Skip to content
Aktualizacja: 23/06/2022

Podziel się na:

Wyspa Cypr, która położona jest we wschodniej części Morza Śródziemnego, jest trzecią najbardziej zaludnioną wyspą na tym obszarze. Cechują ją łagodne zimy i gorące lata, co sprawia, że Cypr jest krajem idealnym na wyjazd o każdej porze roku. Można z całą pewnością powiedzieć, że nigdy nie ma złego czasu na wizytę na tej wyspie!
To miejsce z bogatą historią, smaczną kuchnią i do tego z pięknymi plażami. Ale trudno jest zdecydować, kiedy jest najlepszy czas na wizytę na Cyprze. Warto przyjrzeć się bliżej, co można robić na wyspie w każdym miesiącu, aby znaleźć idealny czas na podróż życia.

Kiedy najlepiej wybrać się na Cypr

 

1. Podróż wakacyjna w styczniu

Chociaż pogoda bywa łagodna, na szczytach górskich może pojawić się śnieg, co zapoczątkuje krótki sezon narciarski. Temperatury są niskie, ale ze względu na klimat śródziemnomorski, nigdy nie jest tak zimno, jak w Polsce. W południe temperatura zazwyczaj wahają się one między 13-17°C. W styczniu właściwie nie widać turystów, co oznacza, że to dobry czas na zwiedzanie zabytków i odkrywanie historii. W styczniu często występują opady deszczu i jest za zimno na pływanie.

Ważna data w kalendarzu prawosławnych chrześcijan to święto Trzech Króli inaczej Objawienie Pańskie. Obchodzone uroczyście 6 stycznia ceremoniami i procesjami w każdym kościele.

 

2. Cypr w lutym

Luty to również jest zimny miesiąc na Cyprze – prawie tak zimny jak styczeń. Średnia temperatura to około 13°C, ale w nocy potrafi spaść do 8°C. W połowie lutego pogoda zaczyna się nieco poprawiać, ale nadal jest duże prawdopodobieństwo, że mogą pojawić się opady deszczu.
Do końca miesiąca dni stają się coraz ładniejsze i dłuższe. Dodatkowo przy wszystkich deszczowych zimowych dniach, obszary Cypru są całkiem zielone. Polna roślinność i drzewa migdałowe, na których zaczynają pokazywać się kwiaty, sprawiają, że piesze i rowerowe wycieczki w górach są popularnymi zajęciami.

Kato,Pafos, Cypr

 

3. Marzec na Cyprze

Na początku wiosny Cypr może zaskoczyć przelotnymi opadami deszczu, ale przez większość czasu będzie łaskawie wygrzewać nas ciepłym blaskiem śródziemnomorskiego słońca. W marcu na Cyprze polne kwiaty zaczynają w pełni kwitnąć, co sprawia, że jest to jeden z najlepszych miesięcy na spacery i na poznawanie historii.

Cypr w marcu zachęca do aktywności na łonie natury, pływania kajakiem i nurkowania. Pierwsze ciepłe dni zachęcają do wyjście na plaże, ale nadal są one rzadko zatłoczone. Duża ilość hoteli zaczyna otwierać się po przerwie zimowej i przygotowują się na rozpoczęcie sezonu, więc ceny noclegów są bardzo atrakcyjne. W marcu na drzewach cytrusowych zaczynają pojawiać się owoce, a zegary przesuwane są do przodu, więc jest więcej czasu, aby móc cieszyć się tym, co ma do zaoferowania Cypr. Umiarkowana pogoda oznacza, że marzec to doskonały miesiąc na imprezy sportowe. W miarę zbliżania się weekendu wielkanocnego Cypr staje się miejscem świąt i uroczystości.

