Skip to content
Aktualizacja: 06/03/2023

Podziel się na:

Narciarstwo to przyjemna część zimowych doświadczeń, a góry w Pirenejach to raj dla miłośników tej dyscypliny. Żadnych zdradliwych lodowców, przeważnie dobra pogoda, łatwy dostęp, wygodne chaty z doskonałym jedzeniem. Co prawda Pireneje nie są tak wysokie jak Alpy. Pic Aneto, najwyższy punkt, znajduje się na wysokości 3404 metrów nad poziomem morza – prawie 1500 metrów niżej niż szczyt Mont Blanc. Jednak bliskość Oceanu Atlantyckiego sprawia, że tutejszy śnieg jest inny – często jest bardziej wilgotny, co oznacza, że lepiej przykleja się do bardziej stromych zboczy. To oczywiście świetna wiadomość dla wszystkich narciarzy, ale Pireneje są prawdopodobnie najbardziej znane jako świetne miejsce dla początkujących.

Oczywiście ośrodki narciarskie w Pirenejach nie mogą konkurować ze swoimi alpejskimi kuzynami pod względem liczby lub wielkości, ale jest tu duża różnorodność. Od ulubionych przez całą rodzinę, takich jak La Molina i Peyragudes, po gorące źródła termalne Ax-les-Thermes; od raju off-piste Grand Tourmalet we francuskich Pirenejach i Formigal w Hiszpanii po tanie i wesołe kurorty Arinsal i Pas de la Casa w Andorze — to najlepsze ośrodki narciarskie w Pirenejach.

Gdzie są Pireneje?

Położone wzdłuż granicy Hiszpanii i Francji oraz w Andorze Pireneje rozciągają się na długości 480 kilometrów od Zatoki Biskajskiej do Morza Śródziemnego, oddzielając Półwysep Iberyjski od reszty kontynentalnej Europy. Choć nie tak wysokie jak Alpy, 126 szczytów pasma górskiego przekracza 3000 metrów wysokości. Kilka najwyższych gór w środkowych Pirenejach jest nadal zlodowaciałych, a zatem przez cały rok pokryte śniegiem. Jednak ze względu na rosnące temperatury w regionie lodowce te szybko się kurczą. Mimo to Pireneje oferują obfite możliwości dla narciarzy na wszystkich poziomach zaawansowania, aby doskonalić swoje umiejętności i odkrywać to czarujące pasmo górskie.

Francja: Imponująca górska sceneria

Podczas gdy najwyższe szczyty znajdują się po hiszpańskiej stronie granicy, po francuskiej stronie nadal nie brakuje malowniczych i ekscytujących tras narciarskich! Oto, czego możecie się spodziewać po najlepszych ośrodkach w regionie.

Ośrodek narciarski Saint-Lary Soulan w południowej Francji zachwyca swoich gości już od 1957 roku. Oferuje on około 100 kilometrów tras narciarskich i podzielony jest na trzy strefy:

  • Pla d'Adet jest obszarem narciarskim, który cieszy się szczególną popularnością wśród początkujących, rodzin i powracających narciarzy.
  • W obszarze Espiaube stoki są nieco bardziej wymagające. Tutaj znajdziecie wiele niebieskich i czerwonych tras, ale również bardziej wymagające obszary z czarnymi trasami. Ponadto trasy te są często bardzo długie, jak np. Mirabelle i Terranère, które mierzą ponad trzy kilometry.
  • Trzeci obszar nazywa się Vallon du Portet i znajduje się wyłącznie na wysokości powyżej 2000 metrów. Oprócz tras narciarskich o różnym stopniu trudności, obszar ten oferuje również park rozrywki. Przede wszystkim jednak zapierający dech w piersiach 360-stopniowy widok sprawia, że Vallon du Portet jest punktem kulminacyjnym.

Grand Tourmalet oferuje 70 tras i 34 wyciągi i jest największym terenem narciarskim w Pirenejach. Jest on podzielony na obszary Barèges i La Mongie. Wokół górskiej miejscowości Barèges panuje raczej spokój. Przyjemne stoki wiją się tutaj przez lasy sosnowe i stanowią wymarzony urlop narciarski. La Mongie jest natomiast rajem dla freeriderów. Szczególnie szczyt imponującego Pic du Midi jest terenem dla miłośników głębokiego śniegu. Ale również początkujący znajdą tu wiele łatwiejszych stoków. Wokół dolnej stacji La Mongie znajduje się kilka wyciągów ćwiczeniowych.

