Skip to content

Wyspy Kanaryjskie są powszechnie znane jako "wyspy wiecznej wiosny”. Jednakże ten archipelag u zachodnich wybrzeży Afryki jest szczególnie słoneczny i kolorowy na wiosnę! W okresie świąt wielkanocnych na Wyspach Kanaryjskich prawie w ogóle nie pada, dni są długie i ciepłe, a liczba turystów jest zazwyczaj jeszcze bardzo niewielka. Liczne atrakcje od obserwacji wielorybów po atrakcje kulinarne zachwycą wszystkich urlopowiczów, a każda z ośmiu wysp błyszczy swoim własnym urokiem. Pokazujemy, dlaczego szczególnie na wiosnę warto odkryć ten wyjątkowy kierunek podróży!

Obserwacja wielorybów w najlepszym wydaniu

Wyspy Kanaryjskie są powszechnie uważane za jedno z najlepszych miejsc na świecie obserwacji wielorybów i delfinów. Ponad 20 różnych gatunków tych zwierząt regularnie zatrzymuje się u wybrzeży tych wysp, w tym wieloryby pilotujące i sześć różnych gatunków delfinów. Wiosna to idealny czas, aby zobaczyć te majestatyczne morskie stworzenia z bliska. Wśród łagodnych olbrzymów, które szczególnie chętnie odwiedzają wody wokół archipelagu w kwietniu, jest imponujący płetwal Bryde'a, ciemnoszary z biało-żółtawym brzuchem i wysoką płetwą grzbietową, należący do grupy rorków.
Aby zobaczyć wieloryby na żywo, podróżnicy mogą zarezerwować wycieczkę na jednym z wyznaczonych statków. Najlepsi organizatorzy są łatwo rozpoznawalni dzięki etykiecie "Barco Azul". Miejsca startu statków są rozsiane po wszystkich wyspach — szczególnie polecane są wycieczki z Teneryfy, Gran Canarii i La Palmy. Obserwacja wielorybów na Wyspach Kanaryjskich charakteryzuje się ochroną gatunkową i zrównoważonym rozwojem — statki zawsze zachowują bezpieczną odległość od zwierząt. Gościom nie wolno również pływać z wielorybami ani ich karmić. Niemniej jednak jest to wyjątkowe uczucie podziwiać te giganty w ich naturalnym środowisku.

Ekscytujące wydarzenia

Wiosną na niektórych Wyspach Kanaryjskich odbywają się również wiele ekscytujących wydarzeń. Na przykład w miejscowości Dehesa na El Hierro odbywa się coroczne święto pasterzy Fiesta de Los Pastores. Ta wielowiekowa uroczystość sięga roku 1577, kiedy to pasterze z wyspy wybudowali kościół dla Dziewicy Virgen de los Reyes. Do dziś, w kwietniową niedzielę, mieszkańcy świętują przybycie Dziewicy w symbolicznej procesji, trzymając typowe laski pasterskie zwane "palos". Widowisku towarzyszy typowa dla wyspy muzyka i tradycyjne tańce. Po zakończeniu festiwalu, bydło miejscowych rolników zostaje pobłogosławione. Na zakończenie odbywa się wielki, wspólny posiłek.
Kwiecień jest również szczególnym miesiącem na Teneryfie, a zwłaszcza w małym miasteczku Tegueste: tutaj mieszkańcy przez 30 dni świętują Abril mes del Vino, czyli miesiąc wina, który z roku na rok zyskuje na znaczeniu. W tym czasie różni plantatorzy winorośli i producenci wina zapraszają gości do zapoznania się z ich działalnością i spróbowania ich wyjątkowych produktów.