 

4. Zwiedzanie Cypru w kwietniu

Jeśli myśleliście, że marzec jest ciepłym miesiącem, to pokochacie kwiecień. Średnia temperatura nagle dochodzi do około 17°C, ale nierzadko sięga nawet 20°C. Słońce przygrzewa przez 11 godzin i jeszcze nie jest zbyt gorąco, co sprawia, że jest to jeden z najlepszych miesięcy w ciągu roku na wizytę na Cyprze.
Pogoda w kwietniu jest zazwyczaj piękna. Trzeba spodziewać się większych tłumów podczas tygodnia wielkanocnego – popularnego czasu wiosennych wakacji zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Każda cerkiew greckokatolicka ma uroczyste procesje i nabożeństwa przerywane wielkimi uroczystościami rodzinnymi.
Wiosna to najlepszy czas na obcowanie z przyrodą, ponieważ krajobraz jest w pełnym rozkwicie. Dzikie fioletowe orchidee pojawiają się na początku kwietnia, a surowy krajobraz jest pomalowany na każdy odcień zieleni. Poznajcie naturę w najlepszym wydaniu w jednym z większych parków narodowych na wyspie. Park Narodowy Akamas na zachodnim wybrzeżu Cypru jest chronionym obszarem przyrody i wychodzi na malowniczą zatokę Chrysochou.

Chrysochous, Cypr

 

5. Cypr w maju

W maju pogoda jest iście letnia, a czyste niebo i około 12 godzin słońca każdego dnia zachęca do zwiedzania wyspy i jednocześnie, jest to doskonały czas na skorzystanie z basenów i plaż. Jest zdecydowanie mniej deszczu, a średnia temperatura wynosi 20°C i dość często może wzrosnąć do 25°C.
Coraz więcej odwiedzających zaczyna przyjeżdżać na wakacje, co zwiastuje początek intensywnego i tłocznego sezonu turystycznego. Jeśli nie lubicie tłumów turystów, maj jest idealnym miesiącem do zwiedzenia Cypru, który nadal oferuje doskonałą pogodę na odkrywanie historycznych miejsc i atrakcji turystycznych. Odbywające się w pierwszą niedzielę maja Anthestiria (Święto Kwiatów) ogłasza nadejście wiosny wspaniałą paradą z pływakami wykonanymi w całości z kwiatów.

 

6. Jak wygląda czerwiec na Cyprze?

Czerwiec daje nam dużo słońca i wysokie temperatury. To jeden z najlepszych momentów na odwiedzenie Cypru. Nie tylko średnia temperatura wynosi od 23°C do 28°C, a temperatura morza wynosi około 24°C, ale dodatkowo słońce świeci przez 14 godzin dziennie.
Czerwiec to najlepszy miesiąc na wizytę na Cyprze z powodu bezchmurnego nieba i ciepłych dni, które oznaczają doskonały moment na leżenie i opalanie się na plaży oraz pływanie w morzu i basenie. Jest też wystarczająco komfortowy do zwiedzania, zwłaszcza jeśli wycieczkę zaczniecie rano po śniadaniu.

Również dlatego, że w Europie wciąż trwa rok szkolny, dzięki czemu noclegi i loty będą tańsze. A na plażach i atrakcjach Cypru będzie mniej tłumów. Na cypryjskich wsiach jest jeszcze całkiem zielono. Zwiedzanie wioski Todos lub Kakopetria w górach jest doskonałym pomysłem, aby zobaczyć wszystkie dobrodziejstwa późnej wiosny.

 

7. Lipcowy Cypr

Zarówno temperatury, jak i tłumy osiągają swój szczyt w lipcu. Lato jest najbardziej suchą, najbardziej słoneczną porą roku, a gorące południowe temperatury sięgają ponad 30°C. Dla wszystkich, z wyjątkiem najbardziej odpornych na ciepło, pogoda jest idealna do siedzenia przy basenie lub pływania w morzu. Dla większości turystów jest zbyt gorąco, aby można było wygodnie zwiedzać Cypr przez dłuższy czas. Aby odetchnąć odrobinę od dużej ilości turystów, udajcie się na odległe plaże na półwyspach Karpas i Akamas. Latem na Cyprze odbywa się kilka festiwali piwa i wina, w tym Festiwal Wina w Limassol i Festiwal Piwa w Pafos.

 

8. Sierpień na Cyprze

Plaże są zatłoczone, ceny wysokie, a temperatury jeszcze wyższe, często przekraczając 35°C. Kluby pękają w szwach, a kurorty nigdy nie śpią. Aby nieco zwolnić tempo, udajcie się do wiosek w głębi lądu, z których wiele obchodzi lokalne święta w sierpniu.

