Skip to content
Aktualizacja: 24/10/2022

Podziel się na:

W świecie podróży wyróżnia się trzy sezony – sezon wysoki, niski i przejściowy. I chociaż wszystkie nazwy są dość oczywiste, rzucenie na nie więcej światła może pomóc podjąć Wam dobrą decyzję co do daty kolejnego wyjazdu. Dobra pogoda jest dla większości podróżnych ważnym czynnikiem udanych wakacji. Ale jeśli urlop na plaży w pełnym słońcu nie jest Waszym planem na idealny wyjazd, to może warto rozważyć czas po wysokim sezonie? Wasze portfele z pewnością będą Wam wdzięczne. Sprawdźcie, kiedy zaczynają się niskie ceny po sezonie i zaplanujcie swój wyjazd.

Wiele osób może podróżować tylko podczas regularnych wakacji. Ponieważ obejmuje to dużą część populacji, podróże w tych okresach są klasyfikowane jako w szczycie sezonu i często towarzyszą im dodatkowe opłaty. Ponadto jest mniejszy wybór zakwaterowania, wiele wycieczek jest wykupionych, a w popularnych miejscach turystycznych są tłumy ludzi. Kiedy więc wybrać się w podróż?

 

Czego można się spodziewać po podróży poza sezonem?

Wiele miejsc rozwija swój urok dopiero poza sezonem. Macie wtedy okazję poznać popularne miejsca z zupełnie innej perspektywy. To, że nie lecicie w najcieplejszą pogodę w danym miejscu, nie oznacza, że musi cały czas padać deszcz. W rzeczywistości temperatury są często przyjemniejsze poza wysokim sezonem, zwłaszcza jeśli nie jesteście fanem intensywnych upałów. Ceny lotów i hoteli zwykle znacznie spadają poza sezonem. Być może uda się Wam również wynegocjować korzystne ceny u przewodników miejskich i organizatorów wycieczek. Ponadto możecie zaplanować i zarezerwować swój wyjazd w stosunkowo krótkim czasie. Loty i hotele rzadko są w pełni zarezerwowane poza sezonem.

 

Gdzie i kiedy zaczyna posezonowa obniżka?

Zazwyczaj szczególnie tanie są zorganizowane wycieczki last minute na Majorkę, do Egiptu, Tunezji czy Turcji. Wyspy Zielonego Przylądka, kontynentalna część Hiszpanii (np. Barcelona) oraz Wyspy Kanaryjskie (Gran Canaria, Teneryfa i Fuerteventura) są również bardzo tanie poza szczytem wysokiego sezonu. Z kolei w przypadku kierunków długodystansowych, takich jak USA (zwłaszcza Nowy Jork i Floryda), Azja (Japonia, Chiny, Tajlandia) czy odwiecznych urlopowych faworytów, jak Karaiby i Seszele, nie ma prawie żadnych różnic w cenach. Te wymarzone miejsca są prawie zawsze w szczycie sezonu. Istotne dla cen są raczej różnice regionalne, takie jak pory deszczowe czy okresy chłodów. Okres ramadanu (który w następnym roku ma trwać od 22 marca do 21 kwietnia 2023 r.) to także dobry czas na tanie podróże do krajów arabskich, zwłaszcza do Dubaju. W czasie Ramadanu trzeba jednak żyć z kilkoma ograniczeniami; wiele barów i restauracji jest zamkniętych lub nie podaje alkoholu.

 

Dokąd polecieć po sezonie?

Oto kilka najpopularniejszych, atrakcyjnych celów wypraw urlopowych, do których wybrać się po wysokim sezonie.

Turcja: Jest to szczególnie dobre rozwiązanie dla osób szukających oszczędności. Osoby szukające ciepłej pogody w niskich cenach są we właściwym miejscu. Idealny czas na podróż w celu uzyskania wspaniałego niskiego sezonu to koniec września lub październik. Temperatury między 25 a 28 stopni to nadal bardzo częste zjawisko. Nawet w listopadzie można znaleźć ciepłe dni z dobrymi sześcioma godzinami słońca dziennie — tak jak u nas w sierpniu.

Antalya, Turcja

Sprawdźcie, do którego z najpopularniejszych miast Turcji warto się wybrać na wycieczkę poza sezonem? Opisaliśmy je dokładnie w poniższym artykule!
Ankara, Alanya, czy Istambuł? Do którego miasta Turcji najlepiej lecieć na wakacje?

Portugalia: Jeśli chcielibyście jechać nad ocean, w Portugalii możecie znaleźć prawdziwą okazję. Na przykład wakacje w mieście, w pięknej Lizbonie mogą skusić do zjedzenia posiłku na świeżym powietrzu nawet w listopadzie czy marcu, przy dobrych 20 stopniach w piękne dni.

Chorwacja: Przy odrobinie poszukiwań, można mieć wspaniałe wakacje na plaży w Chorwacji — na wybrzeżu kontynentu lub na jednej z wielu wysp — w ciekawych cenach tuż po szczycie wysokiego sezonu. Do września, a przy odrobinie szczęścia także w październiku, pogoda nadal jest wspaniała, a ceny noclegów już w tym czasie spadają.

Południowa Hiszpania: wokół Sewilli w słoneczne dni października nadal panują temperatury do 30 stopni. W kwietniu i maju jest niemal równie ciepło — idealnie nadaje się na piesze wędrówki lub wypoczynek w pięknej Andaluzji. Ceny są już jednak dużo niższe, a dostępność atrakcji dużo lepsza.

Sewilla, Andaluzja, Hiszpania

Które miasta Hiszpanii są godne polecenia? Do których najlepiej wybrać się właśnie poza szczytem sezonu turystycznego? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w innym artykule: Wakacje w Hiszpanii — gdzie się wybrać.

Gran Canaria: jedna z siedmiu Wysp Kanaryjskich położonych u zachodnich wybrzeży Afryki, jest jednym z czołowych kierunków podróży w listopadzie. Temperatury wynoszą średnio 21 stopni, a w słońcu może być znacznie cieplej. Dni na plaży i w basenie są o tej porze roku również możliwe, tak samo jak dłuższe wędrówki, wycieczki rowerowe i wyprawy. Odwiedzając Gran Canarie wybierzcie się na ekscytującą wizytę na jedynej w Europie plantacji kawy w dolinie Agaete na północy wyspy.

Dubaj: Miesiące od listopada do kwietnia są uważane za idealny czas na podróż do Dubaju. Temperatury w emiracie nad Zatoką Perską wynoszą obecnie przyjemne 25-30 stopni, a nie wspinają się do ponad 40 stopni jak latem. Jest to więc okres, w którym zwiedzanie i wypoczynek na plaży można doskonale połączyć. Znakiem rozpoznawczym Dubaju jest Burj Khalifa, najwyższy budynek na świecie o wysokości 828 metrów. Do atrakcji należy również wieżowiec Burj al Arab w kształcie żagla, sztuczne Wyspy Palmowe oraz Dubai Mall z ogromnym akwarium.

Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie

 

Grecja: W listopadzie w dużej części Grecji kończy się główny sezon turystyczny. Temperatury spadają, ale nadal są stosunkowo łagodne i wynoszą około 15 do 20 stopni. Osoby zainteresowane historią mogą teraz odpocząć i zwiedzić liczne zabytki kultury w kraju, które nie są już przepełnione. Na przykład wyspy Kreta i Rodos mają wiele do zaoferowania zarówno pod względem kulturowym, jak i krajobrazowym: starożytne miejsca i ważne klasztory, historyczne miasta i miasteczka portowe, płaskowyże, wąwozy i gaje oliwne. Poza sezonem w bardziej osobisty i relaksujący sposób zwiedziecie to, o czym marzycie.

Grecja jest idealnym kierunkiem na wyprawę poza wysokim sezonem. Jedynym słabym aspektem jest mnogość atrakcji i pięknych miejsc, z których trzeba wybrać, decydując się na plan podróży. W ostatnim artykule opisaliśmy 20 najpiękniejszych miejsc w Grecji, aby pomóc Wam dokonać decyzji!

