Skip to content
Aktualizacja: 13/10/2022

Podziel się na:

Dla niektórych podróżnych rezerwacja podróży last minute może oznaczać czekanie na ostatnie dwa tygodnie przed wylotem z wyborem lotu i zakwaterowania. Dla bardziej spontanicznych osób może to być nawet 24 godziny przed zakładanym wylotem. Tak czy inaczej, jeśli kiedykolwiek myśleliście o planowaniu wyjazdu na wakacje na ostatnią chwilę, to znajomość tajników tego typu podróży może się przydać. Czy rzeczywiście zaoszczędzicie pieniądze? Czy uda się znaleźć wygodne loty i odpowiedni hotel, aby odpocząć? Dowiedzcie się jak szukać ofert last minute, żeby jak najlepiej spędzić wyczekiwany urlop!


Czym dokładnie są wakacje last minute opisywaliśmy dokładnie w naszym poprzednim artykule. Sprawdźcie, aby już nigdy nie mieć wątpliwości, na czym polega taki rodzaj podróżowania! Artykuł tutaj: Co to są wakacje last minute?

Jedną z najlepszych rzeczy w rezerwacji wakacji na ostatnią chwilę jest ekscytacja, wynikająca z faktu, że nie wiadomo, dokąd się wybierzecie, aż do ostatniej chwili! Lato w Alpach, weekendowy wypad do Londynu czy dwutygodniowy rejs po Morzu Śródziemnym? Co więcej, nie musicie się stresować planowaniem i organizowaniem swojej podróży z niepotrzebnym wyprzedzeniem. Kolejną zaletą jest potencjał oszczędności. Największe oszczędności można znaleźć w zakwaterowaniu, ponieważ wiele hoteli obniża ceny swoich pokoju, im bliżej daty przyjazdu. Tylko jak szukać takich rozwiązań?

 

Jak znaleźć najlepsze okazje last minute?

 

  • Sprawdzajcie regularnie naszą stronę internetową

Na naszej stronie internetowej znajdziecie wiele okazyjnych ofert na loty. Sprawdzajcie regularnie stronę główną naszego portalu, aby zainspirować się na nadchodzącą podróż. Jeśli marzy Wam się konkretny kierunek, to możecie sprawdzić jego zakładkę na naszej stronie i porównywać ceny w zależności od dat i długości pobytu.

  • Bądźcie elastyczni

Dobrym sposobem na złapanie ofert lotów i hoteli w ostatniej chwili jest nieco mniej sztywne podejście do swoich planów. Bądźcie otwarci na zmieniające się daty podróży, godziny lotów, lotniska, a w razie potrzeby nawet miejsce docelowe. Dzieje się tak, ponieważ jest bardziej prawdopodobne, że znajdziecie wspaniałe oferty, jeśli wybierzecie daty i godziny, którymi inni nie są zbyt zainteresowani. Samo przejście ze znanego, ruchliwego lotniska na mniej znane, mniejsze zwiększy szanse na znalezienie taniego lotu. Jest również znacznie bardziej prawdopodobne, że znajdziecie tańsze i szybsze loty od wtorku do czwartku, a także loty nocne lub o świcie.

  • Aplikacje i witryny

Znajdźcie swoje opcje za pośrednictwem aplikacji i witryn, które specjalizują się w pomaganiu hotelom w wypełnianiu pustych pokoi; wielu jest gotowych udzielić znacznych rabatów, aby zwiększyć liczbę. Hotel Tonight i Last Minute świetnie nadają się do hoteli miejskich, podczas gdy Secret Escapes i Late Rooms specjalizują się w tanich obiektach z wyższej półki. Jeśli chcecie znaleźć naprawdę dobrą ofertę i to spójrzcie na oferowaną cenę i zadzwońcie do recepcji hotelu, aby sprawdzić, czy rezerwacja u nich byłaby łatwiejsza lub tańsza. Często będą chcieli skłonić Was do bezpośredniej rezerwacji, więc mogą dorzucić kilka ciekawych dodatków lub atrakcji.

Przygotowania do podróży

  • Zarejestrujcie się w programach lojalnościowych hoteli

Wiele hoteli oferuje programy lojalnościowe. Dzięki temu, korzystając z ich oferty, zbieracie punkty, które w przyszłości można odebrać za zniżki, dodatkowe atrakcje lub inne benefity. Jeśli jesteście fanami konkretnej sieci hoteli to z pewnością dobra okazja, aby znaleźć ciekawą ofertę na wakacje last minute.

