Skip to content

W Europie jest niezliczona ilość niesamowitych miejsc do uprawiania sportów zimowych, które oferują bogactwo atrakcji. Od jazdy na nartach po jazdę na łyżwach, od snowboardu po jazdę na sankach, możliwości są wręcz nieograniczone! Jeśli więc planujecie nadchodzące zimowe wakacje, to dobrze trafiliście! W tym przewodniku przedstawimy Wam 13 niesamowitych miejsc do uprawiania sportów zimowych w całej Europie. Niezależnie od tego, czy chcecie nauczyć się jeździć na nartach, wypróbować bobsleje, czy spróbować swoich sił w biathlonie to mamy coś dla Was.

1. Wjedźcie kolejką linową na szczyt ściany skalnej Aiguille du Midi, Francja

Ubierzcie się grubo na ten spektakularny przejazd kolejką linową! Aiguille du Midi jest jednym z najsłynniejszych zabytków Alp Francuskich i można na niego wjechać kolejką linową z Chamonix. Platforma widokowa na wysokości 3842 m n.p.m. zapiera dech w piersiach nie tylko ze względu na widok na pobliski Mont Blanc, ale także dlatego, że temperatury spadają tu do dwucyfrowych zakresów minusowych. Po szczycie można spacerować 32-metrową stalową galerią, a dreszczyk emocji pojawia się po wejściu na szklaną platformę, pod którą otwiera się przepaść. Stąd można też przejechać gondolą nad Lodowcem du Géant do Pointe Helbronner we Włoszech. To z pewnością będzie niezapomniane przeżycie!

Aiguille du Midi, Francja

2. Zjedźcie na bobslejach po kanale lodowym w Oberhofie, Niemcy

Jeśli bobsleje pojawiające się na Zimowych Mistrzostwach Świata są Waszym absolutnie ulubionym sportem lub po prostu szukacie małego dreszczyku emocji, to powinniście się udać do Oberhofu w Lesie Turyńskim. Tutejsze sztuczne lodowisko zostało otwarte w 1971 roku jako drugie sztuczne lodowisko na świecie i jest nie tylko miejscem, w którym w 2023 roku ponownie odbędą się mistrzostwa świata w saneczkarstwie, ale także oferuje nowicjuszom możliwość zjechania po torze o długości nieco ponad kilometra w nadmuchiwanej łodzi lub w rurze lodowej. Atrakcją w Oberhofie jest także przejażdżka na prawdziwym czteroosobowym bobsleju, którym wraz z doświadczonym profesjonalistą można pędzić przez lodowy kanał z prędkością do 100 km/h. Jesteście gotowi na taki zastrzyk adrenaliny?

 

3. Zacznijcie dzień od śniadania w gondoli na lodowcu Hintertux, Austria

Nie zawsze musi to być klasyczne hotelowe śniadanie! W różnych regionach Tyrolu można rozpocząć dzień od śniadania w gondoli — na przykład na lodowcu Hintertux. Delektujcie się kawą, organicznym sokiem, świeżymi ciastkami, kiełbasą, serem i wymyślnymi smarowidłami, podczas gdy górska panorama staje się jeszcze bardziej imponująca z każdym metrem wysokości — to jest coś! Aby wynieść to wyjątkowe doświadczenie na kolejny poziom, w pakiecie śniadaniowym znajduje się również lampka wina musującego. Dzięki zintegrowanemu ogrzewaniu foteli zapewniona jest również odpowiednia temperatura!

4. Jeździcie na łyżwach i nurkujcie pod lodem w Weissensee, Austria

Region Weissensee w Karyntii od dawna stawia na turystykę zimową, a obszar ten otrzymał wiele nagród za zrównoważony rozwój. Choć Weissensee posiada również niewielki teren narciarski, to urlop polecany jest przede wszystkim tym, którzy preferują narciarstwo biegowe, zimowe wędrówki, a przede wszystkim jazdę na łyżwach. W końcu zamarznięte jezioro oferuje największą naturalną powierzchnię lodu w Europie. Oprócz rekreacji na śniegu — i to w najpiękniejszym zimowym krajobrazie między górą a jeziorem — nurkowanie pod lodem to wyjątkowe przeżycie dla odważnych.

Weissensee, Austria

5. Zjedźcie najdłuższą trasą w Austrii w dolinie Ötztal, Austria

Naciągacie mocniej szalik i sprawdzacie, czy Wasze narty są bezpieczne. W tym samym czasie suniecie do przodu i zjeżdżacie w dół 15 kilometrów! Wysoko nad Sölden, w Ötztal, znajduje się najdłuższy zjazd w Austrii. Z platformy BIG3 "Schwarze Schneid" na lodowcu Rettenbach na wysokości 3340 metrów, trasa narciarska ciągnie się w dół do dolnej stacji kolejki Gaislachkoglbahn w Sölden na wysokości 1370 metrów. Zjazd nie jest dla początkujących, ale wszyscy inni mogą szusować na naprzemiennych trasach czerwonych i niebieskich. Narty w dłoń i do dzieła!

Tyrol, Austria

6. Spróbujcie swoich sił w biathlonie w Lenzerheide, Szwajcaria

Piękna miejscowość wypoczynkowa Lenzerheide w szwajcarskim kantonie Graubünden staje się zimą mekką dla biathlonistów, ponieważ stadion biathlonowy Roland Arena od kilku lat jest miejscem rozgrywania różnych mistrzostw Europy i świata. Jeśli chcecie sami spróbować swoich sił w tym wymagającym sporcie, możecie to zrobić na kursie próbnym. Razem z profesjonalistami nauczycie się obsługiwać karabinek małokalibrowy, a nawet wykonacie swoje pierwsze ćwiczenia strzeleckie na kursie. Oczywiście nie można pominąć biegów narciarskich! Wystarczy stanąć na nartach biegowych, aby móc pokonać 450-metrową pętlę stadionu. To świetna okazja, by spróbować swoich sił w tym wymagającym sporcie.

TANIE BILETY LOTNICZE_Austria

 

7. Oglądajcie zimowy krajobraz Południowego Tyrolu z góry w balonie na gorące powietrze, Włochy

Gdy balon wznosi się coraz wyżej, zbliża się do imponujących szczytów górskich i powoli unosi się nad zimowym krajobrazem, można odkrywać wioski zasypane śniegiem i obserwować narciarzy zjeżdżających ze stoków. Mówi się, że kiedy podróżujemy, poszerzamy nasze osobiste horyzonty, ponieważ mamy okazję zobaczyć nasze otoczenie z nowej perspektywy. Jeśli chcecie potraktować to dosłownie, nie przegapcie lotu balonem na gorące powietrze. Na wysokościach można uciec od świata i cieszyć się absolutnym spokojem. Choć to doświadczenie nie jest tanie, to widok z góry jest naprawdę wyjątkowy. Jeśli wolicie zaoszczędzić trochę pieniędzy, przyjedźcie na ASV Dolomiti Balloon Festivals w styczniu i po prostu podziwiajcie powietrzne show z ziemi.

8. Wspinaczka na lodospad w Tristenbach, Włochy

Jednym z absolutnie modnych sportów, który w ostatnich latach znalazł licznych zwolenników, jest wspinaczka na lodospad, a dla miłośników adrenaliny, wariant bez asekuracji, czyli bouldering. Z jednej strony jest to oczywiście niezwykle ekscytujące, aby wycisnąć własną siłę mięśni do granic możliwości, ale naturalna sceneria, która nas otacza, z pewnością odgrywa również dużą rolę. Wspinaczka lodowa jest zdecydowanie wymagającym doświadczeniem, dlatego należy oczywiście zacząć od łatwej trasy. Idealnym miejscem do łatwej wspinaczki jest lodospad w imponującym wąwozie Tristenbach we Włoszech. Jesteście wystarczająco odważni?

9. Popłyńcie w dół rzeki na Arctic River Floating, Finlandia

Arctic River Floating jest niesamowitym doświadczeniem. Wyposażeni w suchy kombinezon, grube wełniane skarpety, rękawice, kask i czołówkę, brodzicie w wodzie, opuszczacie się do tyłu, a następnie płyniecie w dół rzeki. I wtedy tak naprawdę nic się nie dzieje — ale właśnie ta nicość jest nie do opisania. Na rzece unosicie się niemal bez ciężaru, dookoła panuje absolutna cisza, gwiazdy mrugają nad Wami, a czasem nawet na niebie tańczą kolorowe zorze. Jak lepiej poczuć zimę niż płynąc w lodowatej wodzie?

TANIE BILETY LOTNICZE_Wlochy

 

10. Poznajcie lodowiec Vatnajökull od środka, Islandia

Vatnajökull na Islandii, o powierzchni 8 100 km2, jest jednym z największych lodowców w Europie, chronionym przez utworzony w 2008 roku Park Narodowy Vatnajökull. Chociaż gwałtownie się kurczy z powodu zmian klimatu, jego recesja nie jest tak zaawansowana, jak w przypadku innych lodowców, takich jak Langjokull i Myrdalsjokull.
Lodowiec Vatnajokull jest łatwo dostępny z Reykjaviku i podróżujących wzdłuż południowego wybrzeża. Skaftafell, które szczyci się kilkoma miejscami przystosowanymi do wędrówek po lodowcu, znajduje się 327 kilometrów od stolicy, chociaż wiele jego języków można zobaczyć z obwodnicy po drodze. Główne miejsca Parku Narodowego Vatnajokull, takie jak laguna lodowcowa Jokulsarlon, wodospad Dettifoss i Asbyrgi canyon, znajdują się na tej drodze, zwanej także Trasą Pierwszą, lub w niewielkiej odległości od niej.

Lodowiec Vatnajökull od środka, Islandia

11. Spotkajcie się z reniferami z bliska i osobiście, Szwecja

Zbliżcie się do reniferów podczas spaceru z nimi w Nutti Sámi Siida, schronisku, które organizuje aktywności przyrodnicze i kulturowe oparte na kulturze lapońskiej. Lud Sàmi zawsze żył bardzo blisko natury i z największym szacunkiem dla wszystkich żywych istot, dlatego odpowiedzialne i zrównoważone działania są dla niego oczywistością. Nils Torbjörn Nutti jest nie tylko właścicielem domku, ale sam jest mocno związany z kulturą Laponii. Prowadzi specjalne kwatery w pobliżu reniferów i sam jest ich pasterzem. Podczas wizyty w schronisku można nie tylko dowiedzieć się więcej o kulturze w Muzeum Márkanbáiki, ale także zbliżyć się do zwierząt podczas wycieczki z przewodnikiem przez pokryty śniegiem krajobraz, wędrować z nimi po śniegu, a nawet wybrać się na kulig.

12. Cieszcie się przejażdżką psim zaprzęgiem, Szwecja

Obowiązkowym punktem wycieczki do Szwecji jest przejażdżka psim zaprzęgiem przez pokryty głębokim śniegiem krajobraz. Jednym z najlepszych miejsc na poznanie tego imponującego doświadczenia jest Riverlodge Huskys na wschodnim krańcu Åresjön, "jeziora Åre". Trasa rozpoczyna się bezpośrednio nad jeziorem i prowadzi po pokrytym śniegiem lodzie przez śnieżną przyrodę z widokiem na górę Åreskutan. Przed rozpoczęciem wycieczki jest oczywiście sporo czasu na zwiedzanie farmy psów i zabawę z husky, a wszystkich chętnych zaprasza się do pomocy w zaprzęganiu husky. Dopełnieniem tego wyjątkowego doświadczenia jest typowa szwedzka fika z kawą i ciastem przy ognisku.

 

13. Wybierzcie się na wycieczkę w rakietach śnieżnych na estońskich bagnach, Estonia

W Estonii nie można jeździć na nartach z powodu płaskiego terenu, ale kraj ten jest idealny na długą wycieczkę na nartach biegowych. Jeszcze bardziej ekscytująca jest jazda na łyżwach po jednym z wielu zamarzniętych jezior. W tym celu wędruje się przez krótki dystans do bagna, a następnie jeździ na łyżwach po małych lub dużych jeziorach. Ale uwaga: sprawdźcie wcześniej, czy lód jest wystarczająco twardy! Możecie również połączyć wycieczkę na rakietach śnieżnych z kąpielą w lodowatej wodzie. Wielu przewodników turystycznych oferuje właśnie taką kombinację. Mniej sportowa w konwencjonalnym sensie, ale typowo estońska, jest wizyta w saunie połączona ze skokiem do zimnej wody, na przykład właśnie w Tallinie, gdzie mieszkańcy w ostatnich latach odkryli zimowe pływanie i niemal każdego ranka wskakują do zimnego basenu portowego.