Skip to content

Ceny biletów lotniczych zmieniają się nieustannie. Kiedy więc najlepiej kupić bilet, by mieć pewność, że to prawdziwie dobra okazja? Przybywamy z odpowiedzią! Przeczytajcie nasz przewodnik po sezonach turystycznych, aby upolować bilety do wymarzonych miejsc w najlepszej cenie.

 

Jak obliczane są ceny biletów?

Wycena biletów lotniczych to dobrze rozwinięty, stale ewoluujący proces, w większości kontrolowany obecnie przez algorytmy. Poziomy cen są w większości przypadków zautomatyzowane, oparte na doświadczeniach linii lotniczych i ustawionych parametrach. Linie lotnicze dążą do maksymalizacji zysków ze sprzedaży biletów. Wszystkie ustalanie i analizy cen są poparte obszerną analizą danych. Linie lotnicze zawsze posiadały dane dotyczące sprzedaży i rezerwacji i wykorzystywały je do ustalenia ceny. Dzięki ulepszeniu technologii analizy danych i sztucznej inteligencji dane te można analizować i wykorzystywać znacznie dokładniej.


Jaki jest podział na główne grupy podróżników?

Jednym z najprostszych, ale najważniejszych podziałów jest podział na pasażerów podróżujących w celach wypoczynkowych i biznesowych. Każdy z nich ma bardzo różne wymagania, nawyki zakupowe i budżety. Osoby podróżujące w celach wypoczynkowych zazwyczaj rezerwują z większym wyprzedzeniem (często kilka miesięcy lub więcej w przypadku tras długodystansowych) i są znacznie bardziej elastyczne. Osoby podróżujące w celach zawodowych dokonają rezerwacji bliżej odlotu i będą gotowe zapłacić więcej za określone godziny lotu.

Jeśli chodzi o trasy typowo wakacyjne, ceny będą dużo wyższe na początku, a następnie będą dostosowywane zgodnie z odpowiedzią rynku. W przypadku typowych tras biznesowych linie lotnicze zaczynają od niskich cen, aby wypełnić minimalną przepustowość, a następnie gwałtownie podnoszą ceny, ponieważ pasażerowie korporacyjni zazwyczaj rezerwują w ostatniej chwili.

Oczywiście wiele tras obsługuje zarówno ruch biznesowy, jak i rekreacyjny. Wobec tego linie lotnicze dokonują bardziej elastycznych zmian wraz z rozwojem technologii i ilości dostępnych danych. Obecnie może to obejmować profilowanie klientów i oferowanie taryf na podstawie poprzednich wyszukiwań lub zakupów.

 

W jaki dzień najlepiej kupować bilety lotnicze?

Najlepszy czas na rezerwację to zazwyczaj wtorek około godziny 15:00. Dobrym dniem na zakup biletu jest także środa. Wiele linii lotniczych wypuszcza wtedy cotygodniowe wyprzedaże, co skłania konkurencyjne linie lotnicze do dopasowania poziomu cen. Najwyższe ceny otrzymacie, dokonując zakupu biletów lotniczych w weekendy.

Kiedy kupować bilety lotnicze przewodnik po sezonach turystycznych

 

Ile dni przed podróżą warto kupić bilet?

Według statystyk najlepszy czas na zakup biletów lotniczych na podróż krajową to 64 dni przed datą wylotu. Ponieważ na wynik ten składa się wiele czynników, najlepiej jest na bieżąco monitorować ceny pomiędzy 95, a nawet 21 dniem przed podróżą. Prawdopodobne jest, że koszty będą wzrastać wraz ze zbliżającym się wylotem. Najtańsze loty na sezon wakacyjny można znaleźć około 67 dni przed podróżą, 94 dni przed zimową, 84 dni przed wiosenną i 89 dni przed jesienną wyprawą.

Jeśli jednak planujecie wylot na inne kontynenty, to sytuacja wygląda inaczej:
Kanada, Stany Zjednoczone, Meksyk — około dwóch miesiące przed wylotem
Ameryka Środkowa — tutaj okno jest szersze. Polecamy szukać już od trzech miesięcy przed planowaną podróżą.
Bliski Wschód — od półtora do pięciu miesięcy przed wylotem.
Afryka — około trzech miesięcy.
Azja — warto sprawdzić ceny biletów około 4 miesięcy przed podróżą.


