Skip to content
Aktualizacja: 17/11/2022

Podziel się na:

Macie zaplanowaną wymarzoną wycieczkę narciarską, na którą chcecie zabrać swój własny, ukochany sprzęt, ale nie wiecie, jak do tego się zabrać? Pakowanie nart, butów i akcesoriów może być wykonane prawidłowo przy kilku wskazówkach, jak najlepiej je chronić przed uszkodzeniem i jak najskuteczniej je spakować. Aby zapobiec uszkodzeniom, będziecie musieli stworzyć wyściółkę, aby chronić je przed uderzeniami, które mogą być niefortunną częścią podróży Waszych toreb. Pamiętajcie tylko, że torba na narty liczy się jako część limitu bagażu, więc spakujcie się tak kompaktowo i wydajnie, jak to możliwe, aby uniknąć tych nieznośnych dodatkowych opłat!

 

Zapraszamy do naszego przewodnika po tym, jak spakować narty i snowboard do samolotu!

 

Kupowanie biletów lotniczych

Przed podróżą na pewno warto sprawdzić opłaty za bagaż rejestrowany, a także to czy linia lotnicza ma określone zasady pakowania nart. Wiele z nich ma ograniczenia dotyczące sumy długości, wysokości i szerokości. Warto rozeznać się w polityce bagażowej danej linii lotniczej, zanim zdecydujecie się na zakup biletu, ponieważ niektóre linie lotnicze mogą być tak kosztowne z dodatkowymi opłatami, że lepiej kupić nieco droższy bilet w innej linii lotniczej z lepszą polityką bagażową! Jeśli planujecie szczególnie skomplikowaną podróż różnymi liniami lotniczymi, opłaca się ustalić, kiedy i gdzie będziecie musieli stawić czoła opłatom bagażowym, zanim podejmiecie jakąkolwiek decyzję. Podczas gdy rzeczywiste bilety lotnicze mogą być o kilkaset złotych tańsze w jednym scenariuszu, jeśli doliczycie opłaty za bagaż w porównaniu z droższym biletem — może być lepiej, jeśli skorzystacie z droższej opcji.

 

Zasady dotyczące bagażu

Tradycyjnie w większości linii lotniczych narciarze mogli liczyć jedną torbę na narty oraz jedną torbę na buty jako jedną sztukę bagażu rejestrowanego. Było to rozwiązanie przeznaczone specjalnie dla narciarzy. Teraz coraz częściej ta polityka jest blokowana w przypadku niektórych linii lotniczych, więc skorzystajcie z niej, jeśli linia lotnicza nadal stosuje stare zasady. Należy również pamiętać, że w przypadku niektórych przewoźników narty mają teraz obowiązkową dodatkową opłatę podobną do bagażu ponadgabarytowego. Ponownie, opłaca się rozejrzeć się, aby się upewnić, ponieważ zarówno waga, jak i długość są brane pod uwagę w różnych ofertach.

Sprzęt narciarski

 

Zasady największych przewodników

LOT: Ponieważ miejsce na sprzęt sportowy w luku bagażowym jest ograniczone i różni się w zależności od typu samolotu, niektóre elementy sprzętu sportowego mogą nie być przyjmowane. Należy spełnić wymagania dotyczące maksymalnej wagi i wymiarów. Maksymalna waga nie może przekroczyć 45 kg, a maksymalna suma wszystkich wymiarów nie może przekroczyć 130 × 30 × 70 cm.

Lufthansa: Oprócz bezpłatnego limitu bagażu, podczas lotu Lufthansą możecie zabrać ze sobą bezpłatnie jedną sztukę sprzętu narciarskiego (z wyjątkiem lotów do i z USA, Meksyku i Ameryki Środkowej). Za każdy dodatkowy sprzęt narciarski zostaniecie obciążeni dodatkową opłatą. W taryfie Light w Klasie Ekonomicznej bezpłatny transport sprzętu narciarskiego zamiast zarezerwowanej sztuki bagażu lub oprócz zarezerwowanej sztuki bagażu nie jest wliczony w cenę i obowiązują opłaty. Waga sprzętu narciarskiego musi mieścić się w limicie wagowym dla danej klasy podróży.

