Skip to content
Aktualizacja: 02/08/2023

Podziel się na:

Jesień w Szwecji to czas, gdy krajobrazy zmieniają się w niesamowite złote i czerwone odcienie, a przyroda prezentuje swoje najpiękniejsze oblicze. To doskonały moment, aby odkryć nordyckie uroki tego pięknego kraju i cieszyć się spokojem, jaki oferuje ta pora roku. Wędrówki po leśnych szlakach stają się jeszcze bardziej urokliwe, a spacerowanie po miękkich dywanach liści to prawdziwa przyjemność. Krajobraz nadbrzeżny również prezentuje się w magiczny sposób. Wysokie klify i brzegi jezior otoczone złocistymi drzewami tworzą niepowtarzalne widoki, które idealnie współgrają z nordyckim klimatem.

Jesień w Szwecji to czas, gdy można zakochać się w nordyckich urokach i zachwycających krajobrazach. Złote lasy, spokój i wyjątkowy klimat tego kraju czynią tę porę roku doskonałym momentem na niezapomniane podróże i odkrywanie piękna Szwecji w sezonie jesieni. Sprawdźcie, co powinniście dodać do swojego planu podróży!

Sztokholm - stolica Szwecji

Jesień w Sztokholmie to czas odpoczynku w romantycznych i spokojnych barwach. Miasto, które zwykle tętni energią i ruchem, w sezonie jesieni spowalnia tempo, dając mieszkańcom i turystom możliwość cieszenia się malowniczymi pejzażami i cieplejszą atmosferą. Wizyta w Sztokholmie jesienią pozwala podziwiać zmieniający się krajobraz miasta. Kolorowe liście drzew i urokliwe parki, takie jak Kungsträdgården czy Skansen, przyciągają spacerowiczów, którzy chcą zanurzyć się w złotych odcieniach natury.

To doskonały czas na odkrywanie kultury i historii miasta. Warto odwiedzić Stare Miasto (Gamla Stan), gdzie wąskie brukowane uliczki i malownicze zabytkowe budynki prezentują się w romantycznym świetle. Zwiedzanie muzeów, takich jak Muzeum Vasa czy Muzeum Abba, pozwala zgłębić bogatą historię Szwecji. Można wybrać się na romantyczny spacer brzegiem wody, podziwiać zachód słońca nad Morzem Bałtyckim lub cieszyć się widokiem miasta z jednego z punktów widokowych.

Pałac Królewski w Sztokholmie, Szwecja

Lotnisko w Sztokholmie

Lotnisko w Sztokholmie, znane jako Arlanda, to główny port lotniczy Szwecji, położony około 40 km na północ od centrum miasta. Jest to jedno z największych i najbardziej nowoczesnych lotnisk w Skandynawii, które obsługuje setki połączeń krajowych i międzynarodowych codziennie. Aby dojechać z lotniska Arlanda do centrum Sztokholmu, dostępnych jest kilka opcji transportu, w zależności od preferencji:

1. Pociąg: Najbardziej popularnym i wygodnym środkiem transportu jest Arlanda Express, szybki pociąg, który kursuje między lotniskiem a Dworcem Centralnym (Stockholm Centralstation) w centrum miasta. Pociągi odjeżdżają co 15 minut, a czas podróży wynosi zaledwie około 20 minut.
2. Autobus: Możecie również skorzystać z usług autobusów, takich jak Flygbussarna, które łączą lotnisko z różnymi częściami miasta. Są to bezpośrednie autobusy, które kursują regularnie i oferują korzystne ceny. Czas podróży zależy od trasy, ale zazwyczaj wynosi około 40-50 minut.
3. Taksówka: Na lotnisku znajdziecie również liczne taksówki, które mogą Was zawieźć do centrum miasta. Jednak ten środek transportu może być droższy w porównaniu do pociągu lub autobusu.
4. Wynajem samochodu: Jeśli preferujecie niezależność i komfort jazdy na własną rękę, możecie wypożyczyć samochód na lotnisku i samodzielnie dojechać do miasta.

Sprawdźcie naszą ofertę biletów lotniczych do Sztokholmu, by zaplanować jesienną podróż do Szwecji:

 

Jeziora Szwecji

Szwecja jest krajem o wyjątkowej liczbie jezior - szacuje się, że znajduje się tam ponad 97 500 jezior o powierzchni przekraczającej 2,5 akrów (ok. 1 ha), co czyni Szwecję jednym z krajów z największą liczbą jezior na świecie. Około 9% powierzchni Szwecji pokrywają wody słodkie w postaci jezior i rzek. Dlatego Szwecja jest krajem o wyjątkowo rozwiniętej żegludze śródlądowej.

