Skip to content
Aktualizacja: 14/10/2022

Podziel się na:

Zbliża się kolejna wielka podróż, wszystko spakowaliście i zdążyliście na lotnisko na czas. Bagaż zostaje nadany, a kontrola bezpieczeństwa przebiegła szybciej niż się spodziewaliście. Teraz tylko pytanie, co zrobić z pozostałym do wylotu czasem? To świetny moment, aby odwiedzić lotniskowe sklepy w strefie bezcłowej!
Pojawia się tylko kilka pytań — czy sklepy bezcłowe są naprawdę zawsze tak dużo tańsze niż sklepy detaliczne lub online, i co należy wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o tanie zakupy na lotnisku? Wielu podróżnych korzysta z możliwości zakupów w tzw. sklepach bezcłowych na lotnisku. Ale co właściwie się za tym kryje, na co trzeba uważać i przede wszystkim, czy rzeczywiście można tu znaleźć okazje? Zebraliśmy dla Was wszystkie ważne informacje i kilka przydatnych wskazówek.

 

Historia sklepów bezcłowych

Strefy bezcłowe istniały już w czasach starożytnych. Już wtedy w dużych portach złagodzono przepisy dotyczące importu towarów, aby zwiększyć eksport. Na przykład mała grecka wyspa Delos na środku Morza Egejskiego stała się istnym centrum przeładunkowym dla towarów w regionie śródziemnomorskim. W średniowieczu istniało też wiele portów bezcłowych, m.in. w Marsylii, Genui i Hamburgu. Pierwszy prawdziwy sklep wolnocłowy otwarto w 1946 roku na lotnisku w Shannon w zachodniej Irlandii. Ponieważ samoloty w drodze z Ameryki do Europy musiały się tam zatrzymywać, aby napełnić zbiorniki, pasażerowie mogli w międzyczasie robić tu tanie zakupy.

 

Czym są sklepy wolnocłowe?

Sklepy bezcłowe są popularnym miejscem wśród podróżnych na lotniskach, ale można je również znaleźć na statkach wycieczkowych lub na pokładach samolotów. Zarówno pasażerowie międzynarodowi, jak i krajowi mogą korzystać z ofert w sklepach wolnocłowych, o ile pokażą swoją kartę pokładową — bo jest to obowiązkowe w tego typu miejscach. Do najpopularniejszych produktów należy tytoń, a także alkohol i produkty kosmetyczne, takie jak perfumy, kosmetyki do pielęgnacji, makijażu czy lakiery do paznokci.

Zakupy duty free na lotnisku

 

Dlaczego bezcłowy jest wolny od podatku?

Produkty bezcłowe są zazwyczaj zwolnione z podatku, ponieważ znajdują się pomiędzy dwoma urzędami celnymi i dzięki temu są zwolnione z podatku VAT i cła. Od 1999 roku jednak towary zwolnione z podatku nie mogą być oferowane w Unii Europejskiej, co znacznie ograniczyło oszczędności dla klientów. Często poszczególni przedsiębiorcy przenoszą te obowiązki podatkowe na podróżnych, dzięki czemu produkty mogą być nadal oferowane po niższej cenie.

 

O ile tańsze są takie sklepy?

To, czy rzeczywiście zaoszczędzicie pieniądze podczas zakupów w sklepach wolnocłowych, zależy od przedmiotów, które chcecie kupić. Słodycze i papierosy (na terenie UE) są zwykle droższe. Czasem można zaoszczędzić na akcesoriach, alkoholu czy kosmetykach, jeśli zwróci się uwagę na dobre oferty. Zakupy opłacają się szczególnie w przypadku podróży powrotnej z krajów spoza UE do krajów UE — miejcie więc oczy szeroko otwarte!

 

Wady sklepów wolnocłowych

Sklepy wolnocłowe również mogą kosztować Was więcej niż byście chcieli. Twierdzenie, że "bezcłowy = tani" jest zakodowane w naszych głowach, ale nie można tego powiedzieć w sposób uniwersalny. Dlatego najlepiej jest wcześniej sprawdzić swoje decyzje zakupowe w internecie i porównać oferty, zwłaszcza w przypadku towarów o wysokiej cenie. Niektóre linie lotnicze oferują nawet możliwość przeglądania ich oferty bezcłowej z domu i wstępnego zamawiania artykułów — dzięki temu macie wystarczająco dużo czasu na dokonanie porównań przed zakupem czegokolwiek.

