Skip to content
Aktualizacja: 21/06/2022

Podziel się na:

Chociaż podróż to jedna z najwspanialszych przygód, długie przesiadki lotnicze mogą być jej przykrym minusem. Ale to nie musi być stracony czas! Obecnie wiele lotnisk oferuje mnóstwo atrakcji, takich jak tarasy widokowe, kina i wiele innych. Nawet jeśli lecicie na mniejsze lotnisko, na którym może być dostępnych mniej opcji, to i tak możecie dobrze wykorzystać te kilka godzin i zaplanować sobie dobrą rozrywkę.

Jako zapaleni podróżnicy, jesteśmy profesjonalistami w tego typu zagadnieniach, więc zabraliśmy dla Was 17 wskazówek, jak przetrwać długą przesiadkę lotniczą!


1. Bagaż

Sprawdźcie, czy na lotnisku, na które się wybieracie, znajduje się przechowalnia bagażu, dzięki czemu będziecie mogli zostawić swoje torby i bezproblemowo korzystać z atrakcji danego portu. To zaoszczędzi Wam sporo zmartwień związanych z pilnowaniem swoich rzeczy. Weźcie ze sobą tylko najpotrzebniejsze akcesoria i wybierzcie się na spacer po lotnisku.

Aby dowiedzieć się, czy w danych porcie lotniczym znajdują się takie rozwiązania skorzystajcie z Punktu Informacyjnego — obsługa lotniska udzieli Wam szczegółowych informacji.

2. Sen

Dowiedzcie się, gdzie na lotnisku znajdują się najlepsze miejsca do spania! Jeśli macie kilka godzin, to wykorzystanie ich na wypoczynek w wygodnej pozycji może być idealnym rozwiązaniem. Niektóre lotniska mają kabiny sypialne, które możecie wynająć, lub leżaki, na których możecie się wygodnie położyć.

Pamiętajcie, że nie wszystkie lotniska są otwarte przez całą dobę. Jest to raczej rzadko spotykane rozwiązanie, ale w przypadku mniejszych lotnisk należy zachować ostrożność, jeśli macie nocną przesiadkę. Może zajść taka konieczność, że będziecie musieli spędzić noc poza lotniskiem.

Jak przetrwać przesiadkę lotniczą

Wiele lotnisk ma hotele, które są bezpośrednio połączone, chociaż zazwyczaj znajdują się one poza strefą kontroli bezpieczeństwa, więc pamiętajcie, aby zarezerwować wystarczająco dużo czasu na przejście przez wszystkie punkty i powrót do terminalu przed czasem wejścia na pokład.

3. Lokalne jedzenie

Jeśli uwielbiacie próbować nowego jedzenia podczas podróży, to długa przesiadka może być idealnym czasem na wypróbowanie lokalnych specjałów. Gdy jesteście na międzynarodowym lotnisku, łatwo i przyjemnie jest spróbować miejscowej kuchni, która jest wyjątkowa dla danej okolicy. Poświęćcie czas na wyszukanie restauracji, która nie jest międzynarodowym fast-foodem. Dobre i pożywne jedzenie pozwoli Wam na poprawę humoru i przyjemne oczekiwanie na kolejny lot.

Ponieważ będziecie mieli kilka godzin, nie zapomnijcie sprawdzić miejsc do jedzenia w innych terminalach. W większości przypadków terminale na lotniskach są połączone, więc możecie korzystać z wielu opcji.

4. Wygodne ubrania

Jeśli wiecie, że przed Wami długa przesiadka lotnicza to ubierzcie się wygodnie. Moda lotniskowa wiele wybacza, więc nikogo nie zdziwi fakt, że nosicie dresy lub wygodne legginsy. Weźcie ze sobą też bluzę lub sweter, ponieważ klimatyzacja może być włączona, a nie chcielibyście przylecieć na wakacje z bolącym gardłem.

5. Różnorodne urządzenia

Nie trzeba dodawać, że jednym z najlepszych sposobów na rozrywkę podczas długiej przerwy są multimedia. Wiemy, że posiadanie różnych podcastów, gier, filmów lub audiobooków pobranych na telefony, lub tablety może naprawdę pomóc zabić czas podczas długiej przesiadki.

