Skip to content

Niektórzy z nas zaraz po Halloween umieszczają Mariah Carey na swojej playliście i zaczynają marzyć o jarmarkach bożonarodzeniowych. Inni po cichu oceniają tych pierwszych i nie przepuszczają okazji, by skomentować, że ozdoby świąteczne pojawiły się w sklepach za wcześnie.

Nie wiemy, w którym obozie jesteście, ale pomyśleliśmy, że przygotujemy z wyprzedzeniem artykuł, który będzie na Was czekał gdy będziecie już w świątecznym nastroju, z pragnieniem gorącej czekolady czy grzanego wina i miliona światełek i zimowych dekoracji.

Europejskie targi bożonarodzeniowe również już przygotowują się do otwarcia, dlatego poniżej zostawiamy Wam ich harmonogram wraz z rekomendacjami idealnych kierunków, aby rozpłynąć się w świątecznej atmosferze.

 

10 najlepszych jarmarków bożonarodzeniowych w 2022 roku

 

1. Jarmark bożonarodzeniowy w Wiedniu 

Czas trwania: 
19 listopada – 26 grudnia 2022 r 

Jeśli pierwszy raz celem Waszej podróży jest jarmark świąteczny, Wiedeń jest idealnym miejscem na taki wyjazd.  

Naszej list nie mógłby otwierać żaden inny jarmark niż ten wiedeński przed Ratuszem, który odbywa się od 1975 roku. Na Rathausplatz znajdziecie dziesiątki drewnianych domów z wszelkiego rodzaju świątecznymi lokalnymi potrawami, ręcznie robionymi dekoracjami, pamiątkami i oczywiście grzane wino. A jeśli chcecie rozgrzać się i poćwiczyć, jest też lodowisko w bajkowej scenerii. 

P.S.: Wybierając Wiedeń, dodatkową zaletą jest to, że możecie odwiedzić kilka jarmarków świątecznych. Targ pod Belwederem otwiera się 18 listopada, a na Maria-Theresien Platz jeszcze wcześniej, bo 16. Jest też jarmark w Pałacu Schönbrunn, który rozpoczyna się 19 listopada i trwa do 4 stycznia. 

 

2. Jarmark bożonarodzeniowy w Salzburgu

Czas trwania:
17 listopada 2022 – 1 stycznia 2023

Zostajemy w Austrii, tym razem w Salzburgu, kolejnym mieście znanym ze wyjątkowej świątecznej atmosfery. Tutejszy jarmark jest bardzo zakorzeniony w tradycjach z przeszłości, wygląda prawie tak samo jak w XV w. Tuż obok twierdzy Hohensalzburg znajdują się drewniane domki i udekorowana choinka.

Salzburg, Austria

W mieście Mozarta kolędy i muzyka świąteczna traktowane są z najwyższą powagą. Będzie można uczestniczyć w darmowych koncertach i pokazach, które sprawią, że będzie to naprawdę magiczny czas.

 

3. Jarmark bożonarodzeniowy w Innsbrucku

Czas trwania:
15 listopada – 23 grudnia 2022 r

Ostatnią austriacką rekomendacją są targi organizowane w Innsbrucku, w samym centrum starego miasta. Wspaniałe fasady budynków wokół choinki doskonale uzupełniają obraz. A jeśli jesteście także miłośnikami przyrody, miasto oferuje wiele sposobów na spędzenie ferii zimowych.

Można pojechać na narty, a po aktywnym dniu wrócić do miasta na targ, by rozgrzać się od środka świąteczną atmosferą i grzanym winem.

 

4. Jarmark bożonarodzeniowy w Kolonii

Czas trwania:
21 listopada - 23 grudnia 2022 r

Przenosimy się z Austrii do Niemiec, do kolejnego wspaniałego celu przedświątecznych podróży. Główny jarmark w Kolonii jest jednym z najpopularniejszych w Europie, więc zaplanujcie wycieczkę przed Bożym Narodzeniem, ponieważ targ kończy się 23 grudnia.

Bożonarodzeniowe dekoracje

Główny jarmark znajduję się tuż obok katedry w centrum miasta, a możecie również spacerować po pięknie przystrojonych uliczkach i poszukiwać mniejszych targów. Jeśli wybieracie się na rodzinny urlop z dziećmi, nie możecie przegapić miasta Świętego Mikołaja lub, jak to się nazywa lokalnie, Nikolausdorf. Następnie wybierzcie się na łyżwy na lodowisku wśród gwiazd, aniołów i świateł.

