Skip to content
Aktualizacja: 01/09/2023

Podziel się na:

Jesienny urok miasta Amsterdam niezmiennie przyciąga podróżników z całego świata. To magiczny czas, gdy ulice tego urokliwego miasta nabierają ciepłych barw i melancholijnej atmosfery. Przemierzając brukowane alejki, otuleni kurtkami, można odkryć niezliczone skarby tego miejsca, które w jesiennej aurze jawią się w zupełnie nowym świetle.

Amsterdam, znany z malowniczych kanałów, historycznej architektury i wyjątkowej kultury, oferuje jesienią wiele atrakcji, które z pewnością umilą każdemu podróżnikowi spędzony czas. W tym artykule zapraszamy do odkrycia, co warto zobaczyć i doświadczyć podczas jesiennego weekendu w Amsterdamie. Od urokliwych spacerów po parkach ubarwionych złocistymi liśćmi, po eksplorację kulturalnych instytucji, smakowanie lokalnych przysmaków i wpadnijcie w wir tętniącego życiem miasta - Amsterdam w sezonie jesiennym kusi swoją niepowtarzalną aurą i niezapomnianymi wrażeniami!

Pogoda w Amsterdamie jesienią

Jesień w Amsterdamie charakteryzuje się zmiennością pogody oraz przejściem z ciepłego lata do chłodniejszych temperatur. Sezon ten trwa od września do listopada. Oto kilka cech dotyczących pogody w Amsterdamie podczas jesieni:

  • Temperatury: Na początku jesieni (wrzesień) jeszcze można doświadczać cieplejszych dni, gdzie średnie dzienne temperatury wynoszą około 15-18°C. W miarę upływu miesięcy temperatury jednak spadają, osiągając około 8-12°C w listopadzie. Nocą temperatury mogą się obniżyć jeszcze bardziej.
  • Opady: Jesień to sezon, w którym opady w Amsterdamie są dość powszechne. Deszczowe dni stają się coraz częstsze w miarę zbliżania się do listopada. Warto zabrać ze sobą odpowiednią odzież wierzchnią oraz parasolkę, aby być przygotowanym na nagłe opady.
  • Zmienność pogody: Pogoda w Amsterdamie jesienią może być nieco kapryśna. Jednego dnia możesz doświadczyć słonecznej pogody i ciepła, a już następnego może być chłodniej i pochmurnie. W związku z tym warto pakować zróżnicowaną odzież, by być gotowym na różne warunki atmosferyczne.
  • Krótsze dni: W miarę jak jesień postępuje, dni stają się krótsze. Liczba godzin światła dziennego maleje, co wpływa na czas, jaki możecie spędzić na zwiedzaniu i odkrywaniu miasta.

Amsterdam, Holandia 

Lotnisko w Amsterdamie

Lotnisko w Amsterdamie, znane również jako Port Lotniczy Schiphol (ang. Amsterdam Airport Schiphol), jest jednym z największych i najważniejszych lotnisk w Europie. Jest głównym portem lotniczym Holandii i stanowi kluczowy węzeł komunikacyjny dla podróżujących zarówno w obrębie Europy, jak i na dalsze odległości. Oto kilka charakterystyk dotyczących lotniska Schiphol:

Rozmieszczenie i połączenia: Lotnisko Schiphol znajduje się około 17 km na południowy zachód od centrum Amsterdamu. To dogodne położenie sprawia, że jest łatwo dostępne zarówno dla turystów, jak i osób podróżujących służbowo. Lotnisko posiada świetne połączenia komunikacyjne, w tym sieć kolejową, tramwajową i autobusową, umożliwiając szybkie przemieszczanie się między lotniskiem a centrum miasta.

Zrównoważony rozwój: Lotnisko Schiphol aktywnie działa na rzecz zrównoważonego rozwoju. Inicjatywy te obejmują zmniejszanie emisji CO2, zrównoważoną gospodarkę odpadami i promowanie bardziej ekologicznych środków transportu na obszarze lotniska.

Wybierzcie się na weekend do Amsterdamu, korzystając z naszej oferty biletów lotniczych!Jakie atrakcje warto zobaczyć w Amsterdamie jesienią?

1. Muzeum Van Gogha

Muzeum Van Gogha w Amsterdamie jest jednym z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych muzeów sztuki na świecie. Znane z unikatowej kolekcji dzieł jednego z najwybitniejszych artystów impresjonistycznych, Vincenta van Gogha, muzeum przyciąga miliony zwiedzających rocznie. To wyjątkowe miejsce, które pozwala zgłębić twórczość i życie tego niesamowitego malarza. Muzeum Van Gogha posiada imponującą kolekcję dzieł Vincenta van Gogha, obejmującą zarówno jego obrazy, rysunki, jak i listy.

Muzeum pozwala śledzić ewolucję stylu artysty, od jego wcześniejszych, ciemniejszych prac, po późniejsze, bardziej ekspresyjne i kolorowe dzieła. Van Gogh znany jest z niezwykłego użycia kolorów i światła, które wpłynęło na rozwój impresjonizmu i postimpresjonizmu. Listy pisane przez van Gogha do rodziny i przyjaciół są także częścią kolekcji, które pozwalają lepiej zrozumieć jego myśli i uczucia.

Muzeum Van Gogha oferuje interaktywne wystawy i prezentacje, które pomagają zwiedzającym lepiej zrozumieć twórczość van Gogha oraz kontekst historyczny i artystyczny jego epoki. Multimedia, prezentacje multimedialne i inne technologie edukacyjne pomagają przybliżyć sztukę w ciekawy sposób. To idealne miejsce na spędzenie deszczowego popołudnia!

2. Dom Anny Frank

Dom Anny Frank w Amsterdamie to symboliczne miejsce, które przypomina tragiczną historię czasów Holokaustu i ukazuje odwagę oraz determinację jednej rodziny w obliczu przeciwności losu. To muzeum, które pozwala zwiedzającym zgłębić historię Anny Frank i jej rodziny oraz zrozumieć trudne warunki, w jakich żyli podczas okupacji niemieckiej. W muzeum można zobaczyć oryginalne pamiątki, zdjęcia, listy oraz przedmioty związane z życiem w ukryciu.

Dom przy Prinsengracht 263 w Amsterdamie był miejscem, gdzie rodzina Franków ukrywała się przed nazistami w czasie II wojny światowej. W okresie od lipca 1942 roku do sierpnia 1944 roku Anna, jej rodzice Otto i Edith, siostra Margot oraz czworo innych osób ukrywali się w tajnym pomieszczeniu na poddaszu budynku, które zostało ukryte za ruchomą półką. Anna Frank prowadziła pamiętnik, w którym opisywała swoje codzienne życie, myśli, nadzieje i obawy. Ten pamiętnik, znany jako "Dziennik Anny Frank", stał się jednym z najważniejszych dokumentów historycznych ukazujących dramat wojny i prześladowań Żydów.

Dom Anny Frank, Amsterdam, Holandia

3. Koninklijk Paleis Amsterdam

Królewski Pałac Amsterdam, znany również jako Koninklijk Paleis Amsterdam, to ważna atrakcja w sercu miasta. Położony na placu Dam, w samym centrum miasta, pałac oferuje unikalną okazję do poznania historii królewskiej rodziny i zanurzenia się w bogactwo holenderskiego dziedzictwa. Plac Dam i jego otoczenie w okresie jesieni prezentują się w niezwykle urokliwy sposób. Drzewa zdobią się złocistymi i czerwonymi liśćmi, co tworzy malownicze tło dla pałacu.

Zwiedzając wnętrza Królewskiego Pałacu, można zobaczyć nie tylko piękne i starannie odrestaurowane pomieszczenia, ale także zanurzyć się w historii i tradycjach królewskiej rodziny. Pałac pełen jest imponujących sal, galerii i pomieszczeń, które opowiadają o roli monarchii w Holandii. Oprócz stałych wystaw prezentujących historię i znaczenie Królewskiego Pałacu, czasami organizowane są wystawy czasowe, które mogą być szczególnie interesujące i związane z różnymi aspektami kultury i historii.

Królewski Pałac Amsterdam pełni funkcję oficjalnej rezydencji króla Holandii, jednakże w większości roku nie jest zamieszkany. Wizyty królewskie, ceremonie i uroczystości odbywają się tutaj z okazji ważnych wydarzeń, co może stanowić fascynujący element doświadczenia.

Pałac Królewski w Amsterdamie, Holandia

4. Browar Heineken Experience

Browar Heineken Experience to atrakcja, która w kontekście odwiedzania Amsterdamu jesienią może stanowić doskonałe uzupełnienie wycieczki, zapewniając zarówno ciekawą edukację, jak i przyjemne doznania związane z piwem. To interaktywne muzeum, które pozwala zgłębić historię i proces produkcji jednego z najbardziej znanych holenderskich piw - Heinekena.

