W dobie telewizji i Internetu, gdzie jesteśmy masowo zasypywani informacjami oraz przez pęd życia codziennego, człowiek potrzebuje odpoczynku, zatrzymania się na chwilę i cieszenia się życiem. Jednym z najlepszych sposobów na wyciszenie i przebywanie z naturą są wakacje spędzone na campingu wśród lasów i pól.
Gdy już zdecydujecie się na spędzenie wolnego na łonie natury, przychodzi myśl co zabrać ze sobą i jak się przygotować na taki wyjazd, aby nie okazał się kompletną porażką. Aby ułatwić Wam proces planowania przygotowaliśmy listę punktów, które warto ustalić przed wyjazdem. (Czy macie swoje sprawdzone rady na wakacje campingowe?)
Wakacje na campingu
1. Zdecydujcie, gdzie planujecie biwakować
Na samym początku zdecydujcie, gdzie chcecie jechać na wakacje. Miejsc do wyboru jest dużo. Zarówno w górach, nad morzem, na mazurach, za granicą, jak i kilka kilometrów od miasta będzie świetnym pomysłem na spędzenie trochę wolnego czasu z dziką przyrodą. Jeśli już wiemy, jaki kierunek obieramy, najlepiej zarezerwować sobie miejsce campingowe na polu namiotowym, aby nie wprowadzać nerwowej atmosfery spowodowanej brakiem miejsca do biwakowania. W sezonie letnim dużo turystów korzysta z takiego rodzaju odpoczynku.
Więcej ciekawych informacji dotyczących najlepszych miejsc na camping w Europie znajdziecie w naszym artykule - Camping wiosną.
2. Zdecydujcie, z kim chcecie biwakować
W zależności od tego czy planujecie wyjazd z rodziną i przyjaciółmi lub samotny wyjazd jak najdalej od miasta, będziecie musieli inaczej zaplanować pobyt. Jak przygotować się na biwakowe wakacje?
Jeśli wybieracie wycieczkę ze znajomymi, musicie pomyśleć o atrakcjach odpowiednich dla każdego z osób biorących udział w campingu. Możecie wcześniej zaplanować, co będziecie robić każdego dnia. Nawet jeśli chcecie spędzić czas sam na sam z naturą, warto przygotować listę rzeczy, które chcecie zrobić. Wycieczkę można zacząć od zwiedzania pobliskich atrakcji turystycznych i większych miast, czy wycieczki rowerowej, a skończyć na ognisku i śpiewaniu piosenek do białego rana. Możliwości na spędzenie wakacji campingowych jest wiele.
3. Pole namiotowe
Każde pole namiotowe jest inne i niepowtarzalne. Niektóre z nich mają wiele udogodnień, podczas gdy inne mogą mieć bardziej surowe warunki noclegowe. Kilka pytań, które warto zadać z wyprzedzeniem: Czy będzie dostęp do wody pitnej? Czy będą dostępne łazienki z prysznicami? Miejsce, gdzie będzie można umyć naczynia? Czy na miejscu jest możliwość kupienia drewna opałowego? Czy obowiązują ograniczenia przeciwpożarowe?
W większości przypadków informacje te można znaleźć na stronie internetowej pola campingowego. Jeśli nie, zadzwońcie do biura campingu i porozmawiajcie jednym z gospodarzy o tym, czego można się spodziewać.
4. Przemyślane pakowanie
Wyjazdy na camping wymagają zabrania ze sobą dużej ilości sprzętu i akcesoriów. Najlepiej przygotować się na to, że musimy być samowystarczalni w tych dniach. Będzie potrzebny sprzęt do gotowania, odpoczynku, schronienia się i różnych innych czynności. Trzeba jednak spakować się tak, aby ograniczyć ryzyko wzięcia rzeczy zupełnie zbędnych na polu namiotowym. Należy pamiętać, że im lepiej przemyślane i zorganizowane pakowanie, tym mniej niepotrzebnego stresu na wakacjach campingowych.
5. Prognoza pogody
Przed wyjazdem konieczne jest sprawdzenie prognozy pogody i spakowanie się odpowiednio do warunków atmosferycznych, jakie prawdopodobnie będą panować na wyjeździe. Pamiętajcie, że pogoda jest zmienna i lepiej przygotować się na to, że pogoda będzie mniej sprzyjająca, niż zapowiadają meteorolodzy.
