pałac był nie tylko miejscem zamieszkania sułtanów, ale także siedzibą rządu osmańskiego, gdzie podejmowano kluczowe decyzje polityczne i wojskowe. W 1924 roku, po powstaniu Republiki Turcji, pałac został przekształcony w muzeum na mocy decyzji Mustafy Kemala Atatürka.

Pałac Topkapi składa się z wielu budynków i dziedzińców rozciągających się na przestrzeni około 700 tys metrów kwadratowych. Kompleks jest podzielony na cztery główne dziedzińce i wiele mniejszych budynków, w tym komnaty sułtana, kuchnie, skarbce, bibliotekę oraz harem. Architektura pałacu łączy w sobie wpływy bizantyjskie, perskie i islamskie, tworząc unikalny styl osmański.

Topkapi (Topkapı Sarayı Müzesi), Stambuł, Turcja

 • Zbiory i eksponaty Topkapi

Muzeum Topkapi posiada niezwykle bogate i różnorodne zbiory, które ilustrują życie na dworze osmańskim oraz bogactwo i przepych imperium. By zachęcić Was do zwiedzania tego miejsca, warto wymienić kilka najwspanialszych skarbów tego muzeum:

 • Klejnoty koronne
  W skarbcu pałacowym znajdują się jedne z najcenniejszych klejnotów na świecie. Wśród nich jest słynny Topkapi Sztylet, zdobiony wielkimi szmaragdami, który jest symbolem bogactwa i potęgi osmańskiej. Równie imponujący jest Kaşıkçı Elması, znany jako diament Łyżkarza, jeden z największych diamentów na świecie o niezwykłej historii i pięknie.
 • Zbroje i broń
  Kolekcja obejmuje zbroje i broń używanych przez sułtanów oraz wojowników osmańskich, w tym ozdobne miecze, szable, łuki i tarcze. Wiele z tych przedmiotów jest bogato zdobionych złotem, srebrem i kamieniami szlachetnymi, co podkreśla nie tylko ich funkcjonalność, ale także artystyczną wartość.
 • Relikwie islamskie
  Jednym z najważniejszych elementów zbiorów są relikwie islamskie, które obejmują między innymi miecz proroka Mahometa, jego płaszcz, włosy z brody oraz odcisk jego stopy. Relikwie te, przechowywane w specjalnej sekcji pałacu, mają ogromne znaczenie religijne i są obiektem pielgrzymek dla wielu muzułmanów z całego świata.
 • Harem
  Harem, czyli prywatne komnaty sułtana i jego rodziny, jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej zdobionych części pałacu. Zwiedzający mogą zobaczyć komnaty sułtanki matki, prywatne komnaty sułtana, sale zebrań oraz łaźnie haremu. Te przestrzenie, bogato zdobione mozaikami, malowidłami i innymi dekoracjami, dają wgląd w życie codzienne i obyczaje sułtańskiego dworu.

Muzeum Archeologiczne w Stambule (İstanbul Arkeoloji Müzeleri)

Muzeum Archeologiczne w Stambule, jedno z najstarszych i najważniejszych muzeów w Turcji, znajduje się w sercu historycznej dzielnicy Sultanahmet. Jest to kompleks trzech oddzielnych budynków: Muzeum Archeologiczne, Muzeum Starożytnego Bliskiego Wschodu oraz Muzeum Sztuki Islamskiej, które razem oferują niezwykłe spojrzenie na historię i kulturę różnych cywilizacji.

 • Historia muzeum

Muzeum Archeologiczne w Stambule zostało założone w 1891 roku przez wybitnego osmańskiego archeologa i malarza Osman Hamdi Bey'a. Jego powstanie miało na celu ochronę i prezentację bogatych znalezisk archeologicznych, odkrytych na terenie Imperium Osmańskiego. Muzeum było jednym z pierwszych tego typu instytucji w Turcji, a jego założenie stanowiło ważny krok w kierunku zachowania dziedzictwa kulturowego regionu.

Kompleks muzealny składa się z trzech głównych budynków, każdy z unikalnym stylem architektonicznym. Główny budynek Muzeum Archeologicznego zbudowany jest w stylu neoklasycznym, zaprojektowany przez Alexandra Vallaury'ego, francuskiego architekta działającego w Stambule. Muzeum Starożytnego Bliskiego Wschodu również zaprojektowane przez Vallaury'ego, posiada kolekcje z regionów Mezopotamii, Anatolii i innych części Bliskiego Wschodu. Muzeum Sztuki Islamskiej znajduje się w pięknym pawilonie, znanym jako "Tiled Kiosk" (Çinili Köşk), który został zbudowany w 1472 roku z rozkazu sułtana Mehmeda II Zdobywcy.

 • Zbiory eksponaty Muzeum Archeologicznego w Stambule

Muzeum Archeologiczne w Stambule posiada jedną z najbogatszych kolekcji na świecie, obejmującą artefakty z różnych epok i regionów. Wybór niezwykłych skarbów historii jest niezwykle trudny, by zachęcić Was do ich podziwiania, przedstawiamy klika najwspanialszych eksponatów!

