Skip to content
Aktualizacja: 12/09/2023

Podziel się na:

Jesień to idealny czas, by wyrwać się z codzienności i odkryć niezwykłe zakątki naszego pięknie różnorodnego świata. Jeśli marzycie o niezapomnianej podróży, która połączy w sobie dziką przyrodę, egzotyczne zwierzęta i niepowtarzalne doznania, to jesienne safari w Afryce powinno znaleźć się na szczycie waszej listy marzeń. To właśnie teraz, gdy gorące afrykańskie lato ustępuje miejsca łagodniejszym temperaturom, możecie bez przeszkód podziwiać życie dzikich zwierząt i odkryć fascynującą kulturę tych ziem.

Przyjrzyjmy się najlepszym destynacjom na jesienne safari w Afryce! Przedstawimy Wam parki narodowe, rezerwaty przyrody i inne unikalne miejsca, gdzie możecie obserwować "Wielką Piątkę" oraz wiele innych gatunków zwierząt w ich naturalnym środowisku. Przyjrzymy się także, jakie atrakcje i aktywności czekają na podróżników poza samymi safari. Zapraszamy na przewodnik po jesiennej Afryce!

Republika Południowej Afryki

Safari w Południowej Afryce jesienią to wyjątkowa okazja, aby doświadczyć magii afrykańskiej przyrody i obcować z dzikimi zwierzętami w ich naturalnym środowisku. To niesamowita przygoda, która pozostawi niezapomniane wspomnienia na całe życie.

Jesień w Południowej Afryce to pora roku, kiedy klimat staje się łagodniejszy, a temperatury są przyjemne i znośne. Upalne lato ustępuje miejsca łagodniejszym dniom, co sprawia, że spędzanie czasu na safari staje się bardziej komfortowe.

Republika Południowej Afryki to miejsce, gdzie będziecie mieć szansę zobaczyć "Wielką Piątkę" - czyli pięć najbardziej charakterystycznych i imponujących gatunków afrykańskich zwierząt: lwa, słonia, nosorożca, bawołu afrykańskiego oraz lamparta. W jesiennej scenerii ich obserwacja może być wyjątkowo spektakularna. To okres, w którym wiele roślin kwitnie i owocuje. Bogactwo flory Południowej Afryki sprawia, że krajobraz staje się jeszcze bardziej malowniczy i kolorowy, co dodaje uroku podczas safari.

 • Park Narodowy Kruger

Park Narodowy Kruger to jedno z najbardziej ikonicznych miejsc na safari w Południowej Afryce i na całym kontynencie afrykańskim. Jest to ogromny rezerwat przyrody, który zachwyca swoją różnorodnością ekosystemów, dziką fauną i niezwykłym pięknem natury. Park oferuje różnorodność ekosystemów, od otwartych sawann po gęste lasy i rzeczne doliny. To sprawia, że można obserwować zwierzęta w ich naturalnym środowisku i docenić ich dostosowanie do różnych warunków.

 • Park Narodowy Addo Elephant

Park Narodowy Addo Elephant znajduje się w prowincji Eastern Cape i zajmuje obszar około 180 000 hektarów. Jest wyjątkowy ze względu na swoje piękne krajobrazy, różnorodność ekosystemów oraz wspaniałe możliwości obserwacji dzikich zwierząt, w tym charakterystycznych słoni afrykańskich. Oprócz słoni, park chroni wiele innych gatunków dzikich zwierząt, takich jak nosorożce czarne i białe, bawoły, lwy, hieny, zebry, kudu, antylopy i wiele gatunków ptaków. Różnorodność fauny sprawia, że safari w Parku Narodowym Addo Elephant jest niezwykle atrakcyjne dla miłośników przyrody.

Park Narodowy Addo Elephant, RPA

 • Park Narodowy Hluhluwe-Imfolozi

Hluhluwe-Imfolozi słynie z imponującej różnorodności biologicznej. To tutaj udało się uratować populację białego nosorożca przed wyginięciem w latach 60. XX wieku. Obecnie park jest domem dla różnorodnych gatunków ssaków, ptaków i roślin.

Botswana

Botswana, położona w sercu Afryki, to prawdziwy raj dla miłośników safari, zwłaszcza w okresie jesieni. To kraj o niezwykle zróżnicowanym ekosystemie, który oferuje podróżnikom niezapomniane doświadczenia związane z obserwacją dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku.

Jesień w Botswanie to czas suchy, co oznacza minimalne opady deszczu. Dla podróżników to ogromna zaleta, ponieważ zwierzęta skupiają się wokół stałych źródeł wody. Mniejsza ilość roślinności również ułatwia obserwację dzikich zwierząt.

 • Park Narodowy Chobe

Chobe National Park to jeden z najbardziej znanych i fascynujących parków narodowych w Botswanie oraz na całym kontynencie afrykańskim. Położony w północnej części kraju, park zajmuje obszar około 11 700 km² i stanowi prawdziwe królestwo dzikiej przyrody. Chobe National Park charakteryzuje się zróżnicowanymi ekosystemami, które obejmują zarówno tereny leśne, sawanny, jak i mokradła. Park jest szczególnie znany ze swojej imponującej populacji słoni afrykańskich. To jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie można spotkać tak duże stada tych majestatycznych zwierząt.

 • Park Narodowy Moremi

Park Narodowy Moremi to prawdziwy skarb przyrody. Znajduje się tu wiele unikalnych ekosystemów, od rozległych sawann po bujne lasy galeriowe i wilgotne bagna. Dzięki tej różnorodności środowisk, można spotkać tu wiele gatunków zwierząt, w tym słonie, żyrafy, lwy, lamparty, gepardy, nosorożce białe i wiele innych. To raj dla miłośników obserwacji dużych kotów w ich naturalnym środowisku. Płynące na tle malowniczych krajobrazów, te majestatyczne zwierzęta stanowią prawdziwe gwiazdy parku.

 • Central Kalahari Game Reserve

CKGR rozciąga się na obszarze ponad 50 000 km², co czyni go jednym z największych rezerwatów na świecie. To teren pustynny i półpustynny, gdzie znajdziemy obszary z wydmami, suchymi rzekami i charakterystyczną roślinnością kalaharyjską. Mimo surowych warunków środowiskowych, Central Kalahari Game Reserve jest domem dla różnorodnych gatunków dzikich zwierząt, takich jak lwy, gepardy, lamparty, hieny, wilki, gnu, strusie, kudu i wiele innych. W okresie deszczowym, kiedy przestrzeń zaczyna ożywać, można zobaczyć migracje zwierząt i wzmożoną aktywność


Namibia

Namibia to jedno z najbardziej fascynujących miejsc na ziemi, które oferuje wyjątkowe doświadczenia podczas jesiennej wyprawy safari. To kraj kontrastów, gdzie pustynie, góry, wybrzeża oceaniczne i dzika przyroda tworzą niezwykły krajobraz, który zachwyca podróżnych z całego świata.

Namibia jesienią oferuje nie tylko wyjątkowe obserwacje dzikich zwierząt, ale także niezwykłe widoki, niesamowite krajobrazy i autentyczne doświadczenia kulturowe.

 • Park Narodowy Etosha

Położony w północnej części Namibii, park stanowi prawdziwe królestwo dzikich zwierząt, oferując niezrównane możliwości obserwacji i fotografowania afrykańskiej fauny w jej naturalnym środowisku. Nazwa "Etosha" w języku miejscowej ludności Ovambo oznacza "Wielką Białą Plamę", odnosząc się do ogromnej solnej sawanny, która stanowi charakterystyczną cechę tego parku. W sercu parku znajduje się ogromna, słynna solno-błotna pustynia Etosha Pan, która w porze deszczowej często się zapełnia wodą, przyciągając ogromne stada dzikich zwierząt. To idealne miejsce dla miłośników safari, którzy mogą obserwować słonie, lwy, lamparty, nosorożce, żyrafy, zebry i wiele innych gatunków zbierających się wokół wodopojów.

Park Narodowy Etosha, Namibia

 • Dolina Rzeki Kunene

Ta malownicza dolina rozciąga się wzdłuż granicy z Angolą i obejmuje obszar, gdzie rzeka Kunene przepływa przez urozmaicony krajobraz, tworząc spektakularne widoki i oferując wyjątkowe doświadczenia przyrodnicze. Od suchych pustyń po bujne oazy, od skalistych wąwozów po rozległe równiny – każdy obszar tej doliny kryje w sobie niepowtarzalne piękno. Rzeka Kunene to serce tego regionu, dostarczając życiodajnej wody w okolicach, gdzie zieleń i życie przyciągają różnorodne gatunki zwierząt i ptaków. Można tu spotkać m.in. krokodyle, hipopotamy, słonie oraz rzadkie gatunki ptaków, które tworzą fascynujący ekosystem.