  • Sprawdźcie inne daty

Sprawdź różne dostępności i ceny hoteli przed rezerwacją lotu. Jeśli piękny nadmorski kurort, o którym od dawna marzyliście, wydaje się niezwykle drogi, poszukajcie nieco innych dat podróży. Hotel, który kosztuje 150 EUR za noc od 1 do 7 października, może kosztować 130 USD za noc od 2 do 8 października, po prostu dlatego, że 1 października w hotelu kończy się wielka konferencja. Jeśli Wasze daty są elastyczne, to jesteście w korzystnej sytuacji, która z pewnością pomoże Wam zaoszczędzić pieniądze. Sprawdźcie kilka różnych zakresów dat, aby dowiedzieć się, czy zmienne mogą wpływać na stawkę.

  • Przeglądajcie dostępne rezerwacje restauracji i zajęć online

Jeśli wybieracie się do ośrodka narciarskiego, parku rozrywki, wiosennego hot spotu lub innego prawdopodobnie zatłoczonego miejsca, to warto zarezerwować restauracje z, chociażby tygodniowym wyprzedzeniem. Ściągnijcie takie aplikacje jak OpenTable, aby upewnić się, że nie zostaniecie bez stolika. Możecie również sprawdzić dostępność wielu wycieczek, spa i zajęć online, aby wybrać różne daty.

  • Zarezerwujcie rejs w ostatniej chwili

Możesz znaleźć oferty rejsów last minute od około trzech miesięcy do zaledwie kilku dni przed datą wypłynięcia. W przeciwieństwie do biletów lotniczych, ceny rejsów spadają wraz ze zbliżaniem się daty wypłynięcia. Chociaż najlepsze kajuty na statkach mają tendencję do wcześniejszej wyprzedaży za pełną cenę, zwykle nadal można znaleźć kajuty w prawie każdej kategorii. Szukajcie rejsów ze zniżką na stronach internetowych linii rejsowych, a także w agregatorach takich jak Cruise.com i Cruises.com.

 

Jak przygotować się do wakacji last minute?

Pamiętajcie, że jeśli chcecie wyruszyć się w spontaniczną podróż, musicie wcześniej upewnić się, że kilka rzeczy jest aktualnych. Przygotujcie swój paszport, jeśli chcecie podróżować za granicę, upewnijcie się, że macie wszystkie potrzebne wizy i przygotujcie się z ewentualnymi szczepieniami. Jeśli planujecie podróżować w kraju, najlepiej sprawdźcie pory poza sezonem.

1. Załatwcie wszystkie priorytetowe sprawy

Mamy nadzieję, że nie macie zbyt wiele do zrobienia przed podróżą, ale zdecydowanie powinniście priorytetowo potraktować wszystkie zalegające sprawy w banku, na poczcie i inne sprawy, które mogą Wam przeszkodzić w wylocie na ostatnią chwilę. Jeśli macie walutę do wymiany lub rachunek do zapłacenia przed podróżą, upewnijcie się, że najpierw się tym zajmiecie, aby nie zostawiać tak ważnych spraw na ostatnią chwilę.

2. Zróbcie pranie

Pakowanie zawsze powinno zaczynać się od prania, bo przecież nie zabierzecie ze sobą brudnych rzeczy. Jeśli pakujecie się na ostatnią chwilę, to najgorsze jest zaplanowanie w głowie listy rzeczy do spakowania tylko po to, by odkryć, że rzeczy, które planowaliście wziąć, trzeba wyprać i wysuszyć. Potem możecie znaleźć się w sytuacji, w której będzie ogromny pośpiech, aby to zrobić i zabrać je do torby. Nawet jeśli nie będziecie potrzebować tych rzeczy, nigdy nie zaszkodzi mieć czystą pościel i ubrania, kiedy wrócicie do domu.

3. Zbierzcie przedmioty, które chcecie spakować

Nawet jeśli potrzebujecie tych rzeczy do ostatniej chwili, to warto tworzyć grupy rzeczy w walizce w jednym miejscu. Pomoże Wam to w organizacji, gdy nadejdzie czas, aby zapełnić walizkę, ponieważ nie będziecie musieli biegać po domu w poszukiwaniu rzeczy. Pomoże Wam to również o niczym nie zapomnieć. Jeśli macie pomysł no to, co koniecznie musicie ze sobą wziąć, to zacznijcie działać od razu, przenosząc ten przedmiot do swojej walizki.

Pakowanie walizki przed podróżą

Zastanawiacie się jak spakować swój bagaż podręczny. Sprawdźcie najlepsze triki i porady w naszym artykule - Najlepsze triki na pakowanie bagażu podręcznego. Dzięki temu będziecie spakowani jak profesjonaliści! 

