Skip to content

Kanadyjskie Parki Narodowe stanowią prawdziwe skarby dzikiej przyrody, ukryte w malowniczych zakątkach tego ogromnego kraju. Znane ze swojej bogatej różnorodności ekosystemów i niezwykłych krajobrazów, te obszary chronione nie tylko przyciągają miłośników przyrody, ale także stanowią oazę dla dzikich zwierząt i roślin, zachowując unikalne ekosystemy. Od majestatycznych gór po bezkresne lasy, od krystalicznie czystych jezior po dzikie rzeki – Kanadyjskie Parki Narodowe oferują niezapomniane doświadczenia związane z odkrywaniem nieskażonej natury.

Przygotujcie się na podróż przez niezmierzone przestrzenie, gdzie spotkacie łosie grasujące na brzegach malowniczych jezior, niedźwiedzie wspinające się po stromych zboczach gór, a nad waszymi głowami przelatujące orły morskie. Kanadyjskie Parki Narodowe oferują nie tylko możliwość kontaktu z dziką przyrodą, ale także zapewniają bezcenne lekcje o konieczności ochrony środowiska naturalnego dla przyszłych pokoleń!

Park Narodowy Banff 

Banff National Park, położony w kanadyjskiej prowincji Alberta, stanowi perłę w koronie kanadyjskich parków narodowych. Założony w 1885 roku, jest jednym z najstarszych parków narodowych na świecie. Banff to pierwszy park narodowy w Kanadzie i drugi na świecie, po Yellowstonie w Stanach Zjednoczonych. Jego historia wiąże się z ochroną dzikiej przyrody i malowniczych terenów przed wzrastającym wpływem cywilizacji.

To raj dla miłośników dzikiej przyrody i imponujących krajobrazów. Góry Skaliste dominują nad krajobrazem, tworząc majestatyczne widoki, które zapierają dech w piersiach. W parku znajdują się również malownicze jeziora, takie jak Jezioro Louise i Jezioro Moraine, których intensywnie turkusowe wody kontrastują z otaczającymi je górami. Lodowce, takie jak Columbia Icefield, dodają parkowi epickiego charakteru, prezentując surową potęgę natury.

Banff to królestwo dzikiej fauny, gdzie można spotkać niezwykłe zwierzęta, takie jak niedźwiedzie grizzly, wapiti, jelenie i kozice górskie. Park jest ostoją dla wielu gatunków ptaków, w tym orłów, sów i sójek.

Znajdujące się w Parku Jezioro Louise z zaczarowanym zamkiem Fairmont Chateau Lake Louise to jedno z najbardziej fotogenicznych miejsc na świecie. Szlaki turystyczne, takie jak Sentinel Pass czy Plain of Six Glaciers, prowadzą przez zapierające dech w piersiach krajobrazy. Natomiast kolej linowa Banff Gondola oferuje panoramiczne widoki na otaczające góry.

Fairmont Chateau Lake Louise, Park Narodowy Banff, Kanada

  • Podróż do Banff National Park

Międzynarodowe Lotnisko Calgary (YYC) w Calgary, Alberta, to główne lotnisko obsługujące region. Lotnisko to jest strategicznie położone, umożliwiając podróżnym łatwy dostęp do Parku Banff. Lotnisko Calgary jest oddalone o około 140 km od Banff. Podróż samochodem z lotniska do parku zazwyczaj trwa około 1,5-2 godzin, w zależności od warunków ruchu i trasy. Możecie wybrać się do Parku Banff wynajmując samochód na lotnisku lub skorzystać z usług transportu publicznego. Istnieje również możliwość skorzystania z usług transferów hotelowych oferowanych przez niektóre hotele w parku.

Sprawdźcie naszą ofertę ✈️ biletów lotniczych, by odwiedzić ten niezwykły Park!

Park Narodowy Jasper

Jasper National Park, położony w sercu kanadyjskich Gór Skalistych, stanowi niezwykłe środowisko przyrodnicze o ogromnym znaczeniu dla całego systemu kanadyjskich parków narodowych. Założony w 1907 roku, jest jednym z największych parków narodowych w Kanadzie, pełniąc istotną rolę w ochronie unikalnej flory i fauny regionu.