Wiele jezior w Szwecji ma krystalicznie czystą wodę, dzięki czemu są doskonałym miejscem do pływania, nurkowania i wędkowania. Szwedzi kochają żeglować po jeziorach, dlatego można tu spotkać wiele żeglarzy, wędkarzy, kajakarzy i windsurferów. Jeziora w Szwecji oferują wiele wyjątkowych doświadczeń i możliwość cieszenia się pięknem natury w spokojnej i relaksującej atmosferze. Oto kilka wspaniałych propozycji:

  • Jezioro Vänern

Jezioro Vänern jest jednym z najpiękniejszych i największych jezior w Europie, a zarazem największym jeziorem Szwecji. Leży w południowej części kraju i zajmuje powierzchnię około 5 650 km². To magiczne miejsce, które zachwyca malowniczymi krajobrazami i obfitością przyrody. Jezioro Vänern otoczone jest urokliwymi lasami, zielonymi wzgórzami i malowniczymi wyspami, co sprawia, że stanowi idealne miejsce na relaksujące wakacje wśród natury. Nad brzegami Jeziora Vänern znajdują się urocze miejscowości i miasteczka, które zachęcają do odwiedzenia i poznania lokalnej kultury oraz tradycji.

  • Jezioro Vättern

Jezioro Vättern jest jednym z najpiękniejszych i największych jezior w Szwecji, które stanowi doskonały cel na jesienną wycieczkę. Położone w południowej części kraju, to miejsce zachwyca pięknem krajobrazów, które w okresie jesieni nabierają jeszcze bardziej urokliwych barw. Podczas wycieczki nad Jezioro Vättern, można cieszyć się spokojem i ciszą, które zapewniają odpoczynek od miejskiego zgiełku. Jesienią, turystyczny ruch jest zazwyczaj mniejszy, co pozwala cieszyć się naturą w bardziej kameralnej atmosferze. Można wybrać się na piesze wędrówki po okolicznych ścieżkach, aby podziwiać zachwycające widoki na jezioro, a także odwiedzić urocze wioski rybackie i malownicze miasteczka, które otaczają brzegi jeziora.

  • Jezioro Siljan

Położone na granicy regionów Dalarna i Härjedalen, to jezioro o wyjątkowej urodzie, otoczone górami i lasami, które w okresie jesieni nabierają wyjątkowych kolorów. Czyste, spokojne wody jeziora odbijają barwne liście, co sprawia, że widok jest jeszcze bardziej malowniczy. Można tu spacerować po urokliwych szlakach wokół jeziora, wędrować po górach lub wybrać się na rejs po jeziorze, podziwiając z łodzi perspektywę jesiennej scenerii. To także idealne miejsce na wędkowanie czy obserwację ptaków, ponieważ jesienią jest czasem migrujących ptaków, które zatrzymują się nad jeziorem w drodze na południe. W okolicach Jeziora Siljan znajdują się również urocze szwedzkie wsie, takie jak Mora, Rättvik czy Tällberg, które mają swoisty urok i oferują ciekawe tradycje kulturowe.

Jezioro Siljan, Szwecja

Parki Narodowe Szwecji

Odwiedzając Parki Narodowe w Szwecji jesienią, można cieszyć się pięknymi krajobrazami, spokojem natury i obserwować zmiany w przyrodzie. To doskonały czas na wędrówki, obserwację dzikich zwierząt i poznawanie niezwykłego dziedzictwa przyrodniczego tego fascynującego kraju. Przedstawiamy kilka propozycji parków, które warto odwiedzić jesienią:

  • Park Narodowy Abisko

Położony na północy kraju, nad brzegiem jeziora Torneträsk, park oferuje zapierające dech w piersiach widoki, szczególnie w okresie jesieni. To idealny czas, aby wędrować po licznych szlakach turystycznych, które prowadzą przez gęste lasy, wrzosowiska, doliny rzek i wznoszące się szczyty górskie. Jednym z najbardziej znanych szlaków jest "Kungsleden" (Królewska Droga), popularny szlak wędrowny, który prowadzi przez park i oferuje niesamowite widoki na góry i lodowce.

Park Narodowy Abisko jest także jednym z najlepszych miejsc na świecie do obserwacji zorzy polarnej. Zorze polarne są szczególnie widoczne w okresie jesiennym i zimowym na tych szerokościach geograficznych, a ciemne noce w Abisko sprawiają, że jest to doskonałe miejsce, aby podziwiać ten naturalny spektakl. Dla miłośników ekologii park oferuje doskonałą okazję do obserwacji dzikich zwierząt, takich jak renifery, lisy polarne, łosie i orły.

