Skip to content

Sprawdziły się przewidywania z minionego roku, zjawisko „revenge travel”, czyli „podróż z zemsty” stało się rzeczywistością. Każdy z nas chce wyjeżdżać jak najczęściej i odwiedzać jak najwięcej miejsc, aby nadrobić utracone chwile i doznania podróżnicze w 2020 roku.

Choć „podróż zemsty” może nie kojarzyć nam się pozytywnie, w panującym trendzie zemsta interpretowana jest jako odwet na pandemii i wirusie, oraz powrót do swobodnego podróżowania, odkrywania i poznawania nowych zakątków i kultur oraz ponownego odwiedzania ulubionych miejsc.

Obecnie większość pandemicznych ograniczeń została zniesiona, wyjazdy wydają się znacznie bardziej dostępne i łatwiejsze do zorganizowania. Jednak podróżnych uderzają wysokie ceny, modyfikowane, odwoływane loty oraz chaos panujący na lotniskach.

Biorąc to pod uwagę, budżet jest trudniejszy do oszacowania, a zaplanowanie city break’a czy wakacji to nowe wyzwanie. Przychodzimy zatem z pomocą i pomożemy Wam znów podróżować bez zmartwień, oto wszystko, co trzeba wiedzieć!

 

Jak realistycznie przygotować budżet na podróże w 2022 roku: 5 najważniejszych wskazówek

 

1. Wydatki przed podróżą 

Przed wyjazdem na wakacje w pierwszej kolejności należy zaplanować bohatera artykułu, czyli budżet i uwzględnić najważniejsze wydatki. Na przykład ubezpieczenie podróżne, paszport (jeśli kierunek podróży tego wymaga i nie posiadacie aktualnego), potencjalna wiza, waluta, tutaj warto rozważyć wirtualne sposoby wymiany walut, jak Revolut, ewentualne szczepionki, jeśli mówimy o egzotycznych wakacjach. Oczywiście bilety lotnicze i hotele, ale o tym akapit dalej.  

Planowanie wakacyjnego budżetu (3)

Mając zaplanowane i załatwione priorytetowe sprawy, można robić zakupy na wyjazd: nowy kostium kąpielowy, powerbank, selfie stick, kremy do opalania i inne przedmioty — nawet jeśli te rzeczy mogą wydawać się mało ważne, trzeba je uwzględnić planując wydatki, aby uzyskać realistyczny obraz. 

 

2. Bilety lotnicze 

Oczywiście są one również częścią kategorii wydatków przed wyjazdem, ale poświęcimy im osobną sekcję – bo to nasza specjalność! 

Nietrudno zauważyć, że w 2022 roku ceny lotów (i nie tylko) znacznie wzrosły. Wina leży z jednej strony we wzroście cen paliw, a z drugiej w ogromnym wzroście popytu, który mocno wpływa na ceny, jak i wydolnością lotnisk, linii, operatorów przy tak nagłych wzroście ruchu. 

Dlatego lepiej jest, aby nie kupować biletów lotniczych z bardzo dużym wyprzedzeniem, zalecamy miesiąc, dwa przed planowanym wylotem – szczególnie dla łatwo dostępnych kierunków podróży z rozbudowaną siatką połączeń. A jeśli bilety są, tak czy siak, drogie, warto zarezerwować loty bliżej daty wylotu, zmniejszając w ten sposób ryzyko ich anulowania. Przemyślcie loty z różnych lotnisk, zarówno dla miejsca wylotu jak i docelowego, taka opcja może być tańsza.

Dodatkowa wskazówka: Dokonując rezerwacji, dodajcie FRU Fast Refund, aby otrzymać zwrot pieniędzy w ciągu maksymalnie 3 dni, jeśli Wasz lot zostanie odwołany lub zmieniony i nie znajdziemy wspólnie dogodnej alternatywy. W ten sposób wasze pieniądze nie zostaną zablokowane i będzie można wykorzystać je na zakup innych lub plan B! 

 

3. Zakwaterowanie

Złotą zasadą podczas poszukiwania noclegu, jest zarezerwowanie pokoju, za który możesz zapłacić na miejscu lub noclegu z opcją bezpłatnej anulacji, niemalże do dnia przylotu. Można znaleźć również opcje z elastyczną zmianą dat zakwaterowania. Takie rozwiązania są nieco droższe, ale dzięki temu nie stracicie pieniędzy w przypadku odwołania lotu, zmiany daty lub innych nieoczekiwanych wydarzeń.

Sugerujemy również szukać zakwaterowania w tym samym czasie, co biletów lotniczych, aby upewnić się, że koszty pokrywają się z budżetem, jaki możecie przeznaczyć.

Planowanie wakacyjnego budżetu

 

4. Transport

Wielu podróżnych całkiem pomija ten aspekt, uznając to za nic nieznaczące 5 euro wydane na autobus. Jednak niektóre lotniska są oddalone od centrum miasta i koszty są znacznie wyższe, lub transport publiczny jest droższy niż 5 euro, nie mówiąc już o przejazdach taksówkami.  

Na przykład zwiedzając dużą europejską stolicę, trzeba będzie zaplanować wiele przejazdów metrem i autobusami, co znacząco zwiększa koszty i na pewno wpływa na portfel. Podróż do odległej francuskiej wioski będzie wymagała przejazdu pociągiem, a podróż z bardziej oddalonego od centrum miasta lotniska, będzie kosztować więcej niż 5 euro. Sprawdźcie ceny w Internecie, jeśli to możliwe zakupcie bilety online, które bardzo często są tańsze. Dzięki temu łatwiej będzie Wam oszacować koszty.

Dodatkowa wskazówka: Znając orientacyjne ceny przejazdów z lotniska do centrum miasta, warto przekalkulować zakup lot na lotnisko bliżej centrum, jeśli w wybranym kierunku jest taka możliwość. Wbrew pozorom takie opcja może być ekonomiczniejsza. 

Planowanie wakacyjnego budżetu (2)

 

5. Darmowe bilety i atrakcje

Jeśli macie w planach zwiedzać muzea i inne atrakcje turystyczne, obowiązkowo musicie obliczyć, ile będą kosztować bilety wstępu i uwzględnić kwotę w swoim budżecie. 

Jeśli szukacie sposobu, jak zobaczyć, jak najwięcej nie obciążając zanadto budżetu, odwiedzajcie muzea w dni bezpłatnego wstępu i kupujcie bilety online, które często są tańsze od tych kupionych w kasie. Warto przed wyjazdem sprawdzić pakiety dla turystów, czasem ekonomicznie jest kupić pakiet, zawierający wstępy do wybranych muzeów, zniżki na jedzenie czy transport. Cena może wydawać się duża, ale po przeliczeniu wyjdzie taniej. 

Nie zapomnijcie o aspekcie kulinarnym – weekend z jedzeniem street food będzie dużo tańszy niż weekend z lunchami i kolacjami w restauracjach z gwiazdkami Michelin. Ciesz się tym, co lubisz, ale realistycznie w ramach budżetu! 

 

Inne wydatki, które należy uwzględnić w budżecie, aby uzyskać realny obraz: 

  • Pamiątki 
  • Przekąski i napoje w ciągu dnia 
  • Dodatkowe nieplanowana atrakcje i wstępy 
  • Wycieczka po mieście z przewodnikiem
  • Napiwki w restauracjach, hotelu 
  • Awaryjny fundusz na nieprzewidziane sytuacje i dodatkowe wydatki — zalecamy przygotować go w gotówce i podzielić na dwie różne sztuki bagażu!