Skip to content

Oszustwa związane z podróżami są realnym zagrożeniem. Aby pomóc Ci zachować bezpieczeństwo, przedstawiamy listę typowych oszustw związanych z podróżowaniem, których można uniknąć.

Wymaga to zdrowego rozsądku i rozsądnej dawki podejrzliwości. Jeśli wydaje się to zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe, prawdopodobnie tak jest!

1. Taksówki

To jedno z najczęstszych oszustw związanych z podróżowaniem. Albo kierowca powie, że licznik jest zepsuty i spróbuje naliczyć większą stawkę, albo opłata wydaje się rosnąć szybciej niż zwykle. Częstym sposobem na oszustwo jest również specjalne wybieranie dłuższej lub bardziej skomplikowanej trasy, przez co rachunek jest wyższy. Aby uniknąć tego oszustwa, zawsze dobrze sprawdzić ile powinna kosztować ta podróż. Warto zapytać personel hostelu lub hotelu jak długa powinna być ta trasa. Jeśli jest to możliwe, to warto skorzystać z map w Internecie i zapamiętać lub zrobić zrzut ekranu danego przejazdu. 

W razie wątpliwości poproś personel hostelu/hotelu o wezwanie taksówki. Będą wiedzieć, które firmy cieszą się renomą.

I nigdy nie wsiadaj do nielicencjonowanej taksówki - bez względu na to, jak niesamowita jest to oferta! Oprócz oszustwa to może być bardzo niebezpieczne rozwiązanie.

 

2. Wypożyczenie pojazdu

Wypożyczasz motocykl i spędzasz dzień na zwiedzaniu. Kiedy go oddasz, właściciel domaga się dodatkowej zapłaty lub kosztownych napraw, ponieważ są jakieś uszkodzenia, o których nie wiedziałeś. To może dotyczyć różnych pojazdów. Aby tego uniknąć, najpierw zrób zdjęcia pojazdu, aby udokumentować wszelkie wcześniejsze uszkodzenia. Najlepiej zrób to przy właścicielach, aby wiedzieli, czemu robisz zdjęcia. Warto używać własnego zamka i podczas przystanku zostawiać pojazd w bezpiecznie wyglądających miejscach. Czasami właściciel może wysłać ​​kogoś, aby zepsuł lub go ukradł, żeby naliczyć opłaty!

Zawsze upewnij się, że posiadasz ubezpieczenie podróżne, aby móc złożyć wniosek o odszkodowanie, jeśli wystąpi problem.

 

3. Publiczne Wi-Fi

Dostęp do publicznej sieci Wi-Fi zwykle przynosi ulgę podróżnym, którzy chcą skorzystać z Internetu. Jednak ta bezpłatna usługa może czasami zapewniać przestępcom wspaniałe możliwości. Takie sieci stanowią doskonałą przykrywkę dla hakerów, którzy mogą łatwo skonfigurować złośliwe punkty dostępu i wykraść dane osobowe. Co najgorsze, ofiara przestępstwa często nie zauważy, że jej gadżet został przejęty.

Rozwiązanie? Nigdy nie dołączaj do niezabezpieczonych sieci i zawsze korzystaj z VPN, gdy jesteś za granicą. Dzięki temu Twoje dane będą bezpieczne. Gdy jednak musisz skorzystać z publicznego internetu, upewnij się, że nie logujesz się, podając wrażliwe dane, czyli na przykład do banku.

Jeśli nie masz pewności, z jaką siecią się połączyć, zapytaj personel. Lepiej dmuchać na zimne!

 

4. Fałszywe służby

Oszustwo na fałszywego funkcjonariusza policji jest powszechne w wielu dużych miastach. Turyści często nie znają zwyczajów i są skłonni podporządkować się złodziejom w mundurach. Fałszywi funkcjonariusze będą starać się wmówić Ci, że popełniłeś wykroczenie lub przestępstwo i wystawią Ci “mandat”. Często będą również nalegać, abyś oddał paszport i portfel. Ponieważ nikt nie chce mieć kłopotów na wakacjach, podróżujący wolą zapłacić mandat czy grzywnę i mieć problem z głowy.

Jeśli podchodzi do Ciebie osoba wyglądająca na urzędnika, pokaż jej swoje dokumenty, ale nigdy ich nie podawaj. Poproś też o ich identyfikator. Jeśli nałożą na Ciebie grzywnę, powiedz im, że udasz się na komisariat, aby zająć się sprawą. Fałszerze nigdy nie skorzystają z tej opcji.

 

5. Zamieszanie

Oszuści, złodzieje i kieszonkowcy często podejmują próby odwrócenie uwagi, aby łatwiej mogli cię okraść. Na przykład, tuż przed Tobą może zacząć się bójka na pięści, albo starsza kobieta się przewróci. Trudno powiedzieć, czy te sytuacje są prawdziwe, czy są wyłącznie podstępem, aby odwrócić twoją uwagę, ale kiedy wiesz, że jest to technika, która jest używana, będziesz bardziej czujny, gdy wydarzy się coś takiego. Jeśli coś niezwykłego dzieje się tuż przed tobą, bądź czujny i świadomy tego, co się dzieje.

Oto kilka przykładów typowych typów oszustw za pomocą wydarzeń odwracających uwagę:

  • Ktoś upuszcza coś przed tobą, na przykład dokumenty. Kiedy schylasz się, aby pomóc im je podnieść, ktoś inny cię okrada.
  • Oszuści stoją na szczycie schodów ruchomych, tworząc sztuczny tłum. Ktoś za Tobą wyciąga Twój portfel z kieszeni i przekazuje go komuś na przeciwległych schodach ruchomych.
  • Osoba podchodzi do Ciebie i prosi o podpisanie petycji. Kiedy czytasz dokumenty i jesteś zajęty rozmową, ich wspólnik przeszukuje Twoje kieszenie. Ten rodzaj oszustwa jest często wykonywany za pomocą mapy pod pretekstem pytania o drogę.
  • Grupa ludzi lub dzieci tłoczy się w już zatłoczonym metrze, lub wagonie metra. Rozpraszają, kradną portfel, a następnie wyskakują tuż przed zamknięciem drzwi.

W takich momentach warto chwycić mocniej za portfel, torbę, plecak czy inne wartościowe rzeczy, które nosisz przy sobie i poczekać aż to zamieszanie minie.

6. Nie bój się zadawać pytań

Jeśli coś wydaje się dziwne, nie bój się tego kwestionować. Czasami po prostu pytając, możesz dać oszustom znać, że jesteś na bieżąco z tym, co robią. Nawet jeśli okaże się, że nie jest to oszustwo, kwestionowanie może pomóc Ci być bardziej świadomym tego, co się dzieje.

Wreszcie, jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać podczas podróży, jest słuchanie swoich instynktów i zaufanie do swoich przeczuć. Bardzo często są one słuszne.