Skip to content
Aktualizacja: 07/03/2023

Podziel się na:

Poznajcie bogatą historię, jednego ze starożytnych królestwa Hiszpanii i zobaczcie urzekające iberyjskie miasta, architekturę mudéjar, pirenejskie kościoły i arcydzieła Goi. Aragonia obejmuje rozległy obszar górzystego krajobrazu w północno-wschodniej Hiszpanii, więc poznajcie dramatyczną scenerię tego regionu, gdzie wysokogórskie doliny usiane są spokojnymi jeziorami i średniowiecznymi wioskami. Do Aragonii można dolecieć na międzynarodowe lotnisko w Saragossie. Ponadto region posiada dobrą sieć autobusową i kolejową. Aragońskie metropolie i skarby architektury są miejscami wartymi odwiedzenia przez cały rok, ale region jest szczególnie piękny w zimie. Sprawdźcie, jakie są najlepsze miejsca na zimowe wyjazdy w Aragonii.

Kilka informacji o regionie Aragonii

Wspólnota autonomiczna Aragonii rozciąga się od Pirenejów na północy przez szeroką równinę rzeki Ebro aż do Gór Iberyjskich na południu. Z wyjątkiem stolicy Saragossy, region ten jest jednym z mniej znanych ośrodków turystycznych w północnej Hiszpanii. Pod względem powierzchni, Aragón jest jedną z największych wspólnot w Hiszpanii, ale mieszka tu tylko 1,3 mln ludzi, z czego około połowa w jedynej metropolii — Saragossie. Okres świetności Królestwa Aragonii przypadał na XII-XV wiek. Aragonia była ważnym imperium na Półwyspie Iberyjskim, a jej dominium sięgało aż po południowe tereny obecnych Włoch, takie jak Sycylia, Sardynia i Neapol.

Pireneje

Miłośnicy przyrody i wędrowcy znajdą najwyższe szczyty Pirenejów na północy Wspólnoty w prowincji Huesca. Tutaj parki przyrody ze schroniskami górskimi przyciągają latem amatorów pieszych wędrówek, a zimą otwierane są ośrodki narciarskie. Szczególnym obszarem chronionym jest Park Narodowy Ordesa y Monte Perdido, który został wyróżniony przez UNESCO tytułem Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego.
Dobrym punktem wyjścia do wycieczek w środkowe Pireneje jest miasto Huesca na północy Aragonii. Na północny zachód od Hueski, w górach prepirenejskich, znajdują się dwa inne ciekawe miejsca. Pionowe piaskowcowe klify Mallos de Riglos to teren do wspinaczki i wędrówek, a kilka kilometrów na wschód znajduje się jeden z najlepiej zachowanych zamków w Hiszpanii, Castillo de Loarre.
W Pirenejach jest

wiele dziewiczych dolin i górskich wiosek, które nie są przeludnione. Urocze jest na przykład małe miasteczko Aínsa u północno-wschodnich podnóży gór północnej Hiszpanii. To wyjątkowe miejsce na zimowe wyjazdy i narciarskie szaleństwa.

Castillo de Loarre, Huesca, Aragonia, Hiszpania

Ośrodki narciarskie i narciarstwo w Aragonii

Aragonia to region charakteryzujący się trwałymi lodowcami, bogatymi pastwiskami i zielonymi dolinami. W jego skład wchodzą prowincje Huesca, Saragossa i Teruel. Stolicą regionu jest miasto Saragossa, z katedrą San Salvador i mauretańskim zamkiem Aljaferia. W regionie Aragonii znajdują się również ośrodki narciarskie Astun, Candanchu, Cerler, Formigal i Valdelinares. Aragoński region narciarski znany jest z relaksujących, przyjaznych gospodarzy i dobrego jedzenia.