 

Na co zwrócić uwagę w strefie wolnocłowej?

Ostatecznie można powiedzieć, że w sklepach wolnocłowych można znaleźć dobre oferty i zaoszczędzić, ale zawsze należy uważać na ceny. W przypadku niektórych przedmiotów możecie nawet z doświadczenia stwierdzić, czy są one droższe niż w normalnych sklepach detalicznych. Jeśli nie, warto zajrzeć do internetu. Podczas podróży po UE naprawdę dobre okazje zdarzają się rzadziej niż podczas podróży międzynarodowych, pod warunkiem że trzymacie się limitów — tak, abyście później nie musieli wydawać zaoszczędzonych pieniędzy na opłaty celne.

 

Porady i wskazówki dotyczące strefy wolnocłowej

Jak widać, zakupy w strefie bezcłowej nie są do końca proste. Mimo to jest to nadal mile widziana aktywność na lotnisku, a niektóre produkty nie są dostępne w niższej cenie nigdzie indziej. Jeśli więc zdecydujecie się na zakupy w strefie wolnej od podatku, pamiętajcie o poniższych poradach i wskazówkach:

 • Należy porównać ceny w Internecie i dowiedzieć się o przepisach importowych w kraju docelowym. Dzięki temu można świadomie podjąć decyzję o tym, co naprawdę warto kupić w sklepie bezcłowym. Ponadto można uniknąć problemów lub dodatkowych kosztów przy wjeździe do kraju w ramach UE, lub poza nią. Na szczęście wiele lotnisk oferuje teraz darmowe Wi-Fi. Najlepiej więc w sklepie wolnocłowym wyciągnąć smartfon i uzyskać te wszystkie informacje oraz porównać ceny. Zajmuje to tylko kilka minut — ale może zaoszczędzić wiele pieniędzy i kłopotów.
 • Paragon jest najważniejszym dokumentem w dalszej podróży. Dlatego pamiętajcie, aby go zachować i pozostawić towar w oryginalnym opakowaniu.
 • Zakazane towary zostaną skonfiskowane przez służby celne. Dlatego upewnijcie się, że zakupiony produkt jest dopuszczony do importu do kraju docelowego.
 • Nie należy zaniedbywać kursów walut. Mają też duży wpływ na to, czy dany produkt jest obecnie okazją w tej cenie, czy nie. Im lepszy kurs wymiany walut, tym atrakcyjniejsze zakupy w sklepie wolnocłowym.

 

Okazje — tak czy nie?

Zasadniczo około 90 procent produktów w sklepach wolnocłowych w UE i poza nią jest w rzeczywistości tańszych niż zwykłe zakupy detaliczne. Obecnie jednak również w handlu detalicznym można znaleźć wiele atrakcyjnych ofert, a szczególnie zakupy w Internecie dają się we znaki sklepom wolnocłowym. Dla porównania, w internecie te same produkty są często dostępne znacznie taniej niż w sklepach wolnocłowych. Jedynym wyjątkiem są markowe papierosy. Te nigdzie nie są tak tanie jak w strefie wolnocłowej — ale często sprawiają problemy przy imporcie. Koniecznie trzeba wziąć pod uwagę ścisłe wytyczne.

 

Produkty warte uwagi

Jeśli chcecie zaoszczędzić w sklepie bezcłowym, powinniście skupić się przede wszystkim na towarach luksusowych znanych marek. Im droższy produkt, tym automatyczne większe oszczędności wynikające z pominięcia podatku VAT poza UE. Oznacza to jednak również, że podczas importu szybciej przekroczycie limity bezcłowe. Niemniej jednak kupowanie w sklepie bezcłowym jest szczególnie opłacalne w przypadkach takich kategorii produktów jak:

 • Biżuteria
 • Zegarki
 • Perfumy
 • Akcesoria mody

Inne popularne artykuły w sklepach wolnocłowych to przede wszystkim alkohol i papierosy. W UE zwłaszcza alkohole wysokoprocentowe są znacznie tańsze na lotniskach niż w sklepach detalicznych, czasem o 25-30%. Należy jednak przyjrzeć się bliżej papierosom, ponieważ zależy to od tego, czy jesteśmy w UE, czy poza nią. We wszystkich krajach UE nie można już handlować wyrobami tytoniowymi bez opłat celnych, a ponadto muszą one odpowiadać cenie ustalonej w danym kraju. Tak więc na pierwszy rzut oka zakupy w sklepie bezcłowym nie są złą decyzją i doskonałą rozrywką podczas postoju. Jednakże jeśli przyjrzeć się dokładniej, to prawdziwe okazje można znaleźć raczej w internecie i trzeba będzie wziąć pod uwagę liczne zasady i przepisy. Porównajcie więc ceny przed dokonaniem impulsywnych zakupów w strefie wolnocłowej.

