Skip to content
Aktualizacja: 03/04/2023

Podziel się na:

Wiosna w powietrzu, więc czas zacząć planować wiosenny wypad! Niezależnie od tego, czy jesteście studentami, którzy chcą się wyluzować, czy rodziną szukającą pełnych wrażeń wakacji, planowanie wiosennej wycieczki może być zarówno ekscytujące, jak i przytłaczające. Od wyboru idealnego miejsca docelowego po pakowanie się jak zawodowiec — zapewniamy Wam wsparcie. Ten przewodnik dostarczy wszystkich informacji, których potrzebujecie, aby odbyć fantastyczną wiosenną wycieczkę. Sprawdźcie, co warto wiedzieć, by zaplanować urlop marzeń!

 • Idealne miejsce na podróż

Wybór miejsca może być łatwą lub stresującą decyzją. Trzymajcie się poniższych kroków, by była to przyjemna decyzja:

 • zdecydujcie, czy chcecie odwiedzić miejsce, które w tym czasie świętuje wyjątkowe wydarzenia – jeśli chcecie cieszyć się Sakurą, na pewno wybierzecie Japonię (przeczytajcie artykuł – Tokio na wiosnę)
 • zdecydujcie, jaki rodzaj pogody chcecie mieć na wiosennych wakacjach: są miejsca na ferie wiosenne z ciepłą, wiosenną pogodą, a nawet takie gdzie będzie zimno (przeczytajcie artykuł – Wiosenne podróże na południe Europy – 5 słonecznych destynacji)
 • zdecydujcie, czy chcesz podróżować podczas przerwy wielkanocnej, czy nie. Wiosenne podróże mogą czasami pokrywać się z wakacjami wielkanocnymi. Oznacza to, że niektóre miejsca docelowe mogą być bardzo zatłoczone.
 • dowiedzcie się, ile czasu chcecie poświecić na podróż – czy będzie to 2-3 dni czy 1-2 tygodnie?

 • Zaplanujcie budżet

Następna na tej liście wiosennych wskazówek dotyczących podróży jest kwestia budżetu. Oznacza to, że jeśli macie ograniczony budżet, powinniście z wyprzedzeniem zaplanować swoje wydatki: koszty stałe (bilety lotnicze, noclegi, wyżywienie, bilety wstępu itp.), koszty zmienne (trochę pieniędzy na pamiątki lub nieoczekiwane wydatki), ale poza tym postarajcie się ograniczyć do dostępnego budżetu.

Budżet wakacyjny

 • Pogoda może być kapryśna

Wiosenna pogoda oznacza, że dzień może zacząć się od deszczu i zakończyć słońcem lub może zacząć się od wysokich temperatur i zakończyć się śniegiem! Wiosenna pogoda może być nieprzewidywalna, więc bądźcie przygotowani na zmiany planów. Spakujcie ubrania, które można założyć warstwowo i sledźcie lokalną prognozę pogody przed wyjazdem. Przygotujcie się na deszcz – warto wziąć ze sobą kompaktową parasolkę lub nieprzemakalne ubranie i buty.

 • Tłumy

Przerwa wiosenna i święta wielkanocne mogą być popularnymi okresami na podróż, więc spodziewajcie się większych tłumów w popularnych miejscach. Rozważcie odwiedzanie mniej popularnych miejsc i rezerwowanie zakwaterowania i atrakcji z wyprzedzeniem, aby uniknąć rozczarowania.

 • Wydarzenia związane z lokalnymi zwyczajami i tradycjami

Wiosna to w wielu kulturach czas nowych początków. Odrodzenie przyrody obchodzone jest w wielu krajach poprzez specjalne wydarzenia. Zbadajcie lokalne zwyczaje i tradycje w kraju, który planujecie odwiedzić podczas wiosennych wakacji, aby w pełni docenić i uszanować kulturę miejsca docelowego oraz cieszyć się lokalnymi wydarzeniami.


 • Przygotujcie się na alergię

Wiosna to pora kwitnących kwiatów i drzew, które u niektórych osób mogą wywoływać alergie. Jeśli macie skłonność do alergii, rozważcie zabranie ze sobą leków przeciwalergicznych lub zabranie ze sobą oczyszczacza powietrza.

 • Przygotujcie się na przeziębienia

Biorąc pod uwagę kapryśną pogodę, można łatwo się przeziębić. Najlepiej być przygotowanym – warto spakować do torby podróżnej leki, które są skuteczne. Kilka tabletek (przeciwbólowych, przeciwalergicznych), aerozol do nosa i opatrunek na ranę powinien załatwić sprawę.

 • Warunki wypoczynku na świeżym powietrzu

Następne na tej liście wiosennych wskazówek dotyczących podróży są te dla osób, które uwielbiają piesze wędrówki lub biwaki. Wiosna to popularny czas na rekreację na świeżym powietrzu, ale ważna wskazówka: upewnijcie się, że parki nie są zamknięte przez warunki na szlakach, z powodu pogody lub prac konserwacyjnych.

