Skip to content
Aktualizacja: 14/11/2023

Podziel się na:

Islandia zimą to kraina niezwykłego piękna, gdzie surowość arktycznej scenerii spotyka się z magiczną grą świateł i gorącymi źródłami. W tej krainie kontrastów, białe dywany śniegu pokrywają masywy gór, lodowce, a tajemnicze pola lawy, nadają krajobrazowi zimowej powagi. Najbardziej porywające wrażenie jednak robi nocne niebo, kiedy to zorza polarne rozkwita w pełni swego blasku. Delikatne tańce świateł nad północnym horyzontem malują niebo odcieniami zieleni, różu i fioletu, kreując niezapomniany spektakl natury.

Islandia zimą urzeka nie tylko surowością i dzikością krajobrazów, ale także magią nieziemskich zjawisk przyrodniczych. To podróż do krainy, gdzie każdy zakątek opowiada inną zimową historię, a widoki zapierają dech w piersiach, pozostawiając niezapomniane wspomnienia. Sprawdźcie nasz przewodnik i zaplanujcie swoją wymarzoną podróż do krainy magicznej gry świateł i geotermalnych źródeł!

Zorze Polarne – taniec świateł na niebie

Zorze polarne, nazywane również aurorami, to zjawisko świetlne występujące w obszarach polarnych, w tym na Islandii. Powstają one w wyniku zderzania naładowanych cząsteczek atmosferycznych, głównie protonów i elektronów, z cząstkami pochodzącymi ze Słońca. Te zderzenia powodują emisję światła, tworząc niezwykłe, kolorowe wzory na niebie. Charakterystyczne dla zorzy polarnej są różnobarwne łuki i fale świetlne, które tańczą w nocnym niebie.

Zima jest doskonałym okresem na obserwację zorzy polarnej z kilku powodów. Przede wszystkim, noc jest długa, co daje większe szanse na zaobserwowanie tego niezwykłego zjawiska. Ponadto zimowe noce na Islandii są często klarowne, co sprzyja lepszej widoczności zorzy polarnej. Zimowe miesiące to również okres, kiedy magnetosfera ziemska jest bardziej aktywna, co zwiększa szanse na intensywne wystąpienia zorzy polarnej.

Najlepsze miejsca na Islandii do podziwiania tego spektaklu

 • Reykjavik - Nawet w stolicy Islandii można doświadczyć zorzy polarnej, szczególnie poza oświetlonymi obszarami miasta. Wspólne połączenie nowoczesnej architektury i surowego piękna natury czyni Reykjavik unikatowym miejscem do obserwacji tego niezwykłego zjawiska. Lokalne tawerny i kafejki oferują doskonałe miejsca do podziwiania zorzy polarnej przy aromatycznej kawie czy gorącej czekoladzie.
 • Thingvellir National Park - Thingvellir National Park, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, to prawdziwe centrum przyrodniczych atrakcji. Oprócz malowniczych krajobrazów park oferuje idealne warunki do obserwacji zorzy polarnej z dala od świateł miejskich. Spacerując między kamiennymi formacjami i otaczającymi je lodowcami, można podziwiać taniec świateł na nocnym niebie.
 • Akureyri - Drugie co do wielkości miasto na Islandii, Akureyri, położone na północy kraju, jest prawdziwym rajem dla miłośników zorzy polarnej. Znane ze swojego spokojnego tempa życia, malowniczych krajobrazów i niskiego zanieczyszczenia świetlnego, Akureyri oferuje doskonałe warunki do podziwiania tego niebiańskiego spektaklu. Spacer po urokliwych uliczkach tego miasteczka to niezapomniana podróż w poszukiwaniu zorzy polarnej.
 • Jökulsárlón - Lodowcowe jezioro Jökulsárlón na południu Islandii to jedno z najbardziej magicznych miejsc na obserwację zorzy polarnej. W dzień turystyczne łodzie płyną po lodowatych wodach wśród górujących nad jeziorem lodowców, a nocą to miejsce staje się areną dla tanecznego światła zorzy polarnej odbijającej się w zamarzniętych falach jeziora. To niezwykłe połączenie lodu i światła tworzy surrealistyczną scenerię.
 • Myvatn - Region Myvatn słynie nie tylko z unikalnej przyrody, ale również z doskonałych warunków do obserwacji zorzy polarnej. Obszar ten jest znany ze swoich geotermalnych atrakcji, a nocą staje się areną dla tanecznego nieba. Jezioro Myvatn, otoczone wulkanicznymi formacjami, oferuje spokojne miejsce do obserwacji zorzy polarnej, tworząc niepowtarzalny kontrast między niebem a ziemią. To idealne miejsce dla tych, którzy pragną doświadczyć magii zorzy polarnej w spokojnej atmosferze natury.