Ważne: jeśli planujecie wylot w gorącym okresie takim jak Święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok czy miesiące wakacyjne — lipiec, sierpień, to warto rozpocząć poszukiwania jeszcze wcześniej.


W które dni tygodnia loty są najtańsze?

Na pewno warto unikać wylotów w piątki i powrotów w niedziele. To są najpopularniejsze dni na City Breaki. Najlepiej jest wylecieć wcześniej — na przykład w czwartki lub nawet w środy.

Gdy znajdziecie przyzwoitą ofertę, upewnijcie się, że wybieracie opcję, która pozwoli Wam anulować dany przelot. Jeśli ceny spadną między momentem rezerwacji, a datą podróży to będziecie mogli anulować swój pierwotny bilet i wykorzystać kredyt, aby zarezerwować tańszą podróż. Różnicę będzie można wykorzystać na kolejną podróż!

 

Jakie sezony turystyczne wyróżnia się w Europie?


Zima — grudzień/luty

Zima oferuje piękne ośnieżone ulice, niższe ceny, większą dostępność miejsc noclegowych i dużo mniej turystów.

Najpopularniejsze kierunki: Islandia, Szwecja, Austria, Czechy, Północne Włochy

Poza sezonem bilety lotnicze są często dużo tańsze. Przy mniejszej liczbie turystów wiele świetnych hoteli obniża ceny, a tanie hotele będą miały mnóstwo wolnych miejsc. Warto zwrócić uwagę, że odwrotnie będzie w przypadku dużych centrów biznesowych (zwłaszcza w Berlinie, Brukseli i stolicach Skandynawii), które są najbardziej oblegane przez ludzi podróżujących służbowo.

W zimie, poza sezonem, poszukiwacze przygód mogą spacerować spokojnie po Florencji, podziwiać rzymskie Forum i rozmawiać z lokalnymi mieszkańcami, którzy cieszą się mniejszą ilością pracy związanej z obsługą turystów. Podziwianie atrakcji Europy bez wszechobecnych turystów zapewnia prawdziwie niezapomniane doświadczenia. Ponadto, każde miejsce oferować będzie doskonałą obsługę w sklepach, hotelach i restauracjach, dzięki mniejszemu obłożeniu.

Przeczytajcie artykuł, by poznać najlepsze miejsca w Europie na zimową wycieczkę: tutaj

Należy jednak przygotować się na każdą pogodę. Warto spakować ciepłe warstwy odzieży, przeciwdeszczowa kurtka, rękawiczki, wełniana czapka, kalesony, nieprzemakalne buty i parasol. Spędzając czas na świeżym powietrzu, można naprawdę zmarznąć, a poza sezonem tanie hotele mogą nie być tak dobrze ogrzewane.

Zimowe zwiedzanie jest dobre w dużych miastach, które tętnią życiem przez cały rok, ale może być frustrujące w małych miejscowościach turystycznych, które bywają ciche, z wieloma zabytkami i restauracjami, które czasami mogą być zamknięte. Wycieczki w języku angielskim, popularne latem, są rzadsze poza sezonem, kiedy większość odwiedzających to tubylcy.

Na pewno dużą popularnością cieszą się Europejskie kurorty narciarskie i tam należy dokonać rezerwacji dużo wcześniej, aby cieszyć się dobrą ofertą.

Więcej informacji znajdziecie w naszym artykule dedykowanym najlepszym miejscom na zimowy aktywny wypoczynek w Europie

Salzburg zimą, Austria

 

Wiosna i jesień - marzec/maj - wrzesień/listopad

Wiosna i jesień są pod pewnymi względami podobnymi sezonami turystycznymi. Nie ma już wtedy tak dużego ruchu turystycznego, a jeśli chodzi o pogodę, to wybór daty podróży zawsze wiąże się z niepewnością. Jednakże, ponieważ sezon ten cieszy się większą elastycznością, to można podejmować decyzje na bieżąco, sprawdzając z wyprzedzeniem pogodę w miejscu docelowym.

Najpopularniejsze kierunki: Francja, Czechy, Hiszpania, Włochy, Portugalia

W tych miesiącach ceny biletów lotniczych są zdecydowanie niższe, dostępnych jest też wiele ciekawych ofert na noclegi oraz wycieczki.

W miesiącach wiosennych ogromnym plusem jest kwitnąca przyroda. Jest to czas, w którym podróżnik może cieszyć się ogromną gamą kolorów kwiatów kwitnących wiosną. Podróżując w październiku, w większości krajów Europy pogoda nadal jest ciepła, a woda w niektórych krajach, takich jak Portugalia, może być nawet cieplejsza niż w miesiącach letnich.

