Skip to content
Aktualizacja: 21/04/2022

Podziel się na:

Podróżowanie samolotem w czasie trwającej pandemii budzi wiele wątpliwości. Rozprawiamy się z podróżniczymi mitami dotyczącymi pandemii.

Co zabrać ze sobą na pokład?

W dobie koronawirusa mamy nieco więcej do zapakowania do bagażu podręcznego niż zwykle. Musimy bezwzględnie pamiętać o maseczce. Zazwyczaj wystarczy standardowa maseczka jednorazowa, w tym przypadku głównie chodzi o osłanianie twarzy. Oczywiście, jeżeli będziemy z tego powodu czuć się bezpieczniej, możemy zabrać ze sobą specjalne maski z filtrami, np. N95. Warto też upewnić się, czy linie lotnicze nie określiły, jakie maseczki powinni mieć pasażerowie. 

Filtry, które znajdują się w samolotach, dają nam duży komfort w zakresie bezpieczeństwa i czystości powierza w kabinie samolotu. Powietrze w nich jest filtrowane częściej niż na sali operacyjnej! Powietrze w kabinach jest całkowicie odnawiane średnio co 3 minuty podczas rejsu. Jest ono mieszanką świeżego powietrza pobieranego z zewnątrz i powietrza, które przepływa przez niezwykle wydajne filtry HEPA (High Efficiency Particulate Arrestors), które wychwytują ponad 99% nawet mikroskopijnych bakterii i wirusów.

Zawsze warto mieć ze sobą płyn do dezynfekcji. Co prawda znajdziemy go w różnych miejscach na lotniskach czy przed wejściem do samolotu, ale nie jest to uciążliwa kwestia, aby mieć swój. Chusteczki nawilżone się tutaj nie sprawdzą, chyba że będą nasączone płynem dezynfekcyjnym - niektóre linie rozdają takie chusteczki tuż po starcie.

Jak poradzić sobie z długim lotem?

Długi lot w dobie koronawirusa jest większym wyzwaniem dla turystów niż zwykle.

Obostrzenia dotyczące korzystania z toalet są mocno wyśrubowane. Po każdorazowym skorzystaniu z toalety musi ona zostać zdezynfekowana, tym co prawda zajmują się linie lotnicze, ale warto zwrócić uwagę, że to zajmuje czas i może się okazać, że nasz swobodny dostęp do toalety będzie mocno ograniczony.

Podczas lotu wystarczy jedna maseczka, wynika to przede wszystkim z faktu, że powietrze w samolocie jest filtrowane przy użyciu filtrów, które wychwytują również wirusy. Tym samym nie musimy co kilkadziesiąt minut zmieniać maseczki.

W sytuacji, gdy nawet na chwilę ściągniemy maseczkę, należy umieścić ją w specjalnie przez nas przygotowanym woreczku, aby nie roznosić potencjalnych wirusów.

Zmianom uległo także serwowanie posiłków. Może zdarzyć się, że ich wybór będzie znacznie ograniczony, a wydawane będą w opakowaniach ochronnych. Wszystkie przedmioty używane podczas posiłków, takie jak widelce, łyżki, szklanki, talerze i tace, oprócz regularnego procesu mycia, będą dokładnie dezynfekowane. Maseczkę będzie można zdjąć podczas jedzenia posiłków i picia napojów. Warto pamiętać o tym, że po skończonym posiłku trzeba będzie ją ponownie założyć.

Przed podróżą samolot jest przygotowany do przyjęcia pasażerów na pokład. Jeśli jednak masz obawy, czy Twoje otoczenie jest bezpieczne, rozważ przetarcie podłokietników, stolika i ekranu np. chusteczkami nasączonymi płynem do mycia rąk na bazie alkoholu - zapytaj personel pokładowy, czy dysponują takimi chusteczkami. Niektóre linie oferują chusteczki nawilżone odpowiednim preparatem po wejściu na pokład i zajęciu miejsc przez pasażerów. Idąc do toalety natomiast staraj się nie podpierać o fotele ani górne schowki. W ostateczności skorzystaj z chusteczki, którą będzie służyła Ci jako osłona dłoni. Możesz również korzystać z rękawiczek jednorazowych. Pamiętaj, żeby natychmiast wyrzucać zużyte materiały jednorazowe.

Podczas lotu należy pamiętać o tym, że w przypadku nieoczekiwanego wystąpienia jakichkolwiek objawów choroby podczas lotu, należy natychmiast zwrócić się do jednego z członków załogi.

Może się wydawać, że powyższe zmiany są dość duże, jak na podróż samolotem, jednak zostały wdrożone po to, by zapewnić nam wszystkim bezpieczeństwo. Z pewnością, nawet gdy ryzyko nie będzie już tak duże, to dodatkowa higiena będzie działać wyłącznie na naszą korzyść.