Zakupy duty free

 

5 najpopularniejszych sklepów wolnocłowych na świecie

Jest jednak kilka wskazówek dotyczących świetnych miejsc na robienie zakupów w strefach bezcłowych. Kosmetyki, na przykład, można znaleźć nieco taniej w Wielkiej Brytanii, podczas gdy skądinąd dość drogie słodycze można znaleźć w dobrej cenie na lotnisku w Danii. Do pięciu najpopularniejszych na świecie lotnisk, w których można zrobić zakupy bezcłowe, należą:

 • Londyn Heathrow

Czy to jeszcze lotnisko, czy są to już domy towarowe? Z pewnością często zastanawiają się turyści pomiędzy niezliczonymi sklepami wolnocłowymi największego lotniska w Europie. Podczas gdy w Terminalu 5 na podróżnych czeka szeroka gama luksusowych marek, bezpośrednio w Terminalu 3 otwiera się cały dział domów towarowych. Światowej sławy dom towarowy Harrod's z Londynu zajął tu 3 000 m2 powierzchni sprzedażowej.

Chcecie zwiedzić Wielką Brytanię i przy okazji skorzystać z niesamowitej oferty strefy bezcłowej Lotniska Heathrow? Kliknijcie poniższy link i znajdźcie swoje bilety do Londynu już dziś! Pamiętajcie, tylko żeby przybyć tam odpowiednio wcześnie, by nie uciekł Wam lot!

 • Międzynarodowe lotnisko w Dubaju

W terminalu Sheikh Rashid na podróżnych w Dubaju czeka prawdziwa oaza bezcłowa. Od szampana po diamentową biżuterię — wszystko, czego pragnie luksusowe serce, można kupić w sklepach wolnocłowych. Jeśli jednak chcecie przyjrzeć się wszystkiemu, powinniście zaplanować na to odpowiednią ilość czasu. Powierzchnia, która ma dobrze ponad 5 000 m2 rozciąga się na dwóch kondygnacjach.

 

 •  Amsterdam Schiphol Airport

Holenderskie lotnisko Schiphol w Amsterdamie niezwykła przygoda dla oczekujących na lot. Może macie ochotę na degustację serowego specjału lub dwóch przed długim lotem do Azji? Na Schiphol to nie problem. Niech zainspiruje Was duża różnorodność sklepów wolnocłowych.

Lotnisko Schiphol w Amsterdamie słynie z różnorodnych atrakcji! Poznajcie je, odwiedzając Amsterdam lub wybierając to miasto na międzylądowanie w trakcie długiego lotu. Sprawdźcie naszą ofertę biletów lotniczych na Lotnisko Schiphol i odkryjcie atrakcje tego miejsca!

 

 • Singapurskie lotnisko Changi

Od wycieczek na zakupy, poprzez wizyty w restauracjach, aż po odkrywanie różnorodnych gatunków motyli — tutaj możliwe jest niemal wszystko. Jak to się ma do siebie, zapytacie? Cóż, motyle też potrafią latać, choć z większą gracją i delikatnością niż gigantyczne samoloty na płycie lotniska. Na lotnisku na powierzchni ponad 40 000 m2 znajduje się 350 sklepów wolnocłowych i wiele innych ciekawych rzeczy do odkrycia dla wszystkich podróżnych. Nawet niezliczona ilość mieszkańców przyciąga co miesiąc na to lotnisko na spacer.

 • Incheon International Airport Seoul

Chcecie się zrelaksować przed lotem lub podczas międzylądowania? Wystarczy oddać się pod opiekę tamtejszej strefie wellness. Oczywiście są też liczne sklepy wolnocłowe sprzedające znane na całym świecie marki. Jeśli nie jesteście w nastroju do konsumpcji, możecie alternatywnie odwiedzić jeden z krytych ogrodów, spróbować szczęścia w kasynie lub zabrać dzieci na jeden z placów zabaw.