Skip to content
Aktualizacja: 27/10/2022

Podziel się na:

Czasem nawet doświadczeni pasażerowie nie mają całkowitej pewności, co wolno im spakować do walizki podręcznej, a co należy przełożyć do bagażu rejestrowanego. Ponadto, zasady i normy dotyczące wagi i wymiarów różnią się w poszczególnych liniach lotniczych. Bycie dobrze poinformowanym pomaga uniknąć problemów lub przynajmniej irytującej straty czasu i pieniędzy przy kontroli bezpieczeństwa. Sprawdźcie nasz artykuł, by już nigdy nie dać się zaskoczyć w kwestii pakowania walizki do samolotu!

 

Najważniejsze zasady pakowania walizki do samolotu

Pakowanie walizki na wyjazd to bardzo ważny aspekt każdej podróży. Nie od dziś wiadomo, że dobre przygotowanie to połowa sukcesu! W poniższym artykule skupiamy się na zasadach dotyczących przewozu konkretnych rzeczy, a także na wymiarach walizek. Jeśli chcecie się dowiedzieć jak spakować walizkę, jakie jedzenie czy napoje zabrać ze sobą to sięgnijcie do naszych poprzednich artykułów:

Przejdźmy teraz do konkretnych zagadnień związanych z pakowaniem walizki do samolotu oraz tego, co może, a co nie powinno się w niej znaleźć.

 

 • Zabieranie płynów w bagażu podręcznym

W bagażu podręcznym można zabrać płyny. Pod warunkiem że zostały one wcześniej napełnione do pojemników o pojemności nie większej niż 100 ml. W przeciwnym razie zostaną one skonfiskowane. Upewnijcie się, że pojemniki znajdują się w zamykanej, przezroczystej torbie plastikowej (tak, aby zawartość była widoczna podczas kontroli). Ta plastikowa torba nie może zawierać łącznie więcej niż 1 litr i nie może być większa niż 18 × 20 cm.
Dopuszcza się pakowanie następujących płynów:

 • Woda i inne napoje
 • Syropy
 • Zupy
 • Żele, perfumy i balsamy
 • Pianki pod prysznic, szampon i pasta do zębów
 • Kremy, pianki do golenia, dezodoranty i spraye

Dobrym pomysłem jest umieszczenie torby z płynami na wierzchu zawartości bagażu. Można go wtedy szybciej wyjąć, aby sprawnie przejść przez kontrolę bezpieczeństwa.

Kontrola bezpieczeństwa

 

 • Żywność w bagażu podręcznym

Jeśli zastanawiacie się, czy możecie zabrać jedzenie w bagażu podręcznym, pamiętajcie, że owoce, warzywa, słodycze, kanapki i ogólnie wszystkie stałe pokarmy są dozwolone na pokładzie samolotu. Inne popularne produkty spożywcze, takie jak dżem, syrop, miód i śmietana w słoikach, podlegają tym samym zasadom co płyny, podobnie jak żywność konserwowana w oleju lub occie.

 

 • Leki w bagażu podręcznym

Linie lotnicze zezwalają na przewożenie leków w bagażu podręcznym. Leki w płynie muszą być zgodne z powyższymi przepisami. Jeśli musicie zabrać ze sobą leki na receptę, pamiętajcie, aby mieć ją przy sobie. Jest to szczególnie wskazane w przypadku leków płynnych powyżej limitu 100 ml. Do niektórych leków w bagażu podręcznym musi być dołączony paszport leków lub list podróżny. Przed podróżą i planując pakowania warto sprawdzić równiez nasz artykuł: Leki w bagażu podręcznym.

 

Co wolno, a czego nie wolno mieć w bagażu podręcznym w samolocie?

Każda osoba podróżująca samolotem musi wiedzieć, że istnieje lista przedmiotów i substancji, których nie wolno wnosić do kabiny (czyli nie w bagażu podręcznym). Jest to ustalone przez międzynarodowe władze lotnicze w celu zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa podczas lotów. Czego więc w zasadzie nie można zabrać w bagażu podręcznym? Oto kilka linii lotniczych, które precyzyjnie określają listę dozwolonych rzeczy, które bezpiecznie zapakujecie do walizki.

 • Ryanair

Wszyscy podróżni mogą zabrać ze sobą do Ryanair bagaż podręczny o wymiarach do 40 x 20 x 25 cm, na przykład damską torebkę, torbę na laptopa lub plecak. Ryanair zezwala na przewóz płynów w bagażu podręcznym w zamkniętych butelkach lub kolbach o maksymalnej pojemności 100 ml każda, które umieszcza się w przezroczystej torbie o wymiarach 20 × 20 cm o maksymalnej pojemności 1 litra. Torba jest następnie sprawdzana przy kontroli bagażowej. Przepisy Ryanair dopuszczają w bagażu podręcznym następujące przedmioty: perfumy, leki, żywność dla niemowląt lub specjalne odżywki, lakier do włosów lub dezodoranty, substancje miękkie, takie jak pasta do zębów lub kremy kosmetyczne, pianka do golenia, pianka do włosów i inne produkty w pojemnikach pod ciśnieniem, żel do włosów lub produkty do pielęgnacji ciała.

Czy wolno zabrać na pokład jedzenie?

Na pokład samolotu można zabrać pokarm dla niemowląt w większych ilościach, niż pozwala na to zwykły limit płynów. Dotyczy to mleka, wody sterylizowanej i żywności dla niemowląt, które mogą podlegać kontroli bezpieczeństwa. Żywność pakowana próżniowo jest dozwolona na pokładzie Ryanair, pod warunkiem że jest zgodna z przepisami importowymi kraju docelowego.

 • Eurowings

Maksymalne wymiary bezpłatneho bagażu podręcznego na rejsach Eurowings to 40 x 30 x 25 cm, pasażer ma możliwość dokupić większy bagaż o wymiarch 55 × 40 × 23 cm. Waga nie może przekraczać 8 kg. Płyny mogą być przewożone na pokładzie samolotu Eurowings, jeśli znajdują się w fiolkach o pojemności 100 ml. Pojemniki muszą być przechowywane w zamykanej, przezroczystej torbie plastikowej. Objętość nie może przekraczać 1000 ml. W przypadku zakupu płynów na lotnisku w ilości przekraczającej 100 ml będą one przyjmowane tylko wtedy, gdy będą zamknięte w torebce zabezpieczonej przed manipulacją. Oprócz leków na receptę, które muszą być zabrane na pokład, podróżni mogą zabrać ze sobą następujące produkty: kosmetyki, produkty do kąpieli, kremy, mascary, żele, perfumy, żywność półpłynną

Czy wolno zabrać na pokład jedzenie?

Płynne jedzenie i soki mogą być zabrane na pokład samolotu Eurowings, z zastrzeżeniem norm dotyczących płynów. Jeśli chcecie zabrać gotowe jedzenie, takie jak kanapka, krakersy czy bułka, jest to możliwe. Niedozwolone są natomiast puszki z kremami do smarowania lub serkami. W przypadku żywności pochodzenia zwierzęcego należy sprawdzić w kraju przyjazdu, czy jest ona dopuszczona do wwozu.

bagaze podręczne

 • British Airways

Jeśli podróżujecie z British Airways, Waszym bagażem podręcznym może być torba lub torba na laptopa o wymiarach 40 × 30 × 15 cm. Można również zabrać jedną dodatkową sztukę bagażu o maksymalnych wymiarach 56 × 45 × 25 cm i maksymalnej wadze 23 kg, w zależności od taryfy biletu, może być ona wliczona w cenę. Płyny przewożone w bagażu podręcznym British Airways muszą znajdować się w fiolkach o pojemności nie większej niż 100 ml, a same fiolki muszą być umieszczone w zamykanej, przezroczystej torbie o wymiarach nie większych niż 20 × 20 cm. Napoje o zawartości alkoholu poniżej 24% objętości oraz od 24% do 70% objętości, jeśli zostały zakupione w sklepie wolnocłowym.

Nie jesteście pewni jak działają strefy bezcłowe? Sprawdźcie wszystkie szczegóły dotyczące tego zagadnienia w naszym poprzednim artykule. Dowiecie się, co można tam zakupić, na co warto zwrócić uwagę, a także jakie są największe strefy wolnocłowe na świecie! Jak działają strefy bezcłowe.

Czy wolno zabrać na pokład jedzenie?

Podczas lotu liniami British Airways możecie zabrać na pokład samolotu stały pokarm. Jeśli podróżujecie z noworodkiem, możecie zabrać na pokład niezbędną ilość mleka, mleka w proszku i wysterylizowanej wody na czas podróży, niezależnie od dozwolonych ilości płynów. Te produkty nie trafiają do przezroczystej torebki, ale powinny być trzymane pod ręką do ewentualnej kontroli.

 • Easyjet

Wymiary bezpłatnego bagażu podręcznego w EasyJet to 45 × 36 × 250 cm, łącznie z uchwytami i kółkami, lub dodatkow płatny większy bagaż o wymiarch 56 x 45 x 25 cm. EasyJet nie ogranicza wagi bagażu podręcznego, pod warunkiem że może on być łatwo podniesiony przez pasażera w celu schowania go w luku bagażowym. Płyny można przewozić na pokładzie w odpowiednich pojemnikach o maksymalnej pojemności 100 ml. Aby zachować zgodność ze środkami bezpieczeństwa, płyny muszą znajdować się w zamykanych torbach o wymiarach 20 × 20 cm. Każdy podróżny może mieć przy sobie łącznie 1000 ml płynu. Inne płyny można kupić na lotnisku.

Czy wolno zabrać na pokład jedzenie?
EasyJet nie zezwala na zabieranie jedzenia na pokład samolotu, choć istnieje możliwość zakupu jedzenia podczas lotu. W zależności od kraju docelowego linia lotnicza zaleca sprawdzenie przepisów eksportowych dotyczących żywności i napojów. Dozwolone są kremy i zupy o pojemności 100 ml, natomiast inne gorące napoje można kupić na lotnisku; w każdym przypadku wymagają one pokrywki. Limit 100 ml nie dotyczy mleka dla noworodków i dzieci.

 • Lufthansa

Niemiecka linia lotnicza dopuszcza 1 sztukę bagażu (w klasie ekonomicznej i ekonomicznej Premium) lub 2 sztuki bagażu (klasa biznes i pierwsza) o maksymalnej wadze 8 kg każda w kabinie. W przypadku Lufthansy bagaż podręczny nie może przekraczać wymiarów 55 × 40 × 23 cm. Płyny i produkty żelowe można przewozić na pokładzie samolotów Lufthansy pod warunkiem, że znajdują się one w pojemnikach o maksymalnej pojemności 100 ml, a pojemniki te przechowywane są w zamykanej i przezroczystej plastikowej torbie o maksymalnej pojemności 1 litra, tak aby można je było okazać oddzielnie podczas kontroli bezpieczeństwa.

Czy wolno zabrać na pokład jedzenie?
Dozwolone są sery pełne, bułki i kanapki, krakersy i herbatniki w oryginalnych opakowaniach, natomiast niedozwolone są kremy czekoladowe, masło orzechowe, sery świeże i miękkie.

 • American Airlines

Bagaż podręczny w American Airlines nie może przekraczać wymiarów 56 × 36 × 23 cm łącznie z uchwytami i kółkami. Linia lotnicza dopuszcza na pokład maksymalnie drugą sztukę bagażu o wymiarach 45 × 35 × 20 cm. Podczas lotu American Airlines płyny mogą być wnoszone do kabiny tylko w fiolkach o pojemności 100 ml i w łącznej ilości nieprzekraczającej 1000 ml. Pojemniki muszą znajdować się w plastikowej torbie z systemem otwierania i zamykania. Jeśli pasażer leci z dzieckiem, to oprócz innego pokarmu dla dziecka można zabrać mleko lub wodę powyżej 100 ml. Można również przewozić leki, które będą przyjmowane podczas lotu.

Czy wolno zabrać na pokład jedzenie?
Zasady dotyczące płynów dotyczą również soków i napojów; należy o tym pamiętać, gdyż naruszenie tych zasad może skutkować konfiskatą przedmiotu. Wraz z bagażem podręcznym, American Airlines zezwala również na zabranie do kabiny bułek, krakersów i kanapek, które można zjeść podczas lotu.