Sierpień to najlepsza pora roku na nurkowanie i snorkeling, ponieważ woda w morzu jest tak ciepła jak podczas kąpieli w wannie i osiąga temperatury do 33°C. Przyciąga to ogromną liczbę gatunków podwodnych zwierząt, od zielonych żółwi po niebieskie plamiste manty.

Larnaca, Cypr

 

9. Zwiedzenie Cypru we wrześniu

Na Cyprze we wrześniu wciąż jest gorąco. Temperatury mogą sięgać około 29°C, ale nocami spadającymi do około 19°C jest spora różnica między temperaturami w dzień i po zmroku. Wciąż jest mało opadów deszczu, temperatura morza wynosi około 26°C.

We wrześniu miejscowe dzieci wracają do szkoły, a turyści wracają do domu, więc jest to najlepszy czas na wizytę, jeśli szukacie spokoju. Dni nadal są ciepłe i przyjemne, a szanse na deszcz - niewielkie. Wrzesień to także czas, kiedy młode karetta i zielone żółwie wykluwają się z jaj i stawiają pierwsze nieśmiałe kroki w morzu. Aby zobaczyć to magiczne doświadczenie na własne oczy, udajcie się do Lara Bay. Rozpoczynają się żniwa winnic i oliwek, co powoduje ożywienie aktywności na wsi.

Cypryjskie żółwie

 

10. Październik i Cypr

Na Cyprze przez cały październik utrzymuje się ciepło i słońce. Morze utrzymuje swoje ciepło po upalnych miesiącach, więc nadal można pływać, a niższe temperatury są idealne do zwiedzania. Zmieniające się kolory jesieni sprawiają, że wędrówki po okolicy — zwłaszcza po wzgórzach — są zarówno piękne, jak i relaksujące.

Ceny wielu hoteli również zaczynają spadać, co sprawia, że październik jest jednym z najlepszych okresów w roku do odwiedzenia. 1 października to dzień, w którym Cypr uzyskał niepodległość. Jest to święto państwowe, a wyspa świętuje je festiwalami, paradami i pokazami wojskowymi.

Akwedukty Kamares, Larnaca, Cypr

 

11. Urlop na Cyprze w listopadzie

Listopad jest najspokojniejszym miesiącem w roku, a ceny hoteli i atrakcji turystycznych spadają. Pogoda pozostaje jednak łagodna, z ciepłymi temperaturami, które są świetne do zwiedzania. Temperatury w dzień wynoszą tylko około 18°C, w nocy średnio 13°C, dni mogą być pochmurne i ogólnie cały kraj zmierza w kierunku zimy. To dobry czas na długie i kontemplacyjne spacery brzegiem morza. Na początku listopada zaczynają padać pierwsze deszcze. Suchy krajobraz odżywa, a przyroda cieszy się pierwszymi od dłuższego czasu opadami.

 

12. Grudniowy Cypr

Grudzień rozpoczyna krótką, łagodną zimę na Cyprze. Często budynki nie mają możliwości ogrzewania, co jest dużą niedogodnością w hotelach i pensjonatach. Temperatury wciąż wynoszą około 16°C, co prawda nie jest tak zimno, ale w porównaniu z latem jest dość chłodno. Boże Narodzenie i Nowy Rok obchodzone są na Cyprze z radością i entuzjazmem. Cypryjczycy wracają do domów na święta. Spotkania rodzinne dominują nawet wtedy, gdy pogoda oszukuje zimę kilkoma ciepłymi dniami. Centra miast ożywają od fajerwerków i zabaw 31 grudnia.

 

W zależności od tego, jak chcemy spędzić swoje wakacje, Cypr oferuje nam dużo możliwości. W szczycie sezonu dni są dłuższe, pogoda jest świetna do opalania się i pływania w basenie lub w morzu. Wiosna i jesień (kwiecień-maj i październik-listopad) to zazwyczaj fantastyczny czas na wizytę na Cyprze. W tych miesiącach pogoda na Cyprze jest uznawana za znacznie przyjemniejszą niż w szczycie sezonu – w lipcu i sierpniu. Nie jest tak tłoczno jak w okresie letnim i można aktywniej spędzić czas na pieszych i rowerowych wyprawach. Niezależnie na który miesiąc się zdecydujecie, skorzystajcie z naszej oferty lotów na Cypr.