Skip to content
Aktualizacja: 12/10/2023

Podziel się na:

Jeśli planujecie podróż do Tajlandii po raz pierwszy, prawdopodobnie macie wiele pytań. Co trzeba spakować? Na co warto zwrócić uwagę? Jakie szczepienia są potrzebne? Na te i na wiele innych, istotnych pytań odpowiemy w tym artykule, dzięki czemu będziecie wiedzieli, jak krok po kroku przygotować się do idealnych wakacji w Tajlandii. Zapraszamy do naszego przewodnika!

 

Sezony w Tajlandii

Klimat w Tajlandii jest w dużej mierze zdeterminowany przez monsuny. W porze chłodnej i suchej po monsunie (listopad — marzec) temperatury są przyjemne, a roślinność bujna. Wielu wczasowiczów korzysta z urlopu w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku, aby uciec przed naszą mroźną i często szarą zimą. Jednak pamiętajcie, że grudzień to początek szczytu sezonu w Tajlandii. Ceny rosną, a plaże robią się powoli zatłoczone. Jeśli możecie pozwolić sobie na elastyczność, to dużo korzystniej pod kątem kosztów będzie podróżować w listopadzie i będziecie mogli uciec od tłumów turystów. Inne pory roku również mają swoje uroki. Na przykład kitesurferzy mogą skorzystać z wiatrów tuż przed porą suchą w marcu.

Wielki Pałac i Wat Phra Keaw, Bangkok, Tajlandia

 

Wjazd i wiza do Tajlandii

Przepisy wizowe do Tajlandii zmieniają się co jakiś czas, dlatego radzimy przed wyjazdem sprawdzić stronę internetową MSZ - Polak za granicą. Jeśli nie planujecie pozostać w Tajlandii dłużej niż 45 dni jednorazowo, nie musicie się martwić o uzyskanie wizy przed wyjazdem, ponieważ po prostu otrzymacie stempel w paszporcie na lotnisku w Bangkoku i możecie pozostać w kraju przez ten okres.

 

Ważne dokumenty na wyjazd do Tajlandii

Najważniejszą rzeczą w każdej podróży, czy to z plecakiem, czy z walizką, są dokumenty osobiste i papiery, które zawsze należy mieć pod ręką. Przy wjeździe należy mieć paszport ważny przez co najmniej sześć miesięcy. Nie potrzebujecie żadnych innych dokumentów, aby wjechać do kraju. Warto mieć wszystkie ważne dokumenty, takie jak kopie paszportu, karta szczepień zeskanowane na dysku w chmurze. Dzięki temu, nawet jeśli, zgubilibyście swoje dokumenty, to będziecie mieć do nich dostęp.

 

Hotele i noclegi w Tajlandii

Hotele i kwatery w Tajlandii są niemalże na każdej ulicy i występują we wszystkich przedziałach cenowych. Czy to tani wspólny pokój (dorm) z innymi backpackerami, bungalow na plaży, hotel średniej klasy czy pięciogwiazdkowy hotel z basenem infinity. Na pewno nie trzeba spać na plaży! Chyba że będziecie mieli taką ochotę.

Phuket, Tajlandia.

W szczycie sezonu może być jednak trudno znaleźć tanie noclegi w dobrej lokalizacji w Tajlandii. Warto więc pamiętać o tym, żeby dokonać rezerwacji odpowiednio wcześniej. Można też zarezerwować noclegi za pomocą dostępnych i znanych aplikacji lub rezerwować bezpośrednio w hotelu. Porównujcie ceny, aby otrzymać najlepszą ofertę.

 

Ubezpieczenie na czas podróży

Po ustaleniu kluczowych dat wyjazdu oraz zarezerwowaniu lotów i noclegów czas na konkretne przygotowania do urlopu! Należy zacząć myśleć o ważnych kwestiach, takich jak ubezpieczenie. To czy i w jakim zakresie jesteście objęci ubezpieczeniem zdrowotnym, podczas pobytu w Tajlandii zależy od ubezpieczyciela, polisy, czasu trwania podróży i innych aspektów. Często jednak konieczne jest wykupienie dodatkowego podróżnego ubezpieczenia zdrowotnego. Rezerwując bilety lotnicze do Tajlandii na FRU.PL pamiętajcie o dodaniu FRU Medical do swojej podróży. 

 

Opieka medyczna na miejscu

Większość dużych miast i ośrodków turystycznych oferuje doskonałą opiekę medyczną. Na bardziej odległych obszarach wiejskich ryzyko jest jednak większe. Ponadto jest mniej szpitali, gabinetów lekarskich i aptek. Infekcje dróg oddechowych (często za sprawą klimatyzacji), biegunka i denga prawdopodobnie sprawią najwięcej problemów urlopowiczom w Tajlandii. Należy też uważać na wypadki drogowe. Wiele osób porusza się na skuterach, a ruch drogowy nie jest tak uporządkowany, jak w Europie. Uważajcie też na wychodzące na drogę zwierzęta, szczególnie po zmroku.

 

Apteczka pierwszej pomocy dla Tajlandii

O ile tabletki od bólu głowy i plastry są standardowym wyposażeniem, o tyle na wyjazd do Tajlandii zdecydowanie należy zaopatrzyć się w wystarczającą ilość środka odstraszającego komary, maść chłodzącą po ukąszeniach owadów oraz krem chłodzący przeciw oparzeniom słonecznym. Spray dezynfekujący jest również pomocny w leczeniu drobnych ran. Jeśli chcecie być bezpieczni, możecie również uzyskać receptę na leki na profilaktykę przeciwko malarii. Przed wyjazdem do Tajlandii należy zasięgnąć szczegółowej porady lekarza rodzinnego lub lekarza medycyny podróży na ten temat oraz na temat niezbędnych szczepień podróżnych.

 

Szczepienia przed wyjazdem do Tajlandii

O wszystkie szczepienia należy zadbać odpowiednio wcześniej przed wyjazdem. O tym, jakie szczepienia są potrzebne na wyjazd, dowiedzcie się w odpowiednim urzędzie lub po prostu zapytajcie u wybranego lekarza. Niemniej jednak zaleca się wykonanie następujących szczepień:

  • dur brzuszny,
  • WZW A,
  • WZW B,
  • wścieklizna (wybrane grupy osób),
  • japońskie zapalenie mózgu,
  • tężec.

 

Produkty pielęgnacyjne i kosmetyki, potrzebne podczas podróży do Tajlandii

Niektóre kosmetyki i środki pielęgnacyjne, jak np. krem przeciwsłoneczny, należy przywieźć w odpowiedniej ilości, gdyż w Tajlandii są one dość drogie. Inne produkty, takie jak szampon, żel pod prysznic, pasta do zębów, dezodorant i maszynki do golenia, są często zapewniane przez hotele lub można je tanio kupić w supermarketach w Tajlandii. Zawsze warto też zabierać ze sobą jakiś detergent lub płyn do prania ręcznego, aby móc samodzielnie wyprać brudne ubrania podczas podróży. Szczególnie jeśli planujecie dłuższy pobyt, a nie chcecie brać ze sobą dużych walizek.

 

Baht — tajska waluta

W Tajlandii obowiązuje waluta oznaczana jako THB, inaczej zwana bahtem tajskim. Wiadomo, że dokładna wartość waluty ciągle ulega zmianie, ale średnio można przyjąć, że 1 THB to ok. 0,12 PLN. W obiegu są monety 1 i 2 bahty oraz banknoty 10, 20, 50, 100, 500 i 1 000 bahtów. Na banknotach widnieje wizerunek króla Bhumibola Adulyadeja Ramy IX. Traktujcie z szacunkiem banknoty w Tajlandii, aby uniknąć obrażenia miejscowej ludności.
W Tajlandii ludzie nadal płacą dużo gotówką. Bankomaty w Tajlandii są oznaczone jako ATM (Automatic Teller Machine). Można je znaleźć w bankach oraz w pobliżu supermarketów, hoteli, centrów handlowych i stacji benzynowych. Hotele, duże supermarkety, domy towarowe i restauracje przyjmują karty kredytowe. Czeki podróżne nie są już prawie używane.

pływający rynek w Tajlandii

 

Walizka czy plecak

Ogólnie rzecz biorąc, podróżowanie po Azji Południowo-Wschodniej jest bardzo łatwe i wygodne, więc możecie wygodnie rozpocząć swoją podróż z walizką na kółkach. Dlatego przed zakupem plecaka zastanówcie się, czy rzeczywiście będziecie dużo chodzić po trudnym terenie, czy wystarczy Wam co jakiś czas przejść kilka metrów po utwardzonych drogach z dworca autobusowego do kolejnego pensjonatu. Oczywiście tak duży plecak symbolizuje wolność i przygodę. Jednak dla 99% backpackerów lepsza byłaby walizka z kółkami, bo zazwyczaj nie pokonują długich dystansów pieszo z całym bagażem.

 

Bagaż podręczny w samolocie

Oprócz głównego bagażu, który trzeba odprawić na lotnisku, można zabrać ze sobą na pokład samolotu także małą torbę. Najlepiej zabrać torbę płócienną lub niewyściełany plecak dzienny, który również zmieści się w dużym bagażu. W ten sposób można ograniczyć bagaż do jednej torby, jeśli podróżujemy pieszo. W taksówkach oraz podczas podróży autobusami i pociągami można zabrać mały bagaż z cennymi przedmiotami.

