Skip to content
Aktualizacja: 21/04/2022

Podziel się na:

Kijów i Lwów to dwa najbardziej znane miasta sąsiadującej z nami Ukrainy. Które z nich wybrać na zbliżającą się podróż? To bardzo dobre pytanie! 

Jako niezawodni specjaliści od podroży, przychodzimy z porównaniem atrakcji tych dwóch interesujących miast, aby pomóc Wam podjąć decyzję. Opiszemy między innymi takie zagadnienia jak atmosfera, zabytki, restauracje i koszty podróży, co ułatwi Wam wybór najlepszego kierunku na następną wyprawę.

Koniecznie dajcie znać w komentarzach, które miasto wybraliście! Zostawiamy też link do biletów do obu tych miast: Kijów i Lwów

 

Kilka słów wstępu

Kijów 

Kijów, stolica Ukrainy, jest jednym z najstarszych miast Europy Wschodniej. Legenda mówi, że miasto powstało już w V wieku! To duża aglomeracja miejska z populacją ponad 2,9 miliona. Położona jest nad Dnieprem w północno-środkowej Ukrainie. Kijów pełen jest wspaniałych kościołów, starożytnej architektury i bogatej historii.

Kijów, panorama miast z Ławrą Peczerską

Lwów

Lwów liczy ponad 700 000 mieszkańców. Założony był w połowie XIII wieku i znany jest ze swojej sztuki i kultury. To klimatyczne miasto charakteryzuje się brukowanymi uliczkami, festiwalami muzyki klasycznej i restauracjami, dzięki którym uważany jest za kulinarną stolicę Ukrainy.

Lwów panorama miasta

Atmosfera

Kijów

Szerokie bulwary mieszają się tu z urokliwymi wąskimi uliczkami, a stare twierdze wyglądają oszałamiająco na tle szklanych wieżowców. Miasto wypełnione jest parkami i skwerami, a w 2019 roku zostało uznane za najbardziej zieloną metropolię w Europie. To miasto, które w niezwykły sposób łączy historię i relaks z nowoczesnością i biznesem.


Lwów

Lwów to miasto pachnące kawą i czekoladą, wypełnione malowniczymi uliczkami i wyjątkowymi dziełami architektonicznymi. To nietypowe i zaskakujące miasto pełne specyficznego charakteru i uroku. Odwiedzane jest ze względu na artystyczną atmosferę starego miasta i ogromną liczbę ważnych zabytków. Liczba kościołów, świątyń i zamków sprawia, że jest to prawdziwie bajeczne miejsce na wyjazd pełny kulturalnych (i smakowych!) wrażeń.

 

Nawigacja

Kijów

Kijów to rozległa metropolia. Jednakże jest dosyć dobrze skomunikowane metrem, którego sieć jest największa pod względem liczby stacji i długości na Ukrainie. Z systemem związane są dwie ciekawostki! Pierwsza z nich dotyczy stacji Arsenala — to najgłębiej położony tego typu obiekt na świecie — znajduje się 105,5 metrów pod powierzchnią. Druga ciekawostka natomiast dotyczy stacji Zoloti Vorota. Zaprezentowanych jest tam 80 różnych elementów mozaiki i obrazów przedstawiających historię Rusi Kijowskiej. Stacja jest uważana za jedną z najbardziej imponujących stacji metra w Europie i znajduje się na liście opracowanej przez The Daily Telegraph w 2013 roku.


Lwów

To miasto, które swoim układem wprost zachęca do spacerów. Stare Miasto i Centrum są dość zwarte, dzięki czemu nie ma konieczności pokonywania dużych dystansów pomiędzy kolejnymi punktami na liście atrakcji. Należy nie bać się schodzić z głównych ulic na małe dziedzińce, gdyż często można znaleźć tam ciekawe atrakcje. To zielone miasto, w którym natura jest zawsze blisko i gdzie dzięki pagórkom jest wiele miejsc widokowych.

 

Najważniejsze atrakcje


Kijów

Żadna wizyta w Kijowie nie jest kompletna bez odwiedzenia Soboru Mądrości Bożej w Kijowie, który pochodzi z XI wieku. Najstarszy kościół w Kijowie, nazywany także Soborem św. Zofii, wypełniony jest oryginalnymi mozaikami i malowidłami ściennymi w XVIII wiecznym, barokowym stylu. Polecamy szczególnie wejście na dzwonnicę, aby zobaczyć widok z lotu ptaka i panoramiczny widok Kijowa znajdujący się u stóp.

Warto także odwiedzić Ławrę Kijowsko-Peczerską, czyli prawosławny klasztor w Kijowie, który jest siedzibą zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego. Położony na trawiastych wzgórzach rzeki Dniepr przyciąga zarówno turystów, jak i prawosławnych pielgrzymów.