W muzeum znajdziecie interaktywne wystawy, które opowiadają historię marki Heineken, jej początki i rozwój. Będziecie mogli dowiedzieć się, jak powstaje piwo, jakie składniki są używane i jakie technologie są wykorzystywane w procesie produkcji. Muzeum jest znane z wielu interaktywnych elementów, takich jak symulatory, gry i atrakcje multimedialne. To sprawia, że wizyta jest angażująca, zwłaszcza jeśli podróżujecie z rodziną lub przyjaciółmi.

5. Vondelpark

Vondelpark to jedno z najpiękniejszych miejsc w Amsterdamie, a w kontekście podróży jesienią stanowi oazę spokoju i uroku natury, gdzie podróżnicy mogą odetchnąć od miejskiego zgiełku i cieszyć się pięknem jesiennego krajobrazu. To rozległy park miejski, który oferuje wiele możliwości relaksu, aktywności na świeżym powietrzu i obcowania z naturą, zarówno mieszkańcom, jak i turystom.

W czasie jesieni drzewa w Vondelparku przybierają ciepłe odcienie żółci, pomarańczy i brązów, tworząc malowniczy krajobraz. Spacerując po parku, można podziwiać piękne liście opadające na ziemię i tworzące kolorowy dywan. W słoneczne dni możecie znaleźć ustronne zakątki, gdzie przyjemnie będzie położyć się na kocu, czytać książkę lub po prostu delektować się spokojem i pięknem natury.

Vondelpark jest znany z Vondelpark Openluchttheater, czyli teatru plenerowego, w którym odbywają się występy muzyczne, teatralne i taneczne. To doskonała okazja, aby skorzystać z kulturalnych atrakcji wśród przyrody. Na terenie Vondelparku znajdują się także kawiarnie i restauracje, gdzie można odpocząć, zjeść coś smacznego i cieszyć się widokiem na otaczającą przyrodę.

Vondelpark, Amsterdam, Holandia   

6. Amsterdam Dance Event (ADE)

Amsterdam Dance Event (ADE) to jedno z najważniejszych i największych wydarzeń muzycznych w branży muzyki elektronicznej na świecie. Jest to coroczny festiwal i konferencja, która gromadzi profesjonalistów z przemysłu muzycznego, artystów, producentów, DJ-ów, fanów oraz entuzjastów muzyki elektronicznej.

ADE to prawdziwe święto muzyki elektronicznej, podczas którego Amsterdam staje się areną dla setek występów artystów z całego świata. Wielobarwne gatunki muzyczne, takie jak techno, house, trance czy EDM, łączą się w dynamiczny i ekscytujący program. Jednakże ADE nie to tylko festiwal muzyczny, ale także miejsce, gdzie odbywają się panele dyskusyjne, wykłady, warsztaty i seminaria, skupiające się na różnych aspektach przemysłu muzycznego. Uczestnicy mogą poznać najnowsze trendy, dyskutować o wyzwaniach branży i zdobyć cenną wiedzę od ekspertów.

W trakcie ADE całe miasto tętni życiem dzięki setkom imprez klubowych, które odbywają się w najważniejszych klubach Amsterdamu. Od małych i intymnych przestrzeni po duże sale klubowe, każdy znajdzie coś dla siebie. ADE jest często wybierane przez artystów i producentów jako moment, w którym prezentują swoje najnowsze utwory, albumy czy projekty. To doskonała okazja, aby poznać przyszłe hity i nowe brzmienia.

7. Amsterdam Light Festival

Festiwal Światła w Amsterdamie, znany również jako "Amsterdam Light Festival", to coroczne wydarzenie, które przekształca miasto w magiczny labirynt świetlnych instalacji i dzieł sztuki. Festiwal jest organizowany w okresie zimowym i jest jednym z najbardziej spektakularnych i innowacyjnych wydarzeń kulturalnych w Amsterdamie. Oferuje on unikalne doświadczenie, które łączy światło, architekturę i sztukę, tworząc niesamowitą atmosferę w mieście.

Festiwal skupia się na tworzeniu imponujących instalacji świetlnych, które ożywiają przestrzeń miejską. Instalacje są różnorodne pod względem formy, kształtu i tematyki, często nawiązując do lokalnej historii, kultury lub społeczeństwa. Wydarzenie przekształca ulice, mosty, kanały i budynki w wielkie płótno, na którym artystyczne światło tworzy nowe perspektywy i wyobrażenia miejskiego krajobrazu. Festiwal oferuje dwie trasy, lądową i wodną, które prowadzą przez najważniejsze obszary miasta. Trasa wodna jest szczególnie atrakcyjna, ponieważ pozwala podziwiać instalacje z perspektywy kanałów, dodając do wrażeń nowy wymiar.