  • Park Narodowy Sarek

Park Narodowy Sarek, położony w północno-zachodniej Szwecji, to dziki i niezwykły obszar, który zapewnia wyjątkowe wrażenia podczas jesiennych wycieczek. Znany jako "serce Laponii", Sarek jest jednym z najstarszych i najbardziej dzikich parków narodowych w Europie, który pozostaje niemal całkowicie niezagospodarowany przez człowieka.

Park jest domem dla bogatej fauny, w tym reniferów, łosi, niedźwiedzi brunatnych i różnych gatunków ptaków drapieżnych. Jesienią można mieć szczęście i spotkać te zwierzęta, które przygotowują się do zimy, a także podziwiać migrujące ptaki w ich podróży na południe.

Park Narodowy Sarek, Szewcja

  • Park Narodowy Fulufjället

Park Narodowy Fulufjället, położony w środkowej Szwecji, to wymarzone miejsce na jesienną wycieczkę dla miłośników przyrody i osób pragnących odkryć dzikie piękno skandynawskiej natury. Park rozciąga się na obszarze ponad 385 km² i oferuje zróżnicowane krajobrazy.

Jednym z głównych punktów przyciągających turystów do Parku Narodowego Fulufjället jest najwyższy wodospad w Szwecji - Njupeskär, osiągający wysokość 93 metrów. Jesienią, kiedy okoliczne drzewa zmieniają kolor liści na odcienie żółci, pomarańczu i czerwieni, krajobraz wokół wodospadu nabiera magicznego wyglądu, który robi ogromne wrażenie.

Park Narodowy Fulufjället. Szwecja

Szweckie wyspy jesienią

Wyspy Szwecji jesienią oferują niezwykłe i urokliwe krajobrazy, które zachwycają każdego podróżnika. W tym sezonie można cieszyć się spokojem, ciszą i pięknymi kolorami, które towarzyszą zmieniającej się naturze. Oto najwspanialsze wyspy Szwecji, które warto odwiedzić jesienią:

  • Gotland

Jesienią na Gotlandii krajobrazy nabierają pięknych złocistych i ciepłych barw. Rozległe pola, wiatraki, wąwozy i wrzosowiska przemieniają się w malownicze malowidła, które zapierają dech w piersiach. Można tutaj zrelaksować się na pustych, piaszczystych plażach, które zapewniają niepowtarzalne widoki na Morze Bałtyckie. Podczas wycieczki na Gotland, warto odwiedzić jego urocze miasteczka, takie jak Visby - średniowieczną perełkę, wpisaną na listę UNESCO. Ściany miejskie, wąskie brukowane uliczki, kościoły i ruiny zachwycają podróżnych swym historycznym dziedzictwem.

Wyspa Gotland, Szwecja

  • Öland

Öland, malownicza wyspa położona na wschodnim wybrzeżu Szwecji, to doskonałe miejsce na jesienną wycieczkę. To idealny moment, aby spacerować po wydmach, które zmieniają kolory, i cieszyć się spokojem plaż, gdzie można oddychać świeżym powietrzem i delektować się szumem fal.

Wyspa ma bogatą historię, a jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc jest zamek Borgholm, który oferuje wspaniały widok na okolicę i stanowi doskonały punkt obserwacyjny, aby podziwiać jesienny krajobraz. Na Ölandzie można także spróbować tradycyjnych szwedzkich potraw i smakołyków, takich jak śledź w cebuli czy kluski ziemniaczane. To wspaniała okazja, aby poznać lokalną kuchnię i kulturę.

  • Wyspy Osterlen

Położone na południowym wschodzie kraju, te malownicze wyspy są znane z przepięknych plaż, klifów i rozległych pól uprawnych, które w okresie jesieni nabierają ciepłych i złocistych barw. Na piaszczystych plażach można spacerować wzdłuż brzegu, delektując się szumem fal i zapierającymi dech w piersiach widokami na Morze Bałtyckie.

Oprócz przyrody, Wyspy Osterlen mają również bogatą kulturę i historię. Znajdują się tu urocze, tradycyjne wioski rybackie, gdzie można zanurzyć się w autentycznej szwedzkiej atmosferze. Warto odwiedzić takie miejsca jak Simrishamn, z uroczymi uliczkami, kolorowymi domkami i liczba restauracji serwujących świeże owoce morza.