 

Odpowiednie ubrania na wyjazd do Tajlandii

Jeśli chodzi o ubrania, które powinniście spakować na wakacje w Tajlandii, mniej znaczy więcej. Za niewielkie pieniądze możecie wyprać swoje ubrania wszędzie, więc nie musicie pakować 15 kompletnych strojów. Kilka lekkich koszulek i topów, do tego szorty i lekkie klapki, z których można się szybko wyślizgnąć, to wszystko, czego potrzebujecie w Tajlandii w większość dni. Dużo skarpetek, fikuśne sukienki i dżinsy są raczej zbędne. Ponadto w bagażu zdecydowanie powinien znaleźć się sarong, czyli opaska. Możecie go po prostu zawiązać wokół siebie podczas wizyty w świątyni, ponieważ w większości miejsc świętych należy zakryć ramiona i kolana. Ewentualnie można zabrać ze sobą parę długich, cienkich spodni materiałowych. Wytrzymałe buty można założyć na przykład podczas lotu, aby zaoszczędzić miejsce w walizce lub plecaku. Nie zapomnijcie wziąć kremu przeciwsłonecznego! Oprócz wystarczającej ilości kremu kapelusz lub czapka i okulary przeciwsłoneczne pomogą chronić Was przed bezpośrednimi promieniami słońca, których nigdy nie należy lekceważyć w Tajlandii.

Taksówka tuk-tuk. Tajlandia

 

Wodoodporna torba ochronna na ważne dokumenty

Klimat subtropikalny w Tajlandii sprawia, że nieprzyzwyczajony do takiego klimatu człowiek obficie się poci, zwłaszcza w pierwszych dniach podróży. Dodatkowo mogą spotkać Was silne opady deszczu. Wodoodporna torba odpowiednia na paszport, ważne dokumenty, telefon komórkowy i mały aparat fotograficzny zdecydowanie ma sens. Alternatywnie można użyć zwykłych torebek do zamrażania, które kupicie w wielu sklepach i supermarketach. W Songkran, czyli obchodach tajskiego Nowego Roku mającego miejsce w kwietniu, w Tajlandii wszędzie sprzedawane są wodoodporne torby z powodu walk wodnych, które tradycyjnie mają miejsce tego dnia.

 

Język i komunikacja

Porozumiewanie się w języku angielskim nie stanowi zazwyczaj problemu w rejonach turystycznych. Na odległych, wiejskich terenach komunikacja może być jednak utrudniona. Tutaj pomocne jest nauczenie się przynajmniej kilku zdań po tajsku. Tajski jest językiem tonalnym. Istnieją tony niskie, średnie, wysokie, wznoszące się i opadające. Znaczenie jednej sylaby może więc mieć nawet pięć zupełnie różnych znaczeń ze względu na różną wymowę. Językiem urzędowym jest dialekt używany w Bangkoku lub centralnej Tajlandii.

 

Savoir Vivre w Tajlandii

  • Król i jego rodzina królewska są podziwiani przez Tajów – szybko przekonacie się, że zdjęcia króla są wszędzie. Tajowie traktują swojego króla jako symbol prawości, a nawet postać ojca. Więc nie żartujcie sobie z ich króla i jego rodziny, zwłaszcza po tym, jak Tajowie stracili ukochanego króla Bhumibola Adulyadeja w październiku 2016 roku.
  • Większość Tajów to buddyści, więc są pewne specjalne obyczaje, których musicie przestrzegać. Na przykład kobietom nie wolno dotykać żadnych mnichów buddyjskich, każdy powinien nosić się odpowiednio w miejscach publicznych i zdejmować buty przed wejściem do świątyń. Co ważniejsze, nie wolno dotykać cudzej głowy, ponieważ głowa jest uważana za miejsce spoczynku duszy i wzbudzające najwyższy szacunek. I odwrotnie, stopy są uważane za brudne i nie możesz skierować stóp na wizerunki Buddy.
  • Podczas spotkań z mieszkańcami Tajlandii, standardowym powitaniem jest wai – pełne szacunku pochylenie głowy z dłońmi złożonymi przed klatką piersiową. Nie podawajcie dłoni, chyba że druga osoba zainicjuje uścisk.
  • Tajowie zazwyczaj unikają strojów, które eksponują dużo skóry. Stroje kąpielowe są dobre na plażę, ale z dala od piasku załóżcie sarong lub spodnie, a także coś, co zakrywa ramiona, szczególnie jeśli odwiedzacie miejsca kultu religijnego. Opalanie topless lub nago nie jest mile widziane i może przyciągnąć niechcianą uwagę.