Skip to content

Chamonix to jeden z najsłynniejszych ośrodków narciarskich w Alpach! Znane jest na całym świecie jako centrum freeride'u i skialpinizmu. Przede wszystkim jednak Chamonix stało się miejscem przesiąkniętym historią dzięki organizacji pierwszych Zimowych Igrzysk Olimpijskich.
W sercu Alp Francuskich, u stóp Mont Blanc, Chamonix-Mont-Blanc to górskie miasteczko strategicznie położone na granicy trzech państw: Francji, Włoch i Szwajcarii. Sprawdźcie nasz artykuł, by dowiedzieć się, jak spędzić zimowe wakacje w Chamonix — od narciarstwa, po zwiedzanie!

Historia Chamonix

Chamonix to urocze alpejskie miasteczko, otoczone szczytami gór, co nadaje mu magiczną i zaczarowaną atmosferę. Znajduje się w sercu Alp Francuskich i jest uważane za jedno z najpiękniejszych miejsc w Alpach. Jest domem dla najwyższego punktu w Europie: Mont-Blanc, którego kulminacja wynosi 4,809 m. Dolina składa się z wiosek Servoz, Les Houches, Chamonix, Argentière i Vallorcine.

Chamonix, choć niewielkich rozmiarów, można łatwo poznać w ciągu zaledwie jednego dnia i zdecydowanie nie można go przegapić! Gdy tylko postawicie stopę w tej małej górskiej wiosce i spojrzycie na wszystkie otaczające wysokie szczyty, zrozumiecie jej fenomen. Zdecydowanie polecamy spacery po ulicach, wpadanie do kawiarni na gorącą czekoladę, a także wygrzewanie się w ciepłym słońcu w mroźny dzień.

Pierwsze wzmianki o Dolinie Chamonix pochodzą z XI wieku, kiedy była częścią feudalnej domeny dynastii sabaudzkiej. Jednak ze względu na trudne warunki pogodowe było zamieszkiwane głównie przez kilku rolników i zakony i nie miało żadnego znaczenia historycznego aż do XVIII wieku, kiedy dwóch Anglików pomogło umieścić Chamonix na mapie reszty Europy. Richard Pococke i William Windham odwiedzili dolinę w 1741 roku i opublikowali artykuły o górach i lodowcach w różnych czasopismach, wywołując zainteresowanie tym miejscem. Od tego momentu turystyka stała się główną lokalną działalnością, najpierw z alpejskimi przewodnikami górskimi, a później z hotelami i stacją narciarską. W 1924 roku Chamonix było gospodarzem pierwszych Zimowych Igrzysk Olimpijskich, dzięki którym zyskało międzynarodową sławę i przekształciło je w klasyczny ośrodek narciarski w starym stylu, jaki znamy dzisiaj.

Jedną z najbardziej popularnych części miasteczka jest, znajdująca się na Place Balmat statua, która opowiada nam o tym, jak ludzie po raz pierwszy podbili Mont-Blanc. Przedstawia Jacquesa Balmata, jednego z dwóch miejscowych, którzy jako pierwsi wspięli się na Mont-Blanc w 1786 roku, oraz Horace'a Bénédicta de Saussure'a, genewskiego arystokratę, który był pasjonatem alpinizmu i oferował nagrodę finansową za odwagę i determinację każdemu, kto zdołał podbić 4,809 m najwyższej góry Europy Zachodniej. Partnerem Balmata podczas pierwszego wejścia na szczyt Mont-Blanc był doktor Michel Pacard, fizyk, który był bardzo zainteresowany pomiarami pogody na najwyższym szczycie regionu. Warto zauważyć, że obaj mężczyźni zasługują na ogromne uznanie, ponieważ udało im się dotrzeć na szczyt góry bez całego dostępnego dziś sprzętu alpejskiego, bez lin, tylko z żelaznymi pałkami i mocno obładowani sprzętem meteorologicznym do długo oczekiwanych eksperymentów Pacarda.

 

Jak dostać się do Chamonix?

Do Chamonix można dostać się samolotem, samochodem lub pociągiem. Latanie jest z pewnością najwygodniejszą opcją. Chamonix znajduje się zaledwie godzinę i 15 minut od lotniska w Genewie. Trzeba być przygotowanym na jazdę po śniegu i niesprzyjających warunkach pogodowych, a parkowanie może być utrudnione. Na koniec można wsiąść do pociągu do Chamonix. Stacja znajduje się zaledwie pięć minut spacerem od rynku, jednak mała linia kolejowa wymaga przesiadek. Z Paryża podróż pociągiem do Chamonix trwa średnio od sześciu do siedmiu godzin.

