Skip to content
Aktualizacja: 09/02/2024

Podziel się na:

Wspaniałe i tajemnicze zjawisko świetlne, znane jako Aurora Borealis, czyli Zorza Polarna, fascynuje ludzkość od wieków. Jednak to właśnie na malowniczej wyspie Islandii, otoczonej lodowymi krajobrazami i dziewiczą naturą, ten magiczny spektakl staje się niezwykle intensywny i niezapomniany. Islandzka Aurora przyciąga podróżników z całego świata, którzy pragną zanurzyć się w tej niebiańskiej symfonii kolorów i światła.

Przenieśmy się w świat polowania na Zorzę Polarną na islandzkim niebie. Odkryjemy, dlaczego to miejsce stało się jednym z najbardziej pożądanych celów dla miłośników fotografii przyrodniczej i obserwatorów kosmicznych. Poznajmy fascynujące tajniki naukowe, które kryją się za tym zjawiskiem, oraz dowiemy się, dlaczego Islandia jest tak szczególna pod względem warunków sprzyjających obserwacji Aurory.

Przygotujcie się na pełną emocji podróż po islandzkim niebie, gdzie Zorza Polarna staje się nie tylko widowiskiem dla oczu, ale także inspiracją dla duszy. Odkryjmy razem magię Islandzkiej Aurory i zgłębmy sekrety tego niezwykłego zjawiska, które na zawsze pozostaje w sercach tych, którzy mieli przyjemność uczestniczyć w tym nieziemskim spektaklu światła.

Czym jest zorza polarna?

Zorza Polarna, nazywana również Aurorą, to niezwykłe zjawisko świetlne występujące w okolicach biegunów magnetycznych ziemi. Charakteryzuje się ona tęczowym spektrum barw, które tańczą na niebie w formie migoczących świateł. Zjawisko to jest rezultatem oddziaływań między naładowanymi cząstkami pochodzącymi z wiatru słonecznego a polami magnetycznymi Ziemi.

Jak powstaje Zorza Polarna?

Zorza Polarna powstaje w wyniku zderzenia naładowanych cząsteczek, głównie protonów i elektronów, pochodzących z wiatru słonecznego, z atomami i cząstkami w atmosferze Ziemi. Te zderzenia wywołują emisję światła, a zjawisko to jest widoczne, gdy cząstki te poruszają się wzdłuż linii pola magnetycznego ziemi, przemieszczając się ku biegunom. To właśnie w okolicach biegunów magnetycznych atmosferyczne gazy, takie jak azot i tlen, absorbują energię zderzeń, uwalniając ją w postaci barwnego światła.

Różnice między Aurorą Borealną a Aurorą Australną

Chociaż obie zorze polarne są efektem tego samego zjawiska, różnią się miejscem występowania. Aurorę Borealną obserwujemy na półkuli północnej, w okolicach bieguna północnego, natomiast Aurorę Australną możemy dostrzec na południowej półkuli, w rejonach Antarktyki. Różnice w lokalizacji wynikają z wpływu pola magnetycznego Ziemi i oddziaływań z wiatrem słonecznym.

Zorza Polarna, Aurora borealis

Wpływ aktywności słonecznej na intensywność Zorzy Polarnej

Intensywność Zorzy Polarnej jest bezpośrednio związana z aktywnością Słońca. W okresach zwiększonej aktywności słonecznej, zwłaszcza podczas tzw. cykli słonecznych, wiatr słoneczny dostarcza większą ilość naładowanych cząstek do atmosfery ziemskiej. To z kolei prowadzi do wzrostu intensywności i częstotliwości występowania Zorzy Polarnej. Dlatego też, okresy maksimum aktywności słonecznej są często okazją do spektakularnych obserwacji Aurory na niebie, co czyni polowanie na Zorzę Polarną na Islandii jeszcze bardziej ekscytującym przeżyciem.

Kiedy najlepiej obserwować islandzką zorzę polarną?

Po pierwsze, musi być wystarczająco ciemno. Nie jest możliwe podanie dokładnych godzin, ponieważ jest to bardzo trudne do przewidzenia. Istnieją jednak tendencje co do tego, kiedy aktywność jest częstsza.

Na Islandii światła zorzy można zwykle zobaczyć od początku września do około końca marca/początku kwietnia. Można również powiedzieć, że częstotliwość jest wyższa w ciągu 3-4 godzin około północy (tj. między 20:00 a 4:00). Jednak pewna aktywność może również występować już o 18:00 lub we wczesnych godzinach porannych.

