Skip to content
Aktualizacja: 12/10/2022

Podziel się na:

Który podróżnik tego nie doświadczył: kiedy w końcu lądujecie w miejscu swojego urlopu, stoicie nerwowo przy karuzeli bagażowej z nadzieją, że Wasza walizka szybko się pojawi. I podczas gdy jeden współtowarzysz podróży po drugim odjeżdża ze swoim bagażem, wewnętrzny niepokój wzrasta: a co jeśli moja walizka nie przyjechała ze mną i się zgubiła? W większości przypadków wszystko dobrze się układa i pojawia się walizka. Czasami jednak zdążają się przygody — co roku ponad 20 milionów sztuk bagażu ginie podczas lotów lub dociera z opóźnieniem na lotnisko docelowe. Co powinniście wiedzie, żeby zminimalizować to ryzyko i jak najlepiej odebrać bagaż po przylocie? To wszystko znajdziecie w poniższym artykule!

Bywa, że brak pracowników doprowadza do opóźnień i odwołanych lotów, a także do "chaosu bagażowego". Może to prowadzić do przykrych niespodzianek, gdy bagaż, ląduje w niewłaściwym samolocie lub nie można go odprawić. Na wielu lotniskach stoją obecnie rzędy niedostarczonych walizek. Z tego powodu dobrze jest, by pasażerowie unikali używania czarnych walizek, ponieważ utrudnia to identyfikację. Każdy podróżujący chciałby uniknąć nieprzyjemnych perypetii z walizkami, więc przeczytajcie nasze wskazówki, które z pewnością będą pomocne w czasie Waszej podróży. 

 

Definicja bagażu rejestrowanego

Każda sztuka bagażu, która nie może być zabrana do kabiny samolotu jako bagaż podręczny, musi być oddana przy odprawie bagażowej. W tym celu pasażer udaje się do kasy odpowiedniej linii lotniczej. Tam bagaż jest ważony i otrzymuje etykietę bagażową, dzięki czemu może być przypisany do właściwego pasażera i właściwego lotu. Podczas większości lotów bagaż poddawany jest kontroli bezpieczeństwa. Może się zdarzyć, że walizka, która wyda się podejrzana, zostanie otwarta przez obsługę, aby upewnić się, że nie są w niej przewożone nieuprawnione przedmioty. Należy również uważać, aby bagaż rejestrowany nie stał się nagle nadbagażem.

Więcej ważnych definicji, które powinien znać każdy podróżujący znajdziecie w naszym poprzednim artykule zatytułowanym - Słowniczek podróży lotniczych
Wyjaśniamy tam pokrótce takie słowa jak Boarding Pass, Check-in, Boarding, ETA, czy Sojusz. Przeczytajcie ten artykuł i już zawsze czujcie się ekspertami w podróży!

 

Odbiór walizek na karuzeli bagażowej

Po wylądowaniu i zejściu z samolotu drogowskazy poprowadzą Was przez terminal przylotów do strefy odbioru bagażu. Działa to tak na wszystkich większych lotniskach z taśmociągiem, na który pracownicy naziemni transportują bagaże, a pasażerowie sami odbierają swój bagaż rejestrowany. Wyjątkiem jest bagaż specjalny, taki jak wózki dziecięce lub większy bagaż sportowy, który zazwyczaj można odebrać przy osobno wyznaczonym wyjściu.

Karuzela bagażowa

 

Etykieta bagażowa to naklejka lub przywieszka bagażowa, która jest dołączana do bagażu podczas jego odprawy. Pokazuje miejsce docelowe, linię lotniczą przewożącą bagaż oraz, w stosownych przypadkach, porty lotnicze, w których odbywa się międzylądowanie. Etykieta zawiera również kod kreskowy ze wszystkimi istotnymi danymi dotyczącymi lotu, takimi jak numer lotu i lotnisko docelowe. Ponadto etykieta zawiera indywidualny numer metki oraz kod numeryczny (Bn+numer). Na przykład kod Bn 80 wskazuje, że pasażer odprawił się jako 80. pasażer. Kod numeryczny na etykiecie bagażowej ma za zadanie jednoznacznie zidentyfikować sztukę bagażu wraz z danymi dotyczącymi lotu pasażera, co  umożliwia identyfikację każdej sztuki bagażu.

Ponadto etykieta bagażowa zawiera nazwisko pasażera, a także datę nadania i stanowisko odprawy. Etykieta bagażowa zawiera również kupon, który jest odrywany i wręczany pasażerowi, tzw. zawieszka bagażowa. W docelowym porcie lotniczym przywieszka bagażowa może być wymagana do okazania przy odbiorze bagażu, ponieważ identyfikuje ona posiadacza jako prawowitego właściciela bagażu.

Bagaż z etykietą z kodem lotniska

 

Tips and Tricks - odbiór bagażu na lotnisku 

Abyście nie musieli rozpoczynać długo wyczekiwanych wakacji bez ubrania na zmianę, zebraliśmy  kilka wskazówek, dzięki którym Wasza walizka wyląduje we właściwym samolocie. Zapamiętajcie je, aby spokojnie podróżować!

1. Lepiej nie wybierać czarnego koloru — bądźcie odważni w wyborze walizki

W związku z piętrzącymi się walizkami zaleca się indywidualne oznakowanie bagażu, aby można było go szybko samodzielnie rozpozna. Wiele osób podróżuje z czarnymi walizkami na kółkach — to sprawia, że identyfikacja jest bardzo czasochłonna. Bardzo dobrze sprawdzają się indywidualne naklejki, kolorowa opaska na walizkę, napis przyklejony taśmą materiałową czy pokrowce na walizki.
Może to uchronić Was także przed przypadkowymi problemami. W rzeczywistości większość walizek i toreb jest czarna, granatowa lub szara. Przy takiej monotonii łatwo też o to, by ktoś przypadkowo chwycił z karuzeli bagażowej niewłaściwą walizkę i zniknął z nią, zanim jeszcze zmieszanie zostanie zauważone. Bądźcie więc odważni, postawcie na mocniejsze kolory lub nawet wzory, dzięki czemu będziecie mieli gwarancję, że rozpoznacie swoją walizkę charakterystyczną wśród wszystkich innych. Jeśli to możliwe, nie przyczepiajcie do walizki żadnych pasków, sznurków czy wstążek. Nie powinno być tam niczego luźno zwisającego, co mogłoby zahaczyć walizkę gdzieś po drodze.
Klasyczne walizki podróżne

2. Nie przepłacajcie za swoją walizkę 

Przy całej swojej kolorystycznej odwadze, wybrana przez Was walizka nie powinna być zbyt droga, gdyż w takim przypadku istnieje ryzyko, że zostanie skradziona dla samej ceny. Dlatego wymyślną walizkę Armaniego czy Louis Vuitton lepiej zostawić w domu lub w najlepszym wypadku zabrać jako bagaż podręczny. Odradzamy także gruby zamek zabezpieczający walizkę. Wzbudzi to zainteresowanie złodziei, którzy będą mogli wywęszyć duży łup w zamkniętym bagażu.

3. Sprawcie, aby Wasz bagaż był nieciekawy dla innych

Mówiąc o grubych łupach: wartościowe przedmioty, takie jak aparat fotograficzny, tablet, laptop, biżuteria czy gotówka, powinny znaleźć się w bagażu podręcznym, a nie w walizce. Zanim bagaż rejestrowany zostanie załadowany do samolotu, jest prześwietlany — a niestety nie wszyscy są w stanie zapewnić całkowite bezpieczeństwo podczas etapów podróży. Paszport i inne ważne dokumenty również należy mieć zawsze przy sobie, podobnie jak wszelkie leki, które trzeba codziennie przyjmować. Jeśli walizka zostanie źle umieszczona, przynajmniej nie zostaniecie bez wszystkiego.

Sprawdźcie, jak spakować podręczny bagaż, aby mieć ze sobą wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy. Wszystkie najważniejsze triki i porady znajdziecie w naszym przewodniku: Najlepsze triki na pakowanie bagażu podręcznego.

4. Zróbcie sobie zdjęcie lub selfie ze swoją walizką

Przed odprawą zróbcie zdjęcie swojej walizki smartfonem. W przypadku zagubienia, zdjęcie własnego bagażu może być bardzo pomocne dla obsługi lotniska w szybkim odnalezieniu go wśród wielu innych. I znów pomaga wskazówka numer 1: przyciągająca wzrok walizka wyróżnia się z tłumu. 

5. Usuńcie z walizki stare przywieszki/etykiety bagażowe

Przed odprawą należy usunąć z walizki wszystkie stare przywieszki bagażowe z poprzednich lotów. W przeciwnym razie Wasza walizka może trafić na niewłaściwy lot, ponieważ pracownik lotniska założył niewłaściwą metkę podczas załadunku.

6. Sprawdźcie swoją walizkę na czas

Udajcie się na odprawę w odpowiednim czasie. Jeśli pracownik jest zrelaksowany, z pewnością jeszcze bardziej zadba o to, by wysłać Waszą walizkę tam, gdzie chcecie. Z kolei w gorączkowym pośpiechu tuż przed zamknięciem odprawy błędy są bardziej prawdopodobne. Udajcie się również na boarding odpowiednio wcześnie, ponieważ walizka może zostać załadowana do samolotu dopiero wtedy, gdy pasażer faktycznie znajdzie się na pokładzie. Nie wybierajcie również lotów z przesiadką, gdzie czas pomiędzy dwoma lotami jest bardzo krótki. Pamiętajcie, że może być trudno Wam się dostać z jednej bramki do drugiej na czas — szczególnie z dużą walizką.

7. Bądźcie czujni przy odprawie

Sprawdźcie skrót nazwy lotniska docelowego (na przykład WAW oznacza Lotnisko Chopina w Warszawie, FRA - Frankfurt am Main Airport). Podczas odprawy upewnijcie się, że kody na bilecie i przywieszce bagażowej są identyczne — jeśli nie, to albo Wy, albo Wasza walizka wylądujecie w miejscu, które nigdy nie było w Waszym planie podróży. To szczególnie ważne jeśli lecicie do miasta, które ma kilka lotnisk — tak jak na przykład Londyn czy Paryż. Pamiętajcie, aby zachować swój bilet, ponieważ podczas odprawy będzie on miał naklejkę z numerem rejestracyjnym dla każdej sztuki bagażu rejestrowanego.

Zastanawiacie się, czy na pewno chcecie ze sobą wziąć bagaż rejestrowany? Może warto go wysłać kurierem? Sprawdźcie nasz artykuł: Wysyłka bagażu kurierem — jak zaoszczędzić na bagażu

8. Przyjdźcie w miarę późno, aby otrzymać swój bagaż jako pierwszy

Dzięki temu Wasz bagaż będzie jednym z ostatnich, który będzie pakowany na samolot i pierwszym, który jest rozładowywany po przyjeździe. Bagaż jest zawsze umieszczany na wózkach bagażowych w tej samej kolejności, w której został nadany. Pierwsze walizki również lądują na pierwszym wózku bagażowym i są ładowane jako pierwsze. Po wylądowaniu ostatnie walizki znów są umieszczane jako pierwsze na wózkach i jako pierwsze pojawiają się przy odbiorze bagażu.

9. Pobierzcie najpierw swój bagaż z naklejką "Caution Fragile”

Sztuczka z naklejką "Caution Fragile" polega na wyjaśnieniu obsłudze przy odprawie, że zawartość bagażu jest delikatna. Bagaż jest wtedy oznaczany jedną z żółtych naklejek i w wielu przypadkach sortowany osobno. Obsługa szczególnie dba o torbę i zazwyczaj na końcu chowa ją do samolotu. Po wylądowaniu bagaże zazwyczaj jako pierwsze trafiają na karuzelę bagażową. Nie ma jednak gwarancji na ten trik, bo każda linia lotnicza i każde lotnisko ma inne metody.

10. Mądrze wybierzcie czas i trasę lotu

Jeśli chcecie być przekonani, że Wasza walizka i lot będą przebiegać prawidłowo, to dokładnie przemyślcie plan lotu i czas Waszej podróży, tak by nie lądować późnym rankiem. Wtedy, ze względu na duże natężenie pasażerów, jest szczególnie duża ilości bagażu i odpowiednio dłuższy czas oczekiwania. Najważniejsza jest odległość między miejscem lądowania samolotu a karuzelą bagażową. Im większa ta odległość, tym dłużej trzeba czeka.

11. Latanie pierwszą klasą

Jednak wszystkie te triki nie są gwarancją, że będziecie jednym z pierwszych, którzy dostaną swoją walizkę na karuzeli bagażowej. Ale czy w ogóle jest jakaś pewna metoda na szybkie i sprawne odebranie bagażu z karuzeli bagażowej? Tak, ale niestety nie dla wszystkich jest to wykonalne, bo sztuczka polega na lataniu pierwszą klasą.