Skip to content

Późna jesień na Islandii to magiczny okres, gdy przyroda prezentuje swoje najpiękniejsze oblicze. Jesienne barwy roślinności kontrastują z lodowcami, wodospadami i gorącymi źródłami, tworząc surrealistyczny krajobraz. To idealny czas na obserwację zorzy polarnej i migrację ptaków, to również moment, kiedy Islandia ukazuje się w pełnej krasie i staje się jeszcze bardziej niezwykłym celem podróży. Sprawdźcie, dlaczego warto odwiedzić magiczną Islandię poza sezonem!

Spektakularne gejzery

Gejzery w Islandii późną jesienią ukazują swoje niezwykłe piękno w otoczeniu jesiennych barw i spokoju. To wyjątkowy czas na odkrywanie geotermalnych cudów natury. Kiedy maleją tłumy turystów, gejzery odzyskują swoją naturalną siłę i urok. Tuż przy gejzerach znajdują się także kolorowe minerały i formacje geotermalne, które kontrastują z jesiennymi kolorami otoczenia, tworząc surrealistyczne pejzaże. To wyjątkowy moment, aby naprawdę zanurzyć się w przyrodzie i magii Islandii.

Jednym z najbardziej znanych gejzerów jest Geysir, który dał nazwę wszystkim gejzerom na świecie. Jego erupcje są spektakularne, a w późną jesień można je podziwiać w atmosferze ciszy i spokoju. Innym niesamowitym gejzerem jest Strokkur, który wybucha co kilka minut, wyrzucając wodę wysoko w powietrze. W miękkim świetle jesiennego słońca staje się jeszcze bardziej imponujący.

Kąpiele geotermalne

Kąpiele w gorących źródłach to niezapomniane doświadczenie na Islandii, a późna jesień nadaje im specjalny urok. Woda w tych źródłach jest ciepła i relaksująca, a otaczający krajobraz robi jeszcze większe wrażenie. Kiedy temperatura zaczyna spadać, a zimowy chłód daje o sobie znać, wchodzenie do gorącego źródła staje się wyjątkowo przyjemne. Można poczuć błogie ciepło w kontraście z chłodem powietrza i chmurami, które często pojawiają się na niebie.

Wiele gorących źródeł na Islandii jest otoczonych pięknym krajobrazem. Możecie się zanurzyć w i podziwiać jesienny pejzaż, gdzie drzewa i krzewy przybierają złote i czerwone barwy. To moment spokoju i relaksu, kiedy można oderwać się od codziennych trosk i po prostu delektować się chwilą. Jesienna aura dodaje także romantycznego nastroju, co sprawia, że gorące źródła są idealne na relaks we dwoje. To czas, kiedy można spędzić wieczór w bliskim towarzystwie, przytuleni w ciepłej wodzie, obserwując zachód słońca lub gwiazdy na nocnym niebie.

Wodospady

Wodospady w Islandii późną jesienią to niezwykłe widowiska natury, które ukazują się w zupełnie nowym świetle. Kiedy liście drzew i roślinności nabierają złotych i pomarańczowych kolorów, a tłumy turystów opadają, możemy naprawdę podziwiać ich piękno. Woda w islandzkich wodospadach jest krystaliczna, a tło jesiennych kolorów sprawia, że są one jeszcze bardziej imponujące.

  • Gullfoss

Znany również jako "Złoty Wodospad", jest jednym z najbardziej ikonicznych miejsc w Islandii. W jesiennej aurze prezentuje się oszałamiająco, z wodą opływającą brzegi i otoczeniem, które przypomina magiczny las. Jest to doskonały czas na spokojną obserwację tego potężnego wodospadu.

Wodospad Gullfoss, Islandia

  • Seljalandsfoss

Wodospad, który można okrążyć, jest warty odwiedzenia o każdej porze roku. Jednak jesienią, kiedy drzewa i krzewy wokół niego nabierają ciepłych kolorów, staje się jeszcze bardziej malowniczy.

  • Svartifoss

Zwany "Wodospadem Czarnych Słupów Bazaltowych", jest otoczony kształtnymi słupami bazaltowymi, co nadaje mu niepowtarzalny wygląd. Jesienią te bazaltowe słupy kontrastują z kolorami roślinności, co tworzy fascynujący obraz.