Dolina Rzeki Kunene, Namibia

 • Park Narodowy Skeleton Coast

Park Narodowy Skeleton Coast (Wybrzeże Szkieletów) to jedno z najbardziej tajemniczych, dzikich i zapierających dech w piersiach miejsc na ziemi. Położony na zachodnim wybrzeżu Namibii, park ten jest znany ze swoich surowych krajobrazów, spektakularnych widoków i bogatej historii, która sprawia, że jest to miejsce wyjątkowe i niezapomniane. Nazwa parku, "Skeleton Coast", wywodzi się z tragicznych historii wielu statków, które runęły na te niebezpieczne brzegi i stały się dosłownie "szkieletami" opustoszałych wraków. To surowe piękno i tajemnicza atmosfera nadają parkowi niepowtarzalnego charakteru.

Park Narodowy Skeleton Coast, Namibia

Tanzania

Tanzania jest jednym z najbardziej znanych i popularnych miejsc na safari na całym świecie. To kraj, który oferuje niezwykłe bogactwo przyrody, różnorodność ekosystemów i spektakularne widoki, które zapierają dech w piersiach.

Tanzania jest domem dla najwyższego szczytu Afryki - Góry Kilimandżaro. To marzenie każdego wspinacza, ale także przyciąga osoby, które chcą przeżyć niezapomniane wyzwanie i podziwiać piękne krajobrazy. Ze szczytu można podziwiać spektakularne widoki na okoliczne tereny.

W Tanzanii spotkacie bogactwo kultur i tradycji, które wywodzą się z różnorodnych grup etnicznych zamieszkujących kraj. Wpływy arabskie, afrykańskie i europejskie tworzą fascynującą mozaikę kulturową. Miejsca takie jak Zanzibar oferują wyjątkową mieszankę wpływów kulturowych, co widoczne jest w architekturze, kuchni i zwyczajach.

W południowej części Tanzanii znajduje się wybrzeże Oceanu Indyjskiego, a tuż przy nim archipelag Zanzibar. To raj dla miłośników plaż, kąpieli w ciepłych wodach oceanu, nurkowania i poznawania bogatej historii i kultury. Miasta takie jak Stone Town zachowują wpływy arabskie i suahili.

 • Park Narodowy Serengeti

Park Narodowy Serengeti to jedno z najbardziej ikonicznych miejsc na świecie do obserwacji dzikich zwierząt i doświadczenia naturalnych migracji. Położony w północnej Tanzanii, ten obszar o powierzchni około 15 000 km² stanowi dom dla niezwykłej różnorodności ekosystemów i gatunków. Serengeti słynie z niezwykłych migracji zwierząt, które obejmują miliony gnu, zebr, antylop i drapieżników. To fenomenalne widowisko odbywa się w okresie jesieni, zwłaszcza we wrześniu i październiku, kiedy to stadom zwierząt towarzyszy przemieszczająca się drapieżników, takich jak lwy i lamparty. Park Narodowy Serengeti jest częścią obszaru chronionego Serengeti-Mara, który obejmuje także rezerwat przyrody Masai Mara w sąsiedniej Kenii. Ten obszar ma ogromne znaczenie dla zachowania dzikich zwierząt i jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Park Narodowy Serengeti, Tanzania

 • Park Narodowy Ngorongoro

Park Narodowy Ngorongoro to wyjątkowy i zapierający dech w piersiach obszar chroniony położony w północnej Tanzanii. Jest to w rzeczywistości ogromny, zanurzony wulkaniczny krater o średnicy około 20 kilometrów, który stanowi naturalne schronienie dla niezwykle bogatego ekosystemu. Obszar ten kryje w sobie różnorodność ekosystemów, od sawanny po lasy, jeziora i mokradła. Dzięki temu jest siedliskiem dla ponad 25 000 zwierząt, w tym wiele gatunków zagrożonych wyginięciem.

 • Rezerwat Selous

Rezerwat Selous jest uznawany za jedno z najważniejszych miejsc na świecie dla ochrony dzikiej przyrody. Obszar ten jest domem dla bogactwa gatunków zwierząt, w tym słoni, lwów, nosorożców, leopardów, hipopotamów, krokodyli, bawołów i wielu innych. Rezerwat Selous oferuje wyjątkowe doświadczenia safari, zarówno piesze, jak i samochodowe. Można tutaj obserwować dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku, a widoki są niezwykłe ze względu na różnorodność krajobrazów - od sawann i lasów po rzeki i mokradła. W porównaniu z innymi znanymi parkami w Tanzanii, takimi jak Park Narodowy Serengeti czy Ngorongoro, Rezerwat Selous przyciąga mniejszy ruch turystyczny. To oznacza, że podróżnicy mogą cieszyć się bardziej spokojnymi i prywatnymi safari, co dodatkowo podnosi unikalność doświadczenia.