Skip to content
Aktualizacja: 05/05/2022

Podziel się na:

Przed Wami pierwsza podróż samolotem i chcielibyście się do niej dobrze przygotować, tak, by nic nie zaskoczyło Was na lotnisku? Wszyscy wiedzą, że zarówno sam lot, jak i cała jego otoczka są dużym, często stresującym przeżyciem. Odprawa, bo o tym będzie nasz artykuł, jest pierwszym, najważniejszym i obowiązkowym punktem, który musi odhaczyć każdy pasażer przed swoją wymarzoną podróżą. Przeczytajcie nasz poradnik i dowiedzcie się, co zrobić, aby Wasza podróż od początku przebiegła sprawnie i przyjemnie.

 

1. Odprawa

Odprawa jest początkowym punktem każdej podróży lotniczej. Zwykle obsługiwana jest przez pracowników linii lotniczych, z których usług zamierzacie skorzystać. Podczas odprawy odbywa się sprawdzenie dokumentów pasażera i biletu, przekazanie przez niego bagażu, którego nie może wnieść na pokład samolotu (bagaż rejestrowany) oraz, docelowo, wygenerowanie karty pokładowej, która warunkuje wejście na pokład.

 

2. Jak można się odprawić?

Pierwszym punktem podróży samolotem jest odprawa, którą można odbyć na trzy sposoby:

a) Przez internet – za pośrednictwem strony internetowej przewoźnika. W zakładce „Odprawa” znajdziecie formularz, w którym należy podać dane personalne, numer rezerwacji i numer biletu lotniczego. Następnie zostaje wygenerowana karta pokładowa, którą należy wydrukować i mieć przy sobie na lotnisku, bo to właśnie ona, a nie bilet, jest warunkiem wejścia na pokład samolotu. W zależności od przewoźnika odprawa online jest możliwa od kilkudziesięciu dni przed odlotem, do kilku godzin przed startem samolotu. Jej ogromną zaletą jest fakt, że można w dowolnym momencie i miejscu, za pośrednictwem laptopa, tabletu, czy telefonu. Podczas odprawy internetowej zostaną Wam także zaproponowane dodatkowe usługi, jak wybór miejsca lub dokupienie dodatkowego bagażu. Taka forma pozwoli Wam na zaoszczędzić czas i uniknąć stania w długich kolejkach na lotnisku.

b) Odprawa samoobsługowa na lotnisku (Self Check-in) – wiele linii lotniczych, w ramach usprawnienia tego procesu, decyduje się na postawienie na lotniskach automatów do samodzielnej odprawy. Podczas Self Check-in należy zeskanować dokument tożsamości lub wpisać dane ręcznie. Pierwszy sposób jest szybszy, ponieważ wówczas automat sam znajdzie Waszą rezerwację. Po weryfikacji danych z drukarki wypadnie gotowa karta pokładowa. Na niektórych lotniskach proces samodzielnej odprawy obejmuje także nadanie bagażu rejestrowanego.

c) Odprawa standardowa na lotnisku – jedyny sposób odprawy, podczas którego ma się styczność z drugim człowiekiem. Podczas odprawy na lotnisku to pracownicy linii lotniczych (a nie jak w poprzednich przypadkach komputer) sprawdzają dane pasażerów, bilet lub potwierdzenie rezerwacji i u nich odbywa się nadanie bagażu rejestrowanego.

 

3. Ile trwa odprawa na lotnisku?

Zdecydowana większość linii lotniczych doradza, aby pojawić się na lotnisku na 2 godziny przed planowanym odlotem (a ze względu na obostrzenia związane z pandemią Covid-19 czas ten uległ wydłużeniu do 3 godzin). Godzinę wyjazdu na lotnisko warto wybrać, uwzględniając różne czynniki: okres, w jakim wybieramy się w podróż (np. w szczycie sezonu lub w okresie świątecznym na lotnisku jest znacznie większy ruch niż w pozostałej części roku, co może znacznie wydłużyć odprawę), jeśli lot jest planowany w godzinach szczytu, należy również uwzględnić korki, które mogą być po drodze. Sama odprawa nie jest długim procesem, trwa zaledwie kilka minut, ale warto pamiętać, że kolejka chętnych do odprawy może być naprawdę długa. Może się również zdarzyć, że osoba przed Wami będzie miała kłopot z odprawą co może wydłużyć czas całego procesu. Dodatkowe kilka minut należy zaplanować na nadanie bagażu rejestrowanego. Pamiętajcie, że stanowiska odprawy są zamykane ok. 45 min przed odlotem!

