Skip to content

Pizza, makarony, imponujące górskie krajobrazy, świetnie przygotowane stoki i la Dolce Vita, czyli wszystko to, co najlepiej opisuje narciarski urlop we Włoszech. Co roku do różnych włoskich ośrodków narciarskich ściągają tysiące miłośników narciarstwa i snowboardu. Nic dziwnego, bo czeka tam na Was ponad 5 tysięcy kilometrów tras zjazdowych i ponad 1000 wyciągów narciarskich!

Niezależnie od tego, czy szukacie małego, przyjaznego rodzinie ośrodka narciarskiego czy największego, z najbardziej stromymi stokami, w ofercie jest coś dla każdego gustu i budżetu. Najwięcej ośrodków narciarskich we Włoszech znajduje się w regionach Południowego Tyrolu, Trentino i Valle d’Aosta. Przedstawiamy listę kilku najpopularniejszych włoskich ośrodków narciarskich, w których możecie spędzić niezapomniany zimowy urlop.

Kronplatz

Kilometry tras narciarskich: 119 km
Wyciągi: 32
Wysokość: 950 m n.p.m. - 2.275 m n.p.m.

Kronplatz, położony na skraju Dolomitów, uważany jest za najpopularniejszą górę narciarską w Południowym Tyrolu. Do tego terenu narciarskiego we Włoszech chętnie przyjeżdżają rodziny z dziećmi, ponieważ prawie połowa tras zjazdowych jest tutaj oznaczona kolorem niebieskim, który nadaje się szczególnie dla początkujących narciarzy. Również snowboardziści, freestylerzy, początkujący narciarze i narciarze-profesjonaliści wszyscy znajdą tu dla siebie optymalne warunki.
Wspaniałe puby, restauracje i miejsca imprez zapewniają świetną atmosferę i relaks po pełnym dniu zimowych wrażeń.

Kronplatz, Włochy

Val Gardena

Kilometry tras narciarskich: 175 km
Wyciągi: 79
Wysokość: 1.236 m n.p.m. - 2.540 m n.p.m.

Ośrodek narciarski Val Gardena, położony jest w zapierającym dech w piersiach otoczeniu Dolomitów. To właśnie tam zarówno amatorscy fani sportów zimowych, jak i profesjonaliści mają możliwość jeździć na nartach po doskonale przygotowanych stokach. Miejsce wpisane jest na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO i jest częścią największej grupy narciarskiej Dolomiti Superski, która obejmuje 500 kilometrów połączonych tras. Znajduje się również na trasie Sellaronda, która jest obwodem narciarskim przebiegającym przez różne inne tereny.
Val Gardena jest uważana za bardzo przyjazną dla rodzin, ponieważ oprócz idealnych stoków dla dzieci, znajduje się tu również 6-kilometrowy tor saneczkowy, który gwarantuje wspaniałą zabawę na śniegu dla młodszych i starszych. Jest tam również przedszkole narciarskie i kilka szkółek z dodatkowymi kursami narciarskimi dla dzieci.

Również narciarze biegowi będą mieli co robić na 126 kilometrach tras biegowych o różnym stopniu trudności i w wymarzonej scenerii. Punktem kulminacyjnym jest "Val Gardena Super Freestyle", niezwykle barwna impreza, która odbywa się w każdym tygodniu trwającego sezonu.

Zermatt-Matterhorn

Kilometry tras narciarskich: 322 km
Wyciągi: 53
Wysokość: 1.562 m n.p.m. - 3.899 m n.p.m.

Matterhorn leży na granicy Szwajcarii i Włoch i jest najwyżej położonym terenem narciarskim w Europie. Większość tras narciarskich na Matterhornie znajduje się po stronie szwajcarskiej, jednak we Włoszech jest też prawie 160 kilometrów tras narciarskich, z których większość jest średnio trudna. Jest to także największy letni teren narciarski, ponieważ jazda na nartach tutaj, na lodowcu jest możliwa przez cały rok.
Ci, którzy potrzebują więcej akcji, powinni zjechać na najdłuższym stoku o długości 25 kilometrów. Zdecydowanie potrzebna jest odpowiednia wytrzymałość i silne mięśnie ud. Wybierając się do tego regionu, koniecznie sprawdźcie atrakcje Matterhorn Safari, dzięki której będziecie mogli doświadczyć pięknych górskich krajobrazów i niesamowitych emocji.