Kijów, Ławra Peczerska

Koniecznie polecamy odwiedzić Chreszczatyk, który był znaczący podczas II wojny światowej i doznał rozległych zniszczeń, ale od tego czasu został odbudowany. Tętniąca życiem okolica, która jest domem dla wielu ulicznych wykonawców i muzyków, ruchliwa droga zamyka się w święta i weekendy, aby cieszyć widzów i gości. Tutaj znajdziecie Plac Niepodległości ze znanym Pomnikiem Niepodległości. Wzniesiony w 2001 roku hołd upamiętnia oderwanie Ukrainy od Rosji. W pobliżu znajduje się również pomnik Przyjaźni Narodów, który z kolei upamiętnia integrację obu krajów w 1654 roku.

Andriyivskyy Descent. To jedna z najstarszych ulic w mieście. Znajdziecie tam czarującą historię miasta, od kultowego stylu architektonicznego po unikatową kolorystykę. Dawno temu mieszkało tu wielu muzyków, rzeźbiarzy i artystów. Dziś pozostaje centrum bohemy z wieloma galeriami sztuki, salonami, kawiarniami artystycznymi i sklepami sprzedającymi przedmioty od lokalnych rzemieślników.

Andriyivskyy Descent najstarsza ulica w Kijowie

 

Przed Holokaustem, Kijów był jednym z największych skupisk żydowskich w Europie Wschodniej, dlatego warto też zatrzymać się w Centralnej Synagodze, obecnie Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego.

 

Lwów

Historyczne centrum miasta, zwane także Rynkiem, jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajduje się tam ponad 2000 zarejestrowanych zabytków, a wiele z nich jest w doskonałym stanie! Dawne centrum polityczne, gospodarcze i kulturalne Lwowa było niegdyś placem handlowym, który gościł kupców perskich, brytyjskich, francuskich i tureckich.

Lwów, uliczki historycznego centrum miasta
Sobór św. Jura. Ta XVIII-wieczna katedralna cerkiew znajduje się na wzgórzu o tej samej nazwie po zachodniej stronie miasta. Została zbudowana w 1760 roku. Na jej ścianach widnieją bogate rokokowe pilastry, rzeźby, balustrady i bogato zdobione sztukaterie. Nad portalem stoją dwie dominujące rzeźby, jedna św. Leona, a drugi św. Atanazego, obie są dziełem czeskiego rzeźbiarza Johanna Georga Pinsla.

Ratusz miejski. Siedziba Lwowskiej Rady Miejskiej to kilka budynków, a najstarszy z nich pochodzi już z XIV wieku. Ratusz został zwieńczony nową, 650-metrową wieżą renesansową w latach 30. XIX wieku. Wycieczka na sam szczyt jest sama w sobie niezwykłym wyzwaniem, które nagrodzone jest później niesamowitym widokiem na miasto i jego słynne wzgórza.

Opera Lwowska — Wspaniała opera jest jednym z symboli miasta i znajduje się na Placu Wolności. Konkurs na projekt w latach 90. XIX wieku wygrał polski architekt Zygmunt Gorgolewski, który zaprojektował to miejsce na bagiennym terenie, budując operę na betonowej platformie. Gorąco polecamy odwiedzić to miejsce, gdzie za niewielkie pieniądze można doświadczyć wysokiej kultury za sprawą 90-osobowej orkiestry, pierwszorzędnych solistów i trupy baletowej na światowym poziomie.

Opera we Lwowie

 

Cmentarz Łyczakowski — Na 40-hektarowym cmentarzu spoczywają najwybitniejsze postaci Lwowa. Cmentarz Łyczakowski jest odpowiednikiem Père Lachaise lub Powązek i ceniony jest również ze względu na jakość sztuki, która upamiętnia miejsca pochówków. Spoczywają tu polscy i ukraińscy duchowni, politycy, dowódcy wojskowi, naukowcy, architekci (m.in. Zygmunt Gorgolewski), soliści, lotnicy, chirurdzy i malarze. Dla Polaków cmentarz ma duże znaczenie jako miejsce pochówku Orląt Lwowskich, młodych milicjantów, którzy zginęli podczas wojny polsko-ukraińskiej w latach 1918-1919.

Niezależnie od tego, które miasto wybierzecie, polecamy skorzystać z aplikacji WalQlike: Guide Ukraine (android, iOS). Aplikacja zapewnia turystyczne questy — niestandardowe trasy, a także proste, ale ciekawe łamigłówki, które zapewniają najlepszą zabawę. W aplikacji można wybiera się temat zadania, a następnie spaceruje z jednego ekscytującego miejsca do drugiego, rozwiązując zagadki. Po drodze otrzymacie informacje o każdym miejscu, ciekawostki i legendy, a także wskazówki. Lokacje pojawiają się jedna po drugiej, więc nigdy nie wiadomo, co czeka tuż za rogiem!