Sprawdźcie naszą ofertę lotów do:

 

Narciarstwo w Chamonix

W dolinie Chamonix znajduje się pięć różnych ośrodków narciarskich, do których można dojechać bezpłatnym autobusem dla narciarzy. Stoki są odpowiednie dla wszystkich poziomów narciarzy i snowboardzistów od początkującego do zaawansowanego. Chamonix szczyci się również jednymi z najlepszych tras narciarskich poza wyznaczonymi trasami (jazda w puchu lub na nartach przełajowych) w całych Alpach. Stoki narciarskie są znane na całym świecie i obejmują 9000-metrowy zjazd Vallée Blanche z Aiguille du Midi z powrotem do Chamonix.

Chamonix, Francja

Którą miejscowość wybrać?

Jeśli lubicie spędzać jak najwięcej czasu na słońcu, powinniście udać się do La Flégère, ponieważ jest ono skierowane na południe. La Flégère jest połączone z Brévant, ale można do niego dojechać kolejką linową kilka kilometrów w górę doliny. Te dwa obszary oferują szeroki wybór tras ze spektakularnymi widokami na Mont Blanc.

Narciarze i snowboardziści, którzy lubią bardziej strome trasy z niezmiennie dobrymi warunkami śniegowymi, powinni udać się na północną stronę Les Grand Montets. Znajduje się tuż nad wioską Argentière i ma najtrudniejszy teren w dolinie (zarówno na stoku, jak i poza nim).

Dalej w górę doliny od Argentière znajduje się Le Tour. Le Tour oferuje doskonały wybór łagodnych tras zjazdowych, ale ma też kilka szybkich i szerokich tras niebieskich i czerwonych.
Po południowo-zachodniej stronie doliny znajduje się Les Houches. Łatwiejsze trasy są na wyższych wysokościach, podczas gdy bardziej doświadczeni narciarze i snowboardziści mogą cieszyć się bardziej stromymi i szybszymi trasami z powrotem do ośrodka. Les Houches jest również świetną opcją, jeśli pogoda nie jest zbyt dobra, dzięki obfitości tras zjazdowych wysadzanych drzewami.

Szeroki wachlarz atrakcji

Jeśli nie jeździcie na nartach, to żaden problem! W Chamonix jest wiele do zrobienia. Oprócz cieszenia się zakupami, sztuką i kulturą, restauracjami i barami w mieście czeka na Was wiele przygód. Zajęcia obejmują wspinaczkę lodową, wycieczki helikopterem i paralotniarstwo, jazdę na sankach z husky, biegi terenowe, jazdę na rowerze na grubych oponach, spacery fotograficzne z przewodnikiem i wędrówki na rakietach śnieżnych. Sprawdźcie najpopularniejsze atrakcje:

 • Przejażdżki husky — jest to zdecydowanie jedna z najpopularniejszej aktywności zimowych dla osób niejeżdżących na nartach w dolinie Chamonix. Udajcie się w góry na własnych saniach husky lub podróżujcie jako pasażer z maszerem. Cieszcie się zapierającą dech w piersiach górską scenerią, pędząc po specjalnie wyznaczonych leśnych ścieżkach.
 • Aiguille du Midi — największą atrakcją turystyczną Chamonix jest Aiguille du Midi, którą można zwiedzić dwustopniową kolejką linową. Wzniesiecie się na wysokość 3842 metrów nad poziomem morza, gdzie z przeszklonych tarasów będziecie mogli podziwiać panoramę Mont Blanc i spojrzeć na dolinę Chamonix, daleko w dole. Możecie obserwować narciarzy i alpinistów schodzących do osławionej Doliny Blanche lub zmierzających w górę, aby wspiąć się na szczyt Mont Blanc.
 • Mer de Glace – podziwiajcie najlepsze widoki na najdłuższy lodowiec Francji na stronie Montenvers – Mer de Glace. Wjedźcie kultową kolejką zębatą z centrum Chamonix aż na szczyt na 1913 m, skąd możecie zejść kolejką linową i pokonać około 400 schodów, aby odwiedzić jaskinię lodową w lodowcu. Jest tu kilka restauracji, schronisko górskie i sklep z pamiątkami, a także wystawa lodowca i galeria kryształów.
 • Paragliding — zobaczcie dolinę Chamonix z zupełnie innej perspektywy, 1000 metrów nad ziemią podczas lotu na paralotni w tandemie. Po krótkim rozbiegu skrzydło podniesie Was z ziemi i będziecie lecieć nad doliną, aby podziwiać naprawdę spektakularne widoki. W dolinie znajdują się różne punkty startowe, a w każdej lokalizacji mogą obowiązywać różne ceny. Warto więc sprawdzić ofertę przed podjęciem decyzji.
 • Trekking w rakietach śnieżnych — unikajcie tłumów i odkrywajcie spokojne alpejskie leśne ścieżki na rakietach śnieżnych z prywatnym przewodnikiem. To aktywność odpowiednia dla całej rodziny. Trasy dostosowane do indywidualnego poziomu sprawności i doświadczenia.
 • Nie musicie jeździć na nartach, aby cieszyć się „après-ski”. Spotkajcie się z resztą grupy w lokalnym barze i podziel się historiami ze swojego dnia przy piwie. La Folie Douce jest legendarne, a oryginalna alpejska firma otworzyła tutaj swój pierwszy hotel, oferując tańce przy stole, występy kabaretowe i muzykę na żywo u podnóża stoku Savoy. Alternatywnie możecie udać się na jedno z lodowisk i spędzić zabawny wieczór pod ośnieżonymi Alpami.
 • Jeśli naprawdę chcecie się zrelaksować i czytać książkę lub patrzeć na piękne górskie widoki, to dostępnych jest wiele spa i gabinetów zabiegowych, z których możecie korzystać. Wiele hoteli ma ekskluzywne luksusowe spa, które są otwarte dla osób niebędących gośćmi za opłatą, a mobilne firmy masażu zorganizują wizytę w domku lub apartamencie.

Aiguille du Midi, Chamonix, Francja

Gdzie najlepiej zjeść w Chamonix?

Po długim dniu spędzonym na stoku zawsze miło jest rozgrzać się pokrzepiającym posiłkiem. Albert 1er jest znana jako najlepsza restauracja w Chamonix. Założona w 1903 roku restauracja serwuje lokalne produkty z regionu Mont Blanc i Jeziora Genewskiego oraz uprawia zioła we własnym ogrodzie. Zarówno obsługa, jak i karta win są spektakularne – w piwnicy z winami znajduje się ponad 19 000 butelek!
Chalet-chic Le Monchu, położone u podnóża Mont Blanc i Aiguille du Midi, oferuje specjały kuchni sabaudzkiej, takie jak fondue, tartiflette, raclette i różne mięsa gotowane na ogniu opalanym drewnem. Dzięki mieszance dań bistro i kuchni lokalnej z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.
Inną popularną opcją jest Le Panier des 4 Saisons, która oferuje tradycyjne francuskie potrawy w eleganckim, ale swobodnym otoczeniu. Restaurację znajdziecie przy małym deptaku – jest otwarta tylko w porze kolacji, dlatego zalecamy wcześniejszą rezerwację.

Najlepsze rady na zimową podróż do Chamonix!

Niezależnie od tego, czy odwiedzacie Chamonix po raz pierwszy, czy to urocze miasteczko jest dla Was częścią corocznej tradycji, jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać podczas wizyty w tym francuskim mieście:

 • Podobnie jak w większości miejsc we Francji, restauracje i firmy są zamykane w środku dnia, zazwyczaj między południem a 15:00. Pracownicy wracają do domu na lunch, więc nie spodziewajcie się, że znajdziesz wiele czynnych restauracji. Zamiast tego zjedzcie późne śniadanie i wypijcie kawę w hotelu w środku dnia.
 • Chamonix we Francji to małe miasto bez transportu publicznego, a ponieważ w Chamonix jest tak wiele rzeczy do zrobienia, prawdopodobnie będziecie na nogach przez większość dnia. 
 • Jeśli możecie, kupcie bilety z wyprzedzeniem. Zwłaszcza jeśli zamierzacie spędzić w Chamonix tylko krótki czas, możecie szybko zarezerwować wycieczki i określone godziny na takie atrakcje, jak pociąg Montenvers, restauracja Le Panoramic, Step Into the Void, paralotniarstwo w tandemie i tak dalej.
 • Pamiętajcie o ubezpieczeniu podróżnym, uprawanie sportów zimowych nawet nie ekstremalnych niesie ryzyko kontuzji i urazów, a koszty leczenia są bardzo wysokie.