TANIE BILETY LOTNICZE_Hiszpania

Plaże marzeń na wyłączność

Na wiosnę Wyspy Kanaryjskie czeka na Was nie tylko duża ilość słońca, ale również ocean, który jest o tej porze przyjemnie ciepły i zachęca do pływania i odpoczynku. Na wszystkich wyspach znajdują się plaże warte zobaczenia — od delikatnych, złoto-białych plaż piaszczystych po wulkaniczne odcinki wybrzeża z czarnym piaskiem i imponującymi formacjami skalnymi. Do najważniejszych należą na przykład plaża Caletón na Lanzarote, otoczona krystalicznie czystą wodą, rozległa plaża Puertito de Lobos na wyspie o tej samej nazwie u wybrzeży Fuertaventury oraz mistyczna Charco del Conde na La Gomerze.
Kwiecień jest uważany za niski sezon na Wyspach Kanaryjskich — przy odrobinie szczęścia będziecie mieli niektóre z najpiękniejszych plaż na archipelagu prawie dla siebie — niezależnie od tego czy podróżujecie sami, jako para czy z rodziną. Oprócz niezliczonych plaż Wyspy Kanaryjskie są również domem dla wielu spektakularnych naturalnych basenów skalnych ukształtowanych przez wiatr i pogodę gwarantującą kąpieli, spokój i relaks nawet podczas silnego morza. Do najpiękniejszych naturalnych basenów należą Charco Azul na El Hierro, Aguas Verdes na Fuertaventurze i Roque Prieto na Gran Canarii.
Wybór plaży jest często trudny, ponieważ na wybrzeżach Wysp Kanaryjskich znajduje się ponad 500 plaż — czy to kilometrowe, białe jak muszla plaże piaszczyste, fantastycznie piękne wybrzeża skalne czy czarne jak smoła plaże wulkaniczne. Sprawdźcie jedne z najbardziej polecanych:

 • Spektakl kolorów: Playa de las Conchas, Isla Graciosa

To jedna z najciekawszych plaż na Wyspach Kanaryjskich: "plaża muszelek" Playa de las Conchas. Położona jest na północnym zachodzie kanaryjskiej wyspy La Graciosa, na północ od Lanzarote. Miejsce to jest bez wątpienia spełnieniem marzeń każdego plażowicza szukającego spokoju i ciszy oraz miłośnika przyrody. Z dala od mas turystów, pośród pustynnego krajobrazu czeka na Was gra kolorów szczególnego rodzaju: głęboki błękit oceanu, czerwony jak komin stożek wulkaniczny Montaña Bermeja, błyszczące czarne skały lawowe i jasnobeżowy, miękki piasek tworzą przepiękny obraz pozostający na zawsze we wakacyjnych wspomnieniach.

Playa de las Conchas, Isla Graciosa, Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania

 • Królowa plaż: Playa de Cofete, Fuerteventura

Najstarsza wyspa kanaryjska, Fuerteventura, uważana jest za królową plaż na Wyspach Kanaryjskich. Dlatego nie dziwi fakt, że większość najpiękniejszych plaż Wysp Kanaryjskich w tym zestawieniu znajduje się właśnie na Fuerteventurze. Pierwszą i najważniejszą jest majestatyczna Playa de Cofete na południu Wyspy Kanaryjskiej. Playa de Cofete wydaje się mistyczna i tajemnicza. Dzięki niesamowitej długości 11 km i zapierającemu dech w piersiach naturalnemu tłu, w tym potężnemu pasmu górskiemu, plaża ta jest często nazywana przez miejscowych “królową plaż". Cieszcie się uroczą scenerią podczas spaceru po plaży i naładujcie swoje baterie.

 • Rozległa naturalność: Playa de la Tejita, Teneryfa

Na południu Teneryfy, w pobliżu miejscowości wypoczynkowej El Médano, czeka na Was dziewicza Playa de la Tejita. Góra Montaña Roja, która mieni się purpurowo w słońcu i wznosi się na zachodnim krańcu plaży, nadaje jej szczególny charakter. Czy to w pojedynkę, jako para, czy z całą rodziną, przestronna plaża oferuje idealne schronienie dla każdego tłumu, aby cieszyć się relaksującym dniem na plaży. Ze względu na brak infrastruktury, plaża jest rzadko odwiedzana w weekendy. Z kolei w ciągu tygodnia nierzadko jest całkowicie opustoszała. Ci, którzy chcą być po prostu sami, mogą cieszyć się błogą samotnością na Playa de la Tejita.

 • Sport i zabawa: Playa de Sotavento, Fuerteventura

Drugą plażą Fuerteventury w zestawieniu najpiękniejszych plaż Wysp Kanaryjskich jest Playa de Sotavento, położona w południowo-wschodniej części wyspy. Jest to jednak tak naprawdę nie jedna, a pięć wymarzonych plaż, które łączą się ze sobą. Na szczególną uwagę zasługują Playa Risco del Paso oraz Playa Barca. Playa Risco del Paso zasłynęła w kręgach surfingowych jako doskonały hotspot do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu. Nic dziwnego, że odbywają się tu Mistrzostwa Świata w Windsurfingu i Kiteboardingu na Fuerteventurze. Z kolei Playa de Barca nadaje się przede wszystkim dla początkujących surferów. Woda jest tu płytka na całej długości, co stwarza idealne warunki do pierwszych prób. Po aktywnym dniu w wodzie można naładować baterie długim spacerem po plaży. Zwłaszcza podczas odpływu plaża zyskuje tak wielki rozmiar, że spacery wydają się niemal nie mieć końca. Prawdziwa uczta dla zmysłów.