Prognozy zorzy polarnej informują o tym, jak aktywne będzie słońce danej nocy. W Internecie można znaleźć różne prognozy zorzy polarnej. Oficjalna prognoza pochodzi z Islandzkiego Biura Meteorologicznego. Prognoza podaje ocenę zorzy od 0 do 9 dla każdego dnia. Im wyższy wynik, tym większe szanse na zobaczenie zorzy polarnej. Możecie sprawdzać na bieżąco na stronie Aurora

 

Gdzie na Islandii jest najlepsze miejsce do oglądania zorzy polarnej?

Islandia leży tuż poniżej koła podbiegunowego. To sprawia, że jest to idealne miejsce do oglądania zorzy polarnej na całej wyspie. Warunkiem wstępnym przeżycia teatru polarnych świateł jest niewielka lub brak miejskiej świetlnej łuny. Światła zorzy mogą być widoczne z centrum miasta, ale musi to być bardzo czysta noc, z silną aktywnością słoneczną. Najlepiej więc udać się w miejsce jak najbardziej oddalone od źródeł rozpraszającego obserwację zorzy światła. Nie musicie nawet znajdować się tak daleko od centrum miasta, wystarczy, że Wasze obserwacje będą przebiegały w strefie oddalonej od zanieczyszczenia nieba miejskim światłem.

Wiele z najbardziej imponujących naturalnych krajobrazów Islandii to popularne miejsca do oglądania zorzy polarnej. Należą do nich Park Narodowy Thingvellir na południu, wąwóz Asbyrgi na północy i góra Kirkjufell na zachodzie, by wymienić tylko kilka najbardziej znanych. W Westfjords i na północy Islandii jest dłużej ciemno i ogólnie mniej pochmurno niż w innych obszarach, co czyni je idealnymi miejscami do obserwacji zorzy polarnej. Wiele odległych miejsc w południowej Islandii oferuje również dobre możliwości zobaczenia zorzy polarnej. Najlepszym miejscem do odkrycia zorzy polarnej na Islandii jest także laguna lodowcowa Jökulsarlon, która znajduje się na lodowcu Vatnajökull. Możecie dojechać do laguny z Vik obwodnicą lub udać się na jedną z czarnych piaszczystych plaż w południowej Islandii, aby zobaczyć tańczące na niebie światła.

Jeśli chcecie dokładnie sprawdzić, gdzie najlepiej się wybrać, by podziwiać niezwykły spektakl Zorzy Polarnej na Islandii, to sprawdźcie nasz przewodnik, w którym opisaliśmy najlepsze miejsca!

Zorza Polarna, Aurora borealis

Polowanie na zorzę polarną z przewodnikiem czy indywidualnie?

W fascynującej podróży ku niezwykłemu światłu Zorzy Polarna, podróżnicy często stają przed dylematem – czy wybrać się na to magiczne polowanie z doświadczonym przewodnikiem, czy też samodzielnie odkrywać tajemnicze obszary islandzkiego nieba? Decyzja ta, choć trudna, wpływa nie tylko na przeżycie całego doświadczenia, ale także na szanse napotkania najbardziej ekscytujących momentów tego nieziemskiego spektaklu świetlnego.

 • Wyjazd na łono natury wynajętym samochodem

Macie co najmniej 20 lat, posiadacie ważne prawo jazdy i macie doświadczenie, aby prowadzić samochód w zimowych warunkach? W takim razie nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapolować na zorzę polarną wynajętym samochodem.

 • Wycieczki z przewodnikiem

Jeśli ktokolwiek zna najlepsze miejsca do oglądania zorzy polarnej na Islandii, to są to doświadczeni przewodnicy. Podczas wycieczki z przewodnikiem będziecie podróżować w komfortowych warunkach i będziecie mogli nawigować tam, gdzie nie ma chmur. Przewodnicy są nie tylko ekspertami w znajdowaniu zorzy polarnej, ale mogą również udzielić wskazówek, jak ją sfotografować.
Wycieczki z przewodnikiem odbywają się zwykle codziennie od września do kwietnia. Jeśli wycieczka zostanie odwołana przez organizatora z powodu złej pogody lub nie uda Wam się zobaczyć zorzy polarnej podczas wycieczki, to często możecie spróbować ponownie za darmo.

