Skip to content
Aktualizacja: 05/10/2022

Podziel się na:

Jeśli chcecie podróżować w dzisiejszych czasach, możecie pojechać praktycznie wszędzie. Wszystko, czego potrzebujecie, to bilet lotniczy. Ale uwaga! Weekendowy lot do Londynu to nie to samo co długodystansowy lot do Nowej Zelandii. Aby dotrzeć do wymarzonego miejsca, być może trzeba będzie lecieć przez wiele godzin. W idealnym świecie każdy mógłby wygodnie podróżować w "klasie biznes”, jednak w niewielu przypadkach jest to możliwe. Jednakże wystarczy dobre przygotowanie, a podróż powinna szybko minąć. Jako specjaliście od podróży zebraliśmy dla Was 10 wskazówek, które sprawią, że lot będzie tak przyjemny, jak to tylko możliwe, a Wy opuście pokład samolotu w doskonałym nastroju.

 

1. Nawadnianie się

Jeśli zbliża się długi lot, Wasz organizm musi być dobrze nawodniony. Idealnie byłoby, gdybyście zaczęli nawilżać się 48 godzin przed podróżą. Dzięki temu rozcieńczycie krew i zapewnicie swojemu organizmowi wystarczającą ilość wody. Zadbajcie również o nawodnienie organizmu podczas lotu i wypijcie co najmniej pół litra wody co trzy godziny. Odpowiednie nawodnienie zmniejsza ryzyko wystąpienia zapalenia żył i innych zakrzepów. Zapobiegniecie też odwodnieniu oczu i skóry. Jeśli nie macie ochoty na picie wody, dobrą alternatywą jest zielona herbata. Piwo i wszystkie inne napoje alkoholowe, a także kofeina nie są zalecane, ponieważ sprzyjają odwodnieniu.

2. Lekkie posiłki

Lekkie jedzenie jest jedną z najłatwiejszych rzeczy do zrobienia, aby spędzić komfortowo lot. Wybierajcie sałatki, a także białe mięso. Bądźcie natomiast ostrożni z sosami i serami. Jeśli obawiacie się, że będziecie głodni na pokładzie, zjedzcie małą przekąskę przed wejściem do samolotu. Jeśli to możliwe, trzymajcie się zwyczajowych pór posiłków, aby odciążyć układ pokarmowy. Można też zabrać owoce w bagażu podręcznym. Dzięki temu zawsze macie przy sobie lekką przekąskę.
Pamiętajcie jednak, że gazy rozszerzają się na dużej wysokości. Dlatego najlepiej dla Waszego trawienia będzie, jeśli świadomie wybierzecie swoje posiłki przed i w trakcie lotu. W ten sposób zapewnicie sobie, ale także innym gościom, dobre samopoczucie. Odżywianie odgrywa także ważną rolę w krążeniu krwi. Pokarmy bogate w witaminę K sprzyjają zagęszczaniu krwi. I odwrotnie, pokarmy bogate w salicylany mają pozytywny wpływ na rozrzedzenie krwi. Dlatego preferujcie pomarańcze, rodzynki i żurawinę na przekąskę.

Zastanawiacie się jakie przekąski i napoje spakować na pokład samolotu? Nie wiecie, co będzie dobrym pomysłem, a co może tylko przysporzyć kłopotów? Nie musicie się już więcej głowić! Przeczytajcie ten artykuł, w którym dokładnie opisaliśmy wszystkie aspekty tego zagadnienia. Przekąski i picie na pokładzie samolotu — o czym musisz pamiętać?

3. Wygodne ubrania

Jeśli wychodzicie na zewnątrz w chłodne dni, ubieracie się ciepło, w upalne dni wybieracie lekkie ubrania. Ta sama zasada obowiązuje podczas lotu. Suche powietrze w samolocie jest na przemian ciepłe i zimne. Przestrzeń jest ograniczona, a ciało znajduje się na w różnorodnych warunkach z powodu ciśnienia atmosferycznego, które może również powodować puchnięcie żołądka. To wszystko są czynniki, które należy wziąć pod uwagę podczas podróży. Jeśli macie skłonność do problemów z krążeniem, zabierzcie ze sobą np. skarpetki lub pończochy uciskowe. Pamiętajcie, że te pomoce nie są przeznaczone tylko dla osób starszych: zaburzenia krążenia dotyczą wszystkich grup wiekowych.
Obcisłe spodnie i koszulki są niewygodne na dużych wysokościach. Zabierzcie ze sobą luźne ubrania. Idealna jest lekka, ale użyteczna kurtka, którą można założyć lub zdjąć w zależności od temperatury. Nie ma nic bardziej irytującego niż sięganie tam i z powrotem do bagaży. Warto także też założyć kurtkę z kapturem. Pomaga chronić przed przeciągami, chroni przed hałasem i pozwala odizolować się od pozostałych pasażerów. W ten sposób jesteście zanurzeni w miękkim i wygodnym kokonie, w którym możecie znaleźć chwilę spokoju.

4. Komfort siedzenia

Dobrej jakości poduszka wspierająca szyję jest jedną z najważniejszych rzeczy dla komfortowego lotu. Istnieją różne rodzaje poduszek wspierających, które zapobiegają sztywnieniu szyi. Niektóre są nadmuchiwane, inne wykonane z pianki. Wybierzcie taki model, który dobrze przylega do szyi, a także wspiera atlas (pierwszy kręg szyjny). Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wystąpienia sztywnego karku czy migreny. Kolejnym wyzwaniem jest zimny przeciąg w kabinie samolotu. Pomóc może ciepły, puszysty szalik. Szalik może służyć również jako podparcie dla szyi. Wasza szyja będzie Wam wdzięczna!

W którym miejscu samolotu najlepiej siedzieć? Czy ma to znaczenie, czy nie warto dopłacać za konkretne miejsca? Sprawdźcie nasz poradnik i podejmiecie decyzję co do swojego miejsca na podróż, czytając artykuł — W którym miejscu samolotu najlepiej siedzieć?

5. Chwila ruchu

Regularne wstawanie jest ważnym środkiem wspomagającym krążenie krwi, a tym samym zmniejszającym ryzyko zakrzepicy i zapalenia żył. Polepsza się też samopoczucie, jeśli się ruszamy. Jeśli będziecie często zmieniać pozycję, poczujecie się dużo lepiej. Prostujcie nogi przez kilka minut co trzy do czterech godzin i wykonujcie ćwiczenia rozciągające. Dzięki temu uzyskacie uczucie lekkości w kończynach dolnych.

 

 

6. Własny komfort podróży

Atmosfera w kabinie samolotu może szybko stać się nieprzyjemna z powodu drobiazgów. Dlatego dobrym pomysłem jest zwiększenie własnego komfortu dzięki kilku sztuczkom.

  • Zapobieganie suchości oczu. Pamiętajcie o nawilżaniu oczu, na przykład odpowiednim preparatem, takim jak krople do oczu. Może to brzmi jak drobiazg, ale jeśli macie wrażliwe oczy, zapobieganie ich wysychaniu to wielka zaleta. Dzięki temu na pokładzie można wygodnie obejrzeć film lub poczytać dobrą książkę, aby umilić sobie czas.
  • Uspokójcie się dzięki przyjemnym zapachom. Zabierzcie ze sobą w podróż małą buteleczkę olejku eterycznego lub gotową mieszankę antystresową. Nałóżcie olejek na watę lub nadgarstek. Zapach zapewnia relaks i maskuje nieprzyjemne zapachy w samolocie, na przykład po jedzeniu.
  • Zabierzcie ze sobą maskę do spania. Gdy chcecie spać, ale sąsiad włącza światło do czytania, maska do spania jest na wagę złota. Linie lotnicze zapewniają pasażerom maski, ale często są one słabej jakości i nie spełniają dobrze swojej roli.
  • Zapewnijcie sobie ciszę i spokój: używając zatyczek do uszu lub innych środków wygłuszających. Hałas jest największym czynnikiem zakłócającym pracę wielu osób podczas długiego lotu. Szum silników, turbulencje dzieci, płacz niemowlaków, głośne chrapanie i wiele innych źródeł hałasu sprawiają, że atmosfera jest niespokojna. Odizolujcie się od otoczenia i włączcie np. kojącą muzykę lub ulubioną książkę. Stwórzcie swoją własną, osobistą strefę komfortu.
  • Zachowajcie uczucie świeżości. Dobra higiena jamy ustnej to prawdziwe źródło dobrego samopoczucia. Zestaw z małą szczoteczką i pastą do zębów, którą można używać po posiłkach lub rano, jest elementem każdej dłuższej podróży — nawet samolotem.

Sprawdźcie, co jeszcze warto dorzucić do swojego bagażu podręcznego, żeby podróżować jak specjalista do spraw podróży. Najlepsze triki przedstawiliśmy w artykule: Najlepsze triki na pakowanie bagażu podręcznego.

7. Odpowiedni fotel w samolocie

Zwróćcie uwagę na specyfikacje linii lotniczych dotyczące wielkości siedzeń i miejsca na nogi. Nawet w tej samej klasie ekonomicznej przestrzeń między fotelami może się różnić w zależności od lokalizacji w samolocie. By sprawdzić optymalne dla Was warunki siedzenia, wystarczy wpisać nazwę linii lotniczej, numer lotu, miejsce docelowe i datę podróży. Może się zdarzyć, że wskazanych zostanie kilka typów samolotów, ponieważ linia lotnicza nie jest jeszcze w 100% pewna, który z nich zostanie wykorzystany podczas Waszej długiej podróży. W przeglądzie znajdziecie wymiary foteli, dostępną przestrzeń oraz ewentualne ograniczenia dotyczące rozstawu siedzeń lub rozrywki pokładowej.

Miejsce przy oknie czy przy przejściu? Każdy z wyborów niesie ze sobą własne korzyści. Siedzenie przy oknie daje dobry widok i można lepiej oprzeć głowę, jeśli nie ma się zagłówka. Miejsce przy przejściu jest wygodne, jeśli chcecie regularnie wstawać, ale ma tę wadę, że budzicie się za każdym razem, gdy Wasz współpasażer idzie do toalety.

8. Czas lotu

Stres jest częstym czynnikiem podczas podróży samolotem. Zaczyna się od korka na drodze, trwa przy poszukiwaniu miejsca parkingowego, i trwa aż do przejścia przez odprawę i kontrolę bezpieczeństwa. Jeśli nie chcecie długo czekać w niewygodnych fotelach na lotnisku, po prostu poproście o pobyt w jednym z dostępnych saloników. Wielu zakłada, że są one zarezerwowane dla pasażerów "klasy biznes", ale niekoniecznie tak jest. Za określoną opłatą można uzyskać dostęp do takich saloników, w których panuje cisza i spokój, a miejsca siedzące są często znacznie wygodniejsze. Napoje i lekkie posiłki są wliczone w cenę w wielu miejscach, więc spędzenie dwóch do trzech godzin w salonie nie musi kosztować więcej niż kanapka i napój w jednej z restauracji w twoim terminalu.

9. Start i lądowanie

Jeśli cierpicie przy zmianach ciśnienia i boli Was ucho, prosta rada może być bardzo skuteczna. Żucie gumy lub ssanie cukierka z pewnością przyniesie ulgę. Jest to bardzo skuteczny sposób, który pozwala uniknąć tego problemu. Jeśli nie lubicie żucia, poruszajcie szczęką, symulując ziewanie w regularnych odstępach czasu.

10. Dobrze przygotowany bagaż

Nikt nie lubi, gdy przedmioty osobiste są konfiskowane i wyrzucane podczas kontroli bezpieczeństwa. Aby tego uniknąć, należy zapoznać się z wymaganiami linii lotniczych. Wystarczy dostosować się do wytycznych, a unikniemy zbędnych kłopotów. Uważajcie na to, co przewozicie, zwłaszcza na płyny i przedmioty niebezpieczne lub łatwopalne. Zwróćcie uwagę na szczegółowe przepisy lotniska wylotu i powrotu. Na przykład lotnisko w Zurychu zakazuje przewożenia w luku bagażowym baterii litowych (np. powerbank). Baterie te należy przewozić w bagażu podręcznym, nawet jeśli linia lotnicza zezwala na ich przewóz w luku bagażowym.

Jeśli macie wątpliwości co do tego, co powinno znaleźć się w bagażu, to przeczytajcie nasz poprzedni artykuł, w którym dokładnie omawialiśmy to zagadnienie. Znajdziecie go, klikając w  link: Co musisz zabrać na tanie loty z ograniczonym bagażem?