Skip to content
Aktualizacja: 25/01/2023

Podziel się na:

Udany urlop zimowy to coś więcej niż tylko przypięcie nart i wyruszenie na stok. Aby móc w pełni cieszyć się zimowym wypoczynkiem, warto wcześniej wiedzieć kilka rzeczy. Zebraliśmy kilka wskazówek, które sprawią, że Wasza zimowa wyprawa będzie niezapomnianym przeżyciem.

Podstawowe pytanie — dokąd wyjechać na urlop?

Jedni kochają przytulne tyrolskie Alpy, inni szukają zimowych rozrywek dla całej rodziny. To, które miejsce na wakacje jest najlepsze, zależy od preferencji podróżującego. W końcu odpowiedni region jest tym, co wpłynie na zadowolenie z zimowego wyjazdu. Jak dużo śniegu oferuje? Jak bardzo urozmaicona jest oferta i impreza? Ile wysiłku wymaga dotarcie tam i z powrotem? Jakie wrażenie robi zimowa panorama? I na koniec: Ile sportów zimowych chcą uprawiać podróżnicy? Osoby, które zawczasu sprecyzują te pytania, mają gwarancję, że znajdą najlepszy kierunek i będą mogły idealnie zaplanować swój wakacyjny wyjazd.

Osoby lubiące romantyczny urlop zimowy powinny wybrać ekskluzywny obiekt z zapleczem wellness lub rustykalną chatę górską. Jeśli na wyjazd na narty wybiera się cała rodzina, ważne jest, aby dzieci dobrze się bawiły. Tutaj najlepszym wyborem może być zarządzany teren narciarski ze szkółkami narciarskimi i trasami saneczkowymi. Dla doświadczonych snowboardzistów i narciarzy idealne są rozległe tereny narciarskie z nieprzygotowanymi odcinkami tras. Miłośnicy przyrody i smakosze rezerwują hotele z doskonałymi restauracjami w malowniczych okolicach. Dobrym wyborem dla nich są również trasy do narciarstwa biegowego lub oferty rakiet śnieżnych w ośrodku. Pomiędzy ośrodkami istnieją duże różnice pod względem trudności. Jeśli podróżujecie z rodziną, upewnijcie się, że ośrodek ma coś dla każdego. Jeśli szukacie więcej sportowych wyzwań, wybierzcie ośrodek z większą ilością możliwości jazdy poza trasami. Sprawdźcie wcześniej, czy są kursy narciarskie dostosowane do waszego poziomu i czy jest wystarczająco dużo tras, które są do pokonania dla mniej doświadczonych narciarzy.

Sprawdźcie naszą listę najlepszych kurortów narciarskich w Europie, by wybrać idealny kierunek Waszej zimowej podróży: Jakie są najlepsze kurorty narciarskie w Europie?

Zimowe atrakcje

Zadbajcie o kondycje na zimowy urlop

Jeśli wybieracie się na urlop narciarski, powinniście zacząć dbać o kondycję. Długie dni na stoku stanowią wyzwanie dla układu krążenia i mięśni. Przejście prosto z biurka na stok nie jest dobrym pomysłem, ponieważ skutkiem tego jest większe ryzyko upadku i urazów. Przygotowanie fizyczne jest więc tak samo ważne w jeździe na nartach czy snowboardzie jak odpowiedni sprzęt, który pozwoli uniknąć kontuzji i przeciążeń. A jeśli macie dobry poziom sprawności fizycznej, będziecie czerpać więcej przyjemności z jazdy na nartach. Trening siłowy i kondycyjny to element doskonałego przygotowania do wakacji. Istnieją również specjalne ćwiczenia na narty lub snowboard, które przygotowują do wykonywania typowych ruchów. Miłośnicy sportów zimowych trenują swoją wytrzymałość za pomocą joggingu, nordic walking, jazdy na rolkach, pływania czy kolarstwa górskiego. Do ćwiczenia mięśni nadają się ćwiczenia własnego ciała lub sprzęt na siłowni. Jeśli całą rodziną wybieracie się na śnieg, to w zabawny sposób zaangażujcie dzieci w sportowe ćwiczenia.

