Skip to content

Planujecie wycieczkę do Wielkiej Brytanii, ale słyszeliście o nieprzewidywalnej pogodzie wysp? Pogoda tego regionu słynie ze zmienności, a jej największe zróżnicowanie ma miejsce właśnie na wiosnę. Z pewnością warto być dobrze przygotowanym przed wyruszeniem na przygodę! Ponieważ jesteśmy ekspertami od podróży, to przygotowaliśmy zbiór rad dotyczących tego, jak nie dać się zaskoczyć wiosennej pogodzie na Wyspach Brytyjskich.

 

Kiedy jest wiosna na Wyspach Brytyjskich?

Wiosna w kalendarzu meteorologicznym to sezon, który rozpoczyna się w marcu i kończący się w maju. Astronomicznie wiosna zwykle zaczyna się w dniu wiosennej równonocy, która przypada około 20 marca na półkuli północnej. Początek wiosny może być jednym z najbardziej rozpoznawalnych przejść między porami roku, ponieważ dni zaczynają się wydłużać, a temperatury zaczynają się podnosić. Samo pochodzenie wyrażenia równonoc wiosenna również nawiązuje do tego, przy czym „wiosna” pochodzi od łacińskiego vernus oznaczającego rozkwit. To świetny czas na podróż.

 

Jaka jest pogoda na wiosnę na Wyspach Brytyjskich?

Pogoda na Wyspach Brytyjskich na wiosnę jest często spokojna i sucha, ponieważ Atlantyk traci ciepło jesienią i zimą, co powoduje, że do atmosfery przedostaje się mniej ciepła i wilgoci, co z kolei wpływa na mniejszą ilość opadów. Jednakże można spodziewać się przelotnych opadów deszczu i wietrznej pogody. Wiosną słońce jest wysoko na niebie, co oznacza, że temperatury mogą wzrosnąć w ciągu dnia, ale w nocy pozostawać chłodne ze względu na łagodzący wpływ temperatury oceanu.
Temperatury obserwowane w Wielkiej Brytanii wiosną w dużej mierze zależą od szerokości geograficznej, przy czym północne części Wielkiej Brytanii, takie jak Szkocja, mają niższe temperatury w porównaniu z niższymi szerokościami geograficznymi, więc południowa Wielka Brytania zazwyczaj doświadcza wyższych temperatur.

• Pogoda w marcu w Londynie

Pogoda stopniowo zaczyna się poprawiać w Londynie, kiedy zaczyna się sezon wiosenny. O tej porze roku w stolicy panuje średnia temperatura około 8°C. Dzienne maksima wzrastają z 10°C na początku miesiąca do 13°C pod koniec. Temperatury rzadko przekraczają 17°C lub spadają poniżej 8°C. W ostatnim czasie najwyższa zarejestrowana temperatura w Londynie w marcu wyniosła 23°C, a najniższa w historii wyniosła -1°C.

Przy średnio 35 mm opadów deszczu rozłożonych na 16 dni w marcu, jest bardzo prawdopodobne, że podczas wiosennej podróży traficie na deszczowy dzień. Warto zabrać cieplejsze ubrania, ponieważ średnio są dwa śnieżne dni w marcu.

Marzec jest dość pochmurnym miesiącem, ze średnim zachmurzeniem od 79% na początku miesiąca do 73% do 30 marca.

Przez cały marzec typowe prędkości wiatru wahają się od spokojnych do umiarkowanych, więc nie zapomnijcie o ciepłym szaliku!

• Pogoda w kwietniu w Londynie

Pogoda znacząco poprawia się w kwietniu, kiedy to wiosna jest w pełnym rozkwicie. Przez cały miesiąc średnia temperatura w kwietniu to chłodne 9°C, dochodząca średnio do 13°C. Najwyższą temperaturą, jaką kiedykolwiek zarejestrowano w Londynie w kwietniu, było 26°C, a najniższą 0°C.

W kwietniu w Londynie średnie opady deszczu wynoszą 43 mm w ciągu miesiąca, przypadające średnio na 16 dni. To również dość pochmurny miesiąc, ale pomimo opadów deszczu i pochmurnych okresów, w kwietniu przeciętnie nie występują żadne mgliste dni.

Z przyjemnością wspominamy, że Londyn ma średnio osiem godzin słońca każdego dnia w kwietniu, czyli o trzy godziny więcej niż w marcu. W miarę upływu miesiąca liczba godzin słonecznych i godzin dziennych gwałtownie rośnie.

• Pogoda w maju w Londynie

Maj to bardzo przyjemny czas na wizytę w Londynie w Wielkiej Brytanii, kiedy pogoda jest łagodna i kwitną kwiaty. O tej porze roku średnia temperatura miesiąca wynosi 14°C, czyli znacznie cieplej niż w którymkolwiek z poprzednich miesięcy. W ostatnim czasie najwyższa zarejestrowana temperatura dla Londynu w maju wyniosła 32°C, a najniższa 3°C.

Przy 50 mm opadów wypadających średnio 15 dni w miesiącu, wciąż macie dużą szansę na deszczowy dzień. Śnieg jest prawie niespotykany o tej porze roku. Londyn na ogół doświadcza dużego pokrycia chmurami przez cały rok, a maj nie jest wyjątkiem. Godziny nasłonecznienia są podobne jak w kwietniu, Londyn cieszy się średnio ośmioma godzinami nasłonecznienia każdego dnia przez cały maj. Wraz z upływem miesiąca wzrasta zarówno liczba godzin słonecznych, jak i dziennych.

Windsor, Londyn

 

Jaka jest długość dnia na wiosnę?

Godziny światła dziennego różnią się w całej Wielkiej Brytanii i Irlandii w zależności od pory roku i miejsca, w którym się znajdujecie. Latem na północy są dłuższe dni; podczas gdy zimą na północy dni będą krótsze. Na przykład Londyn ma 16,5 godziny w przesileniu letnim i 8 godzin w przesileniu zimowym. Tak więc wiosną może się różnić w zależności od miesiąca i miejsca, w którym planujecie się zatrzymać, ale średnio będzie to około 12 godzin dziennie. Zawsze dobrze jest sprawdzić, kiedy mają być zachody słońca, aby jak najlepiej wykorzystać czas.


Co spakować, aby nie dać się zaskoczyć wiosennej pogodzie na Wyspach Brytyjskich?

• Przygotujcie ubrania “na cebulkę”

W Wielkiej Brytanii jest takie powiedzenie: „Nie ma czegoś takiego jak zła pogoda, tylko nieodpowiednie ubrania”. Co więc warto spakować? Zalecamy nakładanie na siebie dżinsów, koszul z długimi rękawami, wełnianych swetrów lub kurtek puchowych oraz nieprzemakalnego płaszcza na wierzch. Pamiętajcie, że wchodząc do muzeum lub do centrum handlowego temperatura może podnieść się o kilka, a nawet kilkanaście stopni, więc noście warstwy, które można łatwo zdjąć, jeśli zajdzie taka potrzeba.

• Zabierzcie wygodne obuwie

Wybierzcie wygodną parę butów do chodzenia. Na pewno warto, żeby były wodoodporne. Przy częstych i nagłych opadach deszczu to z pewnością duży atut. Nie chcecie przecież zwiedzać cały dzień z mokrymi stopami, a spędzanie czasu w dowolnym mieście w Wielkiej Brytanii, będzie wymagało dużej ilości spacerów. Starajcie się chodzić jak najwięcej, aby podziwiać architekturę, obok której prowadzi Wasza trasa. Podczas spaceru o wiele bardziej prawdopodobne jest, że odkryjecie idealną kawiarnię lub ciekawą małą księgarnię, której nie zobaczysz, siedząc w metrze!

• Nie zapomnijcie o niezawodnych szalikach

Zawsze polecamy zabrać ze sobą kilka szalików, zarówno praktycznych, jak i ładnych pakując się na wiosenną wycieczkę na Wyspy Brytyjskie. Są idealne do samolotu, zawsze można zarzucić je na ramiona, i świetnie nadają się do jako dodatek do wieczorowej stylizacji.

• Płaszcz wiosenny

Podobnie jak we wszystkich innych porach roku, wiosna na Wyspach Brytyjskich wymaga płaszcza. Na wiosnę warto zabrać trencz z dobrą podszewką, ponieważ utrzymuje lepiej ciepło.

Tanie bilety lotnicze do Wielkiej Brytanii


Jakie wybrać atrakcje, aby nie dać zaskoczyć się wiosennej pogodzie na Wyspach Brytyjskich?