Francja: Kwiecień — czerwiec i październik-listopad, to najlepszy czas na wizytę we Francji, jeśli chcecie uniknąć tłumów i uzyskać tańsze stawki hotelowe. Wiosenna pogoda we Francji jest dość rześka i z wyjątkiem kilku dni deszczu wokół Paryża i wybrzeża Atlantyku, raczej gdzie indziej nie ma opadów. Wysoki sezon we Francji trwa od maja do lipca, ze względu na wspaniałą pogodę, ale spodziewajcie się więcej tłumów. Większość restauracji i sklepów jest zamknięta w sierpniu, ponieważ jest to okres urlopowy we Francji.

Paryż, Wieża Eiffla i Sekwana, Francja

 

Jakie są najważniejsze plusy podróżowania poza sezonem?

 • Często poza sezonem płaci się tylko połowę.
  To najważniejszy argument, który nasuwa się od razu, gdy pomyślimy o wakacjach poza sezonem. Poza szczytem sezonu Wasza podróż często kosztuje o wiele mniej. Podaż i popyt decydują o cenie, a jeśli w szczycie sezonu popyt jest bardzo duży, to oczywiście ceny też. Prawie zawsze poza sezonem płaci się znacznie mniej za zakwaterowanie, transport i wycieczki.

 • Miejsca nie są przepełnione, można się zrelaksować i swobodnie poruszać.
  To, co nas najbardziej denerwuje w podróżowaniu w szczycie sezonu to tłok. Czy wiecie, jak tłoczno jest w Prowansji, gdy kwitnie lawenda? Czy byliście kiedyś nad Bałtykiem w sierpniu? Czy znacie Nowy Jork w okresie przedświątecznych zakupów? Wszędzie jest pełno ludzi. Ludzie tkwią zdenerwowani w korkach. Turyści psują każde zdjęcie, wszystko jest zdecydowanie zbyt zatłoczone i zdecydowanie zbyt denerwujące. Już dwa tygodnie później zwykle wygląda to zupełnie inaczej, a Wy macie to wspaniałe miejsce dla siebie (przy tej samej pogodzie i za połowę ceny!). We wrześniu — poza sezonem w Norwegii — będziecie zupełnie sami przez wiele godzin na Przylądku Północnym — podczas gdy trzy tygodnie wcześniej w sierpniu wciąż podjeżdżają tu kilometrowe kolejki samochodów i autobusów. Znane bezkresne, nadmorskie drogi Lazurowego Wybrzeża w kwietniu — i te same drogi z wiecznymi korkami w lipcu są diametralnie odmiennym przeżyciem.

 • Wspieracie miejscową ludność
  W szczycie sezonu ludzie w miejscach docelowych często żyją z turystyki. Zapotrzebowanie na noclegi, transport, wycieczki jest ogromne i musi być zaspokojone. Ale już poza sezonem wiele rzeczy stoi pustych, wycieczki są mało oblegane i to jest cudowne dla nas jako podróżników. Jeśli podróżujecie poza sezonem, wspieracie lokalnych mieszkańców — bez konieczności budowania przez nich jeszcze większych hoteli czy tworzenia jeszcze większej ilości wycieczek.

 • Podróżujecie o wiele bardziej ekologicznie
  Spójrzmy prawdzie w oczy — podróżowanie nie jest do końca najbardziej przyjaznym środowisku hobby. Przyroda i zwierzęta cierpią z powodu dużej ilości turystyki, a także ludzie i kultura miejsc docelowych. Każdy, kto podróżuje w szczycie sezonu, zwiększa ten problem. Gdy jest więcej turystów, potrzebna jest większa infrastruktura, więcej miejsc noclegowych, więcej ofert. Jeśli podróżujecie poza sezonem, po prostu korzystacie z zakwaterowania, wycieczek i struktur, które są już tam z powodu wysokiego sezonu. Masowa turystyka często niszczy destynacje — podróżując poza sezonem, sprawiacie, że nie jesteś jej częścią.

 • Poznajecie swoje miejsca docelowe w sposób bardziej autentyczny
  Poza sezonem można doświadczyć, przeżyć i przygód o wiele bardziej autentycznie. Miejscowi są zazwyczaj o wiele bardziej zrelaksowani, przyjaźni i otwarci, ponieważ nie jesteście częścią "tłumu turystów".