 

5. Jarmarki bożonarodzeniowe w Berlinie 

Czas trwania:
21 listopada 2022 – 1 stycznia 2023 

Jeśli jeszcze nie odwiedziliście stolicy Niemiec, połączcie wypad do miasta ze świąteczną wycieczką po targach rozciągających się niemalże po całym mieście. Tak, mówimy o dziesiątkach targów, mniejszych lub większych, z których jeden dedykowany jest szczeniętom i miłośnikom czworonogów. 

Do największych i najpiękniejszych jarmarków należą te w okolicach Spandau, Alexanderplatz, Gendarmenmarkt i Pałacu Charlottenburg, radzimy się na nich nie ograniczać. Lećcie do Berlina i zwiedzajcie lokalne stragany z produktami – gwarantujemy, że znajdziecie tam nieoczekiwane małe skarby! 

Gendarmenmarkt, Berlin

 

6. Jarmark bożonarodzeniowy w Budapeszcie 

Czas trwania:
19 listopada 2022 – 1 stycznia 2023 

Jeśli nie chcecie podróżować bardzo daleko, ale chcecie odwiedzić jeden z najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych, Budapeszt jest idealną opcją. 

Jarmark rozciąga się tutaj w dwóch miejscach – Plac Vorosmarty i w okolicach Bazyliki św. Stefana. Na fasadzie Bazyliki będziecie mieli okazję zobaczyć wspaniałą iluminację świetną, warto również wybrać się na lodowisko w jeden z długich, zimowych wieczorów.   

 

7. Jarmark bożonarodzeniowy w Pradze 

Czas trwania:
26 listopada 2022 – 6 stycznia 2023 

W stolicy Czech jarmarki rozpoczynają się później, pod koniec listopada, ale trwają do pierwszego tygodnia stycznia. A co może być piękniejszego niż Zegar Astronomiczny pięknie przystrojony oraz choinką obok starych wież kościoła Matki Bożej przed Tynem? 

Wypijcie filiżankę czeskiego rumu i degustujcie pyszne jedzenia, podziwiając domy przyozdobione ręcznie robionymi dekoracjami. 

Jarmark bożonarodzeniowy w Pradze

 

8. Jarmark bożonarodzeniowy w Brugii 

Czas trwania:
25 listopada 2022 – 8 stycznia 2023 

Brugia nie jest tak dużym miastem, jak opisane powyżej. Jednak ma swój szczególny urok, który jest absolutnie fantastyczny w okresie świątecznym. Tutaj wszystkie budynki wyglądają jak z piernika, a świąteczny wystrój tylko dodaje magii. 

Wędrujcie po klimatycznych uliczkach miasta, wypijcie gorącą belgijską czekoladę i korzystajcie z lodowiska. Możecie również rozważyć wizytę w Brukseli, jeśli macie wystarczająco dużo czasu, jest tam też kilka świetnych targów do odwiedzenia! 

 

9. Jarmark bożonarodzeniowy w Kopenhadze 

Czas trwania:
18 listopada 2022 – 1 stycznia 2023 

Kiedy mówimy Kopenhaga, myślimy hygge – komfort, ciepło, przyjemne uczucie relaksu, spokoju i szczęścia. Czy jest lepsze miejsce na przeżycie ferii zimowych? 

W mieście znajdziecie kilka jarmarków, nie możecie przegapić pokazu w Ogrodach Tivoli. Ogrody są wypełnione dekoracjami i wprowadzą Was w magiczny świat, jakiego nigdy wcześniej nie widzieliście! 

Ogrody Tivoli, Kopenhaga

 

10. Jarmark bożonarodzeniowy w Strasburgu 

Czas trwania:
25 listopada – 26 grudnia 2022 r 

Strasburg był kilkakrotnie okrzyknięty „stolicą Bożego Narodzenia” i jest ku wiele powodów. Zimą to urocze miasteczko jest przesiąknięte świąteczną magią. Gdzie nie spojrzycie, zobaczycie anioły, renifery, bałwany, gwiazdy i bombki. 

Na zaplanowanie podróży w świątecznym klimacie, jest cały miesiąc. Nie zastanawiajcie się długo, warto doświadczyć magii i cieszyć się ponad 300 tradycyjnymi straganami z lokalnymi produktami, ale także całym miastem udekorowanym jak w opowieściach! 

 

Nie ma większego znaczenia, który z powyższych kierunków wybierzecie, jedno jest pewne: odkryjecie wspaniałe jarmarki bożonarodzeniowe i spędzicie magiczny czas.