 • Pustynny klimat: Playa de Maspalomas, Gran Canaria

Najbardziej znana plaża na Gran Canarii jest również jedną z najbardziej spektakularnych na Wyspach Kanaryjskich: Playa de Maspalomas. Plaża ta wyraźnie zawdzięcza to wyjątkowemu cudowi natury: wydmom Maspalomas. Szczególnie o zmierzchu poczujecie się jak w bajce z 1001 Nocy pośród wielkich piaskowych wzgórz. Wędrówka po tym krajobrazie jest absolutną koniecznością podczas wizyty na wyspie. Plaża również zaskakuje swoją różnorodnością. Niezależnie od tego czy jesteście miłośnikiem słońca, nudystą, entuzjastą sportów wodnych czy poszukiwaczem spokoju, na rozległej Playa de Maspalomas znajdziecie wiele różnych spełniających oczekiwania zakątków.

Playa de Maspalomas, Gran Canaria, Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania

 • Plaża Charco Azul, La Palma

Przejdźmy do nieco innej plaży na najbardziej na północny zachód wysuniętej jednej z Wysp Kanaryjskich, La Palma: Charco Azul ("niebieska kałuża"). Jak sama nazwa wskazuje, nie jest to stricte plaża, ale naturalny basen morski. Jest on odgrodzony od morza naturalnym basenem skalnym, dzięki czemu jesteście dobrze chronieni przed często bardzo silnymi falami i możecie bez obaw pływać w spokojnej wodzie morskiej. Oprócz dużego basenu głównego, do którego od czasu do czasu wpadają fale, jest tu także mniejszy basen, który jest odosobniony od morza i idealny dla mniejszych pływaków. Dzięki temu Charco Azul jest wspaniałym miejscem dla całej rodziny i tych, którzy niezbyt odważnie zanurzają się w morzu.

Charco Azul, La Palma, Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania

 • Surowa idylla: Playa de Tacorón, El Hierro

Czym byłaby lista najpiękniejszych plaż na Wyspach Kanaryjskich bez idyllicznej plaży z czerwonym piaskiem? Jest to jedna z najpiękniejszych zatoczek kąpielowych na El Hierro, położona w obrębie Rezerwatu Morskiego Mar de las Calmas (Morze Spokoju): Playa de Tacorón. Położona w spektakularnym krajobrazie wulkanicznym, plaża ta jest chroniona przed falami przez skały i dlatego oferuje idealne warunki do pływania. Koniecznie zabierzcie ze sobą sprzęt do snorkelingu, ponieważ w krystalicznie czystej wodzie o głębokości od 3 do 6 metrów można znaleźć małe rybki, kraby i rośliny wodne. W pobliskim Chiringuito możecie skosztować typowej kuchni kanaryjskiej i podziwiać wspaniały widok na zatokę.

 • Surowa i żądna przygód: Playa La Pared, Fuerteventura

Fuerteventura ma wiele pięknych plaż, ale surowa atmosfera La Pared na południowo-zachodnim wybrzeżu Wyspy Kanaryjskiej jest po prostu zachwycająca. Szczególnie miłośnicy przygód na łonie natury nie powinni przegapić tego szczególnego otoczenia, w którym osadzona jest ta całkowicie naturalna plaża o ciemnym piasku. Szumiące morze i niemal magiczny krajobraz klifowy sprawiają, że La Pared ma w sobie to coś i oczarowuje wielu odwiedzających. Dotyczy to również surferów i początkujących surferów, którzy zwłaszcza w miesiącach letnich znajdują tutaj idealne warunki do wyładowania się na falach. Szukacie romantycznych wrażeń? Zostańcie więc i przeżyjcie zachód słońca nad klifami, którego nie zapomnicie.

Playa La Pared, Fuerteventura

Wyspy Kanaryjskie oferują dużo więcej atrakcji, dzięki którym Wasz wiosenny wyjazd pełen będzie niesamowitych przeżyć! Sprawdźcie nasz poprzedni artykuł, w którym opisaliśmy takie opcje jak:

 • Barranco de Guayadeque na Gran Canarii
 • Park Narodowy Teide na Teneryfie
 • Tiscamanita na Fuerteventurze
 • Maroparque na La Palmie
 • Los Órganos na La Gomerze