 • Udział w wycieczce łodzią

Jeśli chcecie zobaczyć zorzę polarną i wieloryby w tym samym czasie, to macie na to szansę podczas wycieczki łodzią. Są one oferowane z Reykjaviku lub Akureyri i zabiorą Was z dala od świateł miasta, aby zobaczyć zorzę polarną nad nadzieję hipnotyzującymi widokami wybrzeża. Zarówno w zatoce Faxafloí, jak i Eyjaförður istnieje szansa na dostrzeżenie delfinów białonosych i morświnów. Wieloryby Minke są częściej spotykane w Reykjaviku, a humbaki częściej w Akureyri. Jeśli nie uda się Wam zobaczyć zorzy polarnej, dostępna jest również druga wycieczka.

Lokalne wskazówki

Chcecie jeszcze bardziej zwiększyć swoje szanse? Oto lokalne wskazówki prosto z Islandii, które pomogą Wam w polowaniu na zorzę polarną:

 • Unikajcie pełni księżyca - Jasne światło księżyca sprawia, że zorza polarna wygląda jeszcze jaśniej.
 • Wypatrujcie zorzy polarnej każdej nocy spędzonej na Islandii. Może być trudno zostać do późna, ale więcej nocy oznacza większe szanse na zobaczenie zorzy polarnej na Islandii.
 • Udajcie się na wieś. Nawet jeśli możecie zobaczyć zorzę polarną z Reykjaviku, najlepiej trzymać się z dala od miejskich świateł.
 • Wycieczki Super Jeep zabierają Was głębiej w naturę niż jakakolwiek inna wycieczka i oferują prywatny pokaz świateł.

Zorza Polarna, Aurora borealis

Przesądy i wierzenia o zorzy polarnej

W magicznym tańcu świateł na niebie, jaki prezentuje Zorza Polarna, często tkwią nie tylko naukowe tajemnice, ale również bogactwo przesądów i wierzeń. Ludzie od wieków przyglądają się tym migoczącym kolorom z pewnym zdumieniem i często nadawali im mistyczne znaczenie. To Galileusz jako pierwszy użył nazwy Aurora Borealis. Wziął nazwę "Aurora" od greckiej bogini świtu i "Borea" od greckiego słowa oznaczającego "północny wiatr". Zanim zaczęliśmy je rozumieć, ludzie mieli tendencję do podejrzewania nadprzyrodzonych, mistycznych zjawisk.

W tym kontekście, przekazy kulturowe, legendy ludowe oraz lokalne wierzenia wplatają się w historię Zorzy Polarnej, nadając jej dodatkowy wymiar symboliczny.

 • Chińczycy widzieli migoczące węże na niebie, a plemiona rdzennych Amerykanów przypisywały światło różnym przyczynom, w tym duchom zmarłych myśliwych, przyjaznemu olbrzymowi, który łowi ryby w morzu i ogniskom rozpalanym przez krasnoludy.
 • W kulturze chińskiej i japońskiej do dziś panuje przekonanie, że dziecko poczęte w czasie zorzy polarnej będzie miało szczęśliwe życie i dobry wygląd.
 • Z kolei islandzki folklor głosi, że jeśli kobieta w ciąży spojrzy na zorzę polarną, jej nienarodzone dziecko zmruży oczy. Wierzono również, że zorza polarna może złagodzić ból porodowy.
 • Mieszkańcy północnej Szwecji wierzyli, że zorza polarna jest powodowana przez ogromne ławice śledzi - potężny pokaz obiecywał rybakom dobry połów.
 • Wiele plemion Eskimosów i rdzennych Amerykanów próbowało przyciągnąć zorzę polarną, gwiżdżąc i szepcząc wiadomości do swoich zmarłych.
 • Wikingowie wierzyli, że światła oznaczają wiele rzeczy: Uważali je za manifestacje bogów, takich jak Odyn. Albo, że były odbiciem zbroi Walkirii, wysłanniczek Odyna, które sprowadzały dusze zmarłych do Walhalli. Wierzyli również, że światła sygnalizowały otwarcie Bifröst, niebiańskiego mostu, który łączył królestwo Asgardu (Ásgarður) ze światem śmiertelników.

Lotnisko na Islandii

Lotnisko na Islandii łączy nie tylko Europę i Amerykę Północną, ale stanowi bramę do magicznych zakątków Arktyki. Najważniejszym portem lotniczym na Islandii jest Międzynarodowe Lotnisko Keflavik (Keflavik International Airport), położone na zachodnim wybrzeżu, niedaleko stolicy Reykjavik. To tutaj większość międzynarodowych podróżników rozpoczyna swoją islandzką przygodę. Z lotniska łatwo można się dostać do różnych atrakcji Islandii, korzystając z dogodnych połączeń komunikacyjnych i transportu publicznego. Sprawdźcie naszą ofertę biletów lotniczych: