Skip to content
Aktualizacja: 05/09/2023

Podziel się na:

Późna jesień w Rzymie ma swój niepowtarzalny urok. To pora roku, kiedy gwar ulic ustępuje miejsca spokojniejszym dźwiękom, a tętniące życiem miejskie aleje przybierają złote odcienie, podkreślając piękno wiekowych zabytków. Choć Koloseum stanowi niezaprzeczalny symbol miasta wiecznego, Rzym oferuje znacznie więcej niż tylko to znane amfiteatr.

Dla tych, którzy pragną odkryć magiczny urok późnej jesieni w Rzymie, przygotowaliśmy przewodnik, który zabierze Was w podróż po ukrytych skarbach, ukazując niezwykłe aspekty tego miasta. Przygotujcie się na kulinarne uczty, urokliwe zakątki i niezapomniane chwile spędzone w Rzymie, które rozgrzeją Wasze serca w chłodniejszych dniach. Oto 10 najważniejszych atrakcji, które warto odwiedzić w Rzymie późną jesienią!

Co można robić w Rzymie późną jesienią?

Rzym to miasto pełne muzeów, placów, rzymskich zabytków i innych atrakcji. Rzym ma znacznie więcej do zaoferowania poza Koloseum, Panteonem i Bazyliką Świętego Piotra w Watykanie. Oto kilka najsłynniejszych i najczęściej odwiedzanych zabytków w Rzymie:

1. Fontanna di Trevi

Fontanna di Trevi to jedno z najbardziej urokliwych i rozpoznawalnych miejsc w Rzymie, stanowiące istotny element nie tylko historycznego dziedzictwa miasta, ale również kultury. Fontanna di Trevi została zbudowana w XVIII wieku, a jej imię pochodzi od starożytnej nazwy źródła wody "Aqua Virgo", które dostarcza wodę do fontanny od starożytnych czasów. Fontanna jest niesamowicie imponująca pod względem rozmiaru i detali. Centralnym punktem jest posąg Neptuna, boga mórz i oceanów, siedzącego na rydwanie w kształcie muszli, wciągającego dwa konie morskie. Cała kompozycja jest osadzona w naturalnie wyglądającej skale, na której umieszczone są rzeźby tritonów i innych morskich postaci.

Według legendy wrzucenie jednej monety zapewnia powrót do Rzymu, dwie monety – miłość, a trzy monety – małżeństwo. Ze względu na tę tradycję fontanna jest codziennie zalana mnóstwem monet, a zebrane fundusze są przeznaczane na cele charytatywne. Szczególnie wieczorami, gdy jest oświetlona, Fontanna di Trevi prezentuje się niezwykle malowniczo. Tłumy turystów i zakochanych par tworzą wyjątkową atmosferę, a dźwięk spadającej wody dodaje uroku temu miejscu. Warto odwiedzić Fontannę di Trevi zarówno w ciągu dnia, aby podziwiać jej szczegóły, jak i wieczorem, aby zanurzyć się w romantycznym nastroju tego miejsca.

2. Panteon

W sercu Rzymu, w dzielnicy Piazza della Rotonda, kryje się jeden z najwspanialszych przykładów architektury starożytnej – Panteon. To majestatyczne dzieło nie tylko zachwyca swoją historyczną wartością, ale także stanowi niezwykły przyciągający punkt dla podróżników poszukujących głębszego zrozumienia dziedzictwa Rzymu.

Panteon, które w języku greckim oznacza "wszystkich bogów", to olbrzymia kopuła zwieńczająca okrągłą budowlę. Budowla ta została wzniesiona w II wieku n.e. za panowania cesarza Hadriana i jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków starożytnego Rzymu. Charakteryzuje się niezwykłą harmonią proporcji oraz wyjątkowym zastosowaniem architektonicznego geniuszu.

Co sprawia, że Panteon jest niezwykłe, to otwór w kopule, znany jako oculus, który stanowi jedyny źródło światła wewnątrz budynku. Ten starannie zaprojektowany otwór pozwala na wprowadzenie naturalnego światła, tworząc magiczne efekty oświetleniowe wewnątrz świątyni. Odwiedzając Panteon jesienią, można cieszyć się nie tylko jego monumentalną architekturą, ale także atmosferą spokoju i zadumy. Przechadzając się po marmurowych korytarzach i podziwiając bogato zdobione wnętrze, można poczuć łączność z przeszłością i oddać się refleksji nad wielkością starożytnego Rzymu.

3. Bazylika Świętego Piotra

Bazylika Świętego Piotra, oficjalnie "Basilica di San Pietro", jest duchowym centrum Kościoła katolickiego i rezydencją papieża. Wielka bazylika w suwerennym państwie Watykan znajduje się na tytułowym Placu Świętego Piotra i została zbudowana w miejscu, które uważa się, za grób Piotra. W Bazylice Świętego Piotra znajdują się arcydzieła, takie jak baldachim Berniniego i "La Pieta" Michała Anioła, ale można również odwiedzić kryptę ze 148 grobowcami papieskimi. Przygotujcie swoją wizytę w Bazylice Świętego Piotra z dużym wyprzedzeniem, aby uniknąć długich kolejek.

4. Muzea Watykańskie i Kaplica Sykstyńska

W ciągu ostatnich stuleci papieże stworzyli ogromną kolekcję sztuki, która obejmuje rzymskie artefakty, relikwie religijne i liczne obrazy. W Muzeach Watykańskich można zapoznać się z tymi skarbami sztuki Kościoła katolickiego w 54 bogato zdobionych salach. Punktem kulminacyjnym dla wielu odwiedzających jest bez wątpienia Kaplica Sykstyńska. Kaplica, ze wspaniałymi obrazami Michała Anioła, jest najbardziej znana z konklawe, na którym wybierany jest nowy papież.

5. Forum Romanum i Palatyn

Forum Romanum, niegdyś centrum politycznego, religijnego i społecznego życia starożytnego Rzymu, rozciąga się przed nami jako zbiór majestatycznych ruin i pozostałości budowli. Podczas późnej jesieni, gdy tłumy turystów nieco się rozproszą, można zanurzyć się w atmosferze tajemniczości, jaka wciąż unosi się nad tym miejscem. Rozglądając się dookoła, można wyobrazić sobie tłumy starożytnych Rzymian. Spokojniejsza aura jesieni pozwala wyjątkowo zanurzyć się w historii tego miejsca i wyobrazić sobie, jakie wydarzenia kształtowały losy imperium.

Wzgórze Palatyn, według legendy miejsce narodzin Rzymu, oferuje odczucie spokoju i kontemplacji, które są charakterystyczne dla późnej jesieni. Roślinność i ogrody na Palatynie przybierają złote i ciepłe barwy, tworząc atmosferę niemal bajkowej krainy. Stamtąd można podziwiać panoramiczne widoki na Forum Romanum i okolicę, co jest jeszcze bardziej spektakularne w złocistym świetle jesieni. Odnajdując się na Palatynie, odnosimy wrażenie, że podróżujemy w czasie, przenikając do epoki starożytnego Rzymu.

Forum Romanum, Rzym, Włochy

6. Piazza Navona

Piazza Navona to jedno z najbardziej urokliwych miejsc w Rzymie, które zyskuje szczególny urok w okresie jesieni. Ta urokliwa plac znajduje się w historycznym centrum miasta i stanowi istotny element krajobrazu urbanistycznego. Podczas jesiennej podróży na Piazza Navona można doświadczyć wyjątkowej atmosfery, która oddaje piękno i spokój tej porze roku. Ogrzewane tarasy i otwarte przestrzenie zachęcają do delektowania się kawą, winem lub smacznym posiłkiem na świeżym powietrzu. Klimatyczne oświetlenie wieczorami nadaje Piazza Navona romantyczny nastrój, idealny do spacerów po placu z partnerem czy też w gronie przyjaciół.

Jesienne podróże na Piazza Navona to także okazja do podziwiania lokalnych artystów i rzemieślników prezentujących swoje prace na chodnikach placu. Oferują one unikalne pamiątki, ręcznie wykonane przedmioty i dzieła sztuki, które mogą stać się wspaniałymi upominkami z podróży.

Piazza Navona w Rzymie, Włochy

7. Castel Sant'Angelo (Zamek Świętego Anioła)

W sercu Rzymu, na brzegu Tybru, wznosi się majestatyczny Zamek Świętego Anioła, znany również jako Castel Sant'Angelo. To jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków miasta, który w późnej jesieni nabiera jeszcze większego uroku. Zamek ten ma długą historię, która sięga starożytności, a jego bryła stanowi połączenie imponującej architektury militarnej z pięknem artystycznego stylu. Odcienie liści opadających z pobliskich drzew podkreślają monumentalność zamku, tworząc atmosferę nostalgii i tajemniczości.

Historia tego miejsca jest równie fascynująca jak jego wygląd. Początkowo zamek został wzniesiony jako grobowiec dla cesarza Hadriana, a później pełnił rolę fortecy obronnej i rezydencji papieskiej. Współcześnie Castel Sant'Angelo jest otwarty dla zwiedzających, oferując bogatą kolekcję dzieł sztuki, mebli i dekoracji wnętrz, które ilustrują różnorodne epoki i style, przez jakie przeszła budowla. W późnej jesieni, kiedy tłumy turystów nie są już tak liczne, można w spokoju odkrywać te unikatowe zbiory.

Castel Sant'Angelo (Zamek Świętego Anioła, Rzym, Włochy

8. Schody Hiszpańskie (Piazza di Spagna)

Schody Hiszpańskie, znane także jako "Scalinata di Trinità dei Monti", stanowią jedną z najbardziej malowniczych i ikonicznych atrakcji Rzymu, której piękno rozwija się w pełnej krasie w późnej jesieni. Położone na placu Piazza di Spagna, te majestatyczne schody prowadzą od barokowego kościoła Trinità dei Monti aż do fontanny Barcaccia, stworzonej przez słynnego rzeźbiarza Gian Lorenzo Berniniego.

Wraz z nadejściem późnej jesieni, Schody Hiszpańskie stają się prawdziwym klejnotem miasta. Liście drzew otaczających schody przybierają ciepłe odcienie złota, pomarańczy i czerwieni, tworząc niezwykły kontrast z białym marmurem schodów. To idealne miejsce, aby usiąść na stopniach, ciesząc się blaskiem słońca i unikalnym widokiem na okolicę. Wokół placu unosi się zapach aromatycznych kaw z pobliskich kawiarni, a w tle słychać subtelne dźwięki ulicznych muzyków, którzy tworzą atmosferę niepowtarzalnej harmonii.


9. Piazza del Popolo

Jednym z najwspanialszych miejsc do odkrycia w późnej jesieni w Rzymie jest Piazza del Popolo, czyli Plac Ludu. Ten przestronny i majestatyczny plac stanowi doskonały przykład harmonijnego połączenia architektury, historii i natury. Znajduje się na północnym krańcu Via del Corso, jednej z głównych ulic miasta, i jest często uważany za bramę wejściową do centrum Rzymu.

Piazza del Popolo jest otoczony przez trzy imponujące budynki, które dodają mu wyjątkowego charakteru. Pośrodku wznosi się obelisk Flaminio, starożytny egipski obelisk, który przyciąga wzrok swoją monumentalnością. Z każdej strony placu znajdują się symetrycznie usytuowane kościoły: Santa Maria del Popolo i Santa Maria in Montesanto. Piazza del Popolo to nie tylko miejsce do kontemplacji, ale także doskonałe miejsce na rozpoczęcie dalszej eksploracji Rzymu. Od tego placu prowadzą ulice prowadzące do ważnych atrakcji, takich jak Villa Borghese, znany park z ogrodami i galerią sztuki, oraz luksusowe sklepy na Via Condotti.

Piazza del Popolo, Rzym, Włochy

10. Wizyta w popularnej dzielnicy Trastevere

Na drugim brzegu Tybru, na południe od Watykanu, znajduje się malownicza dzielnica Trastevere. Nazwa Trastevere pochodzi od łacińskiego trans Tiberim, co oznacza "po drugiej stronie Tybru". Ta stara, popularna dzielnica z wąskimi uliczkami i średniowiecznymi domami jest szczególnie ruchliwa wieczorami w licznych restauracjach, trattoriach i pizzeriach. Odwiedźcie tę autentyczną włoską dzielnicę w Rzymie, po prostu pozwólcie sobie dryfować, by odwiedzić jedną z wielu ulicznych kawiarni.

Dzielnica Trastevere, Rzym, Włochy

Niektóre szczególne zabytki tej dzielnicy to:

  • Piazzi di Santa Maria w Trastevere to tętniące życiem serce dzielnicy. Ten plac z kościołem o tej samej nazwie i fontanną jest miejscem spotkań Trasteverini. Wieczorem obszar wokół placu jest najważniejszą dzielnicą Rzymu.
  • Bazylika Santa Maria in Trastevere jest najstarszym kościołem maryjnym w Rzymie i ważnym zabytkiem dzielnicy. Po różnych renowacjach bazylika nadal ma średniowieczny charakter, częściowo dzięki wielu autentycznym mozaikom.
  • Na Porta Portese w każdą niedzielę rano do godziny 14:00 odbywa się najpopularniejszy pchli targ w Rzymie (okolice ulic Via Portuense i Via Ippolito Nievo). Można tu znaleźć naprawdę wszystko, od antyków po ubrania.