Skip to content
Aktualizacja: 20/05/2022

Podziel się na:

Podróże po Europie nareszcie zaczynają rozkwitać po okresie lockdownów. Rośnie liczba krajów, które zrezygnowały ze wszystkich ograniczeń wjazdu, a wiele z nich rezygnuje również z krajowych przepisów dotyczących masek i dystansu społecznego.
Sytuacja zmienia się na bieżąco, więc warto śledzić strony rządowe, ale aby ułatwić wybór kierunku podróży, zebraliśmy informacje dotyczące sytuacji COVID-owej w Europie w maju 2022. Sprawdźcie kraje docelowe i już dziś wybierzcie swój kierunek wiosennej wycieczki.

 

Albania

Wszystkie granice lądowe są otwarte i nie ma ograniczeń w poruszaniu się po całym kraju.
Wszyscy cudzoziemcy powyżej szóstego roku życia muszą posiadać: dowód szczepienia lub negatywny wynik testu PCR wykonany mniej niż 72 godziny przed przybyciem, szybki test antygenowy wykonany mniej niż 48 godzin przed przybyciem lub dowód wyzdrowienia z COVID -19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.
Środki mające na celu powstrzymanie COVID-19 pozostają w mocy, w tym godzina policyjna od 23:00 do 6:00 oraz obowiązkowe maski na twarz w pomieszczeniach i w środkach transportu publicznego.


Austria

Do wjazdu do Austrii wymagany jest jeden z trzech dokumentów — negatywny wynik testu PCR nie starszy niż 72 godziny, zaświadczenie o szczepieniu lub dowód przebytej infekcji.
Jednak tylko dowód szczepienia lub przebytej infekcji będzie akceptowany, aby wejść do każdego rodzaju zakwaterowania, restauracji, barów, klubów nocnych, teatrów i korzystać z kolejek linowych lub wyciągów narciarskich. Negatywny test na COVID-19 nie będzie wystarczający. Wszystkie krajowe ograniczenia COVID-19 zostały zniesione w marcu.


Belgia

Każdy wjeżdżający do kraju musi wypełnić formularz lokalizacyjny pasażera, chyba że planuje przebywać w Belgii krócej niż 48 godzin. Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy nie muszą wykonywać testów, dla pozostałych podróżnych możliwe testy PCR wykonany maksymalnie 72 godziny, lub antygenowy wykonany 24 godzin przed przyjazdem. 
Władze belgijskie złagodziły krajowe ograniczenia COVID-19. Nikt nie musi już przedstawiać ważnego certyfikatu COVID, gdy wchodzi do barów, restauracji i kawiarni. Maski nie są już wymagane na zewnątrz, ale pozostają obowiązkowe w pomieszczeniach, takich jak sklepy, miejsca kultu i transport publiczny.


Bośnia i Hercegowina

Bośnia i Hercegowina jest otwarta dla turystów, o ile mogą przedstawić negatywny wynik PCR wystawiony nie mniej niż 48 godzin przed podróżą lub dowód szczepienia. Należy nosić maski w zewnętrznych i wewnętrznych przestrzeniach publicznych oraz w środkach transportu publicznego.


Chorwacja

Od 9 kwietnia obywatele UE mogą wjechać do Chorwacji bez ograniczeń. Podróżni z Wielkiej Brytanii i innych krajów muszą przedstawić jeden z następujących dokumentów: zaświadczenie o szczepieniu COVID, potwierdzające otrzymanie dawki przypominającej lub drugiej nie wcześniej niż 270 dni temu; negatywny wynik testu PCR wykonany na 72 godziny przed przybyciem; test antygenowy na 24 godziny przed przyjazdem; lub dowód powrotu do zdrowia na 11-180 dni przed podróżą.

Chorwacja również zrezygnowała z większości środków krajowych. Maski na twarz nie są już wymagane w pomieszczeniach, a normalne usługi zostały wznowione w obiektach hotelarskich i podczas imprez publicznych.


Cypr

Cypr nie wymaga już, aby w pełni zaszczepieni lub ci, którzy niedawno wyzdrowieli (od siedmiu do 80 dni po pozytywnym teście), poddali się testom na COVID w celu wjazdu do kraju. Niezaszczepieni goście muszą przejść test PCR na 72 godziny przed wejściem na pokład lub szybki test 24 godziny przed odlotem.
Cypr obsługuje „SafePass”, aby uzyskać dostęp do niektórych przestrzeni publicznych, w tym restauracji, barów i placówek opieki zdrowotnej. Od 11 kwietnia karnet nie jest już potrzebny w przypadku większych obiektów, takich jak muzea, centra handlowe i festiwale.
Maski na twarz muszą być nadal noszone w pomieszczeniach przez wszystkie osoby w wieku co najmniej sześciu lat.

 

Dania

Wszystkie wymogi wjazdowe zostały zniesione w dniu 29 marca 2022 r. Dzięki wysokiemu wskaźnikowi szczepień Dania stała się pierwszym krajem UE, który na początku lutego zniósł wszystkie krajowe ograniczenia. System rządowy ma „hamulec ręczny”, który może aktywować, jeśli pojawią się nowe warianty.
Maski nie są już wymogiem prawnym i nie trzeba będzie okazywać unijnego cyfrowego certyfikatu COVID (EUDCC), aby wejść do restauracji, muzeów i barów.

 

Finlandia

Finlandia zrezygnowała z testów przed przybyciem dla w pełni zaszczepionych gości spoza UE i strefy Schengen, pozostali podróżny mogą wykonać test PCR lub antygenowy na 72 godzin przed przylotem, lub do 24 godzin po wylądowaniu. Goście z krajów spoza UE i Schengen będą musieli przedstawić dowód pełnego szczepienia lub dowód powrotu do zdrowia po COVID-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. 


Francja

Francja nie wymaga już od w pełni zaszczepionych podróżnych przedstawienia negatywnego testu na COVID-19. Nieszczepieni goście z UE muszą przedstawić negatywny wynik testu wykonany 24 godziny przed podróżą. Nieszczepieni podróżni z krajów znajdujących się na francuskiej „pomarańczowej liście” nadal będą musieli podać powód, aby udać się do tego kraju.

Francja zniosła obecnie wymogi paszportowe COVID dotyczące dostępu do większości miejsc i wydarzeń. Oznacza to, że miejsca takie jak restauracje, bary, kluby nocne, kina, teatry, stadiony i wystawy, są dostępne bez dowodu szczepienia.

 

Grecja

Grecja 1 maja 2022 r. zniosła wszelkie środki związane z wjazdem. Noszenie masek pozostanie obowiązkowe w pomieszczeniach, ale dla wielu turystów odwiedzających greckie wyspy będzie to praktycznie niezauważalne, ponieważ większość restauracji ma stoliki na świeżym powietrzu.

 

Hiszpania

Hiszpania usunęła wszystkie kraje ze swojej listy stref „ryzyka”, co oznacza, że obecnie nie są wymagane żadne testy przed wyjazdem od w pełni zaszczepionych lub ozdrowieńców. Osoby niezaszczepione muszą wykonać test PCR na 72 godziny przed przylotem, lub antygenowego na 24 godziny przed przylotem.
Obowiązkowe noszenie masek wewnętrznych zostało zlikwidowane 20 kwietnia w większości miejsc, takich jak bary i kawiarnie, ale nadal jest wymagane w placówkach opieki zdrowotnej i transporcie publicznym.


Islandia

Wszystkie ograniczenia Islandii zostały zniesione 25 lutego 2022 r., zarówno w przypadku przyjazdów międzynarodowych, jak i w samym kraju.

Noszenie masek nie jest już nigdzie obowiązkowe i nie ma środków na zachowanie dystansu społecznego. Jednak kraj nadal zachęca do testowania i samoizolacji w celu kontrolowania rozprzestrzeniania się wirusa.


Irlandia

Podróżni, którzy planują wjechać do Irlandii, nie podlegają już wymogom wjazdu po tym, jak władze postanowiły znieść wszystkie ograniczenia nałożone w związku z COVID-19.
Noszenie masek stało się opcjonalne kilka tygodni wcześniej, 28 lutego 2022 roku.


Niemcy

Nieszczepieni turyści muszą przedstawić negatywny wynik testu na COVID, nie wcześniej niż 48 godzin przed wjazdem do Niemiec. Podróżni wjeżdżający do kraju muszą wypełnić cyfrowy formularz rejestracyjny przed podróżą i muszą mieć dowód pełnego szczepienia lub negatywny wynik testu na COVID. Dwie dawki szczepionki ważne są 270 dni a dla szczepienia 3 dawkami - brak terminy ważności i ograniczeń przy wjeździe. 
Regiony niemieckie mają pewne uprawnienia do ustanawiania własnych ograniczeń, co prowadzi do wprowadzenia nowych, zróżnicowanych ograniczeń.


Norwegia

„Bez testów, bez kwarantanny, bez rejestracji!” - taka jest polityka wjazdowa Norwegii od 12 lutego 2022 r., kiedy to kraj zrezygnował z wszelkich wymogów dotyczących wjazdu. Nie ma również wymogu testowania.
W Norwegii zrezygnowano z wszelkich zasad dotyczących dystansu społecznego i masek na twarz.

Sytuacja_covidowa_maj2022


Malta

Wszyscy pasażerowie muszą wypełnić formularz lokalizatora pasażerów przed podróżą na Maltę.
W pełni zaszczepieni podróżni muszą jedynie okazać zaświadczenie o szczepieniu. Przepisy dotyczące nieszczepionych złagodniały 12 kwietnia, umożliwiając im wjazd z ważnym testem PCR lub dowodem wyzdrowienia z wirusa. Test PCR należy wykonać nie wcześniej niż 72 godziny przed przybyciem, a świadectwo ozdrowienia nie może być starsze niż 180 dni. Wcześniej nieszczepieni turyści musieli przeprowadzać testy po przyjeździe i kwarantannie.


Portugalia

Aby wjechać do Portugalii, wszyscy przybyli muszą okazać zaświadczenie o szczepieniu lub negatywny wynik testu. Może to być test PCR wykonany w ciągu 72 godzin przed wylotem lub szybki test antygenowy 24 godziny przed wylotem.
Portugalia zrezygnowała z maski na twarz w większości miejsc publicznych. Maski są nadal wymagane w samolotach i innych środkach transportu publicznego. Ta zasada nie dotyczy dzieci w wieku do 9 lat.
Na archipelagu Madery, aby wejść do restauracji, barów i innych miejsc turystycznych, należy udowodnić pełny status szczepień. W przypadku osób nieszczepionych konieczne będzie okazanie negatywnego wyniku testu na COVID, który będzie odnawiany co tydzień.


Republika Czeska

Republika Czeska zrezygnowała ze wszystkich zasad wjazdu w dniu 9 kwietnia, kończąc system kodowania kolorami, którego wcześniej używał do oceny poziomów ryzyka krajów.
Osoby podróżujące z UE i spoza UE nie muszą już przedstawiać dowodu szczepienia, testów lub powrotu do zdrowia na COVID. Nie ma więc żadnych dodatkowych zasad, których powinny przestrzegać osoby niezaszczepione.
W większości miejsc publicznych nie jest już konieczne noszenie maski na twarz – główne wyjątki to transport publiczny i taksówki.

 

Rumunia

Wszystkie ograniczenia podróży nałożone z powodu COVID-19 nie obowiązują już przy wjeździe do Rumunii. Oznacza to, że podróżni przybywający do Rumunii są zwolnieni z obowiązku dostarczenia testu przed wyjazdem, testu w dniu przyjazdu lub testu po przyjeździe, lub dowodu szczepienia. Rumunia usunęła również wymóg formularza lokalizacyjnego pasażera.
Hotele, pensjonaty i inne obiekty turystyczne są otwarte i podlegają ograniczeniom COVID-19. Otwarte są muzea, miejsca kultury i atrakcje turystyczne, restauracje, kawiarnie i kluby.


Słowenia

Podróż do tego bałkańskiego kraju stała się znacznie łatwiejsza od 19 lutego 2022 r., kiedy to zniesiono wszystkie wymagania dotyczące wjazdu dla odwiedzających, niezależnie od statusu szczepień. Większość ograniczeń w Słowenii skończyła się 13 kwietnia 2022 r.,
Nadal trzeba nosić maskę na twarz w środkach transportu publicznego i w zamkniętych przestrzeniach publicznych.


Szwecja

1 kwietnia 2022 r. Szwecja zrezygnowała ze wszystkich wymogów wjazdowych. Było to następstwem tymczasowego zakazu przyjazdów z krajów trzecich w marcu ze względu na wariant omikron.


Szwajcaria

Szwajcaria ogłosiła, że od 2 maja 2022 r. zrezygnuje z wszelkich wymogów wjazdowych dla gości zagranicznych. Wcześniej podróżni musieli przedstawić dowód szczepienia. Kraj również pozbył się masek na twarz 1 kwietnia 2022 r.

 

Węgry

Zniesiono już wszystkie obostrzenia dotyczące wjazdu. Nie ma już również środków na zachowanie dystansu społecznego, a noszenie maski na twarz w środkach transportu publicznego lub w zamkniętych miejscach publicznych nie jest już obowiązkowe. Godziny policyjne już nie obowiązują. Sklepy i usługodawcy są teraz otwarte jak zwykle.


Włochy

Wjazd do Włoch jest możliwy po okazaniu ważnego certyfikatu zaszczepienia/ozdrowienia lub negatywnego wyniku testu, PCR ważnego 72 godziny lub antygenowego ważnego 48 godzin. Nie ma obowiązku wypełniania formularza lokalizacyjnego.
Maski będą nadal wymagane w obiektach zamkniętych lub w środkach transportu publicznego do 15 czerwca.


Zjednoczone Królestwo

Wielka Brytania zniosła wszystkie pozostałe ograniczenia podróży związane z COVID-19 dla przylotów z innych krajów. Oznacza to, że podróżni nie są już zobowiązani do wypełniania formularza lokalizacji pasażera (PLF) lub przedstawiania negatywnego wyniku po przybyciu do Wielkiej Brytanii. Niezaszczepieni podróżni są również zwolnieni z testów przed wyjazdem.

Maski na twarz nie są już obowiązkowe w miejscach w Wielkiej Brytanii, chociaż niektóre lokalizacje i formy transportu publicznego mogą nadal wymagać ich noszenia.

 

Cieszymy się ogromnie, że restrykcję dla podróżujących powoli odchodzą w niepamięć, ale pamiętajmy o zasadach bezpiecznych podróży i wypracowanych przez 2 lata nawykach sanitarnych. 

Ważne jest, aby planując podróż pozostawać na bieżąco z zmianami, w tym celu zalecamy śledzić strony: Ministerstwa Spraw Zagranicznych - Informacje dla Podróżujących oraz Straży Granicznej, aby żadne niespodziewane zmiany nie pokrzyżowały upragnionych urlopów.