6. Ładowarki

Długa przesiadka to idealny czas na naładowanie wszystkich baterii. Pamiętajcie, żeby mieć przy sobie wszystkie potrzebne ładowarki do Waszych urządzeń elektronicznych. Pamiętajcie, że w miejscu, w którym będzie miała Wasza przesiadka może być inny rodzaj gniazdek niż ten obowiązujący w Polsce. Warto to sprawdzić przed wylotem, aby nie mieć nieprzyjemnej niespodzianki.

7. Torba z niezbędnikami

Zawsze warto spakować małą torbę z niezbędnymi przedmiotami. Lot może się opóźnić lub bagaż może się zgubić. Zawsze dobrze jest mieć torbę z rzeczami, które pomogą Wam przetrwać podróż, a czasem po prostu się odświeżyć. Warto spakować:

  • Szczoteczka i pasta do zębów,
  • Dodatkową parę bielizny,
  • Butelka wielokrotnego użytku na wodę,
  • Przekąski (lotniska mogą być drogie, a niektóre miejsca przyjmują tylko krajową walutę, której możecie nie mieć przy sobie),
  • Podstawowe leki i suplementy takie jak magnez.

Jeśli zastanawiacie się, co jeszcze dobrze jest spakować w bagażu podręcznym, to przeczytajcie nasz artykuł na ten temat: Najlepsze triki na pakowanie bagażu podręcznego.


8. Saloniki lotniskowe (lounge)

W dzisiejszych czasach nie musicie być VIP-ami, aby uzyskać dostęp do saloników lotniskowych nazywanych także z angielskiego loung. Znajdziecie wiele opcji zapisania się do programów, które oferują wejścia do takich poczekalni. Istnieją także możliwości wykupienia programu oferującego dostęp na godziny, albo nawet na cały rok.

Vip Lounge

Wiele saloników jest wyposażonych w pełen zakres usług i ma WiFi, posiłki w formie bufetu, a niektóre mają prysznice. Są także miejsca, które oferują bezpłatne masaże! Jeśli szukacie miejsca, w którym można po prostu odpocząć, odprężyć się i odświeżyć, może to być idealnym sposobem na pokonanie długiej przesiadki.

9. Wycieczki do miasta

Jeśli Wasza przesiadka jest w mieście, w którym nigdy nie byliście to warto rozważyć opcję zwiedzenia danego miejsca jeśli macie wystarczająco dużo czasu. Dzięki temu będziecie mieli szansę wydostać się z lotniska, zobaczyć nowe miejsce i rozprostować nogi.

Jak przetrwać przesiadkę lotniczą (2)

Jedno z najlepszych miast na postój to Amsterdam. Jeśli macie do dyspozycji 4 godziny lub więcej, to firmy znajdujące się na lotnisku zabiorą Was na wycieczkę po najsłynniejszych miejscach Amsterdamu. To może być opcja na zobaczenie jeszcze więcej ciekawych miejsc podczas Waszej podróży!

10. Zaległe maile

Kiedy podróżujecie, to może być trudno odpowiadać na e-maile, więc dlaczego nie zrobić tego, gdy jesteście na lotnisku i nie masz nic lepszego do roboty? Warto wtedy nadrabiać jak najwięcej e-maili służbowych. Jest to również najlepszy czas na wysyłanie e-maili do przyjaciół i rodziny lub kontaktowanie się z nimi i nadrobienie towarzyskich zaległości. To również świetny czas na opowieści o przebytych przygodach podczas podróży!

11. Czas na organizacje

Podczas podróży często okazuje się, że spędzacie dużo czasu zwiedzając bez konkretnego planu. Mając tak wiele rzeczy do zorganizowana, trudno jest znaleźć czas, aby usiąść i dobrze się przygotować. Na szczęście postój na lotnisku może zaoferować idealny czas na zebranie wszystkich myśli.

Poświęćcie ten czas na dokładne sprawdzenie rezerwacji i upewnijcie się, że macie pod ręką wszystkie ważne dokumenty. Jeśli jesteście w drodze do nowego miejsca, wykorzystajcie ten czas na znalezienie najfajniejszych rzeczy i atrakcji do zobaczenia w miejscu docelowym Waszej podróży. Znajdźcie przydatne sugestie, ciekawe pomysły i ściągnijcie mapy, by skorzystać z nich off-line gdy już dolecicie. Poza tym rekonesans tak blisko bycia na miejscu poprawi Wasz nastrój i pomoże przetrwać długie godziny męczącej podróży.