Reykjavik, Islandia

Geotermalne Źródła – kąpiel w ciepłych wodach

Islandia, znana ze swojej aktywnej działalności geotermalnej, oferuje niezwykłą atrakcję zimową w postaci geotermalnych źródeł. Te naturalne baseny gorącej wody stanowią unikalny punkt docelowy dla turystów, którzy pragną połączyć przyjemność kąpieli z zimowym krajobrazem. Gorące źródła są nie tylko miejscem relaksu, ale także szansą na doświadczenie niezwykłego kontrastu między chłodem otaczającego śniegu a ciepłem wód termalnych.

Najpopularniejsze kąpiele geotermalne na Islandii

 • Blue Lagoon (Błękitna Laguna): To jedno z najbardziej znanych i ikonicznych geotermalnych miejsc na świecie. Blue Lagoon to basen o niezwykle błękitnej wodzie, otoczony lawowym krajobrazem. Kąpiel w tym miejscu to nie tylko relaks, ale również możliwość skorzystania z różnorodnych zabiegów spa. 
 • Secret Lagoon (Tajemnicza Laguna): Znajdująca się w miejscowości Flúðir, Secret Lagoon oferuje bardziej kameralne doświadczenie. Jest to najstarszy basen geotermalny na Islandii, a jego urok tkwi w otoczeniu naturalnej przyrody. 
 • Fontana Geothermal Baths (Kąpiele Geotermalne w Fontannie): Położone nad brzegiem jeziora Laugarvatn, Fontana Geothermal Baths to miejsce, gdzie można cieszyć się widokiem na jezioro podczas relaksu w gorącej wodzie. Fontanna oferuje także tradycyjne pieczenie chleba w gorących piaskach. 
 • Myvatn Nature Baths (Kąpiele w Myvatn): Usytuowane na północy kraju, te kąpiele geotermalne otoczone są malowniczym krajobrazem jeziora Myvatn. Mają niższą temperaturę niż niektóre inne źródła, co sprawia, że są idealne dla tych, którzy preferują łagodniejsze wody. 
Korzyści zdrowotne wynikające z kąpieli w gorących źródłach w zimie

Kąpiele w geotermalnych źródłach na Islandii nie tylko dostarczają niezwykłych wrażeń, ale także przynoszą liczne korzyści zdrowotne. W zimie, kiedy temperatura otoczenia spada, kąpiel w gorących źródłach staje się doskonałym sposobem na rozgrzanie organizmu. Dodatkowo wody geotermalne zawierają minerały, takie jak siarka, krzemionka i sole mineralne, które przynoszą korzyści dla skóry, stawów i mięśni. Kąpiele te są również uznawane za relaksujące i mogą pomóc w redukcji stresu oraz poprawie ogólnego samopoczucia. W połączeniu z malowniczym otoczeniem geotermalne źródła stają się niezapomnianym doświadczeniem, łączącym przyjemność z dbałością o zdrowie.

Geotermalne spa Blue Lagoon, Islandia

Zimowe Przygody – wędrówki po lodowcach i jazda na sankach

Islandia, chociaż otoczona arktycznym klimatem, oferuje niezapomniane przygody zimowe dla miłośników aktywności na świeżym powietrzu. Oto kilka propozycji, które sprawią, że zimowy pobyt na wyspie stanie się wyjątkowy:

 • Wędrówki po lodowcach: Islandia jest domem dla imponujących lodowców, a wędrówki po ich lodowych płaszczyznach to jedno z najbardziej ekscytujących doświadczeń. Lodowce takie jak Vatnajökull czy Sólheimajökull oferują fascynujące trasy, gdzie wędrowcy mogą podziwiać nieprzebrane błękity lodowca, jaskinie lodowe i inne niesamowite formacje lodowe.
 • Jazda na sankach: Sanki to niezwykły sposób na odkrywanie islandzkich krajobrazów zimą. W niektórych regionach, takich jak Akureyri czy Myvatn, organizowane są wyprawy na sankach, które pozwalają podziwiać zaspy śnieżne i malownicze widoki. Sankowanie na islandzkich stokach to również doskonała zabawa dla całych rodzin!
 • Nocne Wędrówki z Latarkami Czołowymi: Zimowe noce na Islandii są długie, co tworzy wyjątkową okazję do nocnych wędrówek z latarkami czołowymi. W wielu miejscach, takich jak park narodowy Thingvellir, organizowane są specjalne wycieczki nocne, podczas których można podziwiać zorze polarne, a także doświadczyć niezwykłe uczucie spokoju i izolacji.