 

Kuchnia

Kijów

Restauracje w Kijowie są niezwykle różnorodne. Od tradycyjnej kuchni ukraińskiej po nowoczesną kuchnię chińską, a nawet ukraińskie spojrzenie na kuchnię amerykańską — kijowskie restauracje mają coś dla każdego. Bardzo dużą popularnością cieszą się także restauracje serwujące tradycyjne dania gruzińskie i wietnamskie!

Jedną z najpopularniejszych w mieście restauracji jest Ostannya Barikada. Ukryta w „tajnym bunkrze”, jest zarówno nacjonalistyczną świątynią, jak i jedną z najlepszych restauracji w Kijowie. Wszystko – od serów i horilki (wódki) po piwo rzemieślnicze i steki – jest w 100% wyprodukowane lokalnie. Aby wejść, należy podać hasło, aby następnie wkroczyć w kulinarną przygodę. Nazywana „restauracją opowiadającą historie”, zabiera w podróż po lokalnych daniach kuchni ukraińskiej, a także opowiada historie rewolucji i zaangażowanych w nie ludzi.

Polecamy także odwiedzić Kanapę. Usytuowana przy jednej z najsłynniejszych ulic Kijowa, Kanapa doskonale odzwierciedla historyczne i twórcze znaczenie tego obszaru, serwując nowoczesne reinterpretacje tradycyjnych dań kuchni wschodnioeuropejskiej, takich jak kawior. Kanapa to restauracja przypominająca salony literackie XIX wieku: posiłku może towarzyszyć muzyka kameralna lub czytanie książek, a wszystkie dzieła sztuki na ścianach są na sprzedaż. Latem goście mogą cieszyć się chwilą spokoju na tarasie z widokiem na zalesiony teren.

Zwróćcie uwagę także na miejsce zwane Pervak. Położona w historycznym centrum, w pobliżu słynnego targu besarabskiego, restauracja wprowadza w świat, która istniał na przełomie XIX i XX wieku. Każda z ośmiu sal ma swoją specyfikę. Jedna z nich to Drinking Pharmacy. Leki podawane przez barmana z pewnością wyleczą Was ze smutku, a różnorodność naparów poprawi zdrowie każdego odwiedzającego.

Lwów

To kosmopolityczne miasto. Oprócz tradycyjnej kuchni ukraińskiej można znaleźć również restauracje włoskie, francuskie i azjatyckie. Przy wyborze miejsca warto zwrócić uwagę kolejkę przed restauracją (im dłuższa, tym lepiej)! Aby jednak zaoszczędzić cenny czas, polecamy kilka restauracji, które warto zarezerwować przed wizytą.

Jednym z miejsc wartych polecenia jest Baczewski, który pozwoli w jeden wieczór poznać kulturę Lwowa. Celem jest propagowanie lokalnych tradycji oraz zapoznawanie z historią miasta i oczywiście galicyjską kuchnią. Miejsce nosi imię rodziny Baczewskich, która w XVIII wieku we Lwowie założyła pierwszą na świecie fabrykę masowej produkcji wódki.

Bardzo popularnym miejscem jest także restauracja Meat and Justice, która jest połączeniem muzeum tortur i steak house. Ukryta na zacisznym dziedzińcu w średniowiecznym kompleksie dawnego klasztoru Bernardynów (obecnie kościół św. Andrzeja), restauracja składa hołd pierwszemu we Lwowie pracownikowi miejskiemu – katowi. Do obowiązków kata należało między innymi dbanie o wywóz śmieci i ochrona prostytutek miejskich. Był on również odpowiedzialny za administrowanie egzekucjami, a jedynym sposobem na uniknięcie przykrego losu była śmierć kata, ponieważ prawo nakazywało, że jeśli kat umrze, następny osoba, która miała zostać stracona, byłaby oszczędzona.

Inną atrakcją, z której słusznie słynie Lwów, jest kultura kawiarniana. Plotka głosi, że w mieście jest ich około 1500 – a zdecydowana większość z nich to miejsca warte zwiedzania ze względu na ich staromodny urok. Polecanym miejscem jest Lwowska Wytwórnia Kawy. Jest to jeden z największych lokali w mieście z wieloma miejscami w zewnętrznym ogrodzie, przytulnym wnętrzem z drewnianymi meblami i jaskinią! Pracownicy Lʹvivsʹka Kopalʹnya Kavy twierdzą, że wydobywają kawę z podziemi Rynku, stąd nazwa lokalu.

 


Koszt podróży

Koszt podróży podajemy jako średni dzienny koszt przeciętnego podróżnika dla jednej osoby.

Kijów

Nocleg w trzygwiazdkowym hotelu: 220 zł
Restauracje:
kawa - 6 zł
trzydaniowy posiłek - 60 zł
Piwo - 6 zł
Transport: 16 zł
Atrakcje: 20 zł


Lwów

Nocleg w trzygwiazdkowym hotelu: 204 zł
Restauracje:
kawa - 5 zł
trzydaniowy posiłek - 50 zł
Piwo - 6 zł
Transport: 15 zł
Atrakcje: 20 zł