Kioski Self-Check-in Lotnisko Warszawa-Chopina

 

4. Ile kosztuje odprawa na lotnisku?

Warto wiedzieć, że, o ile odprawa przez internet jest darmowa, tak z odprawą standardową na lotnisku bywa różnie. Niektóre linie lotnicze pobierają dodatkową opłatę za możliwość odprawienia się na lotnisku. Ryanair za odprawę lotu w jedną stronę pobiera opłatę w wysokości 55 euro (30 euro na loty z Hiszpanii), a tylko za wydrukowanie karty pokładowej 20 euro, natomiast Wizzair – 35 euro za odprawę na stanowisku linii lotniczej. Ceny liczone są za pasażera za jeden lot, więc na całą podróż może się zbierać spora suma. 

 

5. Przed przyjazdem na lotnisko

Pamiętajcie, żeby zabrać ze sobą dokumenty: zarówno podróżne, jak i tożsamości. W tym punkcie warto również zaznaczyć, że abyście mogli przejść przez odprawę i polecić na swoje wymarzone wakacje, Wasz paszport lub dowód osobisty musi być ważny – koniecznie sprawdźcie datę ważności dokumentu tożsamości z odpowiednim wyprzedzeniem!
Zwróćcie szczególną uwagę na Wasz bagaż – na jego wymiary i wagę. Każdy przewoźnik ma własne wytyczne, a ich nieprzestrzeganie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Przed podróżą koniecznie sprawdźcie, jakie ograniczenia dotyczące bagażu ma Wasz przewoźnik oraz przeczytajcie listę przedmiotów, które nie mogą się w nim znaleźć.

 

6. Jak przebiega odprawa na lotnisku krok po kroku?

Jeśli zdecydujecie się na standardową odprawę na lotnisku, przyda Wam się kilka wskazówek, które usprawnią ten proces:
1) Po pierwsze po przybyciu na lotnisko znajdźcie tablicę informacyjną (tablicę odlotów), na której wyświetlane są informacje dotyczące wszystkich lotów –obok kierunku znajdziecie tam numer lotu oraz nadane mu stanowisko odprawy (stanowisko check-in);

2) Zlokalizujcie odpowiedni punkt odpraw dla Waszego lotu i udajcie się w jego kierunku;

3) Przygotujcie ważny dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport), wydrukowany bilet lotniczy i wizę (jeśli wymaga tego Wasz wakacyjny kierunek). Przy stanowisku odprawy zostaniecie poproszeni właśnie o te dokumenty. W tym miejscu będziecie mogli także nadać bagaż rejestrowany – zostanie on zważony i przekazany do luku samolotu;

4) Po sprawdzeniu dokumentów, tak samo, jak przy odprawie online, zostaje wygenerowana karta pokładowa, która uprawnia pasażerów do wejścia na pokład samolotu;

5) Kolejnym krokiem jest przejście kontroli bezpieczeństwa – zostaniecie poproszeni o ściągnięcie z siebie obuwia, biżuterii i paska, a następnie o włożenie do pojemnika ich wraz z bagażem podręcznym i odzieżą wierzchnią do pojemnika. Należy pamiętać, że z bagażu podręcznego, przed położeniem go na taśmę trzeba wyjąć wszystkie metalowe przedmioty (monety, klucze), elektronikę i płyny. Pamiętajcie, że na pokład samolotu nie można wnosić opakowań z płynami o pojemności większej niż 100 ml – w przypadku posiadania takich w bagażu, będziecie musieli je wyrzucić. Jeśli podróżujecie z małym dzieckiem, możecie mieć przy sobie jedzenie lub leki dla niego – przedmioty te należy wyłożyć osobno na taśmę podczas kontroli;

6) Po kontroli bezpieczeństwa, w zależności od tego, ile czasu pozostało do odlotu, możecie udać się albo bezpośrednio do bramek i czekać na wejście na pokład, albo na zakupy w strefie bezcłowej, gdzie będziecie mogli kupić jedzenie i picie, które można wnieść na pokład. Przy bramce zostaniecie poproszeni o okazanie karty pokładowej;

7) Ostatnim punktem jest udanie się do samolotu – w zależności od linii lotniczych zostaniecie do niego dowiezieni autobusem lub będziecie mogli przejść do niego bezpośrednio rękawem. Po wejściu do samolotu należy znaleźć wykupione/przypisane miejsce i odłożyć bagaż podręczny w odpowiednie miejsce (pod siedzenie z przodu lub do schowka nad Waszym fotelem).