Alta Badia

Kilometry tras narciarskich: 130 km
Wyciągi: 53
Wysokość: 1.400 m n.p.m. - 2.778 m n.p.m.

Słynna w Pucharze Świata trasa Gran Risa uważana jest za jedną z najpiękniejszych tras slalomu giganta we Włoszech. Ponadto Alta Badia należy do związku narciarskiego Dolomiti Superski i jest połączona np. z terenem narciarskim Gröde. Przez ten obszar przebiega również słynny tor Sellaronda.
Oprócz mnóstwa tras narciarskich, na zaledwie 15 kilometrach kwadratowych znajdziecie również kilka wykwintnych restauracji w tym sześć z gwiazdką Michelin. Alta Badia jest również bardzo popularna wśród rodzin z dziećmi oraz wśród początkujących narciarzy, ponieważ czekają tu przyjazne dla dzieci zakwaterowanie, kursy narciarskie i zajęcia rekreacyjne dla całej rodziny. Jaskinia niedźwiedzia z kącikiem zabaw i ścianką wspinaczkową oraz snowpark zapewniają zabawę zwłaszcza małym urlopowiczom.

Dolomity, Włochy

Madonna di Campiglio

Kilometry tras narciarskich: 60 km
Wyciągi: 20
Wysokość: 1.220 m n.p.m. - 2.500 m n.p.m.

W regionie Ttrentino leży jeden z najpiękniejszych terenów narciarskich we Włoszech, Madonna di Campigli, która leży pomiędzy grupą Adamello-Presanella a imponującymi Dolomitami. Teren narciarski zachwyca nie tylko turystów, ale również miejscowi chętnie spędzają tu swoje zimowe wakacje. Obok relaksujących tras dla narciarzy, znajdują się tu również wymagające stoki, jak np. słynna trasa FIS 3-Tre.
Na tej trasie co roku odbywa się slalom Pucharu Świata. Teren narciarski połączony jest również z obszarami Pinzolo, Folgarida i Marilleva poprzez system kolejek linowych, co sprawia, że jest jeszcze bardziej atrakcyjny. W sumie jest to 150 kilometrów tras, którymi można się w pełni swobodnie poruszać. Wieczorem natomiast można zrelaksować się w przytulnych restauracjach lub poimprezować z innymi na apres-ski. Po pysznym regionalnym posiłku możecie np. zjechać do doliny na nartach w korowodzie z pochodniami.

Madonna Di Campiglio, Włochy

Trzy Szczyty Dolomity

Kilometry tras narciarskich: 109 km
Wyciągi: 34
Wysokość: 1.130 m n.p.m. - 2.200 m n.p.m.

Jak sama nazwa wskazuje, ten teren narciarski znajduje się przed Trzema Szczytami fantastycznych Dolomitów. Każdy, kto pierwszy raz wybierze się tu na narty, zawsze będzie już miał przed oczami tę wymarzoną alpejską panoramę. Dzięki wycieczce na rakietach śnieżnych można nawet dostać się bezpośrednio na trzy słynne szczyty i podziwiać stąd zapierający dech w piersiach widok.

Oprócz 90 kilometrów tras zjazdowych czekają tu na Was trasy biegowe i piękne szlaki turystyczne. Punktem kulminacyjnym jest stok "Holzriese", który przy 71% nachylenia jest uważany za najbardziej stromy stok we Włoszech. Dla małych narciarzy Trzy Szczyty to również absolutny raj. Mogą spróbować swoich sił na małych stokach lub dać upust swojej energii zjeżdżając na różnorodnych torach saneczkowych.

Via Lattea

Kilometry tras narciarskich: 400 km
Wyciągi: 69
Wysokość: 1.380 m n.p.m. - 2.800 m n.p.m.

Największy teren narciarski we Włoszech znajduje się na granicy francusko-włoskiej w Claviere. Via Lattea, czyli Droga Mleczna, stała się sławna w 2006 roku wraz z Zimową Olimpiadą. I nawet dziś można tu znaleźć różne trasy zjazdowe, które biegną przez malownicze lasy jodłowe i łączą różne zimowe cele. Najpopularniejsze są takie miejscowości jak Claviere, San Sicario, Cesana i Sestrière.
Szczególnie początkujący narciarze i rodziny z dziećmi doceniają teren narciarski, ponieważ tutaj znajdują się różnorodne, dość łatwe stoki w wymarzonej scenerii. Nie znajdziecie tu zbyt wielu czarnych tras, ale te na Monte Motta czy Monte Sies są wymagające, jeśli zaś jesteście bardziej fanami snowboardu, jest tu kilka snowparków do Waszej dyspozycji. Tu nawet maluchy mogą spróbować swoich pierwszych skoków w dziecięcym snowparku. Dzień możecie zakończyć après-ski bawiąc się na dyskotekach albo biesiadując w restauracjach.

Schnals Valley Glacier

Kilometry tras narciarskich: 22 km
Wyciągi: 11
Różnica wysokości: 2.000 m n.p.m. - 3.212 m n.p.m.

Na lodowcu Schnals Valley w Południowym Tyrolu można być pewnym idealnego śniegu od października do maja, a przy dobrych warunkach śniegowych jazda na nartach jest możliwa również latem. Lodowiec Schnals Valley jest jednym z najpopularniejszych terenów narciarskich we Włoszech. Na stoku Grawand, jak również na stoku Leo Gurschler o nachyleniu 60% regularnie trenują profesjonaliści i kluby narciarskie. Na trasach treningowych powinni jeździć tylko bardzo dobrzy narciarze ze względu na wysokie wymagania.
Dzieci mogą nauczyć się jeździć na nartach w zabawny sposób w parku rozrywki pod fachowym okiem zawodowych opiekunów. Poza trasami narciarskimi jest tu także tor saneczkowy gwarantujący dobrą zabawę najmłodszym, zaś liczne bary i restauracje są popularnym miejscem spotkań après-ski.

Dolina Fassa

Kilometry tras narciarskich: 210 km
Wyciągi: 81
Wysokość: 1.200 m n.p.m. - 2.638 m n.p.m.

W dolinie Fassa czekają na Was surowe góry, imponujące klify i panoramiczne trasy zjazdowe, prowadzące przez imponujące otoczenie naturalne. Jest to idealne miejsce na urlop dla miłośników przyrody i narciarzy rekreacyjnych. Oprócz kilku snowparków do zabawy jest tu także wysokogórska trasa do narciarstwa biegowego i kilka torów saneczkowych. Aby naprawdę cieszyć się przyrodą jedynych w swoim rodzaju Dolomitów, można wybrać się na wędrówkę na rakietach śnieżnych trasą, która prowadzi przez różne malownicze doliny tego przepięknego terenu narciarskiego we Włoszech.
W Val di Fassa jest kilka wiosek leżących u podnóża stoków z licznymi restauracjami, barami i schroniskami. A jeśli potrzebujecie jeszcze mocniejszych wrażeń, to czekają na Was czarne stoki "Vulcano" i "La VolatA". Ekscytującej jazdy na nartach pod gwiazdami możecie doświadczyć na stokach w Pozza, które są oświetlone w środy i piątki w godzinach 19.20 - 22.00.

Campo do Fassa, Włochy

 

Jak najlepiej dolecieć do pięknych włoskich Alp?

Włoskie kurorty alpejskie rozrzucone są na północy kraju i dzielą się na cztery odrębne grupy, więc to, dokąd lecicie, zależy w dużej mierze od tego, do którego ośrodka chcecie się wybrać.

Kurorty w Dolinie Aosty na północ od Turynu są prawdopodobnie najwygodniej dostępne z lotnisk w Turynie i Mediolanie.

 

Dalej na południe, Turyn stanowi doskonały punkt wejścia do gór Piemontu na zachodzie. Tutejsze kurorty są również łatwo dostępne z Genewy w Szwajcarii lub Grenoble we Francji przez tunel Fréjus, lub N94 przez przełęcz górską z Briançon.

Podróżując na wschód, rozrzucone kurorty Lombardii należą do najbardziej oddalonych we Włoszech. Lotnisko w Bergamo (Mediolan-Bergamo) zapewnia najszybszy dojazd, a najbliższe kurorty znajdują się zaledwie godzinę jazdy. Alternatywnie można do nich dojechać dość długą jazdą z lotnisk w Mediolanie lub Weronie.

Położone na wschodzie kraju, Dolomity są łatwo dostępne z austriackiego lotniska w Innsbrucku przez przełęcz Brenner, także Werona i Wenecja są wygodnymi punktami początku podróży.