Niewątpliwie wielkim atutem podróży jesienią jest zorza polarna. Podróżni planują również swoje wycieczki od września, przez zimę, aż do kwietnia, jeśli marzą o zobaczeniu słynnej zorzy polarnej, ponieważ jest to najlepszy czas, aby doświadczyć tego zjawiska.

Ponieważ jesienią dni stają się krótsze, będziecie mieli jednak mniej czasu na zwiedzanie zabytków, co oznacza, że to czas na wprowadzenie świetnej logistyki. Sprawdźcie, które zabytki są nadal otwarte dla zwiedzających, potwierdźcie niezbędne rozkłady jazdy. Warto także zadzwonić z wyprzedzeniem, aby potwierdzić, że dana atrakcja jest otwarta.

Wiosna czy jesień? Jeśli zastanawiacie się nad zaletami podróżowania przed latem lub po nim, rozważcie atuty miejsca docelowego. Zarówno pogoda, jak i ilość turystów są mniej więcej takie same wiosną lub jesienią. Europa śródziemnomorska jest na ogół zielona wiosną, ale wyschnięta jesienią. Dla wędrowców Alpy są lepsze wczesną jesienią, ponieważ wiele dobrych szlaków turystycznych jest wciąż pokrytych śniegiem późną wiosną. Ponadto, jesień i wiosna przynoszą chłodniejsze temperatury w południowej Europie, więc sezon przejściowy w większości Włoch, południowej Francji, Hiszpanii, Chorwacji i Grecji może w rzeczywistości przyciągnąć tłumy i podnieść ceny w pobliżu szczytu sezonu. Uważa się, że szczyt sezonu we Włoszech to maj, czerwiec, wrzesień i październik — nie lipiec i sierpień. Podobnie sytuacja wygląda w Paryżu, w lipcu i sierpniu stolica Francji jest zaskakująco cicha. Więcej informacji o Paryżu znajdziecie w artykule tutaj.  

Barcelona wiosną, Hiszpania, Katalonia

 

Lato - czerwiec/sierpień

Lato to świetny czas na podróże. Słoneczna pogoda, długie dni i bujne życie nocne sprawiają, że to wspaniały czas na wakacje.

Najpopularniejsze kierunki: Hiszpania, Portugalia, Francja, Chorwacja, Skandynawia, Wielka Brytania, Grecja

To właśnie wtedy w Europie jest zazwyczaj najpiękniejsza pogoda. Cała roślinność pięknie wygląda, a słońce zachęca do odkrywania najpiękniejszych krajobrazów, artefaktów kultury, parków narodowych i lasów. Szczyt sezonu to także najlepszy czas na rodzinne wakacje, ponieważ dzieci nie mają już zajęć, a rodzice mogą łatwo znaleźć odpowiedni termin dla wszystkich członków rodziny.

Dostępnych jest wtedy więcej opcji lotów, ale także znacząco zwiększona jest ilość podróżujących we wszystkich popularnych miejscach turystycznych. Ceny gwałtownie rosną i coraz trudniej jest znaleźć miejsca noclegowe, a także dostępne miejsca na różnorodne wycieczki.

Warto zrobić rezerwacje wszystkich atrakcji z wyprzedzeniem, ponieważ im bliżej wyjazdu, tym mniej możliwości wyboru dostępnych wycieczek i zakwaterowania. Warto zdecydować się na hotele położone w centrum miasta, ponieważ pozwoli to na dotarcie do zabytków wczesnym rankiem i zapewni większą swobodę zwiedzania.

Rozważcie także wizytę w popularne miejscach na jednodniowe wycieczki w pobliżu dużych miast i kurortów. Są one dużo spokojniejsze niż ich więksi sąsiedzi. W małych miastach zwykle brakuje hoteli wystarczająco dużych dla grup wycieczkowych i często są one niedostępne dla dużych autobusów, więc zapewniają one większą kameralność.

Wybierając cel wakacyjnej podróży, warto rozważyć miasta, które są typowo biznesowe. W dużej części Europy miasta wyludniają się w lipcu i sierpniu, kiedy lokalni mieszkańcy wyjeżdżają na wakacje. To może być idealny czas na odwiedzenie Monachium, Mediolanu, czy Oslo.

Portugalia latem, plaża Camilo