6. Obozowisko
Jeżeli zdecydowaliście o miejscu, gdzie pojedziecie na wakacje, zostaje pytanie co zabrać na campingową przygodę.
- W przypadku, gdy wybieracie nocleg w namiocie, musicie kupić lub pożyczyć odpowiedni namiot. Najlepiej, żeby był większy, niż wydaje wam się potrzebny, ponieważ oprócz Was będą tam również wasze rzeczy, które będziecie chcieli schować. Jeśli nigdy nie składaliście namiotu, warto poćwiczyć rozkładanie i składanie go. Może to być przydatne, zwłaszcza gdy pożyczacie namiot – zweryfikujecie od razu, czy posiada on wszystkie części i nie jest uszkodzony.
- Po przyjeździe na miejsce najlepiej rozbić obóz od razu. Wybierzcie miejsce, które jest w miarę płaskie i nie znajduje się pod drzewem (w czasie burzy może to być bardzo niebezpieczne). Przed rozłożeniem namiotu należy zebrać z tego miejsca większe kamienie i szyszki, zwłaszcza gdy nie zabraliście ze sobą karimaty lub materaca dmuchanego. Dla większego komfortu, izolacji termicznej i ograniczenia bólu kręgosłupa lepiej wziąć ze sobą karimatę, matę samopoziomującą lub materac dmuchany. Musicie zdecydować, która opcja będzie dla Was najlepsza.
- Kolejnym obowiązkowym akcesorium, bez którego nie obejdą się wakacje campingowe, jest śpiwór. Musi on być odpowiednio dostosowany do pogody. Lepiej kupić cieplejszy śpiwór, gdyż noce potrafią być chłodne nawet latem. Dla większej wygody podczas snu można przygotować poduszkę lub zrobić ją z grubszej bluzy.
- Ważnym elementem przygotowania obozowiska jest oświetlenie. Koniecznie zabierzcie ze sobą latarki i czołówki, aby po zmroku można było spokojnie poruszać się po ciemnym terenie. Sprawdźcie, czy w waszym namiocie można powiesić lampę do oświetlenia go. Przy pakowaniu wrzućcie do torby kilka dodatkowych baterii lub akumulatorów wielokrotnego użycia, żeby nie zabrakło światła na biwaku.
- Podczas wakacji campingowych będziecie tęsknić za podstawowymi meblami. Posiadanie krzesła i stołu, miejsca, na którym będzie można odstawić herbatę i przygotować posiłki zdecydowanie ułatwi życie na łonie natury. To świetny sposób, aby sprawić, że osoby biwakujące poczują się trochę bardziej, jak w domu.
- Opcjonalnie warto zabrać ze sobą plandekę lub matę przeciwdeszczową, gdy prognoza pogody przewiduje opady deszczu. Warto zabrać żagiel lub parasol przeciwsłoneczny, gdy w słoneczne dni pobliżu nie będzie żadnego zacienionego miejsca.
- Podczas pakowania warto pamiętać, że na biwaku przyda się podstawowy zestaw narzędziowy. Młotek do wbicia gwoździ namiarowych, zestaw naprawczy do namiotu czy materaca, piła lub siekiera do przygotowana drzewna opałowego - takie przedmioty na pewno ułatwią życie na biwaku i zapobiegną nieprzyjemnym sytuacjom podczas campingu.
- Zabierzcie ładowarki do telefonów, powerbanki, ładowarki akumulatorowe i różnego rodzaju przedłużacze i przewody, które będą potrzebne do życia na polu namiotowym.
7. Jedzenie na campingu
- Jedzenie na campingu pod gołym niebem smakuje zupełnie inaczej. Trzeba się dobrze postarać, żeby z podstawowych produktów, które zabraliśmy ze sobą powstały dania, które co prawda odbiegają wyglądem od tych podawanych w restauracji, ale smakują o niebo lepiej. Co warto przygotować na wakacje campingowe, aby dobrze i smacznie jeść podczas wyjazdu? Najważniejsze jest dobre zaplanowanie dań, które będziecie przygotowywać podczas campingu.