Wybierzcie ubezpieczenie podróżne

Przed wyjazdem na narty upewnijcie się, że jesteście ubezpieczeni na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak choroba czy zagubienie bagażu. Bardzo wskazane jest również wykupienie ubezpieczenia od uprawiania sportów zimowych. Na stoku wszystko może się zdarzyć, dlatego ważne jest, aby szybko uzyskać pomoc medyczną i nie mieć potem przykrych niespodzianek w postaci kosztów leczenia. Zapewni Wam to więcej spokoju i oczywiście ogromne ułatwienie w razie nieprzewidzianej sytuacji. Pamiętajcie o dodaniu FRU Medical do swoich rezerwacji. 

Ubezpieczenie podróżne

Zaplanujcie odpowiedni zapas czasu

Zaplanujcie dodatkowe godziny lub nawet dni na wypadek, gdyby sprawy nie potoczyły się zgodnie z planem. Jeśli trzymacie się napiętego harmonogramu, nieoczekiwany wypadek drogowy, zamknięcia lub zła pogoda mogą pokrzyżować Wasze plany. Ponadto, jeśli nieoczekiwane opóźnienia uniemożliwiają przybycie na czas, nieodebrane rezerwacje hotelowe mogą Was kosztować. Jednak rezerwacja, którą można anulować, umożliwia zmianę planów w razie potrzeby i zatrzymanie się w innym, bliższym miejscu. Elastyczność pozwoli Wam na spokojniejszy urlop.

Napiszcie listę rzeczy do spakowania przed podróżą

Zazwyczaj na zimowe wakacje podróżni potrzebują więcej bagażu niż w lecie. Spisanie listy potrzebnych rzeczy zawczasu pozwoli na znalezienie brakujących elementów. Jeśli macie własne narty, buty i kask, doprowadźcie je wcześniej do porządku. Apteczka z materiałami opatrunkowymi i najważniejszymi lekami na drogę jest również bardzo istotna. Nie zapomnijcie o elektronice takiej jak aparaty, telefony, akcesoria i kablach do ładowania.

Jeśli obawiacie się, że Wasz bagaż może okazać się zbyt duży, to może warto zdecydować się na wysłanie go kurierem? Przygotowaliśmy obszerny poradnik na ten temat, więc przekonajcie się, jaka decyzja będzie się najbardziej opłacać: Wysyłka bagażu kurierem — jak zaoszczędzić na bagażu

Bagaż na zimowy wyjazd

Spakujcie idealny bagaż na podróż

Zanim zaczniecie się martwić o to, co spakować, pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest znalezienie odpowiedniej torby podróżnej. Powinna być jak najbardziej uniwersalna, mieć wystarczająco dużo miejsca na wszystkie rzeczy i być wygodna w noszeniu. Wybierając odpowiednią torbę, należy wziąć pod uwagę długość podróży, cel podróży, środek transportu i planowane aktywności w miejscu docelowym. Gdziekolwiek jedziecie, wybierzcie wszechstronny i lekki bagaż, który oferuje wystarczająco dużo miejsca i jest objęty długim okresem gwarancji. Nie ma nic gorszego niż podróżowanie z bagażem, który ma uszkodzone kółko, uchwyt lub zamek błyskawiczny. Produkt z długoterminową gwarancją jest też zazwyczaj tak solidnie zbudowany, że bez problemu przetrwa okres gwarancyjny:

 • Bagaż z kółkami: Bagaż z kółkami to naprawdę świetne rozwiązanie. Dzięki kółkom nie trzeba nosić całego bagażu na plecach lub ramionach, co jest wielką zaletą zwłaszcza podczas podróży po miastach i regionach z utwardzonymi ulicami i chodnikami.
 • Bagaż z 4 kółkami: Im więcej spakujecie do toreb, tym większy może być ciężar — zwłaszcza jeśli będziecie iść na długie dystanse. Bagaż z 4 kółkami zapewnia mniejsze obciążenie nadgarstka, ponieważ można go bez wysiłku toczyć obok siebie.
 • Torby podróżne: Torby podróżne to proste, lekkie i niezwykle trwałe rozwiązanie na krótkie wyjazdy. Możecie je przewiesić przez ramię lub dodać kilka kółek i wyruszać w drogę.
 • Plecaki z kółkami: Jeśli podróżujecie przez różne rodzaje terenu lub poruszacie się między lotniskami, taksówkami torba, której możecie używać jako plecaka, ale także ciągnąć za sobą, może być bardzo przydatna.
 • Plecak podróżny: Jeśli jesteście pewni, że nie potrzebujecie kółek, możecie zaoszczędzić na dźwiganiu dzięki plecakowi podróżnemu. Dodatkowo plecak jest niezwykle uniwersalny, a ręce zawsze są wolne.
 • Bagaż podręczny: W miarę możliwości w podróż samolotem należy zabierać tylko bagaż podręczny. Dzięki temu oszczędzacie czas na lotnisku i macie gwarancję, że Wasz bagaż się nie zgubi, macie zawsze pod ręką wszystko, czego potrzebujecie, nie musicie czekać przy odbiorze bagażu-lista korzyści jest nieskończona.