Bareges, Pireneje Francuskie

Teren narciarski Peyragudes powstał w 1988 roku z połączenia terenów Peyresourde i Agudes. Wyjątkowa górska sceneria zachwyciła już producentów Jamesa Bonda, którzy kręcili tutaj w 1997 roku zdjęcia do filmu "James Bond 007 - Tommorow Never Dies". W szczególności nie należy pominąć dwóch zjazdów Vallée Blanche i Val des Lumières, ponieważ oferują one szczególnie piękny widok na Pireneje. Z trawersu Isards rozciąga się również widok na Pic du Midi, który jest częścią obszaru narciarskiego Grand Tourmalet. Oba podobszary mają w dolinie swój własny teren dla początkujących. Zaawansowani narciarze i snowboardziści znajdą w całym ośrodku wspaniałe stoki, w tym cztery trasy oznaczone na czarno. Po stronie Peyresourde znajduje się również duży fun park dla freestylerów.

Luz Ardiden znany jest nie tylko ze wspaniałych stoków, ale również z imprezowych nocy. Rozciąga się on na dwie górskie miejscowości Aulian i Bederet i oferuje łącznie około 60 kilometrów tras narciarskich. Teren narciarski osiąga na Col de Loze wysokość 2.500 metrów i jest dzięki temu bardzo pewny pod kątem śniegu. Wiele stoków oznakowanych na czerwono to czysta przyjemność. Ponadto nawet doświadczeni narciarze lub snowboardziści nie powinni pominąć stoku Belle Bleu. Szczególnie wśród freestylerów teren narciarski jest uważany za hotspot, ponieważ posiada duży funpark.

Hiszpania: słońce, plaża... i narciarstwo

Jeśli myślicie o Hiszpanii tylko jako słońcu, plaży i morzu, to zdecydowanie się mylicie. Góry tego kraju oferują wspaniałe zimowe przeżycia, zwłaszcza Pireneje z ich rozległymi terenami narciarskimi!

Szczególnie region Aragón jest popularnym miejscem dla miłośników sportów zimowych. To właśnie tam znajdują się Formigal i Panticosa. Oba obszary rozciągają się na terenie sześciu dolin i oferują łącznie 176 kilometrów tras narciarskich. Podczas gdy nieco mniejsze Panticosa przyciąga głównie rodziny, Formigal jest idealne dla narciarskich mistrzów. W "Zona Izas" oznaczone na czerwono trasy zapraszają do uprawiania carvingu, podczas gdy w Anayet i Portalet, profesjonaliści mogą udowodnić swoje umiejętności na licznych czarnych trasach. Nie można pominąć zjazdu z Pico Tres Hombres, najwyższego szczytu tego obszaru narciarskiego o wysokości 2276 metrów.

Formigal , Pireneje, Hiszpania

Cerler znajduje się również w regionie Aragón. Niedaleko tego terenu narciarskiego znajdują się jedne z najwyższych szczytów Pirenejów, co sprawia, że jazda na nartach jest tutaj prawdziwą atrakcją. W sumie można tu odkryć ponad 80 kilometrów stoków. Prawie połowa z nich jest oznaczona kolorem zielonym i niebieskim, co sprawia, że teren narciarski jest godny polecenia nawet dla początkujących. Dla najmłodszych przygotowano również dwa obszary dla dzieci. Dla zaawansowanych narciarzy atrakcją jest trasa slalomowa, trasa snowspeed i trasa muldowa. Adrenaliny dostarcza również funpark z trasami o różnym stopniu trudności. Na stokach do Ampriu można uprawiać carving.

Cerler, Pireneje, Hiszpania

Baqueira-Beret to jeden z największych terenów narciarskich po hiszpańskiej stronie Pirenejów. Rozciąga się on na trzy miejscowości Baqueira, Beret i Bonaigua. Od listopada można tutaj korzystać z ponad 150 kilometrów tras narciarskich. Przy takiej wielkości wybór stoków jest oczywiście ogromny. Dlatego też szczególnie warte uwagi są ski safari, które prowadzą przez teren narciarski. Do wyboru są trzy stopnie trudności, dzięki czemu każdy ma szansę zobaczyć jak najwięcej terenu narciarskiego.