Jezioro Jökulsárlón, Islandia

Lotnisko na Islandii

Lotnisko na Islandii, zwykle nazywane Keflavik International Airport, pełni kluczową rolę jako główne wejście do tego fascynującego kraju. Położone zaledwie kilkadziesiąt kilometrów na południowy zachód od stolicy Reykjavik, to strategiczne połączenie stanowi główną bramę dla podróżnych z całego świata.

Keflavik International Airport nie tylko zapewnia wygodny dostęp do dziewiczych krajobrazów Islandii, ale również odzwierciedla unikalne cechy tego kraju. Terminal lotniska zaskakuje swoim minimalistycznym designem, który harmonizuje z surową estetyką islandzkiej przyrody. Po przekroczeniu progu lotniska, podróżni są witani przez niezwykłą gościnność islandzkiego personelu, co dodatkowo podkreśla reputację kraju jako przyjaznego miejscu dla turystów.

Lotnisko jest także miejscem, gdzie podróżni mogą zaznajomić się z lokalną kulturą, eksplorując różnorodne sklepy oferujące tradycyjne islandzkie produkty, jak ręcznie robione sukienki z islandzkiej wełny czy regionalne smakołyki. Ponadto Keflavik International Airport to miejsce, gdzie podróżni mogą doświadczyć unikalnego smaku islandzkiej kuchni w jednym z licznych barów i restauracji. Jednak to nie tylko przystanek dla podróżnych; lotnisko jest także ważnym ośrodkiem dla lokalnej społeczności, dostarczając miejsc pracy i integrując się z gospodarką kraju.

Z lotniska Keflavik International Airport do stolicy Islandii, Reykjaviku, można się dostać kilkoma różnymi środkami transportu. Oto kilka opcji:

 • Autokary różnych przewoźników autobusowych oferują regularne połączenia między lotniskiem a Reykjavikiem. Przejazd autobusem trwa zazwyczaj około 45-60 minut, w zależności od trasy i warunków ruchu. Autokary zatrzymują się przy terminalu lotniska, a następnie kursują do głównych przystanków w Reykjaviku.
 • Istnieje możliwość wynajęcia samochodu bezpośrednio na lotnisku. Wiele międzynarodowych firm wynajmu samochodów ma biura na terenie lotniska. Podróż samochodem z lotniska do Reykjaviku trwa około 40-50 minut w zależności od warunków ruchu.
 • Taksówki są dostępne przed terminalem lotniska. Są to wygodne, ale stosunkowo droższe rozwiązanie. Podróż taksówką do Reykjaviku zajmuje zazwyczaj około 40-50 minut.
 • Wiele firm oferuje transfery lotniskowe, które można zarezerwować z wyprzedzeniem online. Przewoźnicy oferują wygodne opcje transportu, zazwyczaj z możliwością odbioru bezpośrednio z terminala lotniska.
 • Możecie również zdecydować się na skorzystanie z usług firm oferujących wynajem samochodów na minuty, które są dostępne w formie samochodów zdalnych (car-sharing). Tego rodzaju usługi umożliwiają wygodne przemieszczanie się po Reykjaviku bez konieczności zwracania samochodu na lotnisku.

Sprawdźcie naszą ofertę tanich biletów lotniczych na Islandię, by odkryć tę magiczną krainę świateł i geotermalnych źródeł tej zimy!

 

Praktyczne porady
 • Warstwowa odzież: Zalecane jest noszenie kilku warstw ubrań, zaczynając od termoaktywnej bielizny, a kończąc na wodoodpornej kurtce zimowej.
 • Wodoodporne obuwie: Podczas eksploracji zimowego krajobrazu, zwłaszcza w obszarach pokrytych śniegiem, warto nosić buty lub kozaki o dobrej izolacji termicznej i właściwościach wodoodpornych.
 • Odpowiednie opony: Jeśli planujecie podróżować samochodem, upewnijcie się, że pojazd jest wyposażony w opony zimowe.
 • Samochody 4x4: Jeśli planujecie wyruszyć na mniej uczęszczane trasy, wynajem samochodu z napędem na cztery koła może być dobrym pomysłem, zwłaszcza w okresie zimowym.
 • Regularne sprawdzanie warunków pogodowych: Pogoda na Islandii może się szybko zmieniać. Regularne sprawdzanie prognozy pogody i dostosowywanie planów do zmieniających się warunków jest kluczowe dla bezpieczeństwa podczas zimowych aktywności.
 • Informujcie innych o swoich planach: Zawsze powiadamiajcie kogoś o swoich planach podróży i aktywnościach, zwłaszcza jeśli wybieracie się na wędrówki poza utarte szlaki czy na ekstremalne trasy.