Skip to content
Aktualizacja: 01/03/2023

Podziel się na:

Oprócz plaż i wspaniałych krajobrazów Katalonia posiada również fantastyczne miejsca do zabawy na śniegu. Większość ludzi wie, że w Barcelonie i okolicach znajdują się piękne plaże, ale Katalonia ma do zaoferowania znacznie więcej! Oprócz wielu ciekawych miejsc do odwiedzenia, w pobliskich górach znajdują się fantastyczne ośrodki narciarskie. Tam, w miesiącach zimowych, możecie jeździć na nartach do woli lub po prostu cieszyć się zimową atmosferą. Sprawdźcie naszą listę najlepszych miejsc na zimowe wyjazdy w Katalonii!

Ośrodki narciarstwa alpejskiego i biegowego

Wiele z wymienionych poniżej ośrodków oferuje możliwość uprawiania narciarstwa alpejskiego, a kilka z nich to tereny do uprawiania narciarstwa biegowego. Niektóre z nich znajdują się o rzut kamieniem od Morza Śródziemnego! Na przykład do ośrodków narciarskich nazywanych "Alp 2500", La Molina i Masella, można w krótkim czasie dojechać barcelońskim Ski Busem. Możecie więc zdecydowanie połączyć zimową wycieczkę po mieście z dobrze przygotowaną wycieczką narciarską. Zima może być także idealnym czasem na odwiedzenie zespołu romańskich kościołów w Vall de Boí. Jeżeli po zwiedzeniu tych tysiącletnich kościołów, wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, nabierzecie ochoty na sporty zimowe i zabawę to ośrodek narciarski Boi-Taüll jest praktycznie na wyciągnięcie ręki.

Czy chcielibyście jeździć na nartach w śniegu i patrzeć na Morze Śródziemne? Na stacji narciarskiej Vallter jest to możliwe przy dobrej pogodzie. Na wysokości 2535 m n.p.m. widok sięga stąd aż do Cap de Creus i zatoki Roses. Inne atrakcje narciarskie to stoki Espot w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Narodowego Aigüestortes i Estany de Sant Maurici lub teren narciarski w Vall de Nuria, który jest jednym z najbardziej znanych miejsc pielgrzymkowych Katalonii.

Sprawdźcie naszą listę najlepszych ośrodków narciarskich!

1. Baqueira Beret

Baqueira-Beret to największy i najpopularniejszy ośrodek narciarski w Hiszpanii. W rzeczywistości hiszpańska rodzina królewska regularnie spędza tutaj wakacje. Ten ośrodek narciarski znajduje się w pięknej dolinie Val d’Aran, w północno-zachodniej części Katalonii. Ponieważ w tym regionie panuje klimat atlantycki, temperatury są wyższe niż w Alpach, a wysokiej jakości śnieg jest zwykle gwarantowany od początku grudnia do końca kwietnia. Kultura Val d'Aran, głęboko zakorzeniona w krajobrazie, wyraża się w szczególności w typowej architekturze z budynkami z kamienia, łupków i drewna. Szczególnie warte zobaczenia są również romańskie kościoły doliny.

Fakty narciarskie:
Stoki: 15 czarnych, 37 czerwonych, 41 niebieskich, 6 zielonych
Teren narciarski: 2.166 ha,
Trasa narciarstwa biegowego: 7 km
Wyciągi: 35
Baqueira Beret, Katalonia, Hiszpania

2. Boí Taüll Resort

Boí Taüll Resort w Vall de Boí położony jest w centrum Pirenejów Lleida. Najwyższe stoki narciarskie w katalońskich Pirenejach znajdują się właśnie w Boí-Taüll, osiągając wysokość do 2751 metrów nad poziomem morza. Ten ośrodek narciarski znajduje się w dolinie Vall de Boí i słynie z dziewiczej przyrody. Ze względu na swoje północne położenie, warunki śniegowe są zazwyczaj doskonałe. Z pasmem górskim Cadí na wschodzie i szczytami Aneto i Maladeta na zachodzie oferuje fantastyczne widoki. Kulturową atrakcją miejscowości jest osiem romańskich kościołów i kaplica, które jako zespół posiadają status światowego dziedzictwa UNESCO.

Fakty narciarskie:
Stoki: 9 czarnych, 25 czerwonych, 8 niebieskich, 6 zielonych.
Obszar narciarski: 550 ha
Wyciągi: 10

3. Espot

Teren narciarski Espot położony jest w regionie Pallars Sobirà, w pobliżu Parku Narodowego Aigüestortes i Estany de Sant Maurici. Jest ulubieńcem rodzin ze względu na dużą strefę dla początkujących z łagodnymi stokami i dużym placem zabaw. Jednak dla najodważniejszych członków rodziny są tu również wymagające trasy czerwone i czarne, z których trzy są dopuszczone do międzynarodowych zawodów. Większość tutejszych stoków otoczona jest drzewami. Ośrodek posiada doskonałe zaplecze sportowe i był gospodarzem Mistrzostw Świata w Telemarku.