Co warto ze sobą zabrać?

Aby cieszyć się wakacjami w pełni, potrzebujecie dobrej listy rzeczy do spakowania na zimowy wyjazd. Sprawdźcie, co warto ze sobą zabrać:

 • Kremy nawilżające
  Zimowa lista rzeczy do spakowania na wyjazd musi zawierać kremy nawilżające, zwłaszcza jeśli będziecie spędzać długie godziny na świeżym powietrzu, a Wasza skóra będzie narażona na niesprzyjające czynniki zewnętrzne. Przygoda w zimie jest wspaniała, dopóki nie skończycie ze spierzchniętymi ustami i spieczoną skórą! Tak więc jedną z głównych wskazówek dotyczących pakowania na zimowe podróże jest noszenie ze sobą więcej niż jednego kremu nawilżającego i kremów do rąk, aby czuć się komfortowo.
 • Ogrzewacze do rąk
  Ogrzewacze do rąk są idealne, aby natychmiast zapewnić ciepło i ochronę przed ujemnymi temperaturami. Trzymanie okładów grzewczych do użytku awaryjnego to jedna z najpopularniejszych wskazówek dotyczących zimowych podróży. Mogą zdziałać cuda, gdy jesteście zmuszeni przebywać na zewnątrz przez długi czas w bardzo niskich temperaturach.
 • Termos
  Jedną z najlepszych wskazówek dotyczących pakowania na zimowe podróże jest noszenie termosu. Można go używać do przechowywania gorących napojów, aby zachować nawodnienie podczas podróży. Co więcej, można go również napełnić gorącą wodą i wykorzystać do ogrzania się w sytuacjach awaryjnych. Zawsze wybierajcie sprawdzoną butelkę, która ma ergonomiczny kształt i niewielkie rozmiary.
 • Ubrania termiczne
  W trudnych warunkach zimowych, gdy temperatura spada poniżej 0℃, warto mieć ze sobą komplet bielizny termicznej. Wykorzystajcie ciepło własnego ciała jako izolację przed zimowym chłodem. Zdecydujcie się na wełniane ubrania, jeśli zmierzacie do miejsca, w którym temperatury mogą spaść poniżej zera, ponieważ te sprawdzają się najlepiej. Należy jednak pamiętać, że ocieplacze niezwykle skutecznie zatrzymują ciepło, więc jeśli nałożysz na siebie zbyt dużo warstw, możesz narazić się na ryzyko przegrzania.
 • Latarka
  Zimą dni są krótkie, a noce długie, więc bardzo szybko robi się ciemno. Zazwyczaj zimą, w dobry dzień, można doświadczyć tylko 9 godzin światła słonecznego. Chociaż większość miast jest wyposażona w latarnie uliczne, czasami mogą one być niewystarczające do nawigacji. Jest to szczególnie ważne, jeśli jesteście na otwartej przestrzeni lub podróżujecie do miejsca o bardziej swojskim charakterze. Latarka jest zatem niezbędna, zwłaszcza gdy jesteście w górach lub wędrujecie po lasach! Możesz pomyśleć, że możesz po prostu używać telefonu jako źródła światła, ale zimą telefon bardzo szybko się wyczerpuje, więc na pewno przyda się latarka, która będzie bardziej praktyczna w tych okolicznościach.
 • Nawilżacze powietrza
  Zimą powietrze może być bardzo suche, co może prowadzić do podrażnień oczu oraz swędzenia i łuszczenia się skóry. Co ważniejsze, suche powietrze może powodować dolegliwości układu oddechowego, takie jak grypa i inne infekcje! Dlatego możecie potrzebować poręcznego przenośnego nawilżacza. Jest to prawdopodobnie najmniej oczekiwana pozycja na liście, ale niezwykle ważna!

Wiele rzeczy do zabrania? Nic dziwnego! Wakacje zimą wymagają dobrego przygotowania. Sprawdźcie najlepsze triki na spakowanie bagażu podręcznego, żeby pakowanie poszło jak z płatka! Najlepsze triki na pakowanie bagażu podręcznego.