Zorza polarna

Aurora Borealis, znana również jako zorza polarna, to jedno z najbardziej magicznych zjawisk przyrodniczych, które można obserwować późną jesienią na niebie Islandii. To spektakularne zjawisko występuje, gdy naładowane cząstki ze Słońca, zwane wiatrem słonecznym, oddziałują z atmosferą Ziemi. Kiedy te cząstki wnikają w górne warstwy atmosfery, w okolicach biegunów magnetycznych, zaczynają one emitować światło w różnych kolorach, tworząc mistyczny taniec na nocnym niebie. Najczęściej można zobaczyć zieloną i różową zorzę, choć czasem pojawiają się także odcienie fioletu, czerwieni i niebieskiego.

Dłuższe noce i mniejsza ilość światła naturalnego pozwalają na lepszą widoczność tego zjawiska. Miejsca oddalone od świateł miejskich, takie jak obszary wiejskie czy obszary w pobliżu parków narodowych, są najlepsze do podziwiania zorzy. Zorza polarna to nie tylko niezapomniane wrażenia wizualne, ale także duchowa podróż w głąb przyrody.

Zorza Polarna, Aurora Borealis, Islandia

Lodowiec

Późna jesień na Islandii przynosi ze sobą niezwykłe i fascynujące widoki lodowców. Masy lodowe, jak Vatnajökull, zyskują w tym okresie roku specyficzny urok, który przyciąga podróżników z całego świata. Roślinność wokół lodowców zmienia się w ciepłe odcienie czerwieni, pomarańczy i złota, kontrastując wspaniale z błyszczącym białym lodem. To surrealistyczny krajobraz, który trudno opisać słowami, trzeba go po prostu zobaczyć!

Jesienią, kiedy temperatura zaczyna spadać, można dostrzec pierwsze oblodzenia na powierzchniach lodowców. Te delikatne i efemeryczne dzieła sztuki lodu dodają uroku otaczającym krajobrazom, tworząc magiczne kontrasty między zimnym białym lodem a ciepłymi kolorami natury. Można odkrywać lodowce w ciszy i w zupełnym skupieniu, naprawdę doceniając ich majestatyczny charakter i potęgę.

Lodowiec Vatnajökull, Islandia

Płaskowyż Eldhraun

To jedno z najbardziej niezwykłych zjawisk przyrodniczych na Islandii, a późna jesień nadaje mu specjalny urok. To obszar pokryty lawą bazaltową, powstałą w wyniku erupcji w XVIII wieku, kiedy to rzeka rozlała się na ogromnym obszarze. Jesienią, gdy roślinność zaczyna przybierać złote, pomarańczowe i czerwone barwy, płaskowyż Eldhraun przekształca się w prawdziwy festiwal kolorów. Te jesiennie ubrane rośliny, porastające czarną lawę, tworzą surrealistyczny krajobraz, który trudno opisać słowami.

Spacery po płaskowyżu Eldhraun w późnej jesieni są niezapomnianym doświadczeniem. To także doskonały moment na obserwację ptaków migrujących, które przelatują przez ten obszar w drodze na południe. Późna jesień na płaskowyżu Eldhraun to czas, kiedy to miejsce staje się jeszcze bardziej unikalne i magiczne. To okres, w którym natura Islandii ukazuje się w pełnym blasku, zachwycając swoją niezwykłą urodą i kontrastami, które wspaniale współgrają w tym surrealistycznym pejzażu.

Jezioro Myvatn

Położone w północnej części Islandii, jest już samo w sobie fascynującym miejscem, ale późną jesienią staje się jeszcze bardziej niezwykłe. To nie tylko jezioro, to prawdziwa oaza przyrody, gdzie można doświadczyć magicznych zjawisk. Park Narodowy w okolicy Jeziora Myvatn oferuje wiele szlaków turystycznych, które pozwalają bliżej poznać te tereny. To doskonały czas na wędrówki i poznawanie wspaniałych przyrodniczych aspektów.

Ptaki migrujące z całego świata zatrzymują się nad jeziorem, tworząc przepiękne obrazy dla miłośników ornitologii. To czas, kiedy można obserwować różne gatunki ptaków w ich naturalnym środowisku.