12. Lokalny żargon

Jeśli wybierasz się do nowego kraju, zawsze dobrze jest znać kilka najważniejszych zwrotów w danym języku. Jest to nie tylko pomocne dla Was, ponieważ dużo łatwiej będzie Wam się odnaleźć, ale jest to również miły znak dla mieszkańców, że interesujecie się ich językiem i kulturą.

Może to być tak proste, jak nauka „proszę” i „dziękuję”, ale z pewnością jest to bardzo przydatna rzecz podczas podróży. Wykorzystajcie dobrze ten czas i przygotujcie się do wizyty w Waszym wymarzonym miejscu. Przyjemne z pożytecznym!

13. Dobra książka

Czy macie długą listę książek do przeczytania, na które nie mieliście czasu w domu? Podróż to idealny moment na nadrobienie wszystkich zaległości. Nawet jeśli nie macie ich przy sobie podczas podróży, to na pewno znajdziecie ją w jednej z księgarni na lotnisku.

Jeśli nie chcecie wydawać pieniędzy na papierowy tomy, to możecie zdecydować się na e-booki online i chociaż nie można ich porównać z prawdziwą książką, często można znaleźć bezpłatne opcje. Jeśli uda Wam się znaleźć dobrą lekturę, jest to jeden z najlepszych sposobów na przetrwanie długiego postoju, ponieważ prawdopodobnie będziecie mogli ukończyć książkę za jednym podejściem!

14. Zaległości na Netflixie

W dzisiejszych czasach każdy ma smartfona, a zdecydowana większość ludzi ma również konto na Netflixie. Pobierzcie kilka swoich ulubionych programów telewizyjnych, aby obejrzeć je podczas długiej przesiadki lotniczej.

Różne kraje mają również własny wybór programów i filmów w serwisie Netflix, więc jeśli uważacie, że oglądaliście już wszystko, to na lotnisku zawsze znajdziecie coś nowego, co nie jest dostępne w domu. To jedna z najlepszych i najprzyjemniejszych rad dotyczących tego jak przetrwać długą przesiadkę lotniczą.

15. Odświeżający prysznic

Wiele lotnisk oferuje bezpłatny lub tani prysznice. Jeśli chcesz się odświeżyć, to będzie to świetny sposób. Większość pryszniców na lotnisku oferuje również zestawy toaletowe i ręczniki za niską cenę, gdybyście nie mieli pod ręką własnych.

Nawet jeśli samo lotnisko nie zapewnia pryszniców, wiele saloników lotniskowych je oferuje. Prysznic i odświeżenie z pewnością znacząco podniosą komfort Waszej podróży! To jedna z tych rzeczy, która pomoże Wam przetrwać długą przesiadkę lotniczą.

16. Zdjęcia z podróży

Jeśli macie długi postój po powrocie z podróży, potraktujcie katalogowanie i układanie zdjęć z podróży jako świetny pomysł na to, co robić podczas długiej przerwy. Poświęćcie trochę czasu na tworzenie kopii zapasowych zdjęć, wybieranie najlepszych ujęć i udostępnianie ich znajomym i rodzinie, zanim wrócicie do domu.

Wiele aplikacji umożliwia wywoływanie zdjęć prostu z albumu z telefonu, więc wykorzystajcie ten czas na wysłanie pamiątek z podróży. Nigdy nie ma na to czasu po powrocie, także może to być idealny moment na przygotowanie tak wspaniałych pamiątek.

17. Ruch to zdrowie

Po długim locie dobrze jest rozprostować nogi. Postarajcie się spacerować co najmniej 20 minut, aby poprawić krążenie krwi po siedzeniu. To szczególnie ważne dla osób, które mają problemy ze zdrowiem. Przebywanie zbyt długo w jednej pozycji może mieć poważne konsekwencje, więc należy się poruszać.

Gdy już znajdziecie ustronne miejsce, niedaleko bramki, do której musicie się udać, to sugerujemy, aby się trochę porozciągać i wykonać kilka prostych ćwiczeń. Kilka przysiadów, skłonów i rozciągania może znacząco poprawić Wasze zdrowie i samopoczucie w podróży.