Fakty narciarskie:
Stoki: 4 czarne, 6 czerwonych, 10 niebieskich, 2 zielone.
Obszar narciarski: 63 ha
Wyciągi: 6

4. La Molina

La Molina to najstarszy ośrodek narciarski w Hiszpanii. Pierwszy komercyjny wyciąg narciarski został tu uruchomiony w 1943 roku. La Molina znajduje się w okręgu La Cerdanya i oferuje doskonałe usługi i udogodnienia dla gości w każdym wieku. Miejscowość znana jest jako miejsce zamieszkania wielu narciarzy na klasycznej Pista Llarga. Ponadto, La Molina zorganizowała kilka pucharów świata w narciarstwie alpejskim i snowboardzie. Narciarzy i snowboardzistów na wszystkich poziomach przyciągają słoneczne stoki, łatwo dostępne jako cel jednodniowej wycieczki z Barcelony.

Fakty narciarskie:
Stoki: 7 czarnych, 19 czerwonych, 18 niebieskich, 17 zielonych.
Teren narciarski: 171 ha
Wyciągi: 15

5. Masella

Ośrodek narciarski Masella, podobnie jak La Molina, położony jest w słonecznej dolinie Cerdanya. To najstarszy ośrodek narciarski w Hiszpanii. Obecnie nadal przyciąga tłumy, jak w dawnych czasach, głównie ze względu na ładne zbocza między sosnami i rozległy teren. Ośrodek znany jest z lasów, które pokrywają całe zbocze szczytu Tosa d'Alp o wysokości 2.535 m n.p.m. Północna orientacja stoków i gęsty las sprzyjają dobrym warunkom śniegowym. Od 2013 roku Masella posiada również 10 kilometrów oświetlonych tras do nocnej jazdy na nartach.

Fakty narciarskie:
Stoki: 9 czarnych, 23 czerwone, 24 niebieskie, 9 zielonych.
Teren narciarski: 74 km
Wyciągi narciarskie: 18

Masella, Katalonia, Hiszpania

6. Port Ainé

Port Ainé znajduje się w dzielnicy Pallars Sobirà. Ten teren narciarski, którego najwyższym punktem jest szczyt góry Orri, jest osadzony w naturalnym krajobrazie o wyjątkowym pięknie. Strategiczne położenie wyciągów oferuje możliwość wygodnego i szybkiego dotarcia do wszystkich obszarów terenu narciarskiego. Większość stoków skierowana jest na północ, co korzystnie wpływa na jakość śniegu w tym obszarze.

Fakty narciarskie:
Stoki: 4 czarne, 11 czerwonych, 4 niebieskie, 6 zielonych,
Teren narciarski: 67 ha
Wyciągi: 8

7. Port del Comte

W północnej części powiatu Solsonès Port del Comte znajduje się w jednym z najpiękniejszych obszarów katalońskich prepirenejów. Ten przyjazny dla rodzin ośrodek narciarski z szerokimi stokami o wszystkich poziomach otoczony jest lasami czarnej sosny. Jest to idealny ośrodek zimowy dla tych, którzy chcą cieszyć się zimą z dala od dużych tłumów.

Fakty narciarskie:
Stoki: 6 czarnych, 13 czerwonych, 11 niebieskich, 7 zielonych.
Teren narciarski: 50 km
Wyciągi: 16
Port del Comte, Katalonia, Hiszpania

8. Tavascan

Tavascan to niewielki ośrodek narciarski oferujący zarówno narciarstwo alpejskie, jak i klasyczne. Jeśli chcecie doświadczyć wysokich gór w ich najczystszej postaci, to jest to miejsce, w którym powinniście być. Ośrodek narciarski znajduje się 10 kilometrów od miejscowości Tavascan, w powiecie Pallars Sobirà, w pięknym krajobrazie. Tavascan nadaje się do uprawiania różnych form sportów zimowych, od narciarstwa alpejskiego po snowboarding i oferuje stoki odpowiednie zarówno dla początkujących, jak i dla wymagających ekspertów.

Fakty narciarskie:
Stoki: 2 czarne, 2 czerwone, 1 niebieski, 1 zielony.
Narciarstwo alpejskie: 5 km, trasa biegowa: 14 km
Wyciągi: 3

9. Vall de Nùria

Vall de Nùria jest otoczony przez szczyty o wysokości 3000 m w urzekającym wysokogórskim krajobrazie Ripollès. Wysokogórska dolina jest jednym z najbardziej znanych miejsc pielgrzymkowych w Katalonii. Jednocześnie, co zaskakujące, jest to również jedno z najspokojniejszych miejsc w Pirenejach. Do Vall de Núria można bowiem dotrzeć jedynie kolejką zębatą, która wyjeżdża z Ribes de Freser.

Fakty narciarskie:
Stoki: 2 czarne, 3 czerwone, 3 niebieskie 3 zielone.
Teren narciarski: 20,88 ha
Wyciągi: 5
Vall de Nùria, Katalonia, Hiszpania

10. Vallter 2000

Vallter 2000 znany jest również jako "śródziemnomorski punkt widokowy" wśród ośrodków narciarskich Katalonii. Z wysokości 2.535 m można zobaczyć zatokę Roses i Cap de Creus na Costa Brava. Ten przyjazny dla rodzin teren narciarski oferuje ciekawe połączenie narciarstwa pod górę i narciarstwa alpejskiego w dół. Jeżeli chcecie połączyć narciarstwo biegowe, rakiety śnieżne i narciarstwo alpejskie, to jest to miejsce dla Was.

Dane o nartach
Stoki: 1 czarny, 6 czerwonych, 3 niebieskie, 3 zielone
Obszar narciarski: 48 ha
Wyciągi: 11

11. Aransa

Ośrodek narciarski Aransa w okręgu Cerdanya oferuje różnorodne trasy i możliwości o różnym stopniu trudności dla narciarzy biegowych. Większość oznakowanych tras przebiega przez czarne lasy sosnowe i tereny widokowe.

Fakty narciarskie:
Trasy narciarskie: 31 km
Trasy na rakietach śnieżnych: 15 km

12. Guils Fontanera

Gmina Guils de Cerdanya znajduje się również w okręgu Cerdanya na zboczu o klimacie atlantyckim. Tutaj z pewnością można spodziewać się dużej ilości śniegu. Guils de Cerdanya oferuje do 45 kilometrów tras narciarskich i 25 niezależnych lub połączonych ze sobą obwodów o różnym stopniu trudności w idealnych warunkach.

Fakty narciarskie:
Trasy narciarskie: 45 km
Trasy na rakietach śnieżnych: 15 km

13. Lles

Piękne krajobrazy Lles, charakteryzujące się czarnymi lasami sosnowymi ze wspaniałymi widokami na góry Cadí i dolinę Cerdanya, a także sprzyjający klimat, zapraszają do pełnego korzystania ze spokoju zimowej przyrody.

Fakty narciarskie:
Trasy narciarskie: 36 km
Trasy na rakietach śnieżnych: 15 km

14. Sant Joan de l'Erm

Historyczne sanktuarium Sant Joan de l'Erm znajduje się w Parku Naturalnym Alt Pirineu. Stoki, na wysokości od 1.700 m n.p.m do 2.000 m n.p.m, przebiegają przez lasy, w których rosną czerwone sosny, jodły, brzozy i czarne sosny. Sant Joan de l'Erm jest największym obszarem narciarstwa klasycznego w Katalonii, położonym w dużej mierze w dziewiczym krajobrazie naturalnym.

Fakty narciarskie:
Trasy narciarskie: 40 km
Trasy na rakietach śnieżnych: 10 km

15. Virós Vallferrera

Położony w nieporównywalnie pięknym otoczeniu Parku Naturalnego Alt Pirineu, ten teren sportów zimowych oferuje różne trasy narciarstwa biegowego, które prowadzą przez urocze lasy i górskie krajobrazy. Na wysokości 1.700 m n.p.m schronisko Gall Fer jest punktem wejścia na teren narciarski. Posiada ono miejsce dla 40 osób, jest wyposażone w podstawowe usługi i jest bardzo przyjaznym miejscem do rozpoczęcia zimowej radości z natury.

Fakty narciarskie:
Trasy narciarskie: 23 km
Trasy na rakietach śnieżnych 8 km

16. Tuixent-La Vansa

Tuixent-La Vansa położony jest w masywie górskim Port del Comte. Oferuje zróżnicowane szerokie stoki w malowniczym otoczeniu. Widoki na Pedraforca, Verd i góry pasma Cadí są tutaj wszechobecne. Ośrodek oferuje również oznakowane trasy okrężne do uprawiania rakiet śnieżnych i panoramiczne widoki na Pireneje.

Fakty narciarskie:
Trasy narciarskie: 28 km
Trasy do rakiet śnieżnych: 15 km