Air France: Sprzęt narciarski jest traktowany jako standardowa sztuka bagażu rejestrowanego i jest uwzględniany bez dodatkowych opłat w limicie bagażu (z wyjątkiem biletów w taryfie Light i Basic), jeśli jest to jedyny bagaż, który pasażer chce odprawić (lub jeden z dwóch sztuk bagażu dozwolonego w kabinach Business i La Première). Opłaty za odprawę dodatkowej torby różnią się w zależności od trasy, ale przy zakupie online kosztują 20 procent mniej. Jedna sztuka bagażu zawiera jedną parę nart alpejskich lub biegowych, jedną parę kijków i jedną parę butów lub jedną deskę snowboardową i jedną parę butów. Przedmioty muszą znajdować się w etui podróżnym, którego długość nie przekracza 300 centymetrów. Buty narciarskie lub snowboardowe mogą być zapakowane w osobną torbę i są traktowane jako jedna standardowa sztuka bagażu rejestrowanego, a ich transport jest wliczony w limit bagażu bez dodatkowych opłat.

KLM: Zamiast bagażu rejestrowanego możecie zabrać ze sobą sprzęt narciarski lub snowboardowy bez konieczności dokonywania rezerwacji. Może mieć do 300 cm (długość + szerokość + wysokość) i do 23 kg w Klasie Ekonomicznej i Premium Comfort Class lub 32 kg w Klasie Biznes. Zestaw sprzętu narciarskiego może składać się wyłącznie z pary nart, pary kijków narciarskich i pary butów narciarskich. Komplet sprzętu snowboardowego może składać się wyłącznie z deski i pary butów snowboardowych.

Air Canada: Sprzęt narciarski liczy się jako jedna sztuka bagażu do limitu wagi bagażu. Jedna torba na buty jest dozwolona na pasażera i nie liczy się jako sztuka bagażu rejestrowanego, jeśli jest przewożona razem z nartami lub snowboardem i zawiera tylko buty. Jeden lub więcej kompletów nart przewożonych razem w tym samym pokrowcu i liczy się jako jedna sztuka bagażu rejestrowanego. Narty i kijki muszą być zapakowane w sztywny lub twardy futerał specjalnie zaprojektowany do wysyłki. Zestaw kijków narciarskich przewożonych oddzielnie będzie liczony jako jedna sztuka bagażu rejestrowanego. Narty i deski snowboardowe nie podlegają opłacie za nadwymiar, ale za narty mogą zostać naliczone opłaty za nadwagę.

British Airways: Sprzęt narciarski liczy się jako jedna sztuka bagażu do bezpłatnego limitu bagażu rejestrowanego British Airways. Pasażerowie podróżujący tylko z bagażem podręcznym w taryfie (podstawowej) lub których limit bagażu rejestrowanego obejmuje tylko jedną sztukę bagażu, będzie musiał zapłacić dodatkowo, aby zabrać sprzęt narciarski. Przedmioty powyżej 23 kilogramów mogą podlegać opłacie za nadbagaż. Pasażerowie mogą zabrać sprzęt narciarski i snowboardowy o długości do 190 cm pod warunkiem, że jest zapakowany w atestowaną torbę na narty lub snowboard, kijki narciarskie są zapakowane z nartami, a buty są zapakowane oddzielnie od nart lub snowboardu.

 

Pakowanie sprzętu

Jeśli chodzi o pakowanie, dobrą taktyką jest, aby narty zapakowane były nie tylko kompaktowo, ale także bezpiecznie, dobrze jest skleić wszystkie party nart razem przed włożeniem ich do torby. Aby uniknąć osadzania się resztek taśmy na nartach, najpierw owiń je kawałkiem materiału. Taśma ma również dodatkową zaletę, ponieważ zapobiega poślizgowi, który często jest najgorszym winowajcą zadrapań podczas podróży lotniczych. Upewnijcie się, że sprzęt jest w odpowiednich miejscach pokryty woskiem podróżnym. Lekki płaszcz, dżinsy lub inne mocne ubrania wepchnięte w końce torby pomogą zapobiec uszkodzeniom podczas zakładania torby na jeden, lub drugi koniec. Specjalne pasy mogą pomóc w zmniejszeniu samej szerokości, co może zapobiec oznaczeniu torby jako zbyt dużej.

 

Najlepsze torby na sprzęt

Dobre torby na narty są na wagę złota i warte swojej ceny, jeśli planujecie sporo podróżować samolotem. Wiele najładniejszych toreb ma kółka na jednym końcu, co jest ogromną pomocą, zwłaszcza gdy czeka Was długi spacer po lotniskach! Czasami lepsze niż naprawdę dobre torby na narty dla niektórych osób jest wybranie jednego z twardych futerałów, które można znaleźć w niektórych sklepach. Hardshelle są wyposażone w kółka ułatwiające transport, ale to, co naprawdę czyni je cennymi, to fakt, że wiele linii lotniczych często płaci za roszczenia dotyczące uszkodzonego sprzętu, tylko jeśli używacie hardshella. Pamiętajcie jednak, że zawsze dobrze jest wrzucić małą torbę na narty, aby mieć coś do wykorzystania na krótkie wycieczki do i z transporty nart po dotarciu do celu.