4. Naładujcie wszystkie przedmioty

Podobnie jak powyższa wskazówka, zebranie urządzeń i ich ładowanie jest kluczem do przygotowania się do podróży. Wyznaczcie jedno miejsce do ładowania w pobliżu walizki, w którym wszystko może ładować się razem. Pomoże Wam to również nie zapomnieć o żadnych kablach i przejściówkach. Pamiętajcie też, że w różnych miejscach na świecie są różne rodzaje gniazdek. W pośpiechu przy pakowaniu może Wam to wypaść z głowy.

5. Posprzątajcie swój dom

Podczas pakowania się na podróż bardzo często w domu robi się bałagan. Biegacie w pośpiechu, zbierając ostatnie rzeczy i nie ma czasu na dodatkowe sprzątanie. Postarajcie się posprzątać swój dom przed podróżą, ponieważ przyjemnie jest wracać do miejsca, w którym jest czysto i jest świeża pościel. Pamiętajcie także o opróżnieniu lodówki, wyniesieniu śmieci, i upewnieniu się, czy wszystkie krany są dobrze dokręcone. Jeśli chcecie mieć pewność, że wszystkie sprzęty są odłączone, a klucz na pewno przekręcony w drzwiach, to zróbcie coś charakterystycznego — na przykład przysiad czy podskok. Pomoże Wam to zapamiętać, że na pewno wszystko zrobiliście. Powrót po długiej podróży do czystego domu jest zawsze warty dodatkowego wysiłku.

7. Przygotujcie sobie posiłek do zjedzenia po powrocie

Kiedy przygotowujecie przekąski do samolotu, warto też przygotować i zamrozić coś na pierwszy posiłek po przylocie. Gdy przylecicie późno w nocy i nie będziecie chcieli jeść fast foodów, to taki domowy obiad może być czymś wspaniałym. W takich przypadkach dobrze jest zjeść obfity, domowy posiłek gotowy do spożycia podczas oglądania telewizji, odpoczynku lub nawet gorącej kąpieli.

Nie wiecie jakie przekąski warto wziąć ze sobą do samolotu? Nie martwicie się! Opisaliśmy to zagadnienie bardzo dokładnie w naszym poprzednim artykule - tutaj. Sprawdźcie go i upewnijcie się, że już nigdy nie zgłodniejecie podczas lotu i podróży.

8. Dokładnie sprawdźcie szczegóły podróży

Sprawdźcie szczegóły lotu, takie jak bramka i terminal, na który musicie się udać, zaplanujcie transport po wylądowaniu i wszystko inne, czego będziecie potrzebować i może mieć wpływ na podróż. Upewnijcie się, że macie wygodny dostęp do swojej karty pokładowej, sprawdźcie ruch na lotnisku, a także na drogach dojazdowych do lotniska i inne szczegóły, które mogą wywołać u Was stres podczas podróży.

9. Wykupcie podróżne ubezpieczenie medyczne, zróbcie to razem z rezerwacją biletów 

Rezerwacja podróży zawsze wiąże się z pewnym stopniem niepewności. Ubezpieczenie podróżne - FRU Medical zapewnia bufor bezpieczeństwa, dzięki czemu możecie bezpiecznie podróżować. Ubezpieczenie ma na celu pokrycie dużego ryzyka finansowego, którego nie chcielibyście ponosić w razie nieprzyjemnej sytuacji. To bardzo ważne, ponieważ podczas podróży może wydarzyć się wiele sytuacji, których nie sposób przewidzieć. Nie tylko choroba, czy wypadek, ale chociażby coś tak zwykłego jak skręcenie kostki. Jeśli podróżujecie poza Europę, to korzystanie z opieki medycznej może wiązać się z wysokimi kosztami. 

W czasach dynamiczne zmieniającej się sytuacji polecamy także skorzystać z kilku naszych rozwiązań, które pomogą Wam zniwelować skutki nieprzewidzianych zmian.

FRU Fast Refund — ekspresowy zwrot na wypadek zmian lub anulacji wprowadzonych przez linię. Minimalizujemy ryzyko blokowania środków, szybko zwracamy gotówkę lub wysyłamy voucher. Możecie zapomnieć o trudnym procesie zwrotu u linii lotniczej, niepewności i długim czasie oczekiwania, który trwa średnio 30-60 dni. Sprawdźcie więcej informacji tutaj

FRU Flex — pozwalający na anulację lub zmianę biletu do 24 godzin przed wylotem, bez okazywania dokumentów, przedstawiania uzasadnień. Dzięki temu możecie otrzymać zwrot 90% ceny biletu lub zmień lot, do ceny oryginalnego biletu. Bardzo ważne jest to, że zwrot środków otrzymacie już do 3 dni roboczych na konto. Więcej informacji znajdziecie klikając tutaj.  

FRU Trip Protect — zapłacimy za alternatywne połączenie, jeśli linia lotnicza zmieni lub odwoła lot. Poznaj produkt lepiej, czytając dodatkowe informacje tutaj