Jezioro Myvatn, Islandia

Konie islandzkie

Konie islandzkie to nie tylko wyjątkowa rasa, ale także ważna część kultury Islandii. Jesienne parady koni islandzkich to wydarzenie, które przyciąga zarówno lokalnych mieszkańców, jak i turystów z całego świata. Późna jesień na Islandii to czas, kiedy konie islandzkie przechodzą swoje tradycyjne rytuały. Jednym z najważniejszych wydarzeń jest "Laufskálarétt," coroczna parada koni, która odbywa się w okolicach października. Podczas tej parady konie przemieszczają się z pastwisk górskich na niższe tereny przed zbliżającą się zimą. To widowisko, które przyciąga wielu miłośników koni i kultury islandzkiej.

Konie islandzkie są znane ze swojej wyjątkowej urody i charakterystycznych "pięciu chodów" (tölt, pace, krok, rökkuró, i skeið). Są one małe, ale silne i odporne, doskonale przystosowane do trudnych warunków na Islandii. W późnej jesieni konie zaczynają zmieniać swój gęsty zimowy kożuch, co nadaje im jeszcze bardziej malowniczy wygląd. Podczas parady można podziwiać te piękne zwierzęta w naturalnym środowisku, a także uczestniczyć w różnych wydarzeniach towarzyszących, takich jak wystawy, zawody i pokazy umiejętności jeździeckich.

Jesienne parady koni islandzkich to nie tylko okazja do podziwiania tych pięknych zwierząt, ale także do zgłębienia kultury Islandii i tradycji z nią związanych. To wydarzenie, które z pewnością pozostawia niezapomniane wrażenia i pomaga zrozumieć, dlaczego konie są tak ważnym elementem życia na tej wyspie.

Iceland Airways

Festiwal Iceland Airways to jedno z ważniejszych wydarzeń muzycznych na Islandii. Jest to festiwal muzyczny organizowany przez linię lotniczą Icelandair, który ma na celu promocję muzyki islandzkiej oraz przyciąganie turystów. Iceland Airways Festival to okazja do wysłuchania zarówno lokalnych, jak i międzynarodowych artystów. Festiwal prezentuje różnorodne gatunki muzyczne, w tym indie, rock, pop i elektronikę.

Festiwal odbywa się w różnych miejscach na Islandii, a głównymi miejscami wydarzeń są Reykjavik oraz innych miastach na wyspie. Festiwal ma przyjazną i relaksującą atmosferę, a goście mogą cieszyć się nie tylko muzyką, ale także lokalnym jedzeniem, rzemiosłem i innymi atrakcjami. Ten festiwal jest doskonałą okazją do doświadczenia lokalnej kultury muzycznej i pozostawienia się porwać islandzkim dźwiękom w niezwykłym otoczeniu tego pięknego kraju.

Sprawdźcie artykuł, w którym dokładnie opisaliśmy to niezwykłe wydarzenie na Islandii klikając tutaj

Lotnisko na Islandii

Lotnisko w Islandii, które jest najważniejszym portem lotniczym w kraju, to Międzynarodowy Port Lotniczy Keflavik (Keflavíkurflugvöllur w języku islandzkim), czasami nazywany również Portem Lotniczymem Reykjavik-Keflavik. Lotnisko Keflavik znajduje się na półwyspie Reykjanes, około 50 km na południowy zachód od stolicy Islandii, Reykjaviku. Istnieje dogodne połączenie autobusowe oraz sieć autostrad łącząca lotnisko z Reykjavikiem i innymi miastami na Islandii. Czas podróży do stolicy wynosi około 45 minut.

Jest to najważniejszy port lotniczy w Islandii i główny węzeł międzynarodowy kraju. Obsługuje wiele krajowych i międzynarodowych połączeń, łącznie z lotami do głównych miast w Europie, Ameryce Północnej i innych częściach świata. Lotnisko jest nowoczesne i dobrze wyposażone, zapewniając pasażerom komfort i bezpieczeństwo. Posiada także jedną z najdłuższych dróg startowych na świecie, co jest ważne ze względu na zmienne warunki pogodowe na Islandii.

Terminal lotniska Keflavik został zmodernizowany i rozbudowany w ostatnich latach, aby sprostać rosnącemu ruchowi pasażerskiemu. Lotnisko jest bazą dla narodowego przewoźnika Icelandair oraz obsługiwane jest przez wiele innych międzynarodowych linii lotniczych.

Lotnisko Keflavik jest jednym z niewielu lotnisk na świecie, które oferują pasażerom możliwość zobaczenia z bliska efektów działalności geotermalnej, w tym gorących źródeł i gejzerów, zaraz po wylądowaniu.

Sprawdźcie naszą ofertę biletów lotniczych, na Islandię!