Atrakcji na Wyspach Brytyjskich jest nieskończenie wiele! Opisywaliśmy je dokładnie w naszym poprzednim artykule: Co zobaczyć na Wyspach Brytyjskich wiosną. 
Co, jednak jeśli pogoda nie dopisuje? Nie martwcie się, Brytyjczycy są i na to gotowi. Nasze ulubione sposoby na spędzanie deszczowego popołudnia to:

• Podwieczorek

Nic nie przebije popołudniowej herbaty! Usiądźcie w eleganckim hotelu i cieszcie się tą angielską tradycją, podczas gdy na zewnątrz pada deszcz. Ten zwyczaj to nie tylko herbata; bardzo często podawane są także przekąski, które często zastępują pełny posiłek. To świetny sposób na odhaczenie obowiązkowej atrakcji przy niesprzyjającej pogodzie!

Tradycyjna angielska herbatka

• Narodowe Muzeum Szkocji Edynburg

Znajdujące się na Chambers Street na Starym Mieście w Edynburgu Muzeum Narodowe Szkocji jest jedną z najlepszych atrakcji w Edynburgu. Zawsze jest coś nowego do zobaczenia w ciągle zmieniających się galeriach i kolekcjach, dzięki czemu jest to świetny sposób na spędzenie deszczowego popołudnia w Edynburgu. Eksponaty obejmują sztukę i projektowanie, naukę, historię Szkocji, przyrodę, kultury na całym świecie, technologię i wiele innych. Jako bonus, jeśli deszcz przestanie padać, dostępny jest taras na dachu z naprawdę niesamowitymi widokami na miasto.

• Targ Leadenhall Londyn

Targ Leadenhall to wspaniałe miejsce, gdzie można się schronić przed deszczowym dniem w Londynie. Targ ma bogatą historię — został zbudowany na miejscu rzymskiej bazyliki i pierwotnie był miejscem handlu mięsem, rybami, skórą i wełną już od 1445 roku. Ciekawostką jest, że mury targowe pomogły powstrzymać rozprzestrzenianie się Wielkiego Pożaru Londynu w 1666 roku.
To idealne miejsce, pełne sklepów i restauracji, aby wybrać się w deszczowy dzień w Londynie. Fani Harry'ego Pottera powinni rozejrzeć się wzdłuż Bulls Head Passage, aby znaleźć sklep optyczny, który był używany jako scenografia wejścia do Dziurawego Kotła w filmie „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”.

Targ Leadenhall — Londyn

• Harrods Londyn

To miejsce jest mekką dla kupujących, więc nie ma lepszego miejsca na zakupy w Londynie, gdy pada, niż w Harrods! Na Waszą uwagę czeka kilka pięter, na których znajdziecie wszystko! Motto tego stylowego domu towarowego brzmi „Omnia Omnibus Ubique” — wszystko dla wszystkich, wszędzie. Jeśli zgłodniejecie, to odwiedźcie food courty lub udajcie się do jednej z restauracji znajdujących się na wyższych piętrach.

• Muzea i galerie Londyn

Londyńskie muzea i galerie oferują wiele atrakcji, zwłaszcza gdy na zewnątrz pada deszcz. Przedstawiamy Wam kilka z najbardziej znanych:

Muzeum Historii Naturalnej

Muzeum Historii Naturalnej to miejsce, w którym można znaleźć przeróżne stworzenia i okazy. Od dinozaurów po gigantycznego płetwala błękitnego, to muzeum ma to wszystko! Jeden deszczowy dzień to za mało czasu na poznanie każdego artefaktu, więc nie martwcie się złymi prognozami pogody.

Muzeum Historii Naturalnej i plac Trafalgar , Londyn, Wielka Brytania

British Museum

Dzięki wielu różnym eksponatom, które z pewnością przyciągną uwagę każdego zwiedzającego, bez względu na jego wiek czy poziom zainteresowania – to idealne miejsce na pochmurny i wietrzny dzień.

Muzeum Nauki

Popularne londyńskie Muzeum Nauki jest obowiązkowym punktem na trasie wycieczki dla rodzin z dziećmi. Dzięki kolekcjom obejmującym naukę i technologię, od najstarszej zachowanej lokomotywy parowej po model DNA, to muzeum to świetny sposób na spędzenie deszczowego dnia.

Galeria Saatchi

Londyńska galeria sztuki współczesnej i niezależna organizacja charytatywna, od ponad 30 lat prezentuje wystawy sztuki niektórych z najwybitniejszych młodych artystów z całego świata.