 • Ośrodek narciarski Formigal znajduje się w centrum Pirenejów Aragońskich w Valle de Tena i stał się prawdziwym hotspotem dla wszystkich miłośników sportów zimowych. Położony na wysokości 1500 metrów nad poziomem morza ośrodek jest prawdopodobnie najbardziej popularnym ośrodkiem narciarskim w Aragonii. Znajdziecie tam też pełną życia wioskę z relaksującą atmosferą. Centrum narciarskie jest dobrze wyposażone w szkółkę narciarską oraz dobre, niedrogie jedzenie i napoje w licznych barach i restauracjach.
  Formigal oferuje swoim gościom 57 kilometrów tras narciarskich i nadaje się szczególnie dobrze dla początkujących i zaawansowanych narciarzy. Najwyższym punktem na terenie narciarskim jest szczyt "Tres Hombres" o wysokości 2.250 m n.p.m. i pionowym spadku 740 m. Większość wyciągów i stoków skierowana jest na północ i północny wschód. Stoki są rozmieszczone w czterech dolinach i strefach (Sextas, Sarrios, Anayet, Portalet), z których wszystkie są dostępne samochodem i połączone publicznym skibusem, zapewniając łącznie około 6.000 miejsc parkingowych. Formigal posiada również lądowisko dla helikopterów.
  Formigal, Aragonia, Hiszpania
 • Ośrodek narciarski Astun (położony na wysokości 1500 metrów nad poziomem morza) z 39 kilometrami tras oferuje łącznie 48 zjazdów dla wszystkich poziomów zaawansowania. Najwyższym szczytem jest "La Raca" o wysokości 2300 metrów i różnicy wysokości ponad 800 metrów. Astun jest jednym z najnowocześniejszych ośrodków narciarskich w Pirenejach i posiada dobry wybór hoteli, mieszkań, sklepów, restauracji i szkółek narciarskich z wypożyczalnią sprzętu. Jest również połączony z sąsiednim ośrodkiem Candanchu, wspólny karnet narciarski zapewnia obfitą ofertę.

 • Ośrodek narciarski Candanchu położony jest w Pirenejach Aragońskich, tuż nad rzeką Aragon i zaledwie 1 km od Puerto del Somport (tunel drogowy Somport) na granicy francusko-hiszpańskiej. W pobliżu znajduje się ośrodek narciarski Astún, a 27 km na północ miasto Jaca. Na prawym brzegu rzeki Aragon, w pobliżu mostu Santa Cristina, znajdują się ruiny szpitala Santa Cristina Somport i zajazdu dla pielgrzymów na "Camino de Santiago" (Droga św. Jakuba).
  Znakiem rozpoznawczym terenu narciarskiego jest sektor Tobazo Bajo - Pista Grande, który bez wątpienia jest jednym z najlepszych terenów dla początkujących i dzieci na świecie. Obszar ten oferuje 8 zielonych tras i 2 niebieskie. U podnóża znajduje się duża kawiarnia jako punkt spotkań, z którego można podziwiać stoki i tym samym być tuż przy pierwszych narciarskich szusach swojego potomstwa.
  Candanchú może się również pochwalić tym, że w sezonie prawie nigdy nie musi zamykać wyciągów z powodu złej pogody. Dzięki swojemu położeniu geograficznemu obszar ten jest całkowicie osłonięty od wiatru. Candanchu znane jest z zapierających dech w piersiach krajobrazów i z tego powodu uważane jest za jeden z najpiękniejszych ośrodków narciarskich w Hiszpanii.
  Oprócz dużego obszaru dla początkujących liczne czarne i czerwone trasy jak Tubo de la Zapatilla i Loma Verde przyciągają ekspertów i profesjonalistów.
  Candanchu, Huesca, Aragonia, Hiszpania
 • Ośrodek narciarski Cerler znajduje się w pobliżu miejscowości Cerler, w gminie Benasque, otoczonej Pirenejami Aragońskimi. Cerler jest alpejskim ośrodkiem narciarskim w sercu doliny Benasque, otoczonym lasami sosnowymi i 60 szczytami powyżej 3000 metrów, w tym Pico de Aneto na wysokości 3.404 metrów, najwyższym szczytem Pirenejów. Teren narciarski Cerler to obszar z najwyższymi stokami w całym paśmie górskim, pomiędzy 1.500 a 2.700 metrów. Większość terenu narciarskiego znajduje się powyżej 1.900 metrów nad poziomem morza i oferuje wszystkie rodzaje stoków, od początkujących do profesjonalistów narciarstwa.

 • Ośrodek narciarski Javalambre posiada wszystkie niezbędne udogodnienia, aby dzień spędzony na nartach był niezapomniany. Położony zaledwie godzinę drogi od Walencji i Saragossy, ośrodek został otwarty w latach 1995/96, aby zaoferować wszystkim miłośnikom narciarstwa w prowincji Teruel możliwość uprawiania ich sportu. Poczynione inwestycje oraz poprawa dostępności i zaplecza technicznego przyczyniły się w decydujący sposób do wzrostu liczby odwiedzających z regionów Walencji, Katalonii i Aragonii. Dostępne są również nowoczesne systemy naśnieżania. Na miłośników przyrody czekają wspaniałe widoki wzdłuż nowych malowniczych zimowych szlaków turystycznych, które prowadzą odwiedzających wzdłuż terenu narciarskiego.