 • Informacje i ważne dokumenty

Kiedy już zdecydujecie się na miejsce docelowe, czas zacząć przygotowania do lotu. Jest kilka rzeczy organizacyjnych, które należy zrobić przed rozpoczęciem podróży. Nie ma nic gorszego niż stanie przy stanowisku odprawy na lotnisku i uświadomienie sobie, że Wasz bagaż jest zbyt ciężki lub, że brakuje ważnych dokumentów podróży. Te rzeczy są ważne:

 • Paszport: sprawdźcie odpowiednio wcześnie, co najmniej osiem tygodni przed podróżą, czy jest jeszcze ważny.
 • Kontakty: Zbierz ważne numery telefonów i adresy w kraju docelowym (ambasada, szpitale, zakwaterowanie) i zapisz je lub zapisz w telefonie komórkowym.
 • Wiza: W niektórych krajach warunkiem wjazdu jest posiadanie wizy. Dlatego też przed podróżą należy dokładnie dowiedzieć się, jakie są wymagania dotyczące wjazdu.
 • Szczepienia: Przed podróżą należy również sprawdzić swój stan szczepień. W zależności od miejsca, do którego się wybieracie, jedno lub drugie szczepienie jest przydatne i konieczne. Jeśli wybieracie się na wakacje z rodziną, dotyczy to wszystkich współtowarzyszy podróży.
 • Bagaż: zanotujcie dopuszczalną wagę i ilość sztuk bagażu. Na niektórych lotach nadmiar bagażu nie jest dozwolony, na innych będziecie musieli uiścić dodatkową opłatę.
 • Parking: Jeśli podróżujecie na lotnisko własnym samochodem, warto zarezerwować w pobliżu bezpieczne miejsce parkingowe, aby zostawić tam auto na czas urlopu. Aby zaoszczędzić pieniądze, należy wcześniej porównać kilka ofert parkingowych. Miejsca parkingowe znajdujące się bezpośrednio przy lotnisku są zazwyczaj dość drogie.
 • Odprawa: Wiele linii lotniczych umożliwia obecnie odprawę online, często nawet w krótkim terminie 24 do 48 godzin przed odlotem. Ponadto często możliwy jest wybór miejsc przy odprawie, albo i wczesniej. Im wcześniej dokonacie rezeracji miejsc, tym większe masz szanse na uzyskanie pożądanego miejsca w samolocie. Miejsca możecie wybrać na FRU podczas rezerwacji przelotu, a jeśli nie chcecie sobie zawracać głowy odprawą oline, czy na lotnisku (często dodatkowo płatna), pamiętajcie o usłudze Odprawa On-line na FRU.PL 
 • Ubezpieczenie: Zawsze miejcie przy sobie kartę członkowską ubezpieczenia zdrowotnego i dowiedzcie się również o tymczasowe ubezpieczenie zdrowotne za granicą. Bez tego będziecie musieli sami pokryć koszty leczenia lub pobytu w szpitalu. W przypadku pobytu za granicą trwającego osiem tygodni lub dłużej należy wykupić długoterminowe międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne. Rozważcie również ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży oraz ubezpieczenie bagażu. Zalecamy również kupuć ubezpieczenie razem z lotem, np. FRU Medical, ponieważ dokupując ubezpieczeniem podróże do wykupionego biletu, może się okazać, że np. anulacja z ważnej życiowej przyczyny nie będzie was obowiązywać. 

 • Odprawa

W zależności od czasu podróży, na lotniskach zawsze mogą wystąpić opóźnienia. Dzieje się tak na przykład w miesiącach letnich, kiedy wiele osób lata na wakacje. Dlatego ważne jest, aby w dniu lotu przybyć na lotnisko na czas. Zaplanujcie wystarczająco dużo czasu na podróż i procedury na miejscu. Zaleca się przybycie na lotnisko około dwóch do trzech godzin przed planowanym odlotem.


 • Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa dotyczących bagażu

Na niektórych lotniskach macie możliwość samodzielnej odprawy bagażu w automacie. Może to zaoszczędzić sporo czasu. Zasadniczo do kabiny pasażerskiej nie można wnosić żadnych ostrych przedmiotów, które mogłyby służyć jako broń. Również przedmioty łatwopalne i wybuchowe, takie jak farby w puszkach z aerozolem lub fajerwerki, nie są dozwolone ani w bagażu rejestrowanym, ani w podręcznym. Również w przypadku bagażu podręcznego linie lotnicze mają swoje własne przepisy i wymiary, których należy przestrzegać.

Jeśli potrzebujecie leków, możecie przewozić je w bagażu podręcznym. Nie trzeba ich pakować oddzielnie w torbie, jak w przypadku płynów. Jednak również one muszą zostać przedstawione podczas kontroli bezpieczeństwa. W przypadku leków na receptę, powinniście mieć wcześniej wystawiony przez lekarza osobisty paszport leków, w którym zawarte są informacje o produkcie leczniczym. Sprawdźcie nasz artykuł, by dowiedzieć się więcej o transportowaniu leków: tutaj

 • Bagaż podręczny i bagaż rejestrowany

Jeśli wylatujecie z lotniska w UE, powinniście przestrzegać pewnych zasad bezpieczeństwa:

 • Płyny takie jak napoje, pasta do zębów, kremy lub żele zabierane do kabiny w bagażu podręcznym muszą być zapakowane w przezroczystą plastikową torbę o maksymalnej pojemności 1 litra; każdy pojemnik nie może zawierać więcej niż 100 ml danego płynu. To ograniczenie ilościowe nie dotyczy leków i żywności dla niemowląt.
 • Można przewozić w bagażu podręcznym bezcłowe towary płynne zakupione na lotnisku lub od linii lotniczych, pod warunkiem że towary i paragon pozostają w torbie ochronnej zapieczętowanej czerwoną obwódką, którą otrzymano w momencie zakupu. Nie wolno otwierać torby bezpieczeństwa do momentu przybycia do miejsca przeznaczenia. Funkcjonariusze ochrony mogą jednak otworzyć torbę i butelki do kontroli. W takim przypadku, jeśli macie przesiadkę na innym lotnisku, powinniście poinformować o tym pracownika ochrony, aby płyny mogły zostać ponownie zamknięte w nowej torbie bezpieczeństwa.

 • Przejście przez kontrolę bezpieczeństwa

Aby dostać się do bramek odlotowych, wszyscy pasażerowie muszą przejść przez kontrolę bezpieczeństwa. Przy kontroli musicie wyłożyć do tacki takie przedmioty jak:

 • Odzież wierzchnia, np. kurtka lub kardigan
 • Pasek z metalową klamrą
 • Zegarek
 • Buty, czasem buty treningowe
 • Wszystko z kieszeni spodni, w tym monety
 • Laptop, powerbank, telefon komórkowy
 • Torba na suwak z płynami
 • Bagaż podręczny: plecak, torba podróżna, torebka, walizka itp.

Wszystko to powinniście mieć w zasięgu ręki. Najlepiej spakować je jako ostatnie do bagażu podręcznego, aby można je było wyjąć za jednym zamachem. Dotyczy to również karty pokładowej, która zazwyczaj będzie potrzebna przed kontrolą bezpieczeństwa. Jeśli z jakiegoś powodu nie zdążycie na czas na kontrolę bezpieczeństwa, a Wasz lot został zapowiedziany poproście członka personelu aby umożliwił Wam szybsze przejście kontroli bezpieczeństwa.

Rozkład lotów, podróż lotnicza

 • Znalezienie właściwej bramki

Po przejściu przez ochronę należy udać się do swojej bramki. W zależności od wielkości terminala, bramka może znajdować się bezpośrednio za ochroną lub w odległości dłuższego spaceru. Za ochroną znajdziecie dużą tablicę elektroniczną z wszystkimi odlotami. Możecie wyszukać swój lot, aby dowiedzieć się, do której bramki musicie się udać.
Podczas gdy niektóre mniejsze terminale są oznaczone tylko cyframi, duże terminale zazwyczaj mają kombinację liter i cyfr. W takim przypadku należy kierować się najpierw literą. W pobliżu terminalu zwykle znajdziecie znak informujący o kierunku i przybliżonym czasie dojścia do bramki. Wystarczy podążać za znakami.

 • Wejście na pokład

Po znalezieniu odpowiedniej bramki można rozpocząć boarding. Często odbywa się to według grup. Najpierw na pokład mogą wejść tylko osoby, które zarezerwowały pierwszeństwo wejścia na pokład lub pierwszą klasę. O tym, kiedy nadejdzie Wasza kolej, dowiecie się z komunikatów i informacji na karcie pokładowej. Gdy staniecie w kolejce, powinniście mieć już pod ręką paszport (w przypadku lotów krajowych i europejskich wystarczy dowód osobisty) oraz kartę pokładową.
Kiedy nadejdzie Wasza kolej, karta pokładowa zostanie zeskanowana, a Wasz dokument tożsamości zostanie krótko sprawdzony ze względów bezpieczeństwa. Następnie możecie wejść na pokład samolotu. Bezpośrednio do samolotu przejdziecie tunelem. W przypadku niektórych lotów będziecie musieli wsiąść do autobusu lub przejść krótki dystans przez lotnisko, aby dostać się do swojego samolotu.
Po wejściu do samolotu stewardesa skieruje Was na Wasze miejsce. W mniejszych samolotach z jednym przejściem, wystarczy przejść przez przejście aż do miejsca siedzącego. Teraz możecie umieścić swój bagaż podręczny w schowku nad swoim siedzeniem. Wyjmijcie z niego wszystko, co może być potrzebne podczas startu, np. kurtkę, poduszkę podróżną na czas lotu, gumę do żucia, słuchawki, książkę itp. Jeśli macie mały bagaż, możecie go również wsunąć pod siedzenie przed sobą. Oprzyjcie się i zrelaksujcie, czas na wakacje!