Ile zajmuje odprawa na lotnisku (2)

 

7. Spóźnienie na odprawę

W drodze na lotnisko mogą się zdarzyć różne sytuacje losowe, których nie możemy przewidzieć wcześniej: korki znacznie dłuższe niż zwykle, wypadek itp., które spowodują spóźnienie na odprawę. Niestety, w przypadku wyboru standardowej odprawy na lotnisku, przybycie na nie po zamknięciu stanowisk, oznacza anulowanie biletu i nie będziecie już mogli wsiąść na pokład samolotu. Niektóre linie lotnicze dopuszczają przebukowanie biletu – co prawda wiąże się to z dodatkową opłatą, ale nie psuje planów wakacyjnych.

 

8. Standardowa odprawa na lotnisku – dla kogo?

Oczywiście z odprawy na lotnisku mogą skorzystać wszyscy pasażerowie, ale są pewne sytuacje, w których standardowa odprawa jest jedyną możliwością dostania się na pokład samolotu. Wśród grup, dla których odprawa online jest całkowicie niemożliwa, wyróżniamy:

  • osoby, które mają specjalne potrzeby i, o których personel linii lotniczych musi zadbać w specjalny sposób, aby zapewnić najwyższą jakość usług;
  • osoby niepełnoletnie podróżujące bez opiekuna;
  • osoby przewożące zwierzęta oraz podróżujące z bagażem specjalnym.

 

9. Bagaż podręczny

Bagaż podręczny, jak sama nazwa wskazuje – powinien być podręczny, czyli mały, lekki i zawierający tylko najistotniejsze rzeczy. W zależności od linii lotniczych wymiary i waga darmowego bagażu mogą być różne, ale najczęściej jest to ok. 40x55x23cm i maksymalnie 10 kg. Bagaż podręczny charakteryzują także inne wymagania i zakazy:

  • w bagażu podręcznym można przewieźć maksymalnie 1 litr płynów w pojedynczych opakowaniach o pojemności do 100 ml – kosmetyki należy spakować w przezroczystą kosmetyczkę o wymiarach maksymalnych 20x20 cm;
  • do bagażu podręcznego można spakować wyłącznie jedzenie w konsystencji stałej;
  • w bagażu podręcznym nie można przewozić przedmiotów niebezpiecznych takich, jak: noże, żyletki oraz innych z ostrym zakończeniem;
  • jeśli cierpicie na jakieś schorzenia, możecie zabrać ze sobą wszelkie leki, które są wam niezbędne – nie dotyczą ich limity pojemnościowe – należy tylko pamiętać, aby zgłosić ten fakt podczas kontroli.

Zaletą podróżowania z bagażem podręcznym jest to, że macie go zawsze przy sobie – nie trzeba go specjalnie nadawać, a później czekać na jego odbiór przy taśmie.

 

10. Bagaż rejestrowany

Bagaż rejestrowany, w przeciwieństwie do bagażu podręcznego, przewożony jest w luku bagażowym samolotu i nadawany podczas odprawy. Bagaż rejestrowany również podlega pewnym regułom i ograniczeniom:

  • maksymalny wymiar, liczony jako suma długości 3 krawędzi, wynosi 158 cm, natomiast maksymalna waga, w zależności od linii lotniczych, wynosi od 20 do 32 kg;
  • w bagażu rejestrowanym nie wolno przewozić materiałów wybuchowych i substancji łatwopalnych, ale również substancji toksycznych i chemicznych;
  • do bagażu podręcznego nie należy pakować przedmiotów wartościowych – biżuterii, pieniędzy, czy elektroniki; również dokumenty powinno się mieć przy sobie, w bagażu podręcznym.

Pamiętajcie, aby zważyć i zmierzyć Wasz bagaż przed podróżą – bagaż przekraczający limity wagowe zostanie potraktowany przez linie lotnicze jako nadbagaż, za który będziecie musieli dodatkowo zapłacić.

 

11. Bagaż specjalny

W lotniczej terminologii wyróżniany jest jeszcze bagaż specjalny. Może się zdarzyć, że będziecie musieli zabrać ze sobą coś, czego nie można przewieźć ani w bagażu podręcznym, ani w rejestrowanym i wtedy sprawdza się bagaż specjalny. Określenie to dotyczy przedmiotów o nietypowych kształtach i rozmiarach, a także tych narażonych na uszkodzenie (zaliczamy tu m.in. sprzęt muzyczny, sportowy, broń).