Muzeum Archeologiczne w Stambule (İstanbul Arkeoloji Müzeleri)

 • Sarkofag Aleksandra Wielkiego
  Jednym z najbardziej znanych eksponatów muzeum jest sarkofag Aleksandra Wielkiego, datowany na IV wiek p.n.e., odkryty w Sidonie (dzisiejszy Liban). Sarkofag jest bogato zdobiony reliefami przedstawiającymi sceny z życia Aleksandra, w tym bitwy oraz polowania, co czyni go jednym z najważniejszych przykładów sztuki helleńskiej.
 • Skarby Troi
  Kolekcja skarbów Troi zawiera znaleziska z legendarnego miasta Troi, w tym złotą biżuterię, ceramikę i broń. Artefakty te zostały odkryte przez niemieckiego archeologa Heinricha Schliemanna w XIX wieku i dostarczają cennych informacji na temat kultury i życia codziennego mieszkańców starożytnej Troi.
 • Tabliczki klinowe
  Muzeum posiada obszerną kolekcję tabliczek z pismem klinowym z Mezopotamii, które dokumentują wczesne formy pisma i administracji. Tabliczki te są nie tylko fascynującym świadectwem starożytnych metod komunikacji, ale także zawierają cenne informacje o życiu społecznym, gospodarczym i prawnym w Mezopotamii.
 • Kafelki i ceramika
  W zbiorach muzeum znajduje się piękna kolekcja ceramiki i kafli z okresu seldżuckiego i osmańskiego. Te eksponaty są znane ze swojej wyjątkowej jakości i wzornictwa, prezentując bogatą tradycję rzemiosła artystycznego, która rozwinęła się na terenie dzisiejszej Turcji.

Muzeum Pera (Pera Müzesi)

Muzeum Pera, położone w dynamicznej dzielnicy Beyoğlu w Stambule, jest jednym z najważniejszych centrów sztuki i kultury w mieście. Otwarte w 2005 roku przez Fundację Suna i İnan Kıraç, muzeum szybko zyskało reputację dzięki swojej wyjątkowej kolekcji i innowacyjnym wystawom.

 • Historia Muzeum Pera

Muzeum Pera zostało założone przez Fundację Suna i İnan Kıraç w 2005 roku. Fundacja, założona przez prominentnych tureckich kolekcjonerów i mecenasów sztuki, Suna i İnan Kıraç, miała na celu promowanie i zachowanie tureckiej sztuki oraz dziedzictwa kulturowego. Muzeum mieści się w pięknie odrestaurowanym budynku z końca XIX wieku, znanym jako Bristol Hotel, który został przekształcony w nowoczesną przestrzeń muzealną przez francuskiego architekta Philippa Robert.

Budynek muzeum jest przykładem udanego połączenia historii z nowoczesnością. Zewnętrzna fasada zachowuje klasyczny styl neoklasycystyczny, podczas gdy wnętrze zostało przekształcone w nowoczesne, przestronne galerie, które doskonale prezentują różnorodne kolekcje muzeum.

Muzeum Pera (Pera Müzesi), Stambuł, Turcja

 • Zbiory i eksponaty Muzeum Pera

Muzeum Pera posiada bogate i zróżnicowane zbiory, które skupiają się na sztuce orientalistycznej, sztuce anatolijskiej oraz sztuce współczesnej.

 • Kolekcja obrazów orientalistycznych
  Muzeum jest szczególnie znane z posiadania dzieł Osmańskiego malarza i archeologa, Osma Hamdi Bey'a. Jego najbardziej znane dzieło, "Kapłanka", jest jednym z najważniejszych eksponatów muzeum. Kolekcja zawiera także prace wielu europejskich artystów, którzy byli zafascynowani Orientem, takich jak Jean-Léon Gérôme, Ivan Aivazovsky i Stanisław Chlebowski. Ich obrazy ukazują życie i krajobrazy Bliskiego Wschodu, przynosząc bogactwo detali i emocji.
 • Sztuka anatolijska
  Muzeum posiada imponującą kolekcję starożytnych ceramik i kafli z Anatolii, w tym przedmioty z okresu seldżuckiego i osmańskiego. Kafelki Iznik i Kütahya są szczególnie cenione za ich piękne wzory i kolory.
 • Sztuka współczesna
  Muzeum Pera regularnie organizuje wystawy czasowe, które prezentują współczesnych artystów z Turcji i zagranicy. Te wystawy odzwierciedlają aktualne trendy i innowacje w sztuce współczesnej, przyciągając szeroką publiczność.

Podróż do Stambułu

Lotnisko w Stambule, znane jako Istanbul Airport (IST), jest jednym z największych i najnowocześniejszych portów lotniczych na świecie. Położone około 40 kilometrów na północny zachód od centrum miasta, jest głównym hubem dla Turkish Airlines. Sprawdźcie naszą ofertę biletów lotniczych do Stambułu!

Tanie bilety lotnicze do Stambułu - FRU.pl
Aby dotrzeć do centrum Stambułu z lotniska, można skorzystać z różnych środków transportu. Najwygodniejszą opcją jest taksówka lub prywatny transfer, który zajmuje około 40-60 minut w zależności od ruchu. Alternatywnie, można skorzystać z autobusów Havaist, które regularnie kursują między lotniskiem a kluczowymi punktami miasta, oferując komfortowe i przystępne cenowo połączenie. Dla tych, którzy preferują transport publiczny, dostępna jest również linia metra M11, która łączy lotnisko z miejskim systemem metra, umożliwiając łatwe przesiadki do różnych części Stambułu.