 

Torby na buty narciarskie

Najlepsze torby na buty narciarskie chronią sprzęt i znacznie ułatwiają przenoszenie wszystkiego, co potrzebne na wyjazd na narty. Możecie nawet zabrać te mniejsze torby do samolotu jako bagaż podręczny. Dobrą wskazówką jest to, aby umieścić skarpetki w plastikowych torebkach i wsadzić je do jednego buta. Następnie włożyć pomadkę i małe butelki kremu przeciwsłonecznego i balsamu do innej torebki strunowej i umieścić to w drugim bucie. Gogle natomiast zwykle znajdują się w zewnętrznej kieszeni torby na buty.

Podczas gdy wiele toreb pozwala również na przechowywanie butów narciarskich lub snowboardowych oraz kasku, niektórzy wolą zabierać je do samolotu w osobnej torbie na buty. Jeśli Wasz bagaż rejestrowany nie dotrze do celu, przynajmniej będziecie mieć ze sobą buty. Wtedy zawsze możecie wypożyczyć narty lub deskę snowboardową i nie przegapić żadnego dnia na stoku. Warto również zachować szczególną ostrożność w przypadku kasków, ponieważ torby są rzucane podczas transportu, a nikt nie chce, aby straciły użyteczność z punktu widzenia bezpieczeństwa.

 

Dodatkowe akcesoria

Pamiętajcie, że zasady bezpieczeństwa linii lotniczych są surowe, jeśli chodzi o zapasy łatwopalnego wosku – w szczególności środki do czyszczenia wosku, pojemniki w sprayu i niektóre fluory w sprayu. Dobrze jest przestudiować pojemniki w razie wątpliwości i po prostu zaplanować zakup materiałów eksploatacyjnych w miejscu docelowym, jeśli podejrzewacie, że coś takiego jak środek do czyszczenia wosku spowoduje problemy.

Jak spakować narty i snowboard do samolotu

 

Dobre rady!

  • Jeśli wolicie spakować wszystko do jednej torby, będziecie potrzebować torby, która pomieści wszystkie dodatki, oprócz nart, snowboardu i kijków. Oznacza to, że warto byłoby poszukać torby z osobnymi przegrodami i kieszeniami zapinanymi na zamek. Wodoodporna obudowa jest zawsze najlepsza, aby ubrania nie zamoczyły się i nie zniszczyły podczas transportu.
  • Podobnie jak zwykłe walizki, wiele toreb na narty i snowboard wygląda niezwykle podobnie. Oznacza to, że uzyskanie unikalnego koloru – lub umieszczenie jakiegoś identyfikatora na torbie – jest pomocne.
  • Gdy Wasza wyprawa na narty dobiegnie końca, upewnijcie się, że wysuszyliście narty lub deskę snowboardową przed włożeniem ich z powrotem do torby, a po powrocie do domu całkowicie wysuszcie torbę.
  • Usuńcie wiązania z nart, aby torby na narty były lżejsze.
  • Jeśli zapakujecie odzież narciarską do torby na buty, większość linii lotniczych obciąży ją jako osobną torbę. Jeśli macie w torbie tylko buty, wiele linii lotniczych traktuje je jako jedną sztukę bagażu.
  • Zakryjcie czubki kijków narciarskich osłonami na końcówki lub owińcie piankową izolacją wokół czubków, aby kijki nie rozdarły torby narciarskiej.
  • Dołączcie przywieszkę bagażową ze swoim imieniem i nazwiskiem, adresem, numerem telefonu i adresem e-mail na zewnątrz torby. Również w torbie umieśćcie kartkę papieru lub wizytówkę ze swoim imieniem i nazwiskiem, adresem, numerem telefonu i adresem e-mail.

 

Gdzie można się spodziewać nart i butów po wylądowaniu?

W większości przypadków sprzęt będzie czekał przy odbiorze bagażu. Czasami może znajdować się w określonej, ponadwymiarowej przestrzeni bagażowej. Jeśli latacie z nartami i butami z przesiadką, może to być trochę trudniejsze. Zamiast zakładać, że sprzęt wykona lot łączony, być może będziecie musieli odebrać torbę i ponownie ją nadać. Najlepiej jest potwierdzić z wybraną linią lotniczą, jaką procedurę należy zastosować.