Candanchu uważane jest za najstarszy ośrodek narciarski w Hiszpanii. Ludzie jeżdżą tu na nartach już od 1928 roku. Dziś oferuje 44 trasy narciarskie, które są dość równomiernie rozłożone na wszystkich poziomach trudności. W pobliżu doliny znajduje się wiele wyciągów ćwiczeniowych. Zaawansowani narciarze wjeżdżają wyciągiem na szczyt Tobazo (2.020 metrów) lub na Tuca Blanca (2.400 metrów). Znajduje się tu wiele tras zjazdowych oznaczonych na czerwono i czarno, dzięki którym teren narciarski stał się legendarny w Hiszpanii. Istnieje również strefa freeride dla tych, którzy wolą być poza trasami. Aktywności takie jak rakiety śnieżne, skutery śnieżne czy narciarstwo biegowe uzupełniają ofertę.

Candanchu, Pireneje, Hiszpania

Andora: Księstwo Pirenejów

Andora jest jedynym państwem położonym w całości w Pirenejach. To niewielkie księstwo zdominowane jest przez góry - 65 szczytów górskich jest wyższych niż 2000 metrów. Nic więc dziwnego, że znajdują się tam wspaniałe ośrodki narciarskie. Małe państwo oferuje dwa duże kurorty narciarskie: Grandvalira i Vallnord.

Grandvalira z ponad 210 kilometrami tras zjazdowych jest największym terenem narciarskim w Pirenejach. Jest on podzielony na sześć obszarów. Wszystkie są ze sobą połączone, dając dostęp do ponad 120 tras narciarskich. Znajdujące się tam Soldeu i Tarter oferują stoki dla wszystkich sportowców. Dzieci znajdą tu wspaniałe strefy i miejsca do ćwiczeń, zaawansowani narciarze mogą cieszyć się licznymi niebieskimi i czerwonymi trasami, jest też kilka czarnych tras. Dla tych, którzy szukają prawdziwych wyzwań, czekają obszary Grau Roig i Pas de la Casa, które wyróżniają się wymagającymi stokami.

GrandValira, Pireneje, Andora

Drugim dużym terenem narciarskim w Andorze jest Vallnord. Składa się on z trzech obszarów Arcalís, Arsinal i Pal. Arcalís, zwrócony na północ, ze względu na swoje położenie często oferuje najlepsze warunki przez bardzo długi czas. Ogromne nietknięte stoki są szczególnie popularne wśród freeriderów, jednak początkujący również odnajdą tu swoje szczęście. Ośmiokilometrowa trasa Megaverde jest najdłuższym stokiem dla początkujących na całym terenie narciarskim. Również Familypark z maskotkami zapewnia zabawę dla małych miłośników narciarstwa.

Natomiast eksperci uwielbiają Arsinal. Trasa Marrades obejmuje różnicę wysokości ponad 1000 metrów i oferują liczne możliwości korzystania z głębokiego śniegu poza trasami. Rodziny czują się w Pal szczególnie dobrze, a w Pekeparku najmłodsi uczą się pierwszych narciarskich szusów. Jest tu również wiele łatwych stoków, które bez problemu opanują starsze dzieci.

Jeśli zainteresował Was pomysł wyjazdu na narty do Andory, to koniecznie przeczytajcie nasz artykuł Zimowe wyjazdy na narty w Andorze, w którym dokładnie opisujemy wszystko, co powinniście wiedzieć przed podróżą do tego ciekawego i relatywnie nieodkrytego kraju!

Zimowe wyjazdy w Pireneje

Oprócz świetnych warunków warto również poznać również kulturę Pirenejów. Tutejsze jedzenie i wino nieco różnią się od tych, które można znaleźć w Alpach – nawet po francuskiej stronie gór widać wyraźne wpływy hiszpańskie, które sprawiają, że jest tam wyjątkowo. Oczywiście Katalonia, Andora i Kraj Basków również mają swoje regionalne specjały. Jeśli jesteście już trochę znudzeni standardowymi opcjami oferowanymi w Alpach, Pireneje są doskonałym miejscem do odwiedzenia.


Zakończenie sezonu narciarskiego w Pirenejach

Chociaż czas otwarcia ośrodków wydaje się być podyktowany poziomem śniegu i kalendarzem ferii na Wielkanoc, w większości ośrodków narciarskich w Pirenejach można z reguły jeździć na nartach do połowy kwietnia.