Jednymi z najbardziej porywających miejsc Jasper National Park są lodowce Columbia Icefield i wodospad Athabasca Falls. Columbia Icefield to jedno z największych skupisk lodu południowej półkuli, z imponującymi polami lodowymi, które rzeźbią krajobraz gór. Athabasca Falls, z kolei, to majestatyczny wodospad, który rozdziela się między skałami, tworząc widowiskowy spektakl siły natury. Te dwie atrakcje stanowią niezapomniany punkt każdej podróży przez park.

Jasper National Park to także raj dla miłośników gwiazd. Astronomiczne obserwatorium Jasper Dark Sky, które otrzymało prestiżowy tytuł rezerwatu ciemnego nieba, umożliwia obserwację nocnego nieba w warunkach minimalnej ilości sztucznego światła.

Park Narodowy Jasper, Alberta, Kanada

Park Narodowy Yoho 

Yoho National Park, założony w 1886 roku, to jedno z najmłodszych dzieł w kanadyjskim systemie parków narodowych. Położony w Kolumbii Brytyjskiej, uznawany jest za klejnot Gór Skalistych. Historia parku związana jest z ekspansją kolejową i odkrywaniem nowych obszarów. Nazwa "Yoho" pochodzi z języka Cree i oznacza "zdumiewające" – co doskonale odzwierciedla bogactwo przyrody tego obszaru.

Takakkaw Falls, to jedno z najbardziej spektakularnych miejsc w Yoho National Park. Z wysokości 254 metrów, wodospad gromadzi wodę z lodowca Daly Glacier, tworząc malowniczą kaskadę, która opada wprost z wysokich klifów.

Takakkaw Falls, Park Narodowy Yoho, Kanada

Burgess Shale to unikalne znalezisko paleontologiczne, które czyni Yoho National Park szczególnie cennym dla nauki. Znajdujące się w Burgess Pass skamieniałości to pozostałości po starożytnych formach życia z okresu kambryjskiego. Ten wyjątkowy skarbiec paleontologii umożliwia badaczom zagłębienie się w historię życia na Ziemi i zrozumienie, jak różnorodne były formy życia na samym początku ewolucji.

Yoho National Park oferuje pasjonatom aktywnego wypoczynku niesamowite szlaki trekkingowe. Szlaki, takie jak Iceline Trail, Twin Falls Trail czy Lake O'Hara Alpine Circuit, prowadzą przez malownicze doliny, lasy iglaste i zapierające dech w piersiach szczyty górskie. To doskonała okazja dla miłośników trekkingu, wspinaczki i obcowania z dziką przyrodą.

Tanie bilety lotnicze do Kanaday - FRU.pl

Park Narodowy Kootenay

Kootenay National Park pełni kluczową rolę w malowniczym krajobrazie Kolumbii Brytyjskiej. Znajdujący się w Górach Skalistych, park jest integralnym elementem zachodnich kanadyjskich gór, dodając niepowtarzalny charakter regionowi. Jego rola nie ogranicza się jedynie do ochrony przyrody, ale również do oferowania podróżnikom dostępu do dzikich i urokliwych obszarów, które definiują to miejsce.

To prawdziwe królestwo dla miłośników turystyki pieszej. Liczne szlaki górskie, takie jak Rockwall Trail czy Tokumm Creek Trail, przyciągają entuzjastów wędrówek. Te trasy oferują spektakularne widoki na góry, jeziora i malownicze doliny. Dodatkowym atutem są naturalne źródła termalne, w tym popularne Radium Hot Springs, gdzie można się zrelaksować w gorących basenach otoczonych dziką przyrodą.

Bioróżnorodność Kootenay National Park jest fascynująca. Na terenie parku można spotkać różnorodne gatunki zwierząt, takie jak żubry, wiewiórki, orły i łosie. Poprzez różnorodne programy edukacyjne, park stara się podnieść świadomość odwiedzających na temat znaczenia ochrony środowiska naturalnego. Działania te wspierają zrównoważone korzystanie z zasobów naturalnych i tworzą atmosferę, która pozwala odwiedzającym zanurzyć się w dziką przyrodę, jednocześnie kształtując w nich szacunek i troskę o otaczające nas środowisko.

Numa Falls, Park Narodowy Kootenay, Kanada

Park Narodowy Gros Morne 

Gros Morne National Park znajduje się na zachodnim wybrzeżu Wyspy Nowej Fundlandii, stanowiąc jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Kanadzie. Został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ze względu na swoją wyjątkową geologię i krajobrazy. Położony na pograniczu Zatoki św. Wawrzyńca i Oceanu Atlantyckiego, park oferuje niesamowite widoki na góry, fiordy i morze.