- Trzeba zaplanować minimum trzy dania i szybkie przekąski, gdy zgłodniejemy. Najlepiej dobrze przemyśleć listę zakupów, aby zabrać ze sobą tylko te produkty, które na pewno wykorzystamy. Najgorsze jest marnowanie jedzenia podczas campingu. Starajcie się nie pakować zbyt wielu łatwo psujących się produktów spożywczych, takich jak ser, kurczak i mleko. Zasadniczo, należy unikać produktów mlecznych i mięsa, ponieważ mogą wywołać chorobę, jeśli zjemy je nieświeże. Trzeba pamiętać o zabraniu dużej ilości wody.
- Kolejną kwestią jest, czym będziemy przygotować i spożywać posiłki. Kuchenka turystyczna (i zapasowe butle gazowe) jest świetną opcją do gotowania podczas campingu, bo zajmuje mało miejsca i jest bardzo mobilna. Garnki, patelnia pozwolą nam na przygotowanie każdego ciepłego obiadu. Oprócz zastawy stołowej takiej jak talerze, kubki i sztućce na pewno przyda się ostry nóż, deska do krojenia i przybory kuchenne. Sprzątanie i zmywanie podczas campingu jest dość kłopotliwe. Dobrze mieć ze sobą płyn do mycia naczyń i worki na śmieci (na campingu najlepiej sprawdzą się ten biodegradowalne).
8. W co się ubierać na campingu?
Na campingu musimy czuć się swobodnie i komfortowo. Szykując się do wyjazdu na łono natury, pamiętajcie, żeby przygotować się na każdą pogodę.
Trzeba zapakować do torby rzeczy, które będziecie mogli warstwowo na siebie nałożyć. Ubieranie się na tzw. cebulkę jest bardzo dobre na biwaku, gdyż jak zrobi się ciepło, można zdjąć kilka warstw. Pamiętajcie, że nawet latem noce w Polsce są chłodne, więc warto zabrać ze sobą ciepłe ubrania, tj. kurtkę, czapkę, szalik. Wygodne sportowe ubrania idealnie się sprawdza na campingu z racji, że wiele godzin spędza się na świeżym powietrzu podczas aktywności fizycznej. Jak już macie zapakowane wygodną odzież, to jeszcze znajdźcie miejsce w torbie na wygodne buty. Czy to będą adidasy, czy buty trekkingowe, to wszystko zależy, czy wybieracie się na bardziej intensywne wypady w góry, czy odpoczynek nad jeziorem z książką w ręku i sami musicie zdecydować jakie obuwie jest odpowiednie. Szkoda, żeby ubranie ograniczało Was podczas spędzania wolnego czasu.
9. Kosmetyki i leki
- Jeśli zastanawiacie się co wziąć ze sobą na wakacje na polu namiotowym, to przede wszystkim ważne jest, aby pamiętać o zabraniu leków pierwszej potrzeby, czyli takich jak tabletki na chorobę lokomocyjną, przeciwbólowe, na dolegliwości trawienne, tabletki na alergię, wapno.
- Nie zapomnijcie także o lekach, które zażywacie na co dzień.
- Wszystkie rodzaje plastrów (opatrunkowe i bez opatrunku) oraz środki do odkażenia ran mogą się okazać bardzo potrzebne w razie nieprzewidzianych wypadków.
- Przez długie przebywanie na świeżym powietrzu w bezchmurny dzień bardzo łatwo dostać oparzenia słonecznego. Dobrze zabrać ze sobą krem z wysokim filtrem SPF, aby uniknąć nieprzyjemnego pieczenia skóry po powrocie z urlopu. Warto zabrać również krem na oparzenia, jeśli już u Was wystąpią.
- Kolejną ważną rzeczą do zabrania na wakacyjny wypad w plener jest środek odstraszający komary. Te owady mogą popsuć nawet najbardziej spokojny dzień i są prawdziwą zmorą turystów, którzy na co dzień nie przebywają dużo wśród fauny i flory.
- Na liście rzeczy do spakowania nie może zabraknąć kosmetyków i rzeczy higienicznych. Zabierzcie ze sobą kosmetyki, których używacie na co dzień, aby uniknąć niepotrzebnych i nieprzewidzianych alergii. Papier toaletowy, szybkoschnące ręczniki, szczoteczka i pasta do zębów są rzeczami pierwszej potrzeby na polu campingowym i nie możecie o nich zapomnieć w trakcie pakowania.
Jeśli już wszystkie rzeczy są spakowane na wyjazd, to pozostaje tylko cieszyć się myślą o obcowaniu z naturą i odpoczynku od codziennego stresu w czasie wakacji!