 • Ośrodek narciarski Panticosa znajduje się w miejscowości o tej samej nazwie i jest rodzinnym ośrodkiem narciarskim, który utrzymuje wysoką jakość poprzez stałą modernizację i poprawę usług oraz stale poszerza swoją ofertę dla miłośników sportów zimowych. Panticosa od zawsze słynęła z leczniczych wód termalnych, czego dowodem jest strefa wellness i spa, kasyno i hotele. Ponadto łagodny klimat w połączeniu z zapierającym dech w piersiach krajobrazem sprawia, że Panticosa jest idealnym miejscem na niezapomniane zimowe wakacje.
  Teren narciarski posiada łącznie 41 tras zjazdowych w trzech różnych strefach (Selma Verde, Petrosos i Sabocos) do wysokości 2.200 m n.p.m. Otwarte i dobrze utrzymane stoki charakteryzują ten teren. Jest tu duży obszar dla początkujących z taśmami transportowymi i śnieżne przedszkole z odpowiednim wyposażeniem. Nowy bezpośredni dostęp do parku i stacji dolnej, duża przepustowość nowoczesnej ośmioosobowej gondoli oraz bezpłatny skibus zapewniają szybki i wygodny dostęp do narciarstwa.

 • Ośrodek narciarski Aramón Valdelinares znajduje się w gminie o tej samej nazwie w Sierra de Gúdar jako część Gór Iberyjskich; dokładniej w regionie Gúdar-Javalambre w prowincji Teruel, 70 km od stolicy. Pomimo niewielkich rozmiarów, ten ośrodek narciarski — położony na wysokości 2000 metrów nad poziomem morza — jest bardzo interesujący dla miłośników sportów zimowych ze względu na łatwą dostępność. Wypożyczalnia i serwis nart, szkoła narciarska i snowboardowa, przedszkole, sklepy, gabinet lekarski, muzyka w tle i na żywo, restauracja, kawiarnie i tarasy do opalania są dostępne dla wszystkich gości.

  TANIE BILETY LOTNICZE_Hiszpania

Co warto robić w Aragonii oprócz narciarstwa?

Szczególnie polecamy odkrycie Saragossy, stolicy prowincji w dolinie rzeki Ebro. Zobaczcie w tym ciekawym mieście monumentalne arcydzieło baroku, bazylikę Nuestra Señora del Pilar, i sprawdźcie sąsiadującą z nią katedrę San Salvador. Mauretańskie dziedzictwo miasta można dostrzec w architekturze Pałacu Aljafería, co z pewnością będzie niezwykłą atrakcją dla wszystkich fanów historii. Odkryjcie także charakterystyczny styl Goyi w muzeum w dawnym domu słynnego artysty, Casa Museo de Goya.
Nowoczesne atrakcje Saragossy obejmują ogromne Akwarium w Saragossie i fantastyczną restaurację na jego Pas El Tubo. Ta okolica jest idealna do delektowania się lokalnymi tapas i winami w tętniących życiem barach i restauracjach. Udajcie się także do położonego na południu miasta Teruel, aby zobaczyć jedne z najlepszych w regionie przykładów architektury mudéjar, stworzonej przez wieki panowania islamu i chrześcijan. Odwiedźcie Katedrę Santa María de Mediavilla lub udajcie się do Cervera de la Cañada, aby zobaczyć kościół parafialny Santa Tecla.
Koniecznie zarezerwujcie czas na zwiedzanie monumentalnych krajobrazów Aragonii! Park przyrody Western Valleys oraz Park Narodowy Ordesa i Monte Perdido to wspaniałe miejsca do odkrywania szlaków turystycznych i górskich krajobrazów.

Saragossa, Aragonia, Hiszpania

Ciekawostki o Aragonii i stolicy regionu - Saragossie:

 • Stolica regionu, Saragossa, to jedno z najstarszych miast w Hiszpanii, którego historia sięga Cesarstwa Rzymskiego. Na przestrzeni wieków Saragossa była kształtowana przez różnorodne kultury, od cywilizacji rzymskiej, wizygockiej i mauretańskiej, po Królestwo Aragonii i współczesne państwo hiszpańskie.
 • Miasto było niegdyś stolicą Królestwa Aragonii, potężnego średniowiecznego państwa, które odegrało znaczącą rolę w kształtowaniu historii Hiszpanii.
 • W Saragossie znajduje się baza hiszpańskich sił powietrznych i kosmicznych, która do 1994 roku była współdzielona z siłami powietrznymi USA.
 • Saragossa jest centrum życia artystycznego i kulturalnego, z licznymi muzeami i galeriami prezentującymi prace lokalnych artystów i rzemieślników.