Centralnym elementem krajobrazu Gros Morne National Park jest Wielka Równina Morne. Te spektakularne góry, często nazywane "alpejskimi górami w środku oceanu", są wynikiem intensywnego ruchu tektonicznego. Wąwozy, klify i fiordy tworzą surrealistyczny obraz, a najwyższy szczyt, Gros Morne, wznosi się majestatycznie na wysokość 806 metrów nad poziomem morza.

Gros Morne National Park jest liderem w dziedzinie ekoturystyki i ochrony środowiska. Park oferuje liczne szlaki turystyczne, które umożliwiają podróżnikom podziwianie przyrody, jednocześnie minimalizując wpływ na środowisko. Programy edukacyjne i interaktywne wystawy informacyjne promują świadome podejście do ochrony przyrody.

Pacific Rim National Park Reserve

Pacific Rim National Park Reserve usytuowany jest na zachodnim wybrzeżu Kanady. Park ten słynie z malowniczych plaż i dynamicznego wybrzeża, które przyciągają zarówno miłośników przyrody, jak i entuzjastów sportów wodnych. Plaże, takie jak Long Beach, to raj dla surferów z całego świata. Tutaj fale Pacyfiku stwarzają idealne warunki do surfowania. Ponadto, park to doskonałe miejsce do obserwacji wielorybów. W określonych porach roku, te morskie giganty migrują wzdłuż wybrzeża, tworząc niesamowite widowiska.

Pacific Rim National Park Reserve, Kanada

Park Reserve obejmuje obszary lasu deszczowego, co sprawia, że jest niezwykłym miejscem pod względem ekosystemu. Gęste lasy deszczowe pełne są starodrzewów, mchów i epifitów, tworząc niepowtarzalny mikroklimat.

Ocean Spokojny otaczający Pacific Rim to dom dla różnorodnych gatunków dzikiego życia. Foki, orły i morskie lwy są powszechne na tym obszarze. Foki kalifornijskie można spotkać na wysepkach, gdzie wygrzewają się na słońcu. Orły białogłowe krążą w powietrzu, polując na ryby. Morskie lwy, czyli lewiatany morskie, są jednymi z największych atrakcji dla miłośników przyrody.

  • Podróż do Pacific Rim National Park Reserve

Międzynarodowe Lotnisko Vancouver (YVR) w Vancouver, Kolumbii Brytyjskiej, jest najbliższym dużym lotniskiem obsługującym ten region. Vancouver to jedno z największych miast Kanady i stanowi świetne miejsce początkowe dla podróży do Pacific Rim. Odległość z lotniska Vancouver do Pacific Rim zależy od konkretnego obszaru w ramach parku, do którego planujecie się udać. Long Beach, jedno z popularnych miejsc w parku, jest oddalone o około 290 km na zachód od Vancouver. Możecie wynająć samochód na lotnisku w Vancouver lub skorzystać z usług transportu publicznego, który obejmuje autobusy i połączenia promowe. Sprawdźcie naszą ofertę biletów lotniczych ✈️, by zarezerwować lot do Vancouver!

Park Narodowy Waterton Lakes 

Waterton Lakes National Park to unikalny obszar, który tworzy park transgraniczny z amerykańskim Glacier National Park. Ta międzynarodowa współpraca zapewnia ochronę jednolitych ekosystemów, które rozciągają się przez granicę Kanady i Stanów Zjednoczonych. Od 1932 roku oba parki są również uznane jako Rezerwat Biosfery UNESCO, co podkreśla ich ekologiczną wartość.

Jezioro Waterton, stanowiące centrum parku, to nie tylko malownicza przestrzeń wodna, ale także ośrodek rekreacyjny i przyrodniczy. Wielki Rów Wodospadów, który łączy jezioro z jeziorem Middle, oferuje spektakularne widoki i dostęp do szlaków turystycznych. Jezioro Waterton to raj dla miłośników kajakarstwa, wędkarstwa i rejsów wodnych.

Malownicze jezioro, majestatyczne góry i wysiłki na rzecz ochrony gatunków czynią z tego obszaru prawdziwie wyjątkowe miejsce dla miłośników przyrody i tych, którzy pragną uczestniczyć